روش FUT اولین تکنیک مورد استفاده برای کاشت مو بوده است. این روش شامل حذف و برش یک منطقه نواری از پوست ناحیه دهنده فولیکول های مویی و برش آن به قطعات برای بدست آوردن این فولیکول ها می باشد.

حذف منطقه نواری

این نوار دهنده از منطقه بالای گردن برداشته می شود و شامل نواری از مو است که به دقت در زیر میکروسکوپ برش خواهد خورد. اسکاری تقریبا به پهنای ۱ میلی متری و غیر قابل رویت ایجاد می گردد چرا که توسط مو پوشیده شده است. در مورد پیوند موهای چندگانه، نوار جدید از محل اسکار قدیمی برداشته می شود که انجام این کار برای محدود کردن میزان آسیب به پوست، و ایجاد تنها یک منطقه اسکاری در پوست سر می باشد.

برش نوار

به منظور تسهیل در برش گرافت (فولیکول های پیوندی)، نوار با استفاده از میکروسکوپ به بخش هایی تقسیم می شوند. این قطعات تنها از یک ردیف فولیکول ساخته شده اند که سپس به گرافت های واحد فولیکولی تقسیم بندی می شوند.

برش گرافت ها

هر لایه به چندین گرافت کوچک تقسیم می شود، که هر یک بصورت جداگانه پیکر بندی می شوند. به دلیل اینکه این فولیکول ها بخش بیسار اندکی از موهای شما هستند، بنابراین با حساسیت ویژه ای جداسازی می گردند.

ایجاد سوراخ های کوچک در پوست سر

گرافت ها به صورت قطعات کوچک ۴،۳،۲،۱ تایی به کمک میکرولانست مخصوصی در پوست سر کاشته می گردند. در طی انجام کامل این مرحله تمامی گرافت ها بصورت بسیار دقیق و با زاویه مناسب وارد پوست می شوند. برش پوست با اندازه بافت پیوندی متناسب شده است. بطور کلی سه نوع برش مختلف پوست وجود دارد. برش کوچک و یا در مناطق قدامی که یک گرافت مویی دریافت می کنند. برش هایی با اندازه متوسط که دو گرافت مویی دریافت کرده، درحالیکه برش های بزرگتر، دریافت کننده گرافت هایی با ۳ یا ۴ فولیکول می باشند.

فرآیند کاشت مو به روش FUT

هر گرافت بصورت دستی کاشته می شود، این مسئله از اهمیت ویژه ای برخوردار است و انتقال آن به روش دستی از ایجاد آسیب های وارد به گرافت جلوگیری می کند. بنابراین گرافت ها بلافاصله خودشان را در جایی که قرار می گیرند، بازیابی کرده و به سرعت توسعه می یابند و شما می توانید فردای روز عمل موهای خود را بدون اینکه از ریزش آنها نگران باشید، لمس نمایید.

افراد نیاز به بستن هیچ بانداژی ندارند.

رشد دوباره

ظرف مدت چند روز بعد از عمل کاشت مو شما شروع به رشد خواهند کرد. معمولا گفته می شود، که بعضی از گرافت ها از روز دهم بعد از عمل جراحی می افتند. هیچ نیازی به وحشت نیست.

00130_0d6ef6_88ed69

اقدامات بعد از فرآیند کاشت مو به روش FUT

این مهم است که بیماران دستورالعمل های پس از عمل جراحی کاشت مو برای اطمینان از بهبود مطلوب و رشد پیوند دنبال کنند. لطفا نکته های مراقبتی اشاره شده در زیر را مراعات کنید.

– شب بعد از کاشت مو و چند شب آینده: در هنگام خواب سرتان را بالا نگه دارید.

– صبح روز بعد از عمل جراحی کاشت مو : حذف پیشانی بند، دوش و شامپو روی پوست سر ۳ نوبت (فقط برای روز اول).

– ادامه هفته پس از عمل: دوش دو بار در روز

– هفته اول بعد ازعمل: با شامپوی مخصوصی بصورت بسیار آرام مناطق جراحی شسته می شود.

– ۱۰ روز پس از کاشت مو: گرافت ها دائمی هستند، بنابراین شما می توانید شامپوی طبیعی و مراقبت از موهایتان را از سر بگیرید.

– اجتناب از مصرف الکل به مدت ۳ روز بعد از عمل کاشت مو

– پرهیز از سیگار کشیدن به مدت دو هفته پس از کاشت مو

– پوشیدن کلاه زمانی که در نور شدید آفتاب هستید، و پس از ۲ هفته شما ممکن است کرم های ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.

– ۳ هفته پس ازعمل: شما می توانید موهای خود را کوتاه کنید.

– ۴ هفته پس ازعمل: شما می توانید موهای خود را رنگ کنید.

– اجتناب از ورزش شدید برای چندین هفته

بیماران داروهایی برای کاهش تورم عمل جراحی و کاهش ریزش دریافت می کنند. البته برخی از افراد تورم در جلوی پیشانی، در طول پل بینی، و در اطراف چشم ها تجربه می کنند، که اگر این اتفاق افتاد تقریبا در پایان هفته اول از بین می رود.

انتظارات بعد از کاشت مو

موی تازه پیوند شده در حدود ۱۰ هفته بعد شروع به رشد می کند. که در حدود ۶ ماه به اندازه کافی بلند و مرتب می شود و در اغلب موارد، به طور کامل در طول یک سال افزایش می یابد. در طی چند ماه بعد از عمل جراحی مو، موهای جدید شروع به رشد می کنند، ممکن است برخی از ریختن های اصلی مو در شما وجود داشته باشد به طوری که ممکن است به نظر برسد منطقه پیوند به طور موقت کمی نازک تر گردیده است. این یک پدیده گذرا است و با رشد موهای جدید اصلاح می گردد، و این نباید دلیلی برای نگرانی باشد.

توجه داشته باشید که این روش با بیحسی پوست سر انجام می شود، و شما در حین عمل می توانید نظاره گر تمامی مراحل باشید.

دکتر مجید نجفی متخصص بيهوشى و درد در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم