ریفلاکس معده در افراد سالم نیز گاهاً رخ می­دهد و تقریباً ۷ تا ۸ درصد جامعه روزانه در اثر ریفلاکس مکر معدی و گاهی مواقع محتویات دوازدهه به مری، سوزش سرول (Heart burn) را تجربه می­کنند.

در حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد بزرگسالان حداقل یک­بار در هفته علائم سوزش سر دل را گزارش می­کنند. برگشت محتویات معده یا ریفلاکس معده در نیمی از (۵۰ درصد) نوزادان در سال اول زندگی دیده می­شود و بیشتر علائم آن بعد از یک سال بهبود می­یابد. شروع ریفلاکس در کودکان دقیقاً مشخص نیست اما در محدوده­ی ۲ تا ۲۰ درصد متغیر است.

پاتوفیزیولوژی GERD بسیار پیچیده بوده ولی شایع­ترین علت آن کاهش فشار دریچه­ی تحتانی مری یا LES، تحریک مستقیم غشاء موکوسی مری، کاهش حرکت معدی به علت دریافت بالای چربی و افزایش فشار داخل شکمی مانند بارداری می­باشد. کاهش فشار LES در طول بارداری دیده می­شود و حدود ۸۰ درصد خانم­های باردار در طول سه ماهه­ی سوم سوزش سر دل را تجربه می­کنند. همچنین کاهش فشار LES در زمان مصرف کننده­ی داروهای ضد بارداری خوراکی حاوی پروژسترون و حتی در مراحل پایانی سیکل قاعدگی دیده می­شود. یکی از مهم­ترین عوامل خطر برای ایجاد ریفلاکس چاقی می­باشد، لذا کاهش وزن می­تواند علائم ریفلاکس را کاهش دهد. بروز علائم متغیر است، اما ممکن است شامل ریفلاکس یا بازگشت ترشحات معده به سمت مری، سوزش سر دل یا اپیزودهایی از درد زیر جناقی، آروغ و اسپاسم مری شود.

در کودکان تهوع، دیسفاژی (اختلال در بلع) امتناع از خوردن یا شکایت از دل درد ممکن است دیده شود. تظاهراتی مثل سوزش حلق، تخلیه­ی مداوم گلو، گرفتگی صدا، بدتر شدن علائم آسم، ممکن است با یا بدون سوزش سر دل و برگشت قابل توجه اسید دیده شود.

رژیم غذایی خاص و تغییر در سبک زندگی می­تواند منجر به کاهش علائم در بیماران مبتلا به ریفلاکس گردد. موارد زیاد سبب تشدید ریفلاکس در بیماران شده که از جمله فاکتورهای اصلی کافئین، الکل، تنباکو و استرس می­باشد. همچنین چربی غذاف شکلات، قهوه، نعناع و عرق آن، پیاز، ادویه­جات به­خصوص فلفل از نوع چیلی یا قرمز، مرکبات و نوشیدنی­های حاوی کربنات سبب بدتر شدن علائم در بیماران می­شود.

لذا افراد مبتلا به ریفلاکس باید از صرف مواد اسید و پر ادویه خودداری کنند و باید حجم غذای مصرفی در یک وعده و همچنین چربی غذای خود را تا حد ممکن کاهش دهند، زیرا غذاهای پرحجم و حجیم تخلیه­ی معده را کند کرده و سبب برگشت غذا از معده به مری شده یکی از نکات مهم در بیماران مبتلا به ریفلاکس که باید رعایت شود، پرهیز از غذا خوردن ۴-۳ ساعت قبل از خواب و دراز کشیدن، پرهیز از سیگار، نوشیدنی­های الکلی، نوشیدنی­های حاوی کافئین و پرهیز از فعالیت شدید پس از صرف غذا و مصرف رژیم غذایی سالم به همراه مقادیر کافی فیبر است.

همچنین این افراد باید از پوشیدن لباس­های تنگ علی­ الخصوص پس از صرف غذا اجتناب کنند و در هنگام خواب این افراد باید بالش خود را طوری قرار دهند که سر بالاتر از سرح بدن قرار گیرد که این امر نیز سبب کاهش علائم خواهد شد. به­علاوه بایستی از فعالیت­هایی که مستلزم خم شدن­های مکرر باشد، اجتناب گردد.

نقش ادویه در پاتولوژی اختلالات دستگاه گوارش فوقانی روشن نیست. اما استفاده از مواد غذایی پر ادویه با پودر فلفل ممکن اسات بعد از ملتهب شدن مری، باعث ناراحتی گردد. فلفل از نوع چیلی (فلفل قرمز) در این امر بسیار مؤثر است.

داروهای ضد نفخ (مثل نعناع) فشری دریچه­ی تحتانی مری (LES) را کاهش می­دهند و در نتیجه عرق تعناع برای افرادی که دچار ریفلاکس می­باشند توصیه نمی­شود. همچنین قهوه و نوشیدنی­های تخمیر شده­ی الکلی (نظیر آبجو و شراب) ترشح اسید معده و در نتیجه ریفلاکس را تشدید می­کنند و اجتناب یا محدودیت مصرف مواد غذایی که منجر به بدتر شدن علائم می­گردد می­تواند در بهبودی مؤثر باشد، حذف مواد غذایی بی­تأثیر بر علائم توصیه نمی­شود.

جویدن ادامس منجر به افزایش ترشحات بزاقی و افزایش PH مری یا کاهش اسیدیته مری می­گردد ولی هیچ مطالعه­ای تأثیر این امر را در مقایسه با سایر تغییرات سبک زندگی نشان نمی­دهد.

نیکوتین موجود در سیگار سبب کاهش فشار LES افزایش اسیدیته­ی معده و در نهاست افزایش احتمال ابتلا به ریفلاکس معدی – مری یا بدتر شدن علائم در افراد مبتلا می­شود.

عطيه سادات خراسانيان


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم