آیا انجام دراز و نشست آنگونه که باید چربی های پهلوی شما را آب نکرده؟ اگر چربی و یا پوست بیش از حد شکم شما به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نمی دهد، شما ممکن است روش Tummy Tuck که در اصطلاح پزشکی به آن ابدمینوپلاستی می گویند را در نظر بگیرید.

این عمل جراحی سطح شکم را با از بین بردن چربی اضافی و پوست، سفت کردن عضلات و دیواره شکم تان صاف و مسطح می کند. این همان روش لیپوساکشن نیست، اگر چه شما ممکن است انجام لیپوساکشن در طی عمل ابدمینوپلاستی بخواهید.

این یک جراحی بزرگ است، بنابراین اگر شما آن را در نظر گرفته اید، باید قبل از تصمیم گیری جدی برای انجام آن از دانستن حقایقی اطمینان بیابید.

بهترین کاندید ها برای انجام این عمل چه کسانی هستند؟

این روش برای مردان و زنانی که در سلامت کامل هستند مناسب می باشد. زنانی که چند بار حاملگی داشته اند ممکن است این روش برای سفت کردن عضلات شکمی و کاهش پوست آنان مفید واقع شود. ابدمینوپلاستی همچنین یک گزینه برای مردان یا زنانی است که یک بار چاق بوده اند و هنوز هم رسوبات چربی بیش از حد یا پوست شل در اطراف شکم دارند.

این روش بر روی چه کسانی نباید انجام شود؟

اگر شما خانمی هستید که قصد بارداری در آینده دارد، بنابراین شما ممکن است بخواهید ابدمینوپلاستی را تا زمانی که شما صاحب فرزند شوید به تعویق بیندازید. در طول عمل جراحی، عضلات عمودی شما تنگ تر شده و حاملگی های آینده می تواند عضلات را از هم جدا کند.
آیا شما برنامه ریزی برای از دست دادن مقدار زیادی از وزن خود را دارید؟ بنابراین ابدمینوپلاستی شکم برای شما مناسب نیست. ابدمینوپلاستی باید آخرین راه حل باشد و روش دیگری برای تلاش کردن نداشته باشید. این روش نباید به عنوان یک جایگزین برای کاهش وزن استفاده شود.

شما همچنین باید ظاهر شدن زخم بعد از ابدمینوپلاستی در نظر بگیرید. شما می توانید در مورد قرار گرفتن اسکار و طول آن با پزشک خود قبل از عمل جراحی صحبت کنید.

چگونه برای جراحی ابدمینوپلاستی آماده شوید؟

گام اول انتخاب یک جراح است که برای مشاوره به او مراجعه کنید. در آن جلسه، شما در مورد اهداف خود و از گزینه های زیر صحبت کنید:

۱- ابدومینوپلاستی کامل

جراح شکم شما را از استخوان لگن خاصره تا استخوان لگن خاصره برش داده و پس از آن پوست، بافت و عضلات مورد نیاز را می کشد. عمل جراحی شامل حرکت تا ناف شما بوده، و شما ممکن است به لوله های تخلیه در زیر پوست تان برای چند روز نیاز داشته باشید.

۲- ابدمینوپلاستی جزیی

اغلب در افرادی که رسوبات چربی زیر ناف واقع شده انجام می گردد. در این روش، جراح به احتمال زیاد تا ناف شما حرکت نمی کند، و این روش تنها ممکن است تا دو ساعت، بسته به مورد شما طول بکشد.

اگر سیگار می کشید، پزشک از شما می خواهد که سیگار کشیدن حداقل از دو هفته قبل از عمل جراحی تا دو هفته پس از عمل جراحی ترک کنید. شما باید به طور کامل سیگار کشیدن متوقف کنید چرا که احتمال عوارض بیشتری به همراه داشته و می تواند روند بهبودی را کند سازد.

وعده های غذایی کامل و متعادل بخورید. یک رژیم غذایی سالم ممکن است به شما در التیام بهتر زخم کمک کند. پزشک خود را در جریان تمامی داروهای مصرفی، از جمله داروهای تجویزی، داروهای گیاهی و مکمل های دیگر قرار دهید. جراح ممکن است مصرف برخی از داروها را برای مدت قبل و بعد از عمل جراحی متوقف کند.

قبل از رفتن برای عمل جراحی، در خانه خود آماده شوید. شما نیاز دارید:

• بسته یخ
• لباس های گشاد و راحت که می توانید به راحتی آن ها پوشیده و یا خارج سازید.
• وازلین
• دوش دستی و صندلی حمام

شما همچنین به کسی نیاز خواهید داشت که شما را تا خانه همراهی کند. اگر شما به تنهایی زندگی می کنید، شما کسی را می خواهید که برای حداقل شب اول با شما بماند.

عمل ابدمینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

این عمل جراحی می تواند در هر نقطه از یک تا پنج ساعت طول بکشد. بسته به مورد شما، ممکن است نیاز به اقامت شبانه در بیمارستان داشته باشید. شما بیهوشی عمومی دریافت خواهید کرد که شما را در طول عمل در حالت خواب قرار خواهد داد.

عوارض احتمالی ابدمینوپلاستی

شما درد و تورم در روزهای بعد از عمل جراحی خواهید داشت. پزشک به شما داروهای ضد درد تجویز کرده و به شما خواهد گفت که چگونه به بهترین نحو درد خود را مدیریت کنید. شما ممکن است درد را برای چندین هفته یا ماه داشته باشید.

شما همچنین ممکن است بی حسی، کبودی، و خستگی در آن زمان تجربه کنید. همانطور که با هر عمل جراحی، خطراتی وجود دارد. هر چند که آنها نادر است، عوارض شامل عفونت، خونریزی در زیر فلپ پوستی، یا لخته شدن خون این موارد می گردد. اگر شما گردش خون ضعیف، دیابت، یا بیماری قلب، ریه، و یا کبدی دارید، احتمال رخ دادن این عوارض در شما بیشتر می گردد.

شما ممکن است درمان نا کافی تجربه کنید، که می تواند علل بیشتر زخم های چشمگیر یا از دست دادن پوست گردد. اگر بهبودی شما ضعیف است، ممکن است به عمل جراحی دوم نیاز داشته باشید.

ابدمینوپلاستی زخم های بزرگی ایجاد می کند. اگرچه آنها ممکن است کمی محو گردند، ولی آنها هرگز به طور کامل ناپدید نمی شوند. جراح ممکن است کرم های خاص و یا پماد برای استفاده پس از عمل جراحی برای کمک به بهبودی کامل زخم ها به شما توصیه نماید.

مراقبت از خود پس از جراحی

با وجود اینکه شما یک عمل ابدمینوپلاستی کامل و یا منطقه ای را برحسب نیاز داشته اید و با زخم ها و پانسمانهایی که بر روی آن قرار گرفته. این بسیار مهم است که همه دستورالعمل های جراح خود را در مورد چگونگی مراقبت از باندها در روزهای بعد از عمل جراحی دنبال کنید. پانسمان استفاده شده، باند الاستیکی است که سبب بهبودی مناسب شما می گردد. جراح همچنین آموزش های لازم در مورد موقعیت تان و چگونگی نشستن و ایستادن برای کمک به کاهش درد به شما آموزش خواهد داد.

شما باید فعالیت های شدید برای حداقل شش هفته محدود کنید. شما ممکن است برای اطمینان از ریکاوری مناسب پس از عمل جراحی نیاز به تا یک ماه استراحت داشته باشید. پزشکتان به شما در مورد آنچه که باید انجام دهید یا نه، راهنمایی های لازم را انجام خواهد داد.

بازگشت به زندگی روزانه

هر چند که بعد از این روش شما به آنچه که مدنظر داشتید خواهید رسید ولی با اینحال شما ممکن است بعد از عمل جراحی تا مدت ها احساس خود عادیتان را نداشته باشید. رژیم غذایی و ورزش می تواند به شما در حفظ نتایج کمک کند.

دکتر مجید نجفی متخصص بيهوشى و درد در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم