شیرین کننده های مصنوعی عملکردی مانند قند دارند که سبب می شود تا بدن به جذب بیشتر کربوهیدرات کمک کند. نتیجه چنین عملی چاق شدن است.

امروزه کم و بیش سر هر میز غذاخوری یا مجالس نوشابه و نوشیدنی هایی مختلف با طعم و رنگ های متفاوت جا خوش کرده اند که با وجود تب و تاب لاغر شدن در دنیای امروزی چالش های بسیاری را برای افراد رقم زده، اینکه کدام غذا را بخوریم و کدام را از برنامه غذایی حذف کنیم، سوال بسیاری از افراد است. نوشابه ها هم از آن نوشیدنی های پرطرفدار و البته چاق کننده هستند.
بسیاری از افراد با خوردن نوشابه های رژیمی این مشکل را برای خود حل کرده اند و بسیاری نیز هنوز تکلیف خودشان را روشن نکرده اند. محققان تغذیه می گویند فقط با کاهش کالری این نوشابه ها، لاغر نمی شوید.
نوشابه رژیمی صددرصد فاقد ارزش غذایی است و باید بدانید مصرف زیاد مایعات بی فایده جای مواد مغذی که بدن شما نیاز دارد را اشغال می کند.
مصرف نوشابه ها و مواد قندی در چاقی انسان ها نقش بسیار مهمی  دارد، یا اینکه مصرف نوشابه های رژیمی تاثیری خیلی زیادی در جلوگیری از چاقی ندارند.
دلیل آن این است که بدون تغییر در شیوه ی زندگی و تغییر عادات غذایی غلط، جایگزین کردن نوشابه های رژیمی به جای نوشابه های معمولی بی فایده است.
نوشابه های که به جای شکر با سایر شیرین کننده های مصنوعی درست می شوند!!
نوشابه های رژیمی نوشیدنی کربناته هستند که به جای شکر با سایر شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام، ساخارین، سیکلامات، سوکرالوز و آسه سولفام پتاسیم شیرین شده اند.
تقریبا تمامی نوشیدنی های موجود در بازار، انواع سبک (لایت) و بدون قند (زیرو) آن نیز در سوپر مارکت ها وجود دارد.

تسریع در روند پیری

نوشابه های رژیمی یا معمولی حاوی فسفیت یا اسید فسفریک است. این اسید ضعیف، طعم دهنده است و ماندگاری نوشابه را افزایش و اگر چه این اسید در گوشت قرمز، لبنیات و مغز میوه نیز موجود است اما زیادی آن به ناراحتی قلبی، کلیوی، تضعیف عضله، پوکی استخوان و تسریع روند پیری منجر می شود. نتیجه بررسی که در سال ۲۰۱۰ انجام شد نشان داد میزان اضافه این ماده در نوشابه باعث مرگ زودهنگام موش های آزمایشگاهی شده است.
این درحالی است که افردای که نوشابه های بدون قند را انتخاب می‌کنند،بیش از دیگران در معرض خطر چاقی و دیابت قرار می گیرند.
نوشابه های بدون قند از اسید های خوراکی ساخته شدن و برای کبد بسیار خطر ناک هستن واز همین اسید های خوراکی برای شیرین کردن نوشابه های بدون قند استفاده میشود و این مواد پرز های معده را شسته و غذا را هضم نمیکنند و باعث خون ریزی در معده می شود.
فرادی که روزانه بیشتر از دو لیوان نوشابه رژیمی مصرف میکنند پنج برابر افرادی هستند که لب به نوشابه رژیمی نمی زنند، دچار چاقی شکمی اند. چون افزودنی های موجود در این نوع نوشابه ها اشتها را افزایش می دهد.

پوکی استخوان

درست است که کالری نوشابه های رژیمی کم یا فاقد کالری هستند، اما این کمبود کالری به این معنا نیست که ضرری برای بدن شما ندارند و می توانید به هر مقدار که خواستید، نوشابه رژیمی بخورید. مقدار فسفر و کلسیم بدن ما باید با هم تعادل داشته باشند. نوشابه های رژیمی فسفر بیشتری وارد بدن می کنند و با زیاد شدن فسفر در بدن، تراکم استخوان ما کاهش پیدا می کند و استخوان ها استحکام خودشان را از دست می دهند و در مقابل ضربات شکننده تر می شوند. در واقع، زمانی که فسفر بیشتر از کلسیم باشد، کلسیم موجود در بدن دفع می شود. اگر زیاد نوشابه رژیمی می خورید، احتمالا در سنین بالاتر، باید با عوارض ناشی از پوکی استخوان دست و پنجه نرم کنید.

کالری های مخفی در بدن

برخی نوشیدنی ها باعث مصرف مواد خوراکی دیگر می شوند، درحالی که بدن به آنها نیاز ندارد. این نوشیدنی ها شامل نوشیدنی های شیرین با ۲۲۶ کالری، قهوه با ۱۰۸ کالری، نوشیدنی های رژیمی با ۶۹ کالری و چای با ۶۴ کالری در نهایت مقدار زیادی کالری را وارد بدن شما می کنند و اغلب ما بدون توجه به این کالری ها با خیال راحت از آنها می نوشیم. ۹۷ درصد مردم طی روز از این نوشیدنی ها مصرف می کنند و این کالری های مخفی باعث چاق شدن شان می شود.
این نوشیدنی های شیرین، شکر ندارند و به جای شکر در آنها از شیرین کننده های مصنوعی شامل اسپارتام، اسه سولفام، سوکرالوز، استویا، ساخارین و سوربیتول استفاده شده است. شیرین کننده های مصنوعی کالری ندارند و به تنهایی شما راچاق نمی کنند.

نوشابه های رژیمی دردی را دوا نمی کند.

این نوشیدنی های شیرین، شکر ندارند و به جای شکر در آنها از شیرین کننده های مصنوعی شامل اسپارتام، اسه سولفام، سوکرالوز، استویا، ساخارین و سوربیتول استفاده شده است. شیرین کننده های مصنوعی کالری ندارند و به تنهایی شما را چاق نمی کنند.

آیا نوشابه های رژیمی به کاهش وزن و لاغر شدن کمک می کنند؟

بسیاری بر این باورند که این نوشابه ها سرطان زا هستند و بهتر است همان نوشابه های قدیمی پرکالری را بنوشند تا اینکه سرطان بگیرند، نوشابه های رژیمی سرطان زا نیستند و شما را با مشکل جدی روبه رو نمی کنند. نه نوشابه رژیمی نه آبنبات و نه شیرینی های رژیمی هیچ کدام به تنهایی سرطان زا نیستند و بهتر است برای سرطان دنبال مقصر دیگری گشت. در تحقیقاتی که روی حیوان ها انجام شده به این نتیجه رسیده اند که نوشابه ها عامل بروز سرطان نیستند. اما به علت گاز موجود در آنها که گوارش را با مشکل رو به رو می کند و پوسیدگی دندان ها که به علت کاهش کلسیم ایجاد می شوند، بهتر است مصرف این نوشابه ها را کاهش دهید و از غذاها و نوشیدنی های مفید استفاده کنید.
بهترین و سالم‌ترین نوشیدنی آب است. بهتر است مصرف دوغ که نوشیدنی سنتی و سالم ما ایرانیان است، جایگزین انواع نوشابه‌های گازدار و آب میوه‌های مصنوعی شیرین شود.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم