درمان کمر درد و درد زانو

۶ راه آسان برای درمان خانگی سیاتیک

0

برای درمان سیاتیک ابتدا باید مشخص کنیم هنگامی که میگوییم سیاتیک منظورمان دقیقا چیست؟ سیاتیک که در بین عموم افراد به رگ سیاتیک نیز معروف است در واقع رگ نیست و یک عصب است.

رگ ها یا عروق وظیفه جابجایی خون را در بدن بر عهده دارند ولی عصب ها وظیفه انتقال دستورات حرکتی از مغز یا نخاع به اندامها و یا گزارش انواع حس ها مثل درد،گرما،و… به مغز یا نخاع را دارند.

پس سیاتیک در واقع یک عصب است، این عصب از نخاع جدا شده و از پشت باسن وارد اندام تحتانی شده و تا کف پاها امتداد می یابد. هر شخص دو عصب سیاتیک دارد یکی سمت راست و دیگری سمت چپ.

اگر به هر علتی این عصب در ناحیه ای که از ستون مهره ها خارج می شود تحت فشار قرار بگیرد(شایعترین علت آن بیرون زدگی دیسک بین مهره ای است) شخص این فشار را به صورت درد و علایم حسی(گز گزز،سرد یا داغ شدن و …) یا علایم حرکتی مثل ناتوانی و سنگینی در طول مسیر حرکت این عصب حس خواهد کرد.

ذکر این نکته ضروری است که دقت شود تنها عصبی که از ناحیه بین مهره ها خارج می شود سیاتیک نیست و اعصاب دیگری نیز هستند ولی از آنجایی که سیاتیک مهمترین آنهاست اینطور در بین مردم جا افتاده است که هر نوع کمردردی با انتشار به پا را تحت عنوان سیاتیک ذکر می کنند.

دردهای سیاتیک چیست؟

درد سیاتیک به‌صورت مکرر بوده و معمولاً دریکی از پاها احساس می‌شود که در برخی افراد تحمل‌ ناپذیر است. آنچه باعث بدتر شدن این مسئله می‌گردد، بسیاری از بیماران نمی‌دانند درد چگونه پیشرفت کرده و چگونه باید از بازگشت آن جلوگیری کرد. علاوه بر این تشخیص بین سیاتیک و ورم مفاصل باعث دشوارتر شدن تشخیص می‌ شود.

اگر دچار علایم خطر زیر شدید قبل از هر کاری باید به پزشک مراجعه شود چون احتمال درگیری و فشار زیاد روی عصب و خدای ناکرده فلج شدن وجود دارد.  این علایم عبارت هستند از: احساس فلج و بی حرکتی در تمام یا قسمتی از اندام حتی انگشتان پا، بی اختیاری ادرار یا مدفوع، از بین رفتن کامل حس در قسمتی از اندام یا نواحی تناسلی یا اطراف مقعد.

اما اگر این علائم را ندارید می توانید از درمان خانگی سیاتیک کمک بگیرید.

از آنجا که برخی افراد برای درمان ناگزیر به عمل جراحی و مصرف داروهای مختلف می‌شوند اما مطالعات نشان می‌دهد روش‌های دیگر مانند ماساژ ستون فقرات نیز مناسب‌ است.

دیگر روش‌های درمانی طبیعی مانند طب سوزنی، یوگا و ماساژ در مقایسه با عمل جراحی و مصرف داروهای مختلف مؤثرتر بوده و فواید آن در درمان و تخفیف درد ثابت‌ شده است.

از مهم‌ترین مزایا این روش‌ های طبیعی این است که باعث کاهش استرس، تقویت سیستم دفاعی بدن و آسیب کمتر می‌ شوند.

۶ راه طبیعی برای درمان سیاتیک

روش‌های درمانی خاص بستگی به عامل درد دارد. لذا مراجعه به پزشک برای تشخیص بسیار ضروری است. برخی از پزشکان برای تخفیف دردهای شدید برای بیمار برخی داروها را تجویز می‌کنند اما انجام بعضی حرکات ورزشی و فیزیوتراپی به میزان چشمگیری باعث تخفیف درد سیاتیک می‌شود.

روش‌های طبیعی درمانی عبارت‌اند از:

درمان کمردرد

پرهیز از نشستن‌های طولانی

نشستن‌ های طولانی‌ مدت چه در محل کار و چه در منزل موجب فشار به ستون فقرات و آسیب به آن می‌شود. انجام برخی حرکات ایزومتریک و کششی در طول روز موجب تسکین درد در ناحیه کمر و پاها می‌شود. در صورت بازگشت علائم و تشدید آن انجام بعضی حرکات کششی در منزل بدون نیاز به پزشک دردهای این ناحیه را تسکین می‌دهد. از این‌ رو توصیه می‌شود مدت‌زمان نشستن‌ها و ایستادن های طولانی‌مدت را کاهش داده تا فشار به ستون فقرات کاسته شود.

استفاده از بالشتک‌های حرارتی

بسیاری از افراد با استفاده از بالشتک‌های حرارتی به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه هر دو یا سه ساعت یک‌بار موجب تسکین دردهای سیاتیک می‌شوند. این بالشتک‌ ها قیمت چندان بالایی ندارد و در همه‌ جا قابل‌ استفاده است.

دوش آب گرم نیز از آنجا که موجب رفع گرفتگی عضلات می‌شود نیز توصیه می‌شود؛ اما اگر به دنبال گزینه مناسب‌ تری هستید استفاده از بالشتک‌های حرارتی همچنان مقرون‌ به‌ صرفه بوده و پیشنهاد می‌شود.

در مقابل افرادی هستند که برخلاف بقیه با گذاشتن پک یخ روی ناحیه درد باعث تخفیف درد می‌شوند.

کاهش التهاب

۵ الی ۱۰ درصد از افرادی که مبتلابه کمردرد هستند ممکن است دردهای ناشی از سیاتیک را تجربه کنند. افزایش سن، قد، استرس، استعمال دخانیات، نشستن‌های طولانی‌ مدت و اضافه ‌وزن نیز از دیگر عواملی هستند که ممکن است موجب درد در ناحیه کمر و پشت شوند.

بسیاری از این عوامل باعث التهاب و افزایش درد می‌شوند. ورزش، خواب کافی، عدم مصرف دخانیات و داشتن رژیم غذایی مناسب از التهاب جلوگیری کرده و موجب بهبود می‌شود.

یوگا برای درمان کمردرد

یوگا و ورزش‌های کششی

انجام برخی حرکات موجب تشدید دردهای سیاتیک می‌شود. نشستن، برخاستن و چرخش ناگهانی ازجمله مواردی هستند که می‌توان نام برد. در مقابل نیز انجام برخی حرکات کششی و یوگا باعث تخفیف درد و درمان سیاتیک می‌گردد. همچنین بر اساس مطالعات گوناگون در این زمینه یوگا یکی از مطمئن‌ ترین و بی‌ خطر ترین روش‌های مؤثر برای بهبود دردهای سیاتیک است.

طب سوزنی و ماساژ درمانی

شاید نام طب سوزن را بسیاری از ما شنیده باشیم اما طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی در واقع نوعی روش درمانی سنتی چینی است که با استفاده از سوزن‌ های بسیار کوچک و بدون درد انجام می‌شود. این روش مورد تائید سازمان غذا و دارو آمریکا است و مطالعات بسیاری در مورد مزایا آن تاکنون انجام‌شده است و در تخفیف دردهای کمر به‌ خصوص سیاتیک بسیار مؤثر است.

ماساژ درمانی نیز همانند طب سوزنی یکی از روش‌ های بدون عمل جراحی است که موجب تخفیف درد به‌ خصوص دردهای کمر و پشت می‌شود. این روش همچنین باعث باز شدن گرفتگی عضلات و بافت‌ها، گردش خون و ترشح هورمون اندورفین می‌شود. هورمون اندورفین در کاستن درد نقش بسیار مؤثری دارد.

کایروپراکتیک اصلاحی ستون فقرات

آسیب‌ دیدگی دیسک ستون فقرات به چند دسته تقسیم می‌شود که برخی از آن‌ها موجب درد بیشتری می‌شوند. شکستگی و بیرون‌ زدگی این صفحات نیز به‌ مراتب موجب درد بیشتری می‌گردند. برای پزشک دانستن نوع آسیب برای تجویز مناسب بسیار حائز اهمیت است. سیاتیک می‌تواند از طریق کایروپراکتیک تشخیص داده شود. تصویربرداری توسط اشعه ایکس و MRI نیز برای تشخیص آسیب نخاعی به کار می‌رود. پس از تشخیص کایروپراکتور از طریق اعمال خاصی صفحات خارج‌ شده و شکسته را جا می‌ اندازد.

توصیه ما

توجه کنید که در درمان خانگی سیاتیک پرهیز غذایی یا توصیه به غذا یا مواد خاصی نمیشود چون بی تاثیر است و فقط استراحت است که بسیار موثر میباشد. فقط اگر دچار اضطراب شده اید میتوانید از دمنوش های آرامبخش مانند گل گاوزبان یا بابونه برای آرامبخشی استفاده کنید چون استرس و عصبانیت باعث اسپاسم علایم شده و وضعیت را بدتر میکند.

اگر بعد از چند روز درمان خانگی سیاتبک موثر نبود حتما مراجعه کنید. توصیه می شود حتی اگر درمان موثر بود نیز مراجعه و بررسی شوید تا اگر مشکل جدی وجود دارد از عود آن جلوگیری شود.

نکته آخر اینکه حتما قبل ار انجام اين كارها با پزشک خود مشورت کنید زیرا ماساژها يا ورزش های سرخود ممکن است بدتر آسيب زننده باشد.

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 کلینیک درد مهرگان | درمان کمر درد و زانو دردسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
زانودرد

سلام.24سالمه. زانو دردشدید دارم که موقع سره پابودن زیاد دردشم زیادمیشه وگاهی بادمیکنه البته بیماری کم کاریه تیروئیدهم دارم لطفاکمکم کنین مشاهده پاسخ دکتر
2
زانودرد

سلام.24سالمه. زانو دردشدید دارم که موقع سره پابودن زیاد دردشم زیادمیشه وگاهی بادمیکنه البته بیماری کم کاریه تیروئیدهم دارم لطفاکمکم کنین مشاهده پاسخ دکتر
3
کوتاهی آشیل پا و اسپاسم عضلات

سلام.من طی تصادفی که داشتم آشیل پاهام کوتاهی دادن چند بار هم عمل کردم برای برگشت تاندون که کامل برنگشت. الان هم عضلات ران و ساق پام دچار اسپاسم شده.
سوالم این است که با ازون تراپی میشود درمان شوم؟
مشاهده پاسخ دکتر
4
جراحی بسته لیزری برای رفع تنگی کانال نخاعی

حدود سه سال است که درد سیاتیک در هردو پا دارم که رادیکولار است . نوار عصب و عضله کاملا طبیعی است . ولیکن عکس mri حاکی از دو تنگی کانال نخاعی یکی خفیف و دیگری شدید !! به همراه بیرون زدگی دیسک بین مهره ها ی 3 و 4 و هایپرتروفی لیگامان ها ی فلاووم در دو دیسک که سبب تنگی کانال شده اند.
پزشک جراحی باز را توصیه کرده است. ایا با این شرایط ، جراحی بسته و لیزر می تواند کار گشا باشد؟
مشاهده پاسخ دکتر
5
درد پشت زانو

سلام خسته نباشین یک هفته پیش بعد فوتبال هنگام پیاده روی قسمت داخلیه پشت زانوم درد گرفت الان موقع سریع دویدن درد دارم و توده های ریزی بیت تاندون های همسترینگم حس میکنم و موقع انقباض عضله ی دو قلو درد پشت زانو دارم مشاهده پاسخ دکتر
6
دیسک کمر

با سلام.بنده ۲۹ سالمه دچار بیرون زدگی ۲تا مهره ل۴ ول۵ هستم دوبار اوزون تراپی رفتم ولی هنوز بیش از ده دیقه نمیتونم راه برم یا سرپا وایسم چندتا دکتر هم رفتم گفتن نیازی به جراحی نیس موندم چیکار کنم خواهشا لطفا منو راهنمایی کنین ممنون میشم مشاهده پاسخ دکتر
7
درد پشت زانو هنگام دویدن سریع

درد قسمت داخلیه پشت زانو همراه با توده های ریز بین تاندون های همسترینگ مشاهده پاسخ دکتر
8
اوزون تراپی

باسلام وعرض ادب باستحضار میرساند گردنم دچار ضربه شد وباعث آرتروز ودیسک گردید درحال حاضر سه ماه است دارو میگیرم واستخر رابه تازگی شروع کردم ولی درد امانم را گرفته لطفا بفرمایید با اوزون تراپی این مشکل تا چه حد مرتفع خواهد شدسپاسگزارم مشاهده پاسخ دکتر
9
کمردرد

من یکماه پیش اوزون تزریق کردم دوباره دوباره دردهام برگشتن ایادوباره بایدتزریق کنم؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
دردکمر دیسک مهره ای 4 و 5

طبق ام ار ای پارگی دیسک بین مهره ای متخصص تشخیص داده و پلن جراحی گذاشته که شرایط کاری و ذهنی جراحی ندارم درد بصورت تمام وقت و با مصرف دیکلوفناک و ملوکسیکام و گاباپنتین کمی تخفیف درد دارم امپول تتراکوزکتاید و دگزامتازون دوبار تزریق داشتم که موقتی تسکین داشته لطفا جهت درمان و انجام کاری که عارضه کمتری داشته باشد راهنمایی کنید 52ساله و مونث هستم مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 28 بعدی »