درمان کمر درد و درد زانو

تشخیص دقیق دیسک گردن و بهترین راه های درمان آن

دیسک گردن اعصاب را در گردن تحت فشار قرار داده و منجر به ایجاد درد و سایر علائم می شود. درد ممکن است مبهم و یا تیز بوده و در گردن و بین تیغه شانه ها احساس شده و امکان انتقال آن به آرنج، دست ها و انگشتان نیز وجود دارد.

همانند ستون فقرات کمری ، در ستون فقرات گردنی نیز بین مهره های گردنی دیسک بین مهره ای یا دیسک گردن وجود دارد. بیماری دیسک گردن(بیرون زدگی دیسک گردن)معمولا در افراد بین سی تا شصت سال اتفاق می افتد. فتق دیسک گردنی یکی از دلایل رایج درد گردن و نواحی بالایی بدن است.  احساس ضعف یا گزگز از رایج ترین علائم بوده و برخی بیماران علاوه بر این علائم اسپاسم را نیز گزارش کرده اند. پوزیشن ها و حرکات خاصی در بدن منجر به تشدید درد می شوند.

در برخی از بیماران، دیسک گردن می تواند منجر به فشرده شدن ستون فقرات شود که مواد دیسک را در خود جای می دهند. این شرایط ممکن است نیاز به درمان های جدی تری داشته باشد. علائم فشرده شدن ستون فقرات شامل، تلوتلو خوردن در هنگام راه رفتن، دشواری در انجام حرکات ماهرانه دست ها، آرنج و احساس سوزش و گزگز شدن و شوک در تنه یا پاها می باشد.

گردن

علائم دیسک گردن

نکته مهم در اینجاست که گردن درد ممکن است باشد یا نباشد پس گردن  درد جزو الزامی علایم دیسک گردن نیست. علایم دیسک گردن معمولا در دستها و شانه خود را نشان خواهد داد به صورت درد یا احساس تیر کشیدگی در شانه بازو یا دست.

 • احساس سنگینی یا ناتوانی در بازو یا دست.
 • احساس کرختی یا بی حسی یا گز گز در بازو ها یا دست.

توجه کنید که دیسک گردن(بیرون زدگی دیسک گردن)با آرتروز گردن تفاوت دارد. ما در آرتروز گردن به علت از دست رفتن دیسک بین مهره ای معمولا درد و سفتی در ناحیه خود گردن داریم و در دیسک گردن(بیرون زدگی دیسک گردن) عمده علایم در اندام هاست. البته مرز مشخصی بین اینها وجود ندارد و هر کدام ممکن است مقداری از علایم دیگر را تقلید کنند.

چرخش گردن در اطراف مهره ها یا ۷ قطعه استخوانی انباشته شده در ستون فقرات اتفاق می افتد. این قطعات از بالا به پایین با اعداد C1 تا C7 شماره گذاری می شود. عصبی که تحت تاثیر دیسک گردن قرار گرفته است از ستون فقرات در همان سطح بیرون می زند، بنابراین در سطح C5-C6، ریشه عصبی C6 است که تحت تاثیر قرار می گیرد.

C4-C5 (ریشه عصب C5)

فتق ایجاد شده در این سطح می تواند منجر به درد گردن و ضعف در ماهیچه دلتوئید بالای آرنج شده و معمولا گزگز یا مورمور شدن ایجاد نمی کند.

C5-C6 (ریشه عصب C6)

فتق دیسک C5-C6 می تواند منجر به ایجاد ضعف در عضله دو سر بازو و ماهیچه های بازکننده مچ شود. ضعف و مورمور شدن به همراه درد می کند به نواحی انگشت شست دست منتشر شود. این سطح یکی از رایج ترین سطوحی است که دیسک گردن در آن رخ می دهد.

C6-C7 (ریشه عصب C7)

فتق دیسک در این ناحیه می تواند منجر به ضعف در عضله سه سر بازو و ماهیچه های باز کننده انگشتان شود. ضعف و بی حسی و مورمور شدن همرا با درد می تواند از عضله سه سر به میانه انگشتان گسترش یابد. این سطح یکی از رایج ترین نواحی ایجاد کننده فتق گردنی است.

C7-T1 (ریشه عصب C8)

این سطح در پایین ترین بخش گردن قرار دارد، جاییکه ستون فقرات گردنی با قفسه سینه یا بخش بالاترین بخش کمر برخورد میکند. فتق ایجاد شده در این بخش می تواند منجر به ایجاد ضعف در کارهای دستی و به همراه آن بی حسی و مورمور شدن و دردی شود که از آرنج به سمت انگشت کوچه دست منتشر می شود.

اینها الگوهای رایج درد هستند که ناشی از دیسک گردن بوده اما واضح نیستند. اتصالات بدن برخی افراد ممکن است با دیگران کمی متفاوت بوده و بنابراین درد ایجاد شده در آنها و علائم نیز متفاوت خواهد بود.

عوامل ایجاد دیسک گردن

چندین فاکتور در افزایش خطر فتق دیسک دخیل هستند:

 1. انتخاب سبک زندگی مانند استعمال تنباکو و سیگار، نداشتن فعالیت بدنی و تغذیه ناسالم، اساسا در کاهش سلامتی دیسک ها دخیل هستند.
 2. با بالارفتن سن و پیر شدن بدن، تغییرات بیوشیمیایی طبیعی ایجاد شده منجر به خشک شدن تدریجی دیسک های بین مهره ای شده که در نهایت بر روی قدرت و انعطاف پذیری تاثیر می گذارد.
 3. حالت قرارگیری نامناسب بدن به همراه عادات نادرست حرکات بدنی استرس و فشار مضاعفی بر روی ستون فقرات گردنی وارد می آورد.

ترکیب از این فاکتورها با ساییدگی ها و پارگی های روزانه، آسیب ها، بلند کردن غیر اصولی وسایل یا کشیدگی ها به ما می گوید که فتق یک دیسک تا چه اندازه می تواند آسان ایجاد شود. فتق دیسک ممکن است ناگهانی یا به تدریج در طول یک هفته یا یک ماه ایجاد شود.

مراحل ایجاد دیسک گردن

۴ مرحله در ایجاد فتق گردنی وجود دارد که شامل:

۱) از بین رفتن دیسک

تغییرات شیمیایی ناشی از افزایش سن منجر به ضعیف شدن دیسک های بین مهره ای بدون ایجاد فتق میشود. این رخداد بخشی از فرآیند پیری است که در بالا گفته شد و می تواند منجر به خشک شدن دیسک شده و توانایی آن برای جذب شوک ایجاد شده از حرکت شما را کاهش دهد. در این مرحله دیسک همچنین نازک تر نیز می شود.

۲) پرولاپس

شکل یا پوزیشن دیسک با کمی فشرده شدن در کانال نخاعی یا عصب نخاعی تغییر می کند. این مرحله انفجار یا بیرون زدگی دیسک نیز نامیده می شود.

۳) اکستروژن

هسته ژل مانند پالپوس (بخش داخلی دیسک بین مهره ای) از درون دیواره تایر مانند (آنولوس فیبروسوس) به بیرون شکسته اما درون دیسک باقی می ماند.

۴) جدا شدن یا دیسک جدا شده

هسته پالپوس از درون آنالوس فیبروس به بیرون شکسته و می تواند به بیرون از دیسک بین مهره ای حرکت کرده و وارد کانال نخاعی شود.

تشخیص دقیق دیسک گردن

جالب است بدانید که تمام فتق های ایجاد شده در دیسک علائمی را ایجاد نمی کنند. برخی افراد پس از انجام تست اشعه ایکس برای دلایل غیر مرتبط، از ابتلا به فتق دیسک و یا تورم آن با خبر می شوند. اما اغلب علائم ایجاد شده بیماران را مجبور به ملاقات با پزشک معالج می کند. تشخیص دقیق شامل مرور سابقه پزشکی بیمار، انجام تست های فیزیکی و نورولوژیکی و تصویربرداری (اشعه ایکس، سی تی اسکن یا غیره).

با توجه به اینکه بیرون زدگی دیسک گردن با چند بیماری دیگر علایم مشترک دارند ماننذ آرتروز گردن،گرفتگی عصب مچ دست( سندرم تونل کارپال)و…. تشخیص صحیح بسیار حائز اهمیت میباشد، چه بسا که تاخیر در تشخیص باعث صدمات جبران ناپذیری به اعصاب ناحیه گردن شود.

پس اگر این علایم را دارید جهت بررسی دیسک گردن مراجعه کنید:

 • احساس برق گرفتگی یا تیر کشیدن در ناحیه شانه بازو ساعد یا انگشتان
 • احساس سنگینس و ناتوانی در حرکات شانه یا بازو و دست
 • احساس کرختی گز گز یا بس حسی در هر ناحیه از دستها

درمان دیسک گردن

تمامی بیماران نیازمند جراحی گردن نیستند. در بیشتر بیماران با قرار گرفتن چهار الی شش هفته ای تحت درمان نورولوژیک درد و علائم از بین می رود. نسبت به مسیر درمانی خود خوش بین بوده و به خاطر داشته باشید که کمتر از ۵% مشکلات کمر نیازمند جراحی هستند.

 • داروها ممکن است شامل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای کاهش تورم، رفع اسپاسم ماهیچه ای، و یا از بین رفتن درد باشند.
 • درمان فیزیکی ممکن است شامل درمان با سرما و گرما، ماساژ ملایم و کشش باشد.

جراحی دیسک گردن

جراحی ستون فقرات گردنی ممکن است هنگامی پیشنهاد شود که درد و علائم در طول درمان غیر جراحی به طور پیشرونده ای شدیدتر شوند. اگر فتق دیسک اتفاق افتاده منجر به فشرده شدن دیسک درون ستون فقرات شود (میلوپاتی)، جراحی ممکن است ضروری باشد.

هدف از جراحی کاهش فشردگی اعصابی است که توسط دیسک فشرده شده است. رایج ترین فرآیند دیسکتومی نامیده می شود که به طور جزئی یا کلی دیسک آسیب دیده را خارج می کند. این جراحی معمولا از ناحیه جلو گردن (دیسکتومی جلوی گردنی نامیده می شود) انجام می شود. گاهی نیاز است که از طریق ناحیه پشتی گردن و با برداشتن بخشی از لامینا، یک صفحه استخوانی پوشاننده کانال نخاعی، به دیسک فتق یافته دسترسی پیدا کرد. نام این فرآیند لامینوکتومی (لامینوکتومی خلفی) نامیده می شود. اغلب، هر مرحله ای می تواند به صورت جراحی بسیار کوچک با حداقل تهاجم به بافتهای بدن انجام شده و گاهی در مرکز جراحی بیماران سرپایی نخاعی.

آیا می توان از ایجاد فتق دیسک گردن جلوگیری کرد؟

افزایش سن اجتناب ناپذیر است اما تغییر در سبک زندگی می تواند به جلوگیری از بیماری های مربوط به دیسک جلوگیری کند. تمرین حالت های بدنی مناسب و حرکات درست بدن، حفظ وزن مناسب و سلامت، ورزش منظم و عدم استعمال دخانیات می تواند کمک کننده باشد.

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 کلینیک درد مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میثم دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۹:۰۴( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام ام ار ای گرفتم از کمرم دکتر ارتوپد گفت دیسک کمره مهره 5 زده بیرون باید عمل بشوید.میخواستم بدون بدون جراح دیسک کمر درمان میشود
  با تشکر
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۹:۰۴( 5 روز پیش)
   سلام‌و عرض ادب
   اگر حتما نیاز به عمل باشه ممکنه طبق نظر متخصصین جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات کلینیک درد مهرگان بشه این عمل رو سر پایی و بدون بیهوشی و بدون بستری طی نیم ساعت در کلینیک درد‌مهرگان انجام داد
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر سیمین دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۰۶( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  چهارساله که زانوی چپم ازبغل گرفتگی داره
  غضروف سازهم خوردم فایده نداشته الان نمیدونم این مشکلم سائیدگی هست یاعلائم آرتوروز
  وقتی هم دست میذارم روی زانوی راستم جمع میکنم وبازمیکنم احساس میکنم زانوم دوتکه میشه مشکل چی هست؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۰۶( 5 روز پیش)
   سلام
   وقتتون بخیر
   علائمتون کمی به آرتروز میخوره
   به همین خاطر باید هر چه زودتر ورزشهای خاص زانو رو شروع کنین تا جلوی پیشرفتش رو بگیرین
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر مهرزاد یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۴۵( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من وقتي كه روي زمين به حالت چهارزانو مي نشينم، بعد از 2-3 دقيقه قسمت پايين كمرم خشك مي شود و هنگام بلند شدن بايد خيلي آهسته بلند شوم تا بعد از اندكي بتوانم صاف بايستم و راحت راه بروم. MRI كمرم هيچ مشكلي نداشته است. نمي دانم مشكل از چيست؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۴۵( 6 روز پیش)
   سلام و عرض ادب
   ممکنه دچار مشکلات مفاصل مهره های کمری (فاست) با مفاصل لگن باشین
   باید توسط متخصصین ما معاینه و ویزیت بشین
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر مهرزاد یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۴۵( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من وقتي كه روي زمين به حالت چهارزانو مي نشينم، بعد از 2-3 دقيقه قسمت پايين كمرم خشك مي شود و هنگام بلند شدن بايد خيلي آهسته بلند شوم تا بعد از اندكي بتوانم صاف بايستم و راحت راه بروم. MRI كمرم هيچ مشكلي نداشته است. نمي دانم مشكل از چيست؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۴۵( 6 روز پیش)
   سلام و عرض ادب
   ممکنه دچار مشکلات مفاصل مهره های کمری (فاست) با مفاصل لگن باشین
   باید توسط متخصصین ما معاینه و ویزیت بشین
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر مهرزاد یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۳۲( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من وقتي كه روي زمين به حالت چهارزانو مي نشينم، بعد از 2-3 دقيقه قسمت پايين كمرم خشك مي شود و هنگام بلند شدن بايد خيلي آهسته بلند شوم تا بعد از اندكي بتوانم صاف بايستم و راحت راه بروم. MRI كمرم هيچ مشكلي نداشته است. نمي دانم مشكل از چيست؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۳۲( 6 روز پیش)
   سلام و عرض ادب
   ممکنه از لحاظ عضلانی مشکل داشته باشین و باید بررسی بشین
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر مهرزاد یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۴۵( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من وقتي كه روي زمين به حالت چهارزانو مي نشينم، بعد از 2-3 دقيقه قسمت پايين كمرم خشك مي شود و هنگام بلند شدن بايد خيلي آهسته بلند شوم تا بعد از اندكي بتوانم صاف بايستم و راحت راه بروم. MRI كمرم هيچ مشكلي نداشته است. نمي دانم مشكل از چيست؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۴۵( 6 روز پیش)
   سلام و عرض ادب
   ممکنه دچار مشکلات مفاصل مهره های کمری (فاست) با مفاصل لگن باشین
   باید توسط متخصصین ما معاینه و ویزیت بشین
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر نیلوفر یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۱۴( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانمی هستم 29 ساله 4 ساله از پارگی دیسک رنج میبرم مهره 4 و5 دیگه کارهای روزمره انجامش برام سخت شده و پای چپم که درگیر ه لاغر شده 40 جلسه فیزیوتراپی رفتم میخوام بدونم من بدون جراحی خوب میشم و هزینه جراحی بسته چقذره سپاس
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۱۴( 6 روز پیش)
   سلام و عرض ادب
   ابتدا باید همراه با مدارکتون تشریف بیارین کلینیک درد مهرگان
   بعد از اینکه توسط جراحان اعصاب و ستون فقرات ما معاینه شدین بهتون‌میگن که آیا مشکلتون با جراحی لیزری بسته قابل حله یا نه
   اگر کاندید جراحی بسته باشین کل مبلغ عمل و هزینه دستگاه و فایبر لیزر ۸/۵ میلیون تومانه
   البته اگه بیمه تکمیلی داشته باشین میتونین بعدا هزینه هاتون رو از بیمه دریافت کنین
   فاکتور عمل ،مواد مصرفی و موارد لیزر و‌مصرفی توسط کلینیک براتون صادر میشه
 • تصویر کاربر الهه یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۵۴( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من تازگیا فهمیدم زانوم تق تق میکنه ولی صداش شنیده نمیشه.درد هم ندارم.از وقتی رفتم باشگاه اینطور شده.درحالیکه ک کاملا حواسم هست حرکتی رو اشتباه نزنم ک بهم اسیب برسه.ممکنه زانوم اسیب دیده باشه؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۵۴( 6 روز پیش)
   سلام و وقتتون بخیر
   بسیاری از ورزشهایی که داخل باشگاهها به شما آموزش میدن استاندارد نیستن و ممکنه باعث آسیب به مفاصل و عضلات شما بشن
   باید تحت ویزیت و‌معاینه قرار بگیرین
   با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر الهه یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۵۴( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من تازگیا فهمیدم زانوم تق تق میکنه ولی صداش شنیده نمیشه.درد هم ندارم.از وقتی رفتم باشگاه اینطور شده.درحالیکه ک کاملا حواسم هست حرکتی رو اشتباه نزنم ک بهم اسیب برسه.ممکنه زانوم اسیب دیده باشه؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۵۴( 6 روز پیش)
   سلام و وقتتون بخیر
   بسیاری از ورزشهایی که داخل باشگاهها به شما آموزش میدن استاندارد نیستن و ممکنه باعث آسیب به مفاصل و عضلات شما بشن
   باید تحت ویزیت و‌معاینه قرار بگیرین
   با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر پروانه یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۵۲( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام.حدود17ساله ک بعداززایمانم بدن دردشدید گرفتم.تمام استخوانها ماهیچه گردن کمر بندبند انگشتام دردشدیددارن.یک بارپیش پزشک اعصابو روان هم رفتم چندماه دارو داد ومن خوب نشدم.دیگه جای خاصی نشد ک پیگیری کنم.البته چون مزاج بلغمی دارم پزشک طب سنتی گفتن ک ازرطوبت زیاد بدنته.ومن اللن داروی طب سنتی میخورم با پرهیزات یکم بهترم.میخوام بدونم آیا ممکنه آرتریت روماتویید باشه؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۵۲( 6 روز پیش)
   سلام
   وقت بخیر
   با شرح حالی که فرمودین ممکنه دچار یکی از بیماریهای روماتولوژیک شده باشین
   لطفا با ما تماس بگیرین
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر