درمان کمر درد و درد زانو

راه های درمان سندرم شانه یخ زده

0

سندرم شانه یخ زده ، التهاب غیر عفونی و چسبندگی کپسول مفصلی شانه است که باعث ایجاد درد و محدودیت حرکتی این مفصل می‌ گردد.

ضخیم شدن بافت های مفصلی شانه به ‌مرور باعث پیشرفت بافت آسیب دیده می‌ شود. در نتیجه فضای کافی برای چرخش مفصل وجود نخواهد داشت. ورم، درد و کوفتگی برخی از علائم شانه یخ زده است. معمولاً افرادی که در سنین ۴۰ الی ۶۰ سال قرار دارند بیشتر به این عارضه دچار می‌ شوند.

علائم سندرم شانه یخ زده

این عارضه باعث ایجاد محدودیت حرکتی می‌ شود. حرکت دادن کمتر شانه نیز موجب کوفتگی می‌ شود و طولی نمی‌ کشد که شخص متوجه خواهد شد دیگر قادر به حرکت دادن شانه نیست. لذا متوجه می ‌شوید که برداشتن اشیایی که در قفسه های بالایی قرار دارند برای شما بسیار دشوار است. شدت یافتن این عارضه شخص را از انجام کارهای روزمره که مستلزم حرکت شانه است مانند لباس پوشیدن، باز می ‌دارد.

درد گردن و شانه

 علل بروز سندرم شانه یخ زده

عدم تعادل در میزان هورمون‌ ها، دیابت و ضعف سیستم ایمنی از جمله عواملی هستند که باعث التهاب غیر عفونی مفاصل در شخص می‌ شوند. بی تحرکی طولانی مدت به دلیل آسیب، بیماری و عمل جراحی نیز شخص را بیشتر در معرض ابتلا به عفونت و چسبندگی کپسول مفصلی شانه قرار می‌ دهد و باعث آسیب بافتی می‌ شود. این وضعیت در مدت ۲ الی ۹ ماه پیشرفت می‌ کند و سبب بروز درد و محدودیت حرکتی می‌ گردد.

چه کسانی مستعد ابتلا به شانه یخ زده هستند؟

این وضعیت معمولاً در سنین میان سالی و در زنان اتفاق می افتد. افراد دیابتی نیز ۳ برابر بیشتر از افراد عادی در معرض ابتلا قرار دارند. افراد زیر همچنین نسبت به دیگر افراد بیشتر در معرض ابتلا به این نوع عارضه قرار دارند:

  • افرادی که پس از آسیب یا عمل جراحی برای مدت طولانی مجبور به استفاده از آویز شانه هستند.
  • افرادی که به دلیل سکته و عمل جراحی، مدت طویلی را باید استراحت نمایند.
  • افراد مبتلا به اختلالات تیروئیدی

تشخیص شانه یخ زده

در صورت کوفتگی و درد در ناحیه شانه به پزشک مراجعه نمایید. بررسی های فیزیکی در ارزیابی حرکات تأثیر به سزایی دارد. انجام برخی حرکات خاص بیمار مانند لمس شانه مخالف با دست توسط پزشک مشاهده و بررسی می‌ شود.

انجام آزمایش MRI و دیگر آزمایش های آسیب شناسی به منظور جلوگیری از پارگی ماهيچه‌ گردنده‌ شانه ضروری است. تصویربرداری توسط اشعه ایکس نیز به منظور تشخیص برخی ناهنجاری‌ها و ورم مفاصل انجام می‌ شود.

درمان شانه یخ زده

شانه یخ زده در صورت عدم درمان می‌ تواند به مدت سه سال موجب درد و کوفتگی شود. موارد زیر از جمله مواردی هستند که در تسریع ریکاوری تأثیر به سزایی دارند:

  • ورزش درمانی
  • دارو
  • عمل جراحی
  • مراقبت های خانگی

# وزرش درمانی

یکی از روش های رایج درمان شانه یخ زده، ورزش درمانی است که هدف آن کشش مفصل شانه و بازیابی حرکات از دست رفته است. مدت انجام این فعالیت ها از چند هفته الی ۹ ماه متغیر است. علاوه بر این انجام برخی حرکات ورزشی سبک در منزل نیز بسیار مؤثر است. در صورتی که پس از گذشت شش ماه انجام فعالیت های روزانه تغییری مشاهده نکردید، موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

# دارو

برای درمان درد و کاهش التهاب مفاصل ممکن است پزشک داروهای ضد التهاب مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم برای بیمار تجویز نماید. همچنین آمپول های استروئیدی نیز برای درد مفصل شانه مؤثر است.

درمان شانه یخ زده

# مراقبت های خانگی

قرار دادن كيسه‌ يخ‌ بر روی شانه به مدت ۱۵ دقیقه و تکرار آن چندین مرتبه در روز باعث کاهش درد می‌ شود. انجام حرکات ورزش درمانی را در منزل نیز می ‌توان انجام داد. مراقبت های خانگی و انجام حرکات ورزشی بدون نیاز به عمل جراحی باعث بهبود عارضه شانه یخ زده می‌ شود.

# عمل جراحی

چنانچه ورزش درمانی باعث بهبود وضعیت نشود، بیمار ناچار به انجام عمل جراحی است. یکی از گزینه ها برای انجام عمل، انجام عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی است. عمل جراحی آرتروسكوپ‌ نیز یکی دیگر از گزینه های ممکن است. این نوع عمل از طریق ایجاد برشی کوچک بر روی شانه انجام می‌ شود که با استفاده از آرتروسكوپ‌ بافت آسیب دیده پاک‌ سازی می‌ شود. این کار موجب بازیابی حرکات شانه می‌ گردد. در صورتی که شانه یخ زده در اثر آسیب اتفاق افتاده باشد، عمل جراحی هر چه زودتر انجام شود، مؤثر تر خواهد بود.

عمل جراحی معمولاً به صورت سرپایی انجام می‌ شود. بخیه ها را نیز می ‌توان پس از ۱۰ روز باز کرد. همچنین انجام حرکات ورزشی پس از عمل جراحی الزامی است. بسیاری از بیماران پس از ۳ ماه بهبود می یابند.

عمل جراحی ممکن است با عوارضی همراه باشد لذا قبل از انجام عمل در مورد عوارض جانبی با پزشک خود صحبت کنید.

عارضه شانه یخ زده پس از گذشت دو الی سه سال بهبود می یابد و انجام حرکات ورزشی و مصرف دارو می‌ تواند زودتر باعث بهبودی شود.

انجام حرکات ورزشی پس از عمل جراحی به منظور جلوگیری از ابتلا مجدد به شانه یخ زده، از اهمیت بالایی برخوردار است. درمان به موقع نیز مانع بدتر شدن وضعیت بیماری می‌ شود.

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 کلینیک درد مهرگان | درمان کمر درد و زانو دردسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
زانودرد

سلام.24سالمه. زانو دردشدید دارم که موقع سره پابودن زیاد دردشم زیادمیشه وگاهی بادمیکنه البته بیماری کم کاریه تیروئیدهم دارم لطفاکمکم کنین مشاهده پاسخ دکتر
2
زانودرد

سلام.24سالمه. زانو دردشدید دارم که موقع سره پابودن زیاد دردشم زیادمیشه وگاهی بادمیکنه البته بیماری کم کاریه تیروئیدهم دارم لطفاکمکم کنین مشاهده پاسخ دکتر
3
کوتاهی آشیل پا و اسپاسم عضلات

سلام.من طی تصادفی که داشتم آشیل پاهام کوتاهی دادن چند بار هم عمل کردم برای برگشت تاندون که کامل برنگشت. الان هم عضلات ران و ساق پام دچار اسپاسم شده.
سوالم این است که با ازون تراپی میشود درمان شوم؟
مشاهده پاسخ دکتر
4
جراحی بسته لیزری برای رفع تنگی کانال نخاعی

حدود سه سال است که درد سیاتیک در هردو پا دارم که رادیکولار است . نوار عصب و عضله کاملا طبیعی است . ولیکن عکس mri حاکی از دو تنگی کانال نخاعی یکی خفیف و دیگری شدید !! به همراه بیرون زدگی دیسک بین مهره ها ی 3 و 4 و هایپرتروفی لیگامان ها ی فلاووم در دو دیسک که سبب تنگی کانال شده اند.
پزشک جراحی باز را توصیه کرده است. ایا با این شرایط ، جراحی بسته و لیزر می تواند کار گشا باشد؟
مشاهده پاسخ دکتر
5
درد پشت زانو

سلام خسته نباشین یک هفته پیش بعد فوتبال هنگام پیاده روی قسمت داخلیه پشت زانوم درد گرفت الان موقع سریع دویدن درد دارم و توده های ریزی بیت تاندون های همسترینگم حس میکنم و موقع انقباض عضله ی دو قلو درد پشت زانو دارم مشاهده پاسخ دکتر
6
دیسک کمر

با سلام.بنده ۲۹ سالمه دچار بیرون زدگی ۲تا مهره ل۴ ول۵ هستم دوبار اوزون تراپی رفتم ولی هنوز بیش از ده دیقه نمیتونم راه برم یا سرپا وایسم چندتا دکتر هم رفتم گفتن نیازی به جراحی نیس موندم چیکار کنم خواهشا لطفا منو راهنمایی کنین ممنون میشم مشاهده پاسخ دکتر
7
درد پشت زانو هنگام دویدن سریع

درد قسمت داخلیه پشت زانو همراه با توده های ریز بین تاندون های همسترینگ مشاهده پاسخ دکتر
8
اوزون تراپی

باسلام وعرض ادب باستحضار میرساند گردنم دچار ضربه شد وباعث آرتروز ودیسک گردید درحال حاضر سه ماه است دارو میگیرم واستخر رابه تازگی شروع کردم ولی درد امانم را گرفته لطفا بفرمایید با اوزون تراپی این مشکل تا چه حد مرتفع خواهد شدسپاسگزارم مشاهده پاسخ دکتر
9
کمردرد

من یکماه پیش اوزون تزریق کردم دوباره دوباره دردهام برگشتن ایادوباره بایدتزریق کنم؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
دردکمر دیسک مهره ای 4 و 5

طبق ام ار ای پارگی دیسک بین مهره ای متخصص تشخیص داده و پلن جراحی گذاشته که شرایط کاری و ذهنی جراحی ندارم درد بصورت تمام وقت و با مصرف دیکلوفناک و ملوکسیکام و گاباپنتین کمی تخفیف درد دارم امپول تتراکوزکتاید و دگزامتازون دوبار تزریق داشتم که موقتی تسکین داشته لطفا جهت درمان و انجام کاری که عارضه کمتری داشته باشد راهنمایی کنید 52ساله و مونث هستم مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 28 بعدی »