درمان کمر درد و درد زانو

علائم واریس + ۶ روش درمان موثر

واریس برای بسیاری از افراد عمدتا یک مشکل در حیطه زیبایی محسوب می شود. تخمین زده می شود که از هر ۵ فرد بالغ، ۱ نفر به واریس مبتلا می باشد.

این افراد علاقه ای به ظاهر برجسته و بنفش رنگ سیاهرگ های پاهای خود ندارند. با اینکه این وضعیت معمولا مشکلی ایجاد نمی کند اما می تواند سبب بروز علائمی مانند احساس سنگینی در پا یا درد های عضلانی در قسمت تحتانی پا شود. واریس به ندرت به یک شرایط پزشکی جدی منجر می شود. واریس وضعیتی است که سیاهرگ های سطحی (درست در زیر پوست) برجسته می شوند. این رگ ها می توانند از زیر پوست آبی یا بنفش جلوه کرده و گاهی اوقات نیز برآمدگی زیادی پیدا کنند.

این رگ ها معمولا در پشت عضله ساق پا یا در قسمت میانی پا دیده می شوند. یک نوع خفیف تر واریس می تواند صورت یا دیگر نواحی بدن را نیز تحت تاثیر قرار دهد. این واریس ها به رگ های تار عنکبوتی نیز شناخته می شوند زیرا به شکل تار عنکبوتی در زیر پوست وجود دارند. رگ های تار عنکبوتی شایع بوده اما مشکلی در ارتباط با سلامتی فرد برای او ایجاد نمی کنند.

علائم واریس

واریس می تواند سبب سنگینی پاها، سفتی پوست یا خارش شود. این علائم معمولا در پایان روز مخصوصا هنگامی که فرد برای مدتی طولانی نشسته و یا ایستاده باشد بدتر می شوند. واریس گاهی سبب ایجاد درد یا گرفتگی شبانه در عضله پشت ساق پا نیز می شود. آب و هوای گرم معمولا سبب بدتر شدن علائم می شود. بدتر به نظر رسیدن واریس الزاما ارتباطی با وخامت مشکل ندارد. برای مثال: واریسی که ظاهری چندان بد ندارد ممکن است ناراحتی های بسیاری ایجاد کند درحالی که واریسی که بسیار برجسته و بزرگ است هیچ گونه ناراحتی یا مواردی دیگر را ایجاد نمی کند. واریس می تواند تندرستی فرد را نیز تحت تاثیر قرار دهد. برخی افراد مبتلا به واریس احساس نگرانی کرده و نمی خواهند دیگران پاهای آنها را مشاهده کنند. این افراد ممکن است از پوشیدن لباس هایی مانند دامن یا شلوارک و انجام فعالیت هایی مانند شنا کردن خودداری کنند. حتی اگر واریس مشکلات دیگری به وجود نیاورد در صورتی که فرد بسیار نگران ظاهر پاهای خود باشد، ممکن است درمان ارزش در نظر گرفته شدن را داشته باشد.

علائم واریس

عوامل ایجاد واریس

پاها دارای سیاهرگ هایی سطحی و عمقی هستند. سیاهرگ های عمقی در پا، خون حاوی مقدار کم اکسیژن را به قلب باز می گردانند. عضلات پاها نیز به این فرایند کمک می کنند. این عضلات در هنگام راه رفتن سبب فشرده شدن عروق شده و خون را به سمت بالا و برخلاف نیروی جاذبه فشار می دهند. دریچه هایی در سیاهرگ های پا وجود دارند که مانع از برگشت خون به سمت پایین می شوند.

سیاهرگ های سطحی در پاها خون را از پوست، بافت چربی و عضلات به سیاهرگ های عمقی تر منتقل می کنند. در صورتی که دریچه های سیاهرگ های سطحی به درستی کار نکنند، خون در این سیاهرگ ها جمع می شود. دلایل متعددی برای رخداد این وضعیت وجود دارد. در برخی افراد دیواره سیاهرگ ها و دریچه ها ضعیف تر از دیگران است. همچنین ممکن است فشاری کافی بر روی سیاهرگ ها اعمال نشود. برای مثال، در مواردی مانند ایستادن یا نشستن به مدت طولانی که عضلات به میزان کافی مورد استفاده قرار نمی گیرند این وضعیت می تواند به وجود آید.

عوامل خطر

برخی افراد، شانس بیشتری جهت ابتلا به واریس دارند زیرا این بیماری در خانواده آنها ارثی می باشد. زنان اغلب برای اولین بار در دوران بارداری به واریس مبتلا می شوند. این وضعیت احتمالا به دلیل ترکیب دو عامل می باشد. عامل اول افزایش وزن و دومین عامل تغییرات هورمونی در بافت های بدن آنها می باشد. این عوامل سبب می شوند تا خون موجود در سیاهرگ های پاهای آنها سخت تر بتواند به قلب بازگردد. داشتن اضافه وزن زیاد نیز فشار موجود بر پاها را افزایش می دهد که همین مورد می تواند خطر ابتلا به واریس مخصوصا در زنان را افزایش دهد.

شیوع واریس

تخمین زده می شود که حدود ۲۰ درصد افراد بالغ در برهه ای از زندگی خود به واریس مبتلا می شوند. با اینکه ابتلا به واریس در افراد سالمند شیوع بیشتری دارد اما افراد جوان نیز گاهی به آن مبتلا می شوند. واریس در زنان شیوع بیشتری نسبت به مردان دارد.

واریس پا

اثرات واریس 

واریس، تنها در موارد نادر به مشکلات سلامتی جدی تر منجر می شود. فرد در صورت مشاهده نشانه های هر گونه عارضه باید به پزشک مراجعه کند. این نشانه ها شامل موارد زیر می شوند:

 • زخم های باز یا پوستی در نزدیکی پاشنه پا که در اثر آسیب به وجود نیامده و یا به نظر می آید که پس از گذشت چند هفته التیام نمی یابند.
 • تورم زیاد در پا
 • وجود رگ های قرمز که گرم و دردناک به نظر می آیند.
 • خونریزی از ناحیه سیاهرگ های واریسی یا نزدیکی آنها
 • زخم های عروقی پا با اینکه می توانند ناشی از واریس باشند اما احتمال دارد که توسط عواملی دیگر و جدی تر مانند دیابت یا تنگی شریان ها به وجود آمده باشند.

وجود راش پوستی در نزدیکی سیاهرگ های واریسی می تواند یک نشانه اولیه از زخم پا باشد. وضعیتی به نام لیپودرماتواسکلروزیس نیز می تواند نشانه ای از تشکیل زخم پا باشد. لیپودرماتواسکلروزیس وضعیتی نسبتا نادر است که در آن پوست پوشاننده مچ پا قهوه ای، سفت، نازک و حساس تر به درد پا می شود. فرد می تواند مدت زمانی طولانی به واریس مبتلا بوده و این وضعیت سبب ایجاد تورم بسیار در پا شود. اما تورم شدید در پا می تواند توسط دیگر شرایط مانند نارسایی قلب نیز ایجاد شود. قرمزی و گرمی سیاهرگ ها که گاهی با دردی سوزاننده نیز همراه است می تواند نشانه ای از فلبیت یا التهاب سیاهرگی باشد.

فلبیت ممکن است همزمان با ایجاد یک لخته ایجاد شود که به آن ترومبوفلبیت می گویند. خونریزی از سیاهرگ های واریسی به ندرت اتفاق افتاده ولی خطرناک می باشد. بنابراین در صورت رخداد آن مراقبت پزشکی فوری نیاز است. کمک های اولیه ای که می توان برای این افراد انجام داد بالا بردن پا و اعمال فشار بر روی ناحیه خونریزی می باشد. حتی در صورتی که فرد به واریس ابتلا داشته باشد، خطر ابتلا به ترومبوز عروق عمیق پا در پرواز با هواپیما بسیار کم است.

تشخیص واریس

اغلب افراد مبتلا به واریس نیاز به انجام هیچگونه معاینه پزشکی خاصی ندارند. در صورتی که تصور شود مشکلی در عروق عمقی پا وجود دارد یک معاینه به وسیله سونوگرافی می تواند برای فرد انجام شود. یک نوع خاص از سونوگرافی به نام سونوگرافی دوپلکس جهت کسب اطلاعات در ارتباط با وضعیت سیاهرگ های عمقی پا و جریان خون در آنها انجام می شود. تصویر برداری هایی که به وسیله سونوگرافی انجام می شوند قبل از جراحی صورت می گیرند تا سیاهرگ ها بررسی شوند. ممکن است بیماران پس از تزریق ماده حاجب متوسط به درون سیاهرگ هایشان تحت تصویر برداری اشعه ایکس قرار گیرند. (فلبوگرافی یا ونوگرافی)

لیزر واریس

درمان واریس

رایج ترین درمان پوشیدن جوراب های فشاری (مخصوص واریس) می باشد. به نظر می رسد که این جوراب های خاص به عضلات کمک کنند تا به وسیله اعمال فشار بر روی سیاهرگ ها خون را به قلب بازگردانند. سیاهرگ های واریسی می توانند به وسیله جراحی برداشته یا بسته شوند. روش های متفاوتی برای برداشتن سیاهرگ های واریسی به روش جراحی وجود دارد. رایج ترین انواع این جراحی ها شامل موارد زیر می شوند:

۱) برداشتن رگ

در این روش، دو برش بر روی پا انجام شده و تمامی سیاهرگ از طریق یک برش در نزدیکی کشاله ران خارج می شود.

۲) فلبکتومی

در این روش، چندین برش بسیار کوچک (در حد چند میلی متر) بر روی سیاهرگ آسیب دیده ایجاد شده و سپس به صورت چند قطعه جداگانه برداشته می شود. این روش عمدتا جهت درمان سیاهرگ های کوچکتر استفاده می شود. تعدادی دیگر از روش ها، روش هایی جایگزین تا مرسوم جهت برداشت سیاهرگ ها را ارائه می دهند.

۳) تخریب به وسیله امواج رادیویی

در این مورد، از حرارت ایجاد شده توسط امواج الکترومغناطیس (امواج رادیویی) جهت قطع کردن این سیاهرگ ها استفاده می شود.

۴) تخریب درون عروقی به وسیله لیزر

در این روش نیز از درون سیاهرگ به آن حرارت داده می شود تا بسته شود اما بجای استفاده از امواج رادیویی از لیزر استفاده می شود.

۵) فلبکتومی به همراه ترانس ایلومیناسیون (تریوکس)

در این روش یک تیغ کوچک و چرخنده جهت بریدن سیاهرگ به درون آن فرستاده می شود و پس از آن بافت عروقی بریده شده توسط ساکشن یا مکش برداشته می شود. ترانس ایلومیناسیون روشی است که توسط لیزر از بافت ها و اعضای درون بدن تصویر برداری می شود.

۶) اسکلروتراپی

در این فرایند درمانی، سیاهرگ های واریسی با اندازه کوچک تا متوسط درمان می شوند. این روش شامل تزریق یک مایع یا کف به درون سیاهرگ ها جهت بستن آن ها می شود.

زندگی روزمره

ایستادن در حالتی یکسان برای مدتی طولانی خطر تجمع خون در سیاهرگ ها را افزایش می دهد.  این وضعیت در شرایطی که فرد پاهای خود را روی هم انداخته و برای مدتی طولانی می نشیند نیز می تواند رخ دهد. این وضعیت عملکرد مناسب سیاهرگ ها را مشکل می کند. حرکت کردن در اطراف و تغییر وضعیت تا حد ممکن می تواند به رهایی از درد و ناراحتی کمک کند. افراد بسیاری بیان داشته اند هنگامی که می نشینند و پاهای خود را بالا می دهند درد پایشان کمتر می شود. ورزش کردن و تحرک داشتن می تواند به حرکت آزادانه تر خون در پاها کمک کند. در صورتی که فرد اضافه وزن دارد، کاهش وزن می تواند مقداری از فشار روی پاهای او را کاهش دهد.

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 کلینیک درد مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میثم دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۹:۰۴( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام ام ار ای گرفتم از کمرم دکتر ارتوپد گفت دیسک کمره مهره 5 زده بیرون باید عمل بشوید.میخواستم بدون بدون جراح دیسک کمر درمان میشود
  با تشکر
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۹:۰۴( 5 روز پیش)
   سلام‌و عرض ادب
   اگر حتما نیاز به عمل باشه ممکنه طبق نظر متخصصین جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات کلینیک درد مهرگان بشه این عمل رو سر پایی و بدون بیهوشی و بدون بستری طی نیم ساعت در کلینیک درد‌مهرگان انجام داد
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر سیمین دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۰۶( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  چهارساله که زانوی چپم ازبغل گرفتگی داره
  غضروف سازهم خوردم فایده نداشته الان نمیدونم این مشکلم سائیدگی هست یاعلائم آرتوروز
  وقتی هم دست میذارم روی زانوی راستم جمع میکنم وبازمیکنم احساس میکنم زانوم دوتکه میشه مشکل چی هست؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۰۶( 5 روز پیش)
   سلام
   وقتتون بخیر
   علائمتون کمی به آرتروز میخوره
   به همین خاطر باید هر چه زودتر ورزشهای خاص زانو رو شروع کنین تا جلوی پیشرفتش رو بگیرین
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر مهرزاد یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۴۵( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من وقتي كه روي زمين به حالت چهارزانو مي نشينم، بعد از 2-3 دقيقه قسمت پايين كمرم خشك مي شود و هنگام بلند شدن بايد خيلي آهسته بلند شوم تا بعد از اندكي بتوانم صاف بايستم و راحت راه بروم. MRI كمرم هيچ مشكلي نداشته است. نمي دانم مشكل از چيست؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۴۵( 6 روز پیش)
   سلام و عرض ادب
   ممکنه دچار مشکلات مفاصل مهره های کمری (فاست) با مفاصل لگن باشین
   باید توسط متخصصین ما معاینه و ویزیت بشین
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر مهرزاد یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۴۵( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من وقتي كه روي زمين به حالت چهارزانو مي نشينم، بعد از 2-3 دقيقه قسمت پايين كمرم خشك مي شود و هنگام بلند شدن بايد خيلي آهسته بلند شوم تا بعد از اندكي بتوانم صاف بايستم و راحت راه بروم. MRI كمرم هيچ مشكلي نداشته است. نمي دانم مشكل از چيست؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۴۵( 6 روز پیش)
   سلام و عرض ادب
   ممکنه دچار مشکلات مفاصل مهره های کمری (فاست) با مفاصل لگن باشین
   باید توسط متخصصین ما معاینه و ویزیت بشین
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر مهرزاد یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۳۲( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من وقتي كه روي زمين به حالت چهارزانو مي نشينم، بعد از 2-3 دقيقه قسمت پايين كمرم خشك مي شود و هنگام بلند شدن بايد خيلي آهسته بلند شوم تا بعد از اندكي بتوانم صاف بايستم و راحت راه بروم. MRI كمرم هيچ مشكلي نداشته است. نمي دانم مشكل از چيست؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۳۲( 6 روز پیش)
   سلام و عرض ادب
   ممکنه از لحاظ عضلانی مشکل داشته باشین و باید بررسی بشین
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر مهرزاد یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۴۵( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من وقتي كه روي زمين به حالت چهارزانو مي نشينم، بعد از 2-3 دقيقه قسمت پايين كمرم خشك مي شود و هنگام بلند شدن بايد خيلي آهسته بلند شوم تا بعد از اندكي بتوانم صاف بايستم و راحت راه بروم. MRI كمرم هيچ مشكلي نداشته است. نمي دانم مشكل از چيست؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۴۵( 6 روز پیش)
   سلام و عرض ادب
   ممکنه دچار مشکلات مفاصل مهره های کمری (فاست) با مفاصل لگن باشین
   باید توسط متخصصین ما معاینه و ویزیت بشین
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر نیلوفر یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۱۴( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانمی هستم 29 ساله 4 ساله از پارگی دیسک رنج میبرم مهره 4 و5 دیگه کارهای روزمره انجامش برام سخت شده و پای چپم که درگیر ه لاغر شده 40 جلسه فیزیوتراپی رفتم میخوام بدونم من بدون جراحی خوب میشم و هزینه جراحی بسته چقذره سپاس
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۱۴( 6 روز پیش)
   سلام و عرض ادب
   ابتدا باید همراه با مدارکتون تشریف بیارین کلینیک درد مهرگان
   بعد از اینکه توسط جراحان اعصاب و ستون فقرات ما معاینه شدین بهتون‌میگن که آیا مشکلتون با جراحی لیزری بسته قابل حله یا نه
   اگر کاندید جراحی بسته باشین کل مبلغ عمل و هزینه دستگاه و فایبر لیزر ۸/۵ میلیون تومانه
   البته اگه بیمه تکمیلی داشته باشین میتونین بعدا هزینه هاتون رو از بیمه دریافت کنین
   فاکتور عمل ،مواد مصرفی و موارد لیزر و‌مصرفی توسط کلینیک براتون صادر میشه
 • تصویر کاربر الهه یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۵۴( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من تازگیا فهمیدم زانوم تق تق میکنه ولی صداش شنیده نمیشه.درد هم ندارم.از وقتی رفتم باشگاه اینطور شده.درحالیکه ک کاملا حواسم هست حرکتی رو اشتباه نزنم ک بهم اسیب برسه.ممکنه زانوم اسیب دیده باشه؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۵۴( 6 روز پیش)
   سلام و وقتتون بخیر
   بسیاری از ورزشهایی که داخل باشگاهها به شما آموزش میدن استاندارد نیستن و ممکنه باعث آسیب به مفاصل و عضلات شما بشن
   باید تحت ویزیت و‌معاینه قرار بگیرین
   با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر الهه یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۵۴( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من تازگیا فهمیدم زانوم تق تق میکنه ولی صداش شنیده نمیشه.درد هم ندارم.از وقتی رفتم باشگاه اینطور شده.درحالیکه ک کاملا حواسم هست حرکتی رو اشتباه نزنم ک بهم اسیب برسه.ممکنه زانوم اسیب دیده باشه؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۵۴( 6 روز پیش)
   سلام و وقتتون بخیر
   بسیاری از ورزشهایی که داخل باشگاهها به شما آموزش میدن استاندارد نیستن و ممکنه باعث آسیب به مفاصل و عضلات شما بشن
   باید تحت ویزیت و‌معاینه قرار بگیرین
   با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر پروانه یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۵۲( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام.حدود17ساله ک بعداززایمانم بدن دردشدید گرفتم.تمام استخوانها ماهیچه گردن کمر بندبند انگشتام دردشدیددارن.یک بارپیش پزشک اعصابو روان هم رفتم چندماه دارو داد ومن خوب نشدم.دیگه جای خاصی نشد ک پیگیری کنم.البته چون مزاج بلغمی دارم پزشک طب سنتی گفتن ک ازرطوبت زیاد بدنته.ومن اللن داروی طب سنتی میخورم با پرهیزات یکم بهترم.میخوام بدونم آیا ممکنه آرتریت روماتویید باشه؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۵۲( 6 روز پیش)
   سلام
   وقت بخیر
   با شرح حالی که فرمودین ممکنه دچار یکی از بیماریهای روماتولوژیک شده باشین
   لطفا با ما تماس بگیرین
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر