مهم‌ترین ارتباط افسردگی با درد چیست؟

افسردگي در سالمندان

يكي از علتهايي كه افراد در سالمندي دچار افسردگي و بد خلقي ميشوند دردهاي مزمن مانند زانو درد،كمر درد،وانواع دردهاي عضلاني اسكلتي است.از علايم آن ميتوان به گريه بي مورد،عدم تمايل به رفت و آمد ومعاشرت،بي خوابي يا خواب آلودگي بيش از اندازه و…ميباشد.افراد درگير به علت عدم توانايي در فعاليتها مانند گذشته مرتب درگير فكر وخيال شده و دچار افسردگي خواهند شد.به همين علت درمان دردها و پيشگيري از پيشرفت آنها مانند آرتروز تاثير به سزايي در بهبود كيفيت زندگي اين افراد خواهد داشت. افسردگی، اضطراب و نگرانی ارتباط زیادی با شدت درد احساس شده توسط بیمار دارند.

یعنی اگر بیمار دچار درد است ،افسردگی، اضطراب و نگرانی باعث افزایش احساس درد می شوند کمر درد‌های عصبی را می‌توان به وسیله روان درمانی، کم کردن مشغولیت‌های ذهنی و مدیریت خشم کاهش داد. کمر درد‌های عصبی به طور تقریبی با کمر درد‌های معمولی یکسان است تفاوت کمر درد‌های عصبی با کمر درد‌های ناشی از آسیب دیدگی ستون فقرات و دیسک از طریق معاینه و عکسبرداری آشکار می‌شود. این نوع درد را خود فرد نمی‌‌تواند تشخیص بدهد،‌ منتها اطرافیان فرد بیمار متوجه می‌شوند، وی هنگامیکه مشغولیت ذهنی‌اش جای دیگری است، از میزان دردش کاسته می‌شود.
‎در کمر درد‌های عصبی،‌ هنگامیکه فرد گوشه گیر، نگران و افسرده می‌شود، درد به سراغش می‌آید،‌ اما کمردرد‌هایی که بر اثر مشکل در ستون مهره‌ها به وجود آمده، با فعالیت زیاد تشدید می‌شود.
‎گاهی معضلات روانی مانند افسردگی فرد را به کمر درد مبتلا می‌کند، به دلیل آنکه منشأ کمر درد‌های عصبی،‌ روان تنی خود فرد است.، وی متوجه منشأ عصبی کمر درد‌هایش نمی‌شود. این نوع کمر درد‌ها را می‌توان به وسیله روان درمانی،‌ کم کردن مشغولیت‌های ذهنی، دوری از استرس و مدیریت خشم کاهش داد

يكي از عوامل مهم در ايجاد افسردگي در افراد سالخورده وجود دردهاي عضلاني اسكلتي ومحدوديتهاي حركتي ايجاد شده ناشي از آن ميباشد.نكته مهم در افراد مسن اينكه گاهي كاهش دردها حتي به مقدار كم،تاثير شگرفي بر ميزان فعاليت آنها و رهايي از افسردگي دارد

يكي از علت‌هایی كه افراد در سالمندي دچار افسردگي و بد خلقي ميشوند دردهاي مزمن مانند زانو درد،كمر درد،وانواع دردهاي عضلاني اسكلتي است.از علايم آن ميتوان به گريه بي مورد،عدم تمايل به رفت و آمد ومعاشرت،بي خوابي يا خواب آلودگي بيش از اندازه و…ميباشد.افراد درگير به علت عدم توانايي در فعاليتها مانند گذشته مرتب درگير فكر وخيال شده و دچار افسردگي خواهند شد.
به همين علت درمان دردها و پيشگيري از پيشرفت آنها مانند آرتروز تاثير به سزايي در بهبود كيفيت زندگي اين افراد خواهد داشت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا