تشخیص درد گردن

تشخیص درد گردن ناشی از اسپوندیلیت آنکیلوزان

به این محتوا چه نمره ای می دهید؟

علائمی مشابه در زمان شروع به ایجاد درد و سفتی گردن ناشی از اسپوندیلیت آنکیلوزان (روماتیسم ستون فقرات) وجود دارد. این علائم احتمالاً در قسمت پایین کمر بیشتر احساس می شود. اسپوندیلیت انکیلوزان تقریباً همیشه در قسمت تحتانی کمر و مفاصل ساکروایلیاک ماهها یا سالها قبل از رسیدن به گردن (نخاعات گردنی) شروع می شود.

علائم معمولاً از ستون فقرات پایین تر شروع می شوند. اما بسیاری از افراد قبل از تشخیص درد گردن، درد ناشی از اسپوندیلیت آنکیلوزان را تجربه می کنند.

فرآیند تشخیص درد گردن ناشی از اسپوندیلیت آنکیلوزان

هیچ آزمایش یا علامتی به عنوان روش تشخیص درد گردن وجود ندارد. در واقع آزمایشی که بتواند رسماً اسپوندیلیت آنکیلوزان را تشخیص دهد. اما با پیروی از یک فرآیند جمع آوری شواهدی تشخیص داده میسر می شود. فرآیندی که به طوری فزاینده به اسپوندیلیت آنکیلوزان اشاره و در عین حال سایر شرایط را رد می کند.

فرآیند تشخیص درد گردن معمولاً شامل چهار مرحله کلی است:

سابقه بیمار

اطلاعاتی نظیر سابقه پزشکی، علائم فعلی و شیوه زندگی، سطح فعالیت و عادات غذایی در مطب پزشک جمع آوری می شود.

معاینه بدنی

وضعیت بدن بیمار برای هر گونه ناهنجاری حاکی از انحطاط ستون فقرات، مشاهده می شود، مثلاً اگر سر نتواند به دیوار برسد در حالی که پشت به دیوار ایستاده است. علاوه بر این، پزشک ممکن است گردن و پشت را در امتداد ستون فقرات برای مناطق حساس یا سفتی لمس کند. همچنین قفسه سینه و دامنه حرکتی ستون فقرات برای هرگونه نشانه ای از کاهش تحرک بررسی می شود.

مطالعه تصویربرداری

تصویر اشعه ایکس نشان دهنده التهاب مفاصل ساکروایلیاک به طور سنتی یک عامل کلیدی در تشخیص درد گردن ناشی از اسپوندیلیت آنکیلوزان می باشد. با این حال، گاهی اوقات عکس برداری با اشعه ایکس نمی تواند این تغییرات را در مفصل ساکروایلیاک تا سال ها پس از شروع علائم تشخیص دهد. سایر روش ها برای مشاهده ستون فقرات ممکن است زودتر تغییرات ناشی از اسپوندیلیت آنکیلوزان را دریافت کنند، مانند MRI یا سی تی اسکن. اما آنها نیز گران تر هستند.

آزمایش خون

این آزمایش ها می توانند نشانگرهای التهابی و عوامل خطر ژنتیکی را بررسی کنند، که می تواند نشان دهنده احتمال بالاتر ابتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان باشد. به عنوان مثال، اکثر افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان دارای ژنی به نام HLA-B27 هستند، بنابراین تشخیص آن می تواند برای تایید تشخیص در زمانی که علائم از قبل وجود داشته باشد مفید باشد.

تشخیص درد گردن اسپوندیلیت آنکیلوزان با تاخیر

بسیاری از افراد مبتلا به اسپوندیلیت انکیلوزان در چند سال اول شروع تشخیص داده نمی شوند، احتمالاً به این دلیل که علائم اولیه ممکن است نسبتاً قابل کنترل باشد و فقدان سابقه خانوادگی برای این بیماری، تشخیص آن را دشوارتر می کند. بعد از آن ممکن است پیشرفت بیماری را کند باشد و باعث تاخیر در تشخیص شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن