علائم فتق دیسک

علائم فتق دیسک ستون فقرات

به این محتوا چه نمره ای می دهید؟

علائم فتق دیسک بسته به محل فتق دیسک در ستون فقرات می تواند متفاوت باشد. در زیر، نگاهی دقیق تر به علائم فتق دیسک بر اساس مکان ایجاد در پشت شما خواهیم داشت.

بخش های ستون فقرات

برای کسانی از شما که با بخش های ستون فقرات خود آشنایی ندارید، می توان آن را به سه بخش تقسیم کرد:

• گردن

بخش گردنی ستون فقرات شما هفت مهره اول را در بالای ستون فقرات در نزدیکی گردن شما درگیر می کند.

• سینه

در زیر ستون فقرات گردنی، قسمت قفسه سینه ستون فقرات شما قرار دارد که محل قرارگیری 12 مهره بعدی است.

• کمر

در زیر ستون فقرات قفسه سینه، قسمت کمری ستون فقرات شما قرار دارد که پنج مهره بعدی را درگیر می کند.

از آنجایی که اکثریت قریب به اتفاق فتق دیسک در سطح گردن یا کمر رخ می دهد، این دو ناحیه هستند که در زیر به آنها توجه خواهیم کرد.

فتق دیسک ستون فقرات گردنی

فتق دیسک در قسمت گردنی ستون فقرات نسبت به قسمت کمری ستون فقرات کمتر شایع است زیرا مواد دیسک کمتر و نیروی بسیار کمتری در ناحیه گردن در مقایسه با قسمت کمری به دیسک وارد می شود. وقتی به تلفن خود خمیده اید فشار زیادی به ستون فقرات گردنی خود وارد می کنید، اما وقتی خم می شوید تا چیزی را بردارید یا بدن خود را بچرخانید، این ستون فقرات کمری است که اکثر نیرو را جذب می کند.

علائم فتق دیسک در ستون فقرات گردنی بر اساس درجه فتق و مهره های خاص مورد نظر متفاوت است. به عنوان مثال، فتق دیسک گردن معمولاً شامل فشار یا گیر کردن عصب می شود و اینکه کدام اعصاب فشرده می شوند علائم شما را تعیین می کند. فشرده سازی در سطح دیسک C4 یا C5 می تواند به درد ناحیه ای، درد شانه یا ضعف عضلانی در بازوها کمک کند، در حالی که برخورد در سطح C6 یا C7 می تواند باعث بی حسی در انگشتان، قدرت گرفتن ضعیف یا دردی شود که به بازو شما منتشر می شود.

اگر علائم شما به طور کلی در قسمت بالایی بدن شما مانند شانه ها، بازوها و دستان شما وجود دارد، احتمال زیادی وجود دارد که فتق دیسک در قسمت گردنی ستون فقرات شما قرار بگیرد.

فتق دیسک ستون فقرات کمری

شایع ترین نوع فتق دیسک فتق دیسکی است که در ستون فقرات کمر ایجاد می شود. همانطور که ممکن است بر اساس محل آن حدس بزنید، فتق دیسک در قسمت تحتانی ستون فقرات شما به طور کلی اندام های تحتانی بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

به عنوان مثال، فتق دیسک در سطح L4 یا L5 معمولاً شامل برخورد ریشه عصبی اعصابی است که به سمت پایین ساق پا منتشر میشوند ، به این معنی که ممکن است ضعف پا، مهار راه رفتن یا دردی را تجربه کنید که به پایین ساق پا منتشر می شود، به ویژه در حین حرکت. همچنین ممکن است متوجه ضعف یا بی حسی در پاها و انگشتان خود شوید. یک مشکل جدی تر مرتبط با فتق دیسک در ستون فقرات کمری شامل مشکلات مثانه مانند ناتوانی در نگه داشتن یا آزاد کردن ادرار است. این علائم باید بلافاصله توسط پزشک معاینه شود.

درمان فتق دیسک

اکثر فتق های دیسک بدون جراحی بهبود می یابند، اما این بدان معنا نیست که از مراجعه به متخصص ستون فقرات خودداری کنید. آنها می توانند یک معاینه فیزیکی انجام دهند، محل فتق را تشخیص دهند و یک برنامه مراقبتی خاص برای شما تنظیم کنند. برخی از درمان های محافظه کارانه رایج عبارتند از:

  • استراحت و بی حرکتی موقت
  • داروهای مسکن بدون نسخه
  • فیزیوتراپی
  • تمرینات کششی
  • تزریق کورتیکواستروئید

اگر مراقبت های محافظه کارانه با شکست مواجه شود، می توان جراحی برای برداشتن دیسک مشکل دار انجام داد. جراحی نرخ موفقیت بالایی دارد، اما معمولاً تنها در صورتی مورد توجه قرار می گیرد که مراقبت محافظه کارانه با شکست مواجه شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه های خود برای فتق دیسک، از پزشکان متخصص ستون فقرات ما در کلینیک درد مهرگان مشاوره بگیرید. در صورتی که تمایل به حضور در کلینیک درد مهرگان دارید از طریق رزرو نوبت حضوری و در غیر این صورت با ویزیت غیر حضوری درد کمر زمان مشاوره خود را رزرو کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن