سرطان ستون فقرات

کمر درد و سرطان ستون فقرات

به این محتوا چه نمره ای می دهید؟

کمر درد شدید برای افرادی که به آن مبتلا هستند در برخی مواقع ممکن است نشانه سرطان ستون فقرات باشد. البته بیشتر کمردردها با سرطان یا تومورها ارتباطی ندارند، بررسی آن ممکن و مهم است.این مقاله توضیح می دهد که چه زمانی کمر درد ممکن است مربوط به تومور ستون فقرات باشد، چگونه می توان تشخیص دقیق داد و چه مواردی را باید برای گزینه های درمانی در نظر گرفت.

انواع تومورهای ستون فقرات

تومور نخاعی رشد غیر طبیعی سلول ها در ستون فقرات است. این تومورها ممکن است سرطانی (بدخیم) یا غیر سرطانی (خوش خیم) باشند. تومور سرطانی از سلول‌های غیرطبیعی تشکیل شده است که به تقسیم غیرقابل کنترل ادامه می‌دهند و پتانسیل انتشار از طریق خون یا سیستم لنفاوی را دارند.

  • تومورهای اولیه از ستون فقرات منشا می گیرند. در حالی که بیشتر تومورهای اولیه غیر سرطانی هستند، برخی سرطانی هستند.
  • تومورهای ثانویه که تومورهای متاستاتیک نیز نامیده می شوند، از قسمت دیگری از بدن به ستون فقرات گسترش یافته اند. تومورهای متاستاتیک سرطانی هستند. حدود 90 درصد از تومورهای ستون فقرات تشخیص داده شده متاستاتیک هستند.

تومورهای نخاعی را می‌توان بر اساس اینکه آیا خارج از نخاع (اکسترادورال)، داخل پوشش محافظ نخاع (داخل دورال-اکسترامدولاری)، یا درون خود نخاع (اینترامدولاری) قرار دارند، طبقه‌بندی کرد.

علائم سرطان ستون فقرات

زمانی که کمر درد، ناشی از تومور سرطانی ستون فقرات باشد، معمولاً:

  • به تدریج شروع می شود و با گذشت زمان بدتر می شود
  • با استراحت بهبود نمی یابد و ممکن است در شب تشدید شود
  • به صورت درد تیز یا شوک مانند در قسمت فوقانی یا پایین کمر شعله ور می شود که ممکن است به پاها، قفسه سینه یا سایر نقاط بدن نیز برود.

علائم و نشانه های دیگری که به طور بالقوه می تواند نشان دهنده منشا کمر درد ناشی از سرطان باشد عبارتند از کاهش وزن بدون رژیم غذایی،حالت تهوع، تب، لرز یا سایر علائم نگران کننده.

تومورهای ستون فقرات ممکن است باعث کمر درد شوند:

  • گسترش و یا ضعیف شدن استخوان
  • باعث شکستگی آسان مهره ها می شود
  • فشرده سازی طناب نخاعی و یا ریشه های عصبی نخاعی

عوامل دیگری مانند بی ثباتی ستون فقرات نیز ممکن است در ایجاد تومورهای ستون فقرات که باعث کمر درد می شوند، دخیل باشند.

سیر یک تومور سرطانی

احتمال بروز سرطان با افزایش سن بیشتر است. افرادی که سنشان بالاتر از 50 سال است یا قبلاً سرطان داشته‌اند، در معرض افزایش خطر ابتلا به تومور سرطانی ستون فقرات هستند.

سرعت رشد تومور سرطانی ستون فقرات بسته به نوع آن می تواند متفاوت باشد. تومور ممکن است نسبتا کوچک باشد و در ستون فقرات وجود داشته باشد، یا ممکن است قبلاً از طریق خون یا لنف (مایع که در سراسر بدن حرکت می کند) از ناحیه دیگری از بدن پخش شده باشد. تومور سرطانی درمان نشده ستون فقرات احتمالاً به رشد خود ادامه می دهد و ممکن است تهدید کننده زندگی باشد.

گزینه های درمانی برای سرطان ستون فقرات ممکن است شامل پرتودرمانی، شیمی درمانی، ایمونوتراپی و یا برداشتن تومور با جراحی باشد. در مواردی که بیمار بعید است جراحی را به خوبی تحمل کند یا سرطان پیشرفته داشته باشد، ممکن است به جای برداشتن تومور، مراقبت های تسکینی برای کاهش درد و راحت ماندن تا حد امکان ارائه شود.

مراجعه به متخصص ستون فقرات

هنگامی که کمر درد غیرقابل توضیح برای چند هفته با وجود استراحت و یا مراقبت از خود ادامه می یابد، معمولاً توصیه می شود برای ارزیابی پزشکی به پزشک مراجعه کنید. کمر درد شدیدی که در فعالیت‌های روزانه اختلال ایجاد می‌کند، یا هر کمردردی که با علائم قرمز مانند تهوع یا کاهش وزن همراه باشد، نیاز به ارزیابی پزشکی فوری دارد. برای افرادی که در حال حاضر یا قبلاً سرطان داشته اند، هر گونه کمر درد جدید باید فوراً توسط پزشک ارزیابی شود.

همچنین لازم به ذکر است که کمر درد به ندرت سرطانی می شود. دریافت تشخیص دقیق کمر درد از یک متخصص پزشکی اولین قدم مهم به سمت یافتن یک برنامه درمانی موثر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن