عواملی که باعث ایجاد درد آرنج می شود

عواملی که باعث ایجاد درد آرنج می شود

در این مقاله قصد داریم تا با عوامل درد آرنج آشنا بشیم. با استفاده بیش از حد و فشارهای مکرر بر روی تاندون های اطراف مفصل آرنج می تواند باعث آسيب به این بافت ها، مخصوصا در ناحیه ای که تاندون ها به استخوان ها متصل شده است بشوند.

با آسيب این بافت ها در اطراف آرنج، مخصوصا هنگام حرکت دست و مچ، درد ایجاد می شود.

دوره ریکاوری کامل بیمار براساس محل و میزان درد مچ دست چند ماه طول می کشد. در بعضی مواقع این بافت ها در ناحیه ی مچ منجر به کیست مچ دست می شود.

رایج ترین درد های آرنج

یکی از رایجترین دردهاى آرنج در این ناحیه، اختلال آرنج تنیس بازان است. اختلال آرنج گلف بازان کمتر از اختلالات دیگر ایجاد می شود، اما مانند آسیب دیدگی هایی است که براثر استفاده بیش ازحد از  مفصل ایجاد می شود.

بیماری آرنج تنیس بازان

عبارت است از التهاب و درد قسمت خارجی آرنج. این بیماری عضلات، تاندون ها و اپی کوندیل (یک برجستگی استخوانی در سطح خارجیِ آرنج که در آنجا عضلات ساعد به استخوان بازو می چسبند) آرنج را درگیر می کند.

برای اطلاعات بیشتر در باره سندروم آرنج تنیس بازان، کلیک کنید.

بیشتر بزرگسالان بالای سی سال که به ورزش تنیس به صورت مداوم می پردازند، مکانیک ها، نجارها و… مبتلا می شوند.

علایم بیماری

درد و حساسیت به لمس در اپی کوندیل، مشت ضعیف و درد هنگام مشت کردن، درد در هنگام حرکات پیچشیِ دست یا بازو، مثلاً هنگام استفاده از پیچ گوشتی یا بازی تنیس. در رادیو گرافی نکتهٔ خاصی مشهود نیست.

درمان

برای بیماران، کمپرسِ گرم یا سردِ موضعی، فیزیوتراپی، محدود کردن و آویزان کردن دستِ مبتلا به مدت سه تا هشت هفته بسته به شدت درگیری و کاهش فعالیت، دست کم برای مدت یک ماه تجویز می شود. استفاده از داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی (مانند بروفن، ناپروکسن و غیره) و تزریق موضعیِ کورتون یا بی حس کننده در محل درگیر از سایر روش های درمانی و مداخله ای هستند. جراحی در موارد نادری مانند از بین رفتن کامل رباط لازم می شود.

عوامل ایجاد درد آرنج

آرنج تنیس بازان (TENNIS ELBOW)

آرنج مفصلی است که اجازه بلند کردن و پایین آوردن اشیاء و چرخش به داخل و خارج دست را میسر می کند.

درد ارنج در اثر علل تاندونی عضلانی و یا استخوانی ایجاد می شود. معمولا شدت درد زیاد نیست ولی اهمیت زیادی دارد. درد آرنج یکی از علل شایع درد می باشد که در اکثر موارد به آن توجه نمی شود و یا فراموش می شود.

یکی از رایج ترین علت درد آرنج, بیماری آرنج تنیس بازان است. تنیس البو یا آرنج تنیس بازان بیماری است که به دلیل التهاب تاندون های واقع در برجستگی استخوانی سطح پشت آرنج (لترال اپی کوندیل) به وجود می آید.

تکرار حرکت های خاص مچ دست نیز در بروز آن بی تأثیر نیست. البته تنها تنیس بازان به این بیماری مبتلا نمی شوند و هر فردی که به تاندون های ساعدش فشار زیادی وارد شود، در معرض ابتلا به تنیس البو قرار دارد و باید تحت درمان درد آرنج تنیس البو قرار بگیرد.

امتیاز (5 / 1)
1
دیدگاه بگذارید
avatar
1 موضوعات نظر
0 پاسخ های موضوع
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین اظهار نظر
داغ ترین نظر ها
1 کسانی که نظر دادند
مهدی آخرین کسانی که نظر دادند
  اشتراک  
جدید تر قدیمی تر بیشترین امتیاز
اعلام به من
مهدی
Guest
مهدی
امتیاز :
     

من آشپز هستم و هر روز در دیگ های بزرگ غذا آماده می کنم. جدیدا دچار درد آرنج شدم و نمیتوانم مدت طولانی استراحت کنم. چه پیشنهادی دارید تا انجام دهم و درد آرنجم کمی آرام شود؟