عصب کشی کمر

عصب کشی کمر یا RF کمر یا رادیوفرکانسی دیسک کمر برای کاهش و رفع دردهای مزمن کمر استفاده می شود. این روش، از گرمای تولید شده توسط امواج رادیویی، برای قطع موقت توانایی ارسال سیگنال های درد، توسط اعصاب خاص، استفاده می کند. سوزن هایی که از طریق پوست، در نزدیکی ناحیه دردناک وارد می شوند، امواج رادیویی را به اعصاب مورد نظر منتقل می کنند.

برای اطمینان از قرارگیری صحیح سوزن ها در محل، پزشک از اسکن های تصویربرداری در حین نوروتومی رادیوفرکانسی، استفاده خواهد کرد. نوروتومی رادیوفرکانسی، معمولاً برای بهبود درد موجود در ناحیه کمر، گردن و باسن (مفصل ساکروایلیاک) استفاده می شود. این روش، همچنین ممکن است برای بهبود دردهای طولانی مدت مفصل زانو یا مفصل ران نیز مفید باشد.

عصب کشی کمر چه موقع انجام می شود؟

عصب کشی کمر معمولاً توسط پزشکی انجام می شود که در زمینه درمان درد تخصص دارد. هدف این روش درمانی، کاهش درد مزمن در کمر می باشد. در صورتی که درد، با مصرف دارو یا انجام فیزیوتراپی بهبود نیافته باشد، یا وقتی نمی توان از جراحی استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر به کمردردی با ویژگی های زیر مبتلا هستید، پزشک ممکن است این روش درمانی را برایتان پیشنهاد کند:

رادیوفرکانسی همچنین ممکن است برای درمان درد گردن ناشی از تصادف، توصیه شود.

عصب کشی کمر برای رفع درد

کاربرد امواج رادیوفرکانسی در تسکین درد

روش عصب کشی یا بلوک عصبی با امواج رادیوفرکانسی، برای کسانی که شرایط زیر را دارند به کار می رود:

-آرتروز: یک بیماری مفصلی که اغلب مزمن است و در آن غضروف بین مفاصل از بین می رود.
-مشکلات ستون فقرات: انواع مشکلات ستون فقرات که ممکن است در نتیجه یک آسیب ترومایی و یا به مرور زمان به علت آسیب به دیسک کمر به وجود آمده باشد.

عوارض جانبی RF کمر

مزایای رادیوفرکانسی دیسک کمر

رادیوفرکانسی دیسک کمر یک روش غیر جراحی است که برای رفع درد ناشی از دیسک کمر موثر است. دوره نقاهت این روش نسبتاً کوتاه است و پس از یک یا دو روز استراحت، بیمار معمولاً می تواند فعالیتهای روزانه خود را از سر بگیرد.

آیا عصب کشی کمر برای شما مناسب است؟

برای تعیین اینکه آیا انجام عصب کشی کمر برای شما مناسب هست یا خیر، ممکن است پزشک، شما را به متخصص درد ارجاع دهد یا آزمایشات بیشتری برایتان تجویز کند. به عنوان مثال، ممکن است آزمایشی انجام شود که مشخص کند آیا اعصابی که با این روش تحت درمان قرار می گیرند، همان اعصاب مسئول ایجاد کننده درد هستند یا خیر.

با انجام این تست، مقدار کمی از داروی بی حس کننده، در محل دقیق سوزن های رادیوفرکانسی تزریق می شود. اگر درد، به طور قابل توجهی کاهش یابد، درمان رادیوفرکانسی در آن نقاط، ممکن است به شما کمک کند. با این حال، پزشک ممکن است استفاده از یک روش دیگر را، برای کمک به علائم شما، توصیه کند.

RF کمر

قبل از انجام عصب کشی کمر

قبل از عصب کشی کمر، در صورتی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد که مصرف آن ها را برای مدتی، قبل از انجام این روش درمانی، قطع کنید.

این مراحل را دنبال نمایید:

در هنگام انجام رادیوفرکانسی دیسک کمر

رادیوفرکانسی دیسک کمر یک عمل سرپایی است، بنابراین همان روز می توانید به خانه برگردید. پس از پوشیدن لباس بیمارستان، روی شکم بر میز اشعه ایکس می خوابید. داروهای مورد نیاز برای راحتی بیشتر طی عمل، از طریق یک تزریق داخل وریدی در بازو یا دست، برایتان تجویز خواهد شد. داروی بی حسی، قبل از قرار دادن سوزن های رادیوفرکانسی، به پوست تزریق می گردد.

پزشک برای هدایت دقیق سوزن های رادیوفر کانسی به ناحیه مورد نظر، از نوعی دستگاه اشعه ایکس خاص (فلوروسکوپ) استفاده می کند – بنابراین فقط بافت عصبی هدف قرار می گیرد.

انجام RF کمر

پس از انجام RF کمر

بعد از انجام عمل RF کمر، تا زمانی که برای رفتن به خانه آماده شوید، شما برای استراحت به اتاق دیگری می برند. ممکن است در ناحیه ای که سوزن ها قرار داده شده اند، احساس درد کنید، اما این مسئله معمولاً طی یک تا دو روز برطرف می شود.

اقدامات لازم در منزل بعد از رادیوفرکانسی دیسک کمر

– در صورت وجود ناراحتی در محل تزریق، از کیسه یخ استفاده کنید. در اولین روز بهبودی، بسته را به مدت 20 دقیقه، سه یا چهار بار در روز، در محل درد قرار دهید.

– از پد گرم کننده در محل های تزریق استفاده نکنید.

– تا دو روز پس از انجام رادیوفرکانسی، از حمام کردن خودداری کنید. پس از 24 ساعت از عمل، می توانید دوش آب گرم بگیرید.

رفع کمر درد با اماج رادیوفرکانسی

نتیجه عصب کشی کمر

نوروتومی رادیوفرکانسی، یک راه حل دائمی برای درد کمر یا گردن نیست. نتایج مطالعات موجود پیرامون موفقیت این درمان، متناقض بوده است. برخی از افراد ممکن است تسکین درد نسبتاً کوتاه مدت و کوتاه مدت داشته باشند، در حالی که افراد دیگر، ممکن است تا چندین ماه احساس بهبودی داشته باشند. گاهی اوقات، درمان به هیچ وجه درد یا عملکرد را بهبود نمی بخشد. برای اینکه درمان موثر باشد و احساس بهتری داشته باشید، باید این عمل، روی اعصابی انجام شود که مسئول درد هستند.

عوارض جانبی RF کمر

عوارض جانبی رادبوفرکانسی کمر عبارتند از:

  • بی حسی موقت
  • درد موقت در محل درمان

عصب کشی کمر به ندرت ممکن است عوارض جدی تری داشته باشد، موارد زیر جز عوارض بسیار نادر این روش می باشند:

  • خون ریزی
  • عفونت
  • آسیب عصبی

قطع رادیوفرکانسی: تسکین درد با ماندگاری طولانی تر

قطع رادیوفرکانسی (RFA) به طور میانگین برای درمان کمر درد مداوم، مناسب است. در دهه گذشته، RFA به عنوان یک روش درمانی موثر برای کمردرد، مورد توجه قرار گرفته است. گرمای تولید شده توسط پالس های الکتریکی با فرکانس رادیویی، از طریق سوزن هایی که در بدن بیمار قرار داده می شود، به صورت کنترل شده، اعصاب منتقل کننده درد را از بین می برند. RFA درمانی طولانی اثر تر از تزریق محسوب می شود. اعصاب تحت درمان مجددا احیا می شوند، اما تسکین به دنبال RFA باید به طور متوسط حدود شش تا 12 ماه طول بکشد.

 کلینیک مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

مقالات مرتبط

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر