قرص باکلوفن برای کمر درد

گرفتگی عضلانی طولانی مدت (مزمن) می تواند در بیماری مولتیپل اسکلروزیس، و در شرایطی که به اعصابی که عضلات را عصب دهی می کنند، آسیب وارد شده باشد، دیده می شود. در این شرایط، عضلات به شدت کوتاه (منقبض می شوند)، و سپس سفت شده و استفاده از آن ها سخت می گردد. به این وضعیت، اسپاسم عضلانی می گویند. قرص باکلوفن با شل کردن ماهیچه ها، باعث کاهش درد و ناراحتی می شود.

قرص باکلوفن برای چیست؟

باکلوفن شل کننده عضلات است. متخصصان از عملکرد دقیق باکلوفن در رفع اسپاسم عضلات اطمینان ندارند اما تحقیقات نشان می دهند که با مهار تکانه های عصبی ستون فقرات، باعث آرامش و تسکین انقباضات عضلانی می شود.

قرص باکلوفن

کاربرد داروی باکلوفن

– باکلوفن، برای تسکین اسپاسم عضلانی، در مواردی مانند مولتیپل اسکلروزیس یا آسیب نخاعی ناشی از ضربه یا بیماری، استفاده می شود.

– این دارو به ویژه برای تسکین اسپاسم فلکسور (اسپاسم عضلانی غیر ارادی شامل مچ پا، زانو یا مفصل ران) و درد، انقباضات و سفتی مرتبط با این عارضه، قابل استفاده است.

میتواند به بازیابی عملکرد عضلات کمک کند.

– باکلوفن در اسپاسم عضلانی ناشی از آرتریت روماتوئید، فلج مغزی، سکته مغزی یا بیماری پارکینسون موثر نیست.

– همچنین ممکن است برای درمان سایر بیماری ها مانند سکسکه یا سندرم توره به صورت تجربی (off-label) استفاده شود.

کاربرد باکلوفن

قبل از مصرف باکلوفن

 • برخی از داروها، برای افراد با شرایط خاص مناسب نیستند و گاهی اوقات فقط در صورت مراقبت بیشتر، می توان از دارو استفاده کرد. بنابراین، قبل از شروع مصرف باکلوفن، این موارد را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید:
 • بارداری، قصد بارداری یا شیردهی
 • سابقه زخم معده
 • ابتلا به مشکلات کلیوی یا کبدی، یا مثانه «بیش فعال»
 • سابقه سکته، یا تنگی رگ های خونی مغز به دلیل بیماری عروقی
 • فشار خون بالا (هایپرتنشن)
 • صرع، بیماری پارکینسون یا دیابت
 • مشکلات سلامت روان
 • مشکل در تنفس
 • سابقه سوء مصرف مواد مخدر یا الکل
 • مصرف سایر دارو ها، شامل هر دارویی که مصرف می نمایید و برای خرید بدون نسخه در دسترس است و همچنین داروهای گیاهی و مکمل ها.
 • سابقه واکنش آلرژیک به یک دارو

نحوه مصرف قرص باکلوفن برای درمان اسپاسم عضلات

– قبل از شروع این روش درمانی، بروشور اطلاعات دارو را، که داخل بسته قرار دارد، مطالعه کنید. در این بروشور، اطلاعات بیشتری در مورد باکلوفن و لیست کاملی از عوارض جانبی که ممکن است بعد از مصرف آن تجربه کنید، آورده شده است.

– هنگام شروع این درمان، پزشک دوز کمی به شما می دهد (معمولاً نصف قرص سه بار در روز) و سپس به تدریج، هر سه روز، مقدار دارو را افزایش می دهد. این امر برای اطمینان از اثرگذاری و کاهش عوارض جانبی انجام می شود.

– قرص ها را دقیقاً همانطور که پزشک به شما گفته است، مصرف کنید. دوز مصرفی شما برای یادآوری روی برچسب بسته، نوشته شده است.

– برای تجویز باکلوفن در کودکان، معمولا از داروی مایع استفاده می شود. دستورالعمل های روی برچسب را به دقت بررسی کنید، زیرا دوز دارو به وزن بدن کودک بستگی دارد.

– باکلوفن را همراه یا درست بعد از غذا میل کنید.

– سعی کنید هر روز، دوزهای خود را در ساعت معینی مصرف کنید، زیرا این امر، در به یادآوری مصرف دارو به شما کمک می کند. اگر مصرف یک دوز را فراموش کردید، از دوز فراموش شده صرف نظر نمایید؛ اما به یاد داشته باشید که دوز بعدی خود را در زمان مشخص خود مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده، دو دوز را با هم مصرف نکنید.

نحوه مصرف قرص باکلوفن برای رفع اسپاسم عضلات

توصیه هایی برای بیشترین اثرگذاری قرص باکلوفن

– به طور منظم به پزشک مراجعه کنید تا او بتواند پیشرفت شما را بررسی کند.

– باکلوفن ممکن است باعث خواب آلودگی و مشکلات بینایی گردد. اگر این اتفاق افتاد، تا زمانی که حالتان بهتر نشود، رانندگی نکنید و از ابزار یا ماشین آلات خطرناک استفاده ننمایید.

– درصورت بدتر شدن اسپاسم عضلانی یا وجود مشکل در انجام کارها به خاطر احساس ضعف در عضلات، پزشک را از این موضوع مطلع کنید، زیرا ممکن است نیاز به تنظیم دوز داشته باشید.

– توصیه می شود هنگام مصرف باکلوفن از مصرف الکل خودداری کنید. زیرا احتمال بروز عوارض جانبی مانند خواب آلودگی یا سرگیجه را افزایش می دهد.

– درمان با باکلوفن معمولاً طولانی مدت است، بنابراین مصرف این قرص ها را، تا زمانی که پزشک به شما بگوید، قطع نکنید. قطع ناگهانی دارو می تواند باعث ایجاد مشکلاتی گردد، بنابراین پزشک احتمالاً می خواهد در صورت لزوم، به تدریج دوز مصرفی خود را کاهش دهید.

– اگر تحت عمل یا درمان دندانپزشکی هستید، شخصی که این کار را انجام می دهد را، درمورد داروهای مصرفی خود، مطلع کنید.

– اگر داروی جدیدی میخرید، درمورد بی خطر بودن استفاده از آن به همراه سایر داروهای مصرفی خود، با داروساز مشورت کنید.

توصیه هایی برای بیشترین اثرگذاری قرص باکلوفن

عوارض قرص باکلوفن

در کنار اثرات مفید، اکثر داروها می توانند عوارض جانبی ناخواسته ایجاد کنند، هرچند همه افراد این عوارض را تجربه نمی کنند. جدول زیر شامل موارد متداول مرتبط با باکلوفن است. شما می توانید لیست کامل تر را در بروشور اطلاعات سازنده، که در بسته بندی همراه داروی قرار دارد، بیابید. این اثرات ناخواسته، معمولاً بعد از سازگاری بدن با داروی جدید، بهبود می یابد، اما در صورت ادامه یافتن آن ها یا ایجاد مشکل، با پزشک یا داروساز صحبت کنید.

عوارض شایع باکلوفن اقدامات لازم در صورت بروز عوارض
خواب آلودگی، خستگی، سرگیجه، ضعف در صورت بروز این عوارض از رانندگی و کار با ابزار و ماشین آلات خطرناک خودداری کنید.
تهوع، شکم درد یا اسهال، مدفوع آبکی آب بیشتر و غذاهای سبک مصرف کنید و از مصرف غذاهای سنگین و پر ادویه، خودداری کنید.
سردرد آب بیشتری مصرف کنید و از داروساز بخواهید که یک ضد درد مناسب به شما توصیه کند. در صورت ادامه یافتن سردرد، به پزشک خود اطلاع دهید.
خشکی دهان از آدامس ها یا آبنبات های بدون شکر استفاده نمایید.
مشکلات حرکتی، مشکلات بینایی، سختی در تنفس، درد عضلانی، سختی در خواب، تغیرات خلق، گیجی، تکرر ادرار، احساس لرز یا غش، تعریق، و بثورات پوستی در صورتی که هریک از این عوارض برایتان مشکل ساز گردید، با پزشک خود در این باره مشورت نمایید.

در صورتی که علائم دیگری را تجربه کردید که فکر می کنید به دلیل مصرف این دارو رخ داده است، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

درمان اسپاسم عضلات با داروی یاکلوفن

نکات مهم مصرف قرص باکلوفن

 • باکلوفن ممکن است همراه یا بدون غذا مصرف شود.
 • درمان باید با دوز کم شروع شده و طبق دستور پزشک تدریجاً افزایش یابد. باکلوفن را دقیقا مطابق دستور پزشک مصرف نمایید و از مصرف این دارو، بیش از مقدار توصیه شده، اجتناب کنید.
 • اگر باکلوفن باعث خواب آلودگی یا سرگیجه در شما می شود، از رانندگی، کار با ماشین آلات و انجام کارهای خطرناک خودداری نمایید.
 • هنگام مصرف باکلوفن از مصرف الکل خودداری کنید.
 • مصرف این دارو را ناگهان قطع نکنید. اگر احساس می کنید که این دارو برای شما بی فایده است، یا عوارض جانبی آن برایتان غیر قابل تحمل می باشد، با پزشک خود در مورد قطع آهسته آن صحبت کنید.

محبوب‌ترین مقالات