قرص اکسی کدون برای درد های سرطانی

اکسی کدون (Oxycodone) یک مسکن اپیوئیدی ست. این دارو، برای درمان درد شدید، به عنوان مثال دردهای سرطانی یا دردهای پس از عمل یا آسیب جدی استفاده می شود. قرص اکسی کدون همچنین در مواردی که مسکن های ضعیف تر مانند پاراستامول، ایبوپروفن و آسپرین موثر واقع نشده اند، و برای سایر دردهای طولانی مدت نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

اکسی کدون فقط با نسخه پزشک قابل تهیه است. و به صورت قرص آهسته رهش، کپسول و مایع خوراکی موجود می باشد. این دارو همچنین می تواند با تزریق تجویز شود، اما تزریق آن معمولاً در بیمارستان انجام می گیرد.

اکسی کدون با نام تجاری Oxynorm و OxyContin نیز شناخته می شود. این دارو، گاهی به صورت قرصی که حاوی داروی دیگری به نام نالوکسان نیز هست، تجویز می شود (Targinact). از این داروی ترکیبی، برای جلوگیری از برخی عوارض جانبی مانند یبوست استفاده می گردد.

قرص اکسی کدون برای چیست؟

همانطور که گفته شد، اکسی کدون یک مسکن قوی است. این دارو برای کسانی که دچار درد سرطان هستند تجویز می شود. متادون نیز دارویی است که برای درد های شدید استفاده شده و اغلب با اکسی کدون مقایسه می شود.

اکسی کدون برای درد سرطان

نکات کلیدی در مورد قرص اکسی کدون

– اکسی کدون، با متوقف کردن سیگنال های دردی که از طریق اعصاب به مغز می روند، اثر خود را اعمال می کند.

– مایع و کپسول اکسی کدون در مدت 30 تا 60 دقیقه اثر می کنند اما بعد از 4 تا 6 ساعت، اثر آن از بین می رود.

– امکان اعتیاد با داروی اکسی کدون وجود دارد، اما اگر برای تسکین درد و طبق تجویز پزشک آن را مصرف کنید، این اتفاق، امری نادر است.

– اکسی کدون می تواند باعث بروز مشکلات ترک شود. مصرف دارو را ناگهان قطع نکنید.

– شایع ترین عوارض جانبی اکسی کدون شامل یبوست، تهوع و خواب آلودگی است.

قرص اکسی کدون

مصرف اکسی کدون برای چه کسانی مناسب و برای چه کسانی نامناسب است؟

اکسی کدون، در بزرگسالان و کودکان 1 ماه به بالا قابل مصرف است. نوزادان، کودکان خردسال و افراد مسن، بیشتر دچار عوارض جانبی می شوند.

اکسی کدون برای برخی افراد مناسب نیست. اگر هریک از موارد زیر را داشته اید، قبل از شروع این دارو به پزشک خود اطلاع دهید:

 • سابقه واکنش آلرژیک به اکسی کدون یا هر داروی دیگر
 • مشکلات ریوی، آسم یا مشکلات تنفسی
 • اعتیاد به الکل
 • آسیب به ناحیه سر که باعث تشنج یا غش شده باشد
 • کم کاری غده تیروئید
 • مشکلات کلیوی یا کبدی
 • بزرگی پروستات
 • فشار خون پایین (هایپوتنشن)
 • سابقه بیماری روانی در اثر مصرف برخی داروها
 • سابقه جراحی معده یا مشکلات روده اخیر
 • قصد بارداری، باردار بودن یا شیردهی

نحوه مصرف قرص اکسی کدون

مهم است که اکسی کدون، مطابق دستور پزشک مصرف شود. اکسی کدون را همراه یا بعد از غذا یا میان وعده بخورید، تا تهوع کمتری ایجاد کند. حتما قرص های اکسی کدون آهسته رهش را با نوشیدن آب مصرف نمایید.

مصرف اکسی کدون

نکته مهم

قرص های آهسته رهش اکسید کدون را تکه تکه و خرد نکنید، نجوید یا آن ها را به شکل مکیدنی استفاده ننمایید. اگر این کار را انجام دهید، سیستم آهسته رهش خراب شده و ممکن است تمام دوز به صورت یکجا وارد بدن شود. این امر می تواند سبب بروز اوور دوز گردد.

تغییر دوز و قطع مصرف اکسی کدون

معمولاً اکسی کدون با دوز کم شروع شده و به تدریج افزایش می یابد تا زمانی که درد به خوبی کنترل شود. هنگامی که درد کنترل شد، پزشک ممکن است قرص های آهسته رهش برایتان تجویز کند. این کار به کاهش تعداد دوز های مصرفی روزانه، کمک می نماید. برای قطع مصرف اکسی کدون، پزشک به تدریج دوز مصرفی را کاهش می دهد، خصوصاً اگر دارو برای مدت طولانی مصرف شده باشد.

اگر مصرف قرص را فراموش کنم چطور؟

این مورد، بستگی به نوع اکسی کدون مصرفی دارد. اگر مصرف یک دوز را فراموش کردید، اطلاعات همراه دارو را بررسی کنید یا از داروساز یا پزشک خود راهنمایی بخواهید.

هرگز، برای جبران یک وعده فراموش شده، 2 دوز را به طور هم زمان مصرف نکنید.

اگر اغلب دوزها را فراموش می کنید، تنظیم زنگ هشدار برای یادآوری به شما کمک می کند. همچنین می توانید از داروساز در مورد راه های دیگر به خاطر سپردن زمان مصرف داروی خود، راهنمایی بخواهید.

اگر دوز بالایی از اکسی کدون را مصرف کردم چکار کنم؟

اگر به بخش اورژانس می روید، خودتان رانندگی نکنید – از شخص دیگری بخواهید تا شما را برساند یا درخواست آمبولانس نمایید. جعبه یا بروشور اکسی کدون را به همراه داروهای باقیمانده در داخل بسته، با خود ببرید.

اوور دوز اکسی کدون

مصرف قرص اکسی کدون همراه سایر مسکن ها

 • مصرف اکسی کدون با پاراستامول، ایبوپروفن یا آسپرین بی خطر است (به کودکان زیر 16 سال آسپرین ندهید).
 • اکسی کدون را با داروهای مسکن حاوی کدئین مصرف نکنید. زیرا احتمال بروز عوارض جانبی در این صورت، بیشتر خواهد بود.
 • مسکن هایی که حاوی کدئین هستند، شامل کو کدامول (کدئین و پاراستامول)، نوروفن پلاس (کدئین و ایبوپروفن) کوکوداپرین (کدئین و آسپرین) و سولپادین (کدئین، پاراستامول، ایبوپروفن و کافئین) می باشند.

عوارض قرص اکسی کدون

مانند همه داروها، اکسی کدون نیز در برخی افراد می تواند سبب بروز عوارض جانبی گردد، اما بسیاری از افراد، هیچ عارضه جانبی ندارند یا فقط عوارض جزئی تجربه می کنند. هرچه دوز اکسی کدون بیشتر باشد، احتمال بروز عوارض جانبی بیشتر خواهد بود.

عوارض جانبی شایع

عوارض جانبی شایع در بیش از 1 نفر از هر 100 نفر اتفاق می افتد. اگر این عوارض جانبی را مشاهده کردید یا پس از بروز، از بین نمی روند، با پزشک یا داروساز صحبت کنید:

 • یبوست
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • ناراحتی معده
 • احساس خواب آلودگی یا خستگی
 • سرگیجه و احساس چرخش
 • گیجی
 • سردرد
 • خارش یا بثورات پوستی
عوارض قرص اکسی کدون

عوارض جانبی جدی

عوارض جانبی جدی، در کمتر از 1 از 100 نفر اتفاق می افتد. اگر موارد زیر را مشاهده نمودید، با یک پزشک تماس بگیرید:

 • سفتی عضله
 • احساس سرگیجه، خستگی و انرژی کم – این می تواند نشانه فشار خون پایین باشد (هایپوتنشن)

درمان عوارض جانبی اکسی کدون

– یبوست: سعی کنید غذاهای پر فیبر مانند میوه ها، سبزیجات و غلات را در رژیم غذایی خود بگنجانید. وهر روز چندین لیوان آب بنوشید. اگر می توانید، انجام برخی از ورزش های آرام نیز می تواند کمک کننده باشد. برای کمک به پیشگیری یا درمان یبوست ناشی از اکسی کدون، از پزشک خود در مورد درمان دارویی آن سوال بپرسید.

– ناراحتی معده، تهوع یا استفراغ: برای تسکین تهوع، اکسی کدون را همراه یا بعد از غذا یا میان وعده مصرف کنید. حتما قرص ها یا کپسول ها را با یک لیوان آب میل نمایید. این عارضه جانبی معمولاً باید پس از چند روز از بین برود. در صورت ادامه این عارضه، در مورد مصرف داروی ضد تهوع، با پزشک مشورت کنید.

– احساس خواب آلودگی، خستگی یا گیجی: با سازگار شدن بدن به اکسی کدون، این عوارض باید طی یک یا دو هفته از بین بروند. اگر مدت بیشتری ادامه پیدا کرد به پزشک اطلاع دهید.

– گیجی: در صورت بروز احساس گیجی، به پزشک اطلاع دهید. ممکن است نیاز به تنظیم دوز مصرفی داشته باشید.

– سردرد: حتما استراحت کرده و مایعات زیادی بنوشید. بهتر است هنگام مصرف اکسی کدون الکل مصرف نکنید؛ زیرا می تواند سردرد را بدتر کند. مصرف مسکن به صورت روزانه، مانند پاراستامول یا ایبوپروفن، بی خطر است. اگر سردرد بیش از یک هفته طول کشید یا شدید بود، به پزشک مراجعه نمایید.

– خارش یا بثورات پوستی: مصرف آنتی هیستامین، که می توان از داروخانه تهیه کرد، ممکن است به بهبود این عارضه کمک کند. برای انتخاب آنتی هیستامین مناسب با داروساز مشورت کنید. اگر علائم از بین نرفت یا بدتر شد، به پزشک اطلاع دهید؛ زیرا ممکن است لازم باشد مسکن دیگری را امتحان کنید.

هیچ داروی دیگری، بدون مشورت با پزشک یا داروساز، برای درمان عوارض جانبی اکسی کدون مصرف نکنید.

عوارض جانبی اکسی کدون

مصرف اکسی کدون در بارداری و شیردهی

مصرف اکسی کدون، به طور کلی در دوران بارداری یا شیردهی توصیه نمی شود. مصرف اکسی کدون در اوایل بارداری، می تواند مشکلاتی برای نوزاد ایجاد نماید. استفاده از آن در پایان بارداری، خطر ایجاد علائم ترک برای نوزاد یا اعتیاد به اکسی کدون در بدو تولد را به همراه دارد.

با این حال، درمان درد در بارداری مهم است. برای برخی از زنان باردار که درد سرطانی دارند، اکسی کدون داروی مناسبی است. پزشک، بهتر از هر کس دیگری، می تواند در انتخاب نوع مناسب دارو، به شما و نوزادتان کمک نماید.

اکسی کدون و شیردهی

مصرف اکسی کدون در دوران شیردهی معمولاً توصیه نمی شود. مقدار کمی از این دارو، به شیر مادر منتقل می گردد و ممکن است برای کودک، مشکلات تنفسی به همراه داشته باشد.

اگر در دوران شیردهی قرار دارید، این موضوع را به پزشک اطلاع دهید. وی ممکن است بتواند مسکن دیگری را توصیه کند.


 

 کلینیک درد مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

مقالات مرتبط

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر