قرص سوپراکل برای پوکی استخوان

پوکی استخوان یک مشکل جدی سلامت است که می تواند به میزان قابل توجهی  از بیماری و مرگ و میر منجر شود. چندین مطالعه بالینی بیان داشته اند که مصرف مکمل کلسیم، ویتامین D، منیزیم و روی سبب بهبود چشم گیر بافت استخوانی شده است. کلسیم یک ماده معدنی ضروری برای توسعه و حفظ ساختار های استخوانی و دندان، انقباض عضلانی، هدایت و انتقال عصبی و انعقاد خون است.

ویتامین D3 که شکل فعال کلسیم است آسان تر جذب روده شده، دفع کلسیم از بدن را کاهش داده و هومئوستاز کلسیم در بدن را حفظ می کند. منیزیم برای به کار گیری و انتقال سلولی حداکثری کلسیم مورد نیاز است. روی در ارتقا بهره وری از کلسیم مفید است. سوپراکل یک مکمل است که مزایایی برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان دارد. در ادامه این مقاله با این دارو بیشتر آشنا می شویم.

سوپراكل چيست؟

قرص سوپراکل OS یک مکمل تغذیه ای است که به توسعه بافت استخوانی، رهایش درد عضلانی و استخوانی و افزایش متابولیسم کمک می کند. همچنین، این قرص در درمان اختلالات مرتبط با کمبود ویتامین D و سو جذب کلسیم به کار می رود. بدن به دلیل کمبود کلسیم، از کلسیم موجود در استخوان ها استفاده کرده و آن ها را تضعیف می کند. به همین دلیل، مصرف کلسیم برای حفظ قدرت استخوان ها ضروری است.

سوپراكل چيست؟

کلسیم موجود در این قرص ها از کاهش کلسیم بدن جلوگیری، توده استخوانی را حفظ و سبب پیشگیری و درمان بیماری هایی همچون نرمی یا پوکی استخوان می شود. روی، سلامت و سطح ایمنی سلول ها را بهبود می بخشد. کلسی تریول جذب روده ای کلسیم را بیشتر کرده و در استفاده از کلسیم و فسفات جهت حفظ سلامت استخوان ها به بدن کمک می کند. عناصر اصلی موجود در قرص سوپراکل OS شامل موارد زیر می شوند:

 • کلسیم سیترات
 • کلسی تریول
 • روی سولفات
پوکی استخوان

مصارف درمانی قرص کلسیم سوپراکل OS

 • پیشگیری و درمان نرمی و پوکی استخوان
 • کمک به حفظ قدرت استخوانی
 • رهایش درد عضلانی و استخوانی
 • کمک به توسعه توده استخوانی
 • کمک به افزایش سوخت و ساز (متابولیسم)
مصارف درمانی قرص کلسیم سوپراکل OS

نحوه مصرف قرص سوپراکل

این دارو را به همراه غذا از راه دهان مصرف کنید. در صورتی که سوپراکل حاوی کلیسم سیترات باشد می توان آن را با یا بدون غذا مصرف کرد. از تمامی دستورات موجود بر جعبه دارویی پیروی کرده و دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنید. در صورتی که مقدار مصرف روزانه بالا تر از 600 میلی گرم در روز باشد، باید جهت جذب بیشتر، مقدار مصرفی و زمان آن را در طول روز بیشتر کرد. در صورت داشتن هر گونه پرسش آن را با پزشک یا داروساز خود مطرح کنید.

نحوه مصرف قرص سوپراکل

در صورت استفاده از نوع مایع این دارو، باید مقدار مصرفی را با استفاده از وسیله یا قاشق مخصوص اندازه گیری کرد. به دلیل امکان اندازه گیری نادرست باید از به کار گیری قاشق های خانگی اجتناب کرد. انواع جویدنی این دارو را باید قبل از بلعیدن به طور کامل جوید. همچنین کپسول سوپراکل باید به طور کامل بلعیده شود. افراد باید از جویدن یا خرد کردن قرص های طولانی رهش خودداری کنند. انجام این کار می تواند تمام محتویات دارویی را به یک باره آزاد کرده و خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش دهد.

همچنین، در صورتی که خط تقسیم بر روی قرص وجود نداشته یا پزشک دستور به چنین کاری نداده باشد، باید از تقسیم کردن یا شکستن قرص اجتناب کرد. قرص را به صورت کامل بلعیده یا آن را بدون جویدن یا خرد کردن نصف کنید. جهت دریافت بیشترین اثر از این دارو باید آن را به طور متداول مصرف کرد.

سوپراکل

جهت کمک به یادآوری وعده مصرفی، باید آن را در هر روز در زمانی مشخص مصرف کرد. در صورتی که پزشک پیروی از یک رژیم غذایی خاص را پیشنهاد دهد، انجام دستورات او جهت دریافت بیشترین اثر از دارو و پیشگیری از بروز عوارض جانبی جدی ضروری است. ویتامین ها یا دیگر مکمل ها را نباید بدون مشورت با پزشک مصرف کرد.

عوارض جانبی داروی سوپراکل OS

با این که همه افراد عوارض جانبی قرص سوپراکل OS را تجربه نمی کنند، اما بروز آن ها امکان پذیر است. در صورت مشاهده هر گونه اثرات غیر معمول در هنگام مصرف قرص یاد شده باید به پزشک خود اطلاع دهید.

مسمومیت در اثر سوپراکل

در موارد مسمومیت و بروز علائم جدی همچون غش کردن و تنگی نفس باید با اورژانس 115 تماس بگیرید. علائم مسمومیت با این دارو می توانند شامل حالت تهوع، استفراغ، کاهش اشتها، تغییرات خلقی روانی، سردرد، خواب آلودگی، ضعف و خستگی باشند.

نکات مهم در مورد استفاده از قرص سوپراکل

 • قرص سوپراکل OS را همواره به گونه تجویز شده مصرف کنید.
 • از مقدار توصیه شده روزانه بیشتر مصرف نکنید.
 • در صورت حساسیت به این دارو یا هر کدام از اجزای سازنده آن از مصرف خودداری کنند.
 • تمامی دارو های مصرفی خود از جمله موارد تجویزی، غیر تجویزی و مکمل های گیاهی را به اطلاع پزشک برسانید.
 • مصرف این دارو در زنان باردار ایمن است. البته، قبل از مصرف مشورت با پزشک توصیه می شود.
 • همچنین، در صورت ابتلا به هایپرکلسمی یا مسمومیت با ویتامین D با پزشک مشورت کنید.
 • این دارو را به دور از دید و دسترس کودکان نگهداری کنید.
 • این دارو را در دمای 30 درجه و در جای خشک و تاریک نگهداری کنید.
مصرف قرص کلسیم و ویتامین D

فراموشی یک دوز

در صورت فراموشی یک دوز از سوپراکل باید به محض یادآوری آن را مصرف کرد. در صورتی که تقریبا زمان مصرف وعده بعدی فرا رسیده است باید وعده قبلی را نادیده گرفت. هرگز نباید جهت جبران وعده فراموش شده، وعده بعدی را دو برابر کرد.

قرص سوپراکل در بارداری و شیردهی

برخی مطالعات نشان می دهند که مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D تاثیرات مفیدی بر نتایج بارداری دارد. کمبود ویتامین D و کلسیم در بدن مادر خطر ابتلا به عوارض نوزادی را افزایش داده که از جمله آن ها می توان به زایمان زودرس و وزن کم نوزاد در هنگام تولد اشاره کرد. مصرف قرص سوپراکل در دوران بارداری کمبود این ویتامین را به طرز چشم گیری در مادر و نوزاد بهبود بخشیده و خطر پوکی استخوان را کاهش می دهد.

همچنین، مصرف این موارد در دوره شیر دهی سبب بهبود تکامل ستون فقرات در ناحیه شکم می شود. با مصرف مکمل ویتامین D رشد جنینی بیشتر و خطر فشار خون بالای مرتبط با بارداری کمتر می شود. بنابراین، مصرف داروی سوپراکل می تواند مزایای چشم گیری را برای مادران باردار و شیر ده به همراه داشته باشد.

قرص سوپراکل در بارداری و شیردهی

توصیه هایی برای رژیم غذایی غنی از ویتامین D و کلسیم

مواد غذایی سرشار از ویتامین D شامل محصولات لبنی غنی شده، تخم مرغ، ماهی ساردین، روغن جگر ماهی، جگر مرغ و ماهی روغنی می شوند. همچنین، با قرار گیری در معرض آفتاب، بدن ویتامین D می سازد. مواد غذایی غنی از کلسیم شامل محصولات لبنی (شیر، ماست، پنیر، بستنی و…)، سبزیجات دارای برگ تیره (بروکلی، اسفناج، کلم برگ چینی و…) و مواد غذایی غنی شده با کلسیم (آب پرتقال) می شوند. با داشتن فعالیت فیزیکی، عدم مصرف سیگار و اجتناب از مصرف الکل یا کافئین می توان خطر ابتلا به بیماری های استخوانی را کاهش داد.

رژیم غذایی غنی از ویتامین D و کلسیم

 

سوالات متداول در مورد قرص کلسیم سوپراکل

1-آیا می توان قرص سوپراکل OS را در دوران بارداری مصرف کرد؟

 

مصرف این دارو در زنان باردار ایمن به شمار رفته اما قبل از مصرف باید با پزشک مشورت شود.

2-آیا قرص سوپراکل OS برای بیماران کلیوی ایمن است؟

 

خیر، بیماران مبتلا به نقص کلیوی شدید باید قبل از مصرف این دارو از راهنمایی های پزشکی مناسب بهره مند شوند.


 

 کلینیک درد مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

محبوب‌ترین مقالات