قرص منزیم برای گرفتگی عضلات

منیزیم نقشی حیاتی در کمک به استراحت و حفظ عملکرد عضلات ایفا می کند. در صورتی که بدن از کمبود منیزیم رنج ببرد، امکان بروز اسپاسم ها، گرفتگی و تنش در سیستم عصبی عضلانی و مفاصل وجود خواهد داشت. از قرص و پودر منزیم برای گرفتگی عضلات استفاده می شود. در این مطلب به مواردی همچون نمونه های زیر پرداخته می شود:

  • نحوه رهایش تنش های عضلانی توسط منیزیم
  • مزایای مصرف منیزیم برای عضلات
  • انواع مختلف منیزیم، تاثیرات آن ها و چگونگی انتخاب هر کدام

فواید منیزیم برای بدن

منیزیم یک ماده معدنی درشت است که تقریبا برای تمامی سلول های بدن ضروری بوده و در بیش از 300 واکنش شیمیایی بدن شرکت دارد. این ماده اغلب در استخوان ها و اندام ها ذخیره شده و وظیفه اصلی آن حفظ عملکرد مناسب عضلات و اعصاب است. منیزیم برای انجام بسیاری از فرایند های بدن از جمله تنظیم عملکرد عضلات و اعصاب، مقدار قند خون، فشار خون و همچنین تولید پروتئین، بافت استخوانی و ماده ژنتیکی ضروری است.

منزیم برای بدن

وجود منیزیم در طیف وسیعی از واکنش های بیو شیمیایی حیاتی است که از جمله این موارد می توان به سنتز پروتئین، تنظیم فشار خون و انقباض عضلات اشاره کرد. محققان دریافته اند که این ماده اثرات مثبتی نیز برای اعصاب دارد که کاهش کشیدگی ها و اسپاسم های عضلانی از جمله آن ها هستند. اثرات شل کننده آن بر عضلات بر بهبود خلق تاثیر داشته، علائم اضطراب را کاهش داده و کیفیت خواب را بالا می برد. کمبود منیزیم مشکلات بلند مدت و متعددی را برای دستگاه های عصبی، عضلانی و قلبی عروقی به وجود می آورد.

قرص منزیم برای گرفتگی عضلات

منیزیم چگونه به رفع اسپاسم های عضلانی کمک می کند؟

اسپاسم ها انقباض های عضلانی دردناکی هستند که منیزیم با عملکرد خود در پیشگیری از بروز آن ها به بدن کمک می کند. منیزیم سبب افزایش جذب کلسیم در بدن شده و از تجمع این ماده در عضلات و بافت های نرم جلوگیری می کند. کلسیم یکی دیگر از مواد معدنی ضروری برای سلامت بدن است.

کلسیم و منیزیم در درون بدن در چسبیدن به پروتئین های درون عضلات با یکدیگر رقابت دارند. تجمع کلسیم سبب انقباض بیش از حد عضلات و بروز اسپاسم یا گرفتگی می شود. منیزیم این انقباض ها را تنظیم کرده و امکان استراحت را برای عضلات فراهم می کند. بنا بر همین دلیل، برخی متخصصان سلامت افزایش مصرف منیزیم را برای رفع و پیشگیری از اسپاسم عضلانی توصیه می کنند.

گرفتگی عضلات

اسپاسم های عضلانی مخصوصا در پا اغلب به عنوان نشانه ای از کمبود منیزیم در نظر گرفته می شوند. دیگر اسپاسم ها نیز عوارض جانبی مصرف برخی دارو ها بوده یا در اثر ابتلا به برخی بیماری ها به وجود می آیند. افراد زیادی از اسپاسم های شبانه پا ها در هنگام خواب رنج می برند. مصرف مکمل منیزیم جهت درمان اسپاسم های عضلانی در زنان باردار و افراد مسن با نتایج مطلوبی همراه بوده است. اسپاسم یا کشیدگی عضلات فرد پس از ورزش کردن یا ایستادن به مدت طولانی ممکن است نشانه کمبود منیزیم در بدن باشد.

چرا منیزیم برای گرفتگی عضلات مفید است؟

قرص منیزیم برای عملکرد مناسب عضلات بسیار ضروری است. این دارو از طریق تعامل با دیگر مواد معدنی ضروری در بدن عضلات را شل و انعطاف پذیر نگه می دارد. در هنگام ورزش کردن یا انجام هر نوع فعالیت فیزیکی، منیزیم عضلات را به حالت استراحت در آورده و انقباض های آن ها را کنترل می کند. این ماده تجمع لاکتیک اسید را کاهش داده و عضلات را قادر به دریافت اکسیژن مورد نیاز خود می کند. لاکتیک اسید سبب ایجاد تنش عضلانی می شود.

فواید منیزیم برای اسپاسم عضلات

پر واضح است که منیزیم نقشی مهم را در فرایند تولید انرژی در بدن بر عهده دارد. مقدار زیادی از انرژی بدن از آدنوزین تری فسفات (ATP) تامین می شود. این ماده مولکولی است که انرژی را از منابع غذایی به سوخت مورد نیاز بدن تبدیل می کند. این فرایند با عملکرد مناسب عضلات در ارتباط است. منیزیم همچنین در تولید عوامل رشد نیز به بدن کمک می کند. عامل یا فاکتور های رشد پروتئین هایی هستند که رشد و تقویت عضلانی را در بازه بلند مدت آسان تر می کنند. کمبود منیزیم در بدن عضلات را در معرض موارد زیر قرار می دهد:

  • اسپاسم مخصوصا در نواحی پا یا کف آن
  • گرفتگی
  • ضعف
  • خستگی

کلینیک مهرگان | درمان کمردرد، زانو درد، اوزون تراپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

مقالات مرتبط

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر