ارتباط دیسک کمر و درد کشاله ران

درد کشاله ران معمولا برای خانم ها به تخمک گذاری معمول دستگاه تولید مثل یا بیماری هایی مانند کیست تخمدان، عفونت واژن، عفونت ادراری و برای آقایان به سنگ کلیه یا کشش ماهیچه ها ارتباط داده می شود. اما جالب است بدانید که درد کشاله ران می تواند با مشکلات ستون فقرات در ارتباط باشد. بعضی از افراد دیسک کمر و درد کشاله ران را با هم تجربه می کنند و دلیل آن را نمی دانند. در این مقاله به مشکلات ستون فقرات که باعث درد در کشاله ران می شود می پردازیم.

دیسک کمر و درد کشاله ران

ستون فقرات علاوه بر حمایت از بدن، از اعصاب بین مغز و دیگر نقاط بدن نیز محافظت می کند. برخی از این اعصاب تا ناحیه کشاله ران امتداد می یابند. در صورتی که فتق دیسک کمر بر هر کدام از اعصاب منتهی به کشاله ران فشار وارد کند، فرد احساس درد در آن ناحیه را تجربه خواهد کرد. این مسئله ارتباط بین دیسک کمر و درد کشاله ران را توضیح می دهد. نکته جالب توجه این است که در یک مطالعه بیان شد برخی از افرادی که در اثر مشکلات ستون فقرات به درد کشاله ران دچار بودند، دردی را در ناحیه کمر احساس نمی کردند.

ارتباط دیسک کمر و درد کشاله ران

مشکلات مفصل ساکروایلیاک

مفصل ساکروایلیاک ستون فقرات را از سمت راست و چپ به لگن متصل می کند. سفت شدن رباط ها، اختلال در تراز استخوانی یا فرسودگی غضروف می توانند به درد در مفصل ساکروایلیاک منجر شود. این درد می تواند در ناحیه کمر احساس شده یا تا کشاله و بالای ران منتشر شود.

مشکلات مفصل ساکروایلیاک

درد ارجاعی

تمامی مشکلات ستون فقرات می توانند سبب بروز درد در ناحیه پایینی کمر و انتشار آن تا کشاله ران شوند. درد های ارجاعی زمانی بروز می دهند که درد در ناحیه ای غیر از ناحیه مبتلا احساس می شود. یک مثال از این موارد دردی است که فرد در هنگام حمله قلبی در پایین دست چپ خود احساس می کند. مشکلات مرتبط با ناحیه انتهایی ستون فقرات نیز ممکن است در کشاله ران یا پا ها احساس شوند.

ارجاع درد ستون فقرات به کشاله ران

چگونه می توان ارتباط دیسک کمر و درد کشاله ران را تشخیص داد؟

متاسفانه، هیچ راه آسانی برای تشخیص این ارتباط وجود ندارد. پزشک می تواند با بررسی دقیق علائم، انجام معاینات فیزیکی و تجویز برخی آزمایش ها ارتباط درد کشاله ران با مشکلات ستون فقرات از جمله دیسک کمر را تشخیص دهد. در صورت ابتلا به درد کشاله ران و تصور بر ارتباط آن با ستون فقرات، باید به پزشک مراجعه کرد.

 کلینیک درد مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

[hamyar_faq_init]

مقالات مرتبط

در این مقاله مطالعه می‌کنید: