ارتباط درد بین دو کتف و کرونا

اگر شما هم لا به لای پیک های متوالی کرونا، آلوده به این ویروس شده اید، ممکن است این سوال را داشته باشید که آیا درد بین دو کتف و کرونا به هم ربط دارند؟ از آنجایی که این ویروس علائم بسیار متنوعی دارد و روی بدن هر شخص به صورتی خاص اثر می گذارد، تقریبا هر چیزی می تواند از علائم کرونا باشد. محققان به این نتیجه رسیده اند که درد بین دوکتف می تواند علامتی از ابتلا به کووید 19 باشد. با این حال، دانشمندان هنوز باید بر نحوه تاثیر گذاری این ویروس بر بیماران تحقیق کنند.

درد بین دو کتف و کرونا چگونه به هم مرتبط می شوند؟

از آن جایی که ویروس  کرونا توانایی ایجاد لخته های خونی و آمبولی ریوی را دارد، ممکن است سبب درد کتف نیز بشود. اعصاب رونده به ریه ها و کتف ها مشابه بوده و ممکن است ناحیه بین دو کتف نیز تحت تاثیر قرار گیرد. افراد مبتلا به کووید 19 درد عضلانی را نیز تجربه می کنند که امکان بروز آن در ناحیه کتف و شانه وجود دارد.

از آن جایی که قلب و شانه دارای چندین شاخه عصبی مشترک هستند، ممکن است تشکیل یک لخته خونی در قلب درد شانه را نیز به همراه داشته باشد. در صورت تجربه علائم یاد شده باید به دنبال درمان پزشکی بود.

درد بین دو کتف و کرونا چگونه به هم مرتبط می شوند؟

علت درد عضلانی و مفصلی همراه با بیماری کرونا چیست؟

بسیاری از افراد در ابتدای ابتلا به کووید 19 مقداری درد و کوفتگی را احساس می کنند. افراد در هنگام بیماری کمتر از گذشته فعالیت و تحرک داشته که این وضعیت می تواند به درد و ناراحتی، سفتی مفاصل و ضعف عضلانی منجر شود. ضعف عضلانی می تواند به مشکلات مرتبط با فعالیت هایی همچون ایستادن، بالا رفتن از پله ها، گرفتن اشیا با دست یا بلند کردن دست ها تا بالای سر منجر شود.

برخی از روش های درمانی کووید 19 نیز ممکن است سبب وارد شدن استرس و فشار بیشتر بر مفاصل و عضلات شوند. با این که رایج ترین شکایت بیماران پس از ابتلا به کووید 19 مشکلات کمر و شانه هستند اما عوارض مفصلی عضلانی می توانند در هر جایی از بدن بروز دهند.

برخی افراد به یک احساس کوفتگی سرتاسری دچار می شوند که به صورت گاه به گاه در طول دوره بهبودی بروز می دهد. گاهی اوقات احساسات عجیب و غیر رایجی نیز همچون بی حسی، سوزن شدن یا ضعف دست ها و پا ها تجربه می شوند.

مشکلات بازو و شانه و کتف پس از ابتلا به کرونا

گروهی از مبتلایان مخصوصا در صورت بستری شدن در بیمارستان، مشکلات شدید کتف و شانه و بازو را تجربه می کنند. این مشکلات می توانند به صورت ترکیبی از درد، سفتی، بی حسی و ضعف در بازو ها و عضلات دیگر باشند. در صورت دریافت توصیه یا درمان برای درد بین دو کتف باید از آن پیروی کرد. بسیاری از این مشکلات با بهبود فرد بهتر می شوند. با این حال، در صورت ابتلا به مشکلات شدید باید با پزشک خود مشورت کنید.

مشکلات بازو و شانه و کتف پس از ابتلا به کرونا

جهت بهبود مشکلات عضلانی و مفصلی چه کار می توان کرد؟

بسیاری از مشکلات مفصلی و عضلانی پس از بهبودی از بیماری کرونا رفع می شوند. مراقبت از مفاصل و عضلات بخش بسیار مهمی از فرایند بهبودی به شمار می آید.

چگونه می توان پس از بهبودی کرونا فعالیت های خود را از سر گرفت؟

افراد باید به طور تدریجی میزان تحریک و فعالیت خود را افزایش داده تا در نهایت بتوانند فعالیت های متداول خود را از سر گیرند. با این که مفاصل و عضلات برای حرکت کردن طراحی شده اند، اما باید به آن ها زمان و استراحت داد. همچنین، هر گونه علائم دیگر همچون خستگی و توانایی تنفس خود را باید در نظر گرفت.

چگونه می توان پس از بهبودی کرونا فعالیت های خود را از سر گرفت؟

آیا می توان پس از بهبودی کرونا ورزش کرد؟

در صورت موافقت پزشک یا فیزیوتراپ می توان پس از بهبودی از بیماری کرونا، فعالیت های ورزشی انجام داد. افراد باید بین میزان فعالیت و استراحت خود تعادلی برقرار کنند. در ابتدا باید مقدار استراحت بیشتر بوده و همگام با پیش روی بهبودی مقدار فعالیت را افزایش دهند. فعالیت جسمانی به طور کلی برای همه افراد مناسب بوده و استراحت بیش از حد می تواند مشکلات مفصلی و عضلانی را تشدید کند. افراد باید مقدار فعالیت های زیر را به صورت تدریجی افزایش دهند:

– فعالیت فیزیکی متداول:  که شامل تمام فعالیت های روزمره می شود. حمام کردن، لباس پوشیدن، خانه داری، باغبانی، سرگرمی و کار از جمله این موارد هستند.

– ورزش: تمرینات تقویتی و انعطاف پذیری به رفع مشکلات مفصلی و عضلانی کمک می کنند. تمرینات انعطاف پذیری فعالیت هایی هستند که محدوده حرکتی یک مفصل یا عضله را بهبود می بخشند. موارد زیر نمونه هایی از این تمرینات هستند:

آیا می توان پس از بهبودی کرونا ورزش کرد؟

تمرینات تقویتی عضلات را به فعالیت بیشتر وادار می کنند. افراد می توانند انجام تمرینات تقویتی عضلات را به صورت 2 جلسه در هفته یا بیشتر هدف قرار دهند. مثال های فعالیت های تقویتی عضلانی شامل موارد زیر هستند:

تغییر وضعیت بدنی

تغییر طرز ایستادن یا نشستن خود هر چند دقیقه یک بار بسیار اهمیت دارد. در صورت تجربه تشدید علائم در یک وضعیت خاص، باید در وضعیتی راحت قرار گرفته یا به مدت چند دقیقه تحرک داشت.

دارو های مسکن

در صورت تجربه درد در بین دو کتف و یا عضلات دیگر، پماد ها و دارو های مسکن بدون نسخه را می توان از داروخانه خریداری کرده و نحوه مصرف آن را از داروساز بپرسید. در صورت مصرف هر گونه قرص یا دارو، باید قبل از مصرف یک داروی جدید با داروساز یا پزشک خود مشورت کنید.

 کلینیک درد مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

[hamyar_faq_init]

مقالات مرتبط

در این مقاله مطالعه می‌کنید: