درد اسکلتی قفسه سینه سمت چپ نشانه چیست؟

درد قفسه سینه تنها در اثر مشکلات قلبی نبوده و عوامل غیر قلبی متعددی می توانند سبب بروز آن شوند. قلب تنها یکی از اندام های موجود در قفسه سینه بوده و بخش های دیگر شامل عضلات، استخوان ها، بافت های هم بند، اعصاب، پوست، ریه ها، آئورت، مری و معده می شوند. هر کدام از موارد ذکر شده می توانند سبب درد قفسه سینه شوند.

درد های اسکلتی قفسه سینه اغلب در اثر التهاب یا آسیب به استخوان ها و عضلات دیواره سینه به وجود می آیند. آسیب فیزیکی، التهاب مفصلی یا بیماری های دیگری همچون فیبرومیالژی می توانند سبب درد در این ناحیه شوند.

درد اسکلتی عضلانی قفسه سینه به نام درد دیواره قفسه سینه نیز شناخته می شود. اینکه این درد در سمت چپ یا راست باشد، علل متفاوتی دارد. درد اسکلتی قفسه سینه سمت چپ معمولا ناشی از بیماری کوستوکوندریت است. در این مقاله قصد داریم به این بیاری بپردازیم.

درد اسکلتی قفسه سینه سمت چپ ناشی از چیست؟

کوستوکوندریت التهاب غضروفی بین استخوان های دنده و جناغ است. درد ناشی از کوستوکوندریت می تواند همچون درد قلبی یا درد اسکلتی قفسه سینه سمت چپ احساس شود. کوستوکوندریت گاهی اوقات با نام درد دیواره قفسه سینه یا سندرم کوستواسترنال شناخته می شود.

در برخی مواقع، درد یاد شده با تورم نیز همراه است که پزشکان با نام سندرم تیتز از آن یاد می کنند. کوستوکوندریت معمولا هیچ علت مشخصی ندارد. درمان این بیماری بر تسکین درد و صبر جهت بهبود خود به خودی بیماری تمرکز دارد. دوره بیماری می تواند چندین هفته یا بیشتر به طول انجامد.

درد اسکلتی قفسه سینه سمت چپ ناشی از چیست؟

علائم بیماری کوستوکوندریت

درد مرتبط با کوستوکوندریت معمولا ویژگی های زیر را دارد:

عوامل ایجاد درد اسکلتی قفسه سینه سمت چپ

عوامل ایجاد درد اسکلتی قفسه سینه سمت چپ

دانشمندان اطلاعات اندکی از عوامل کوستوکوندریت دارند. در حالی که پسوند “یت” در پزشکی بیانگر التهاب است، اما در واقع هیچ شواهدی مبنی بر وجود التهاب، قرمزی، تورم یا گرما در محل ابتلا وجود ندارد.

این سندرم در کودکان و جوانان همراه با کشیدگی عضلانی یا ضعف عضلات بین دنده ای پدیدار می شود. این دو علامت معمولا پس از انجام فعالیت های مکرر یا شدید همچون حمل بسته ای پر از کتاب های سنگین به وجود می آیند. کوستوکوندریت می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

– آسیب: وارد شدن یک ضربه به قفسه سینه مثالی از این آسیب است.

– فشار فیزیکی: بلند کردن اجسام سنگین، ورزش بیش از حد و سرفه شدید با کوستوکوندریت ارتباط دارند.

همچنین بخوانید:

التهاب مفصلی: کوستوکوندریت می تواند با مشکلات خاصی همچون آرتروز، آرتریت روماتوئید یا اسپوندیلیت انکیلوزان مرتبط باشد.

– عفونت مفصلی: ویروس، باکتری و قارچ می توانند مفصل دنده را به خود آلوده کنند. توبرکلوزیس، سیفلیس و آسپرژیلوس از جمله این موارد هستند.

– تومور ها: تومور های سرطانی و غیر سرطانی می توانند سبب ایجاد کوستوکوندریت شوند. سرطان ها اغلب به نواحی دیگری از بدن از جمله پستان، غده تیروئید یا ریه انتشار می یابند.

کوستوکوندریت

عوامل خطر کوستوکوندریت

کوستوکوندریت اغلب اوقات در زنان و افراد بالای 40 سال بروز می دهد.

تشخیص کوستوکوندریت

در طول معاینه فیزیکی، پزشک استخوان جناغ را از نظر حساسیت به لمس و تورم بررسی می کند. همچنین امکان دارد جهت تحریک بروز برخی علائم، قفسه سینه یا بازو ها را در مسیر های مشخصی حرکت دهد. درد کوستوکوندریت می تواند بسیار شبیه به درد قلبی، ریوی، گوارشی یا ناشی از آرتروز باشد.

در حالی که هیچ تست آزمایشگاهی یا تصویر برداری برای تشخیص کوستوکوندریت وجود ندارد، پزشک می تواند جهت رد احتمال ابتلا به مشکلات دیگر انجام برخی آزمایش ها همچون ام آر آی، سی تی اسکن یا تصویر برداری اشعه ایکس را تجویز کند.

تشخیص کوستوکوندریت

درمان کوستوکوندریت

کوستوکوندریت معمولا به صورت خود به خود و ظرف چندین هفته یا بیشتر رفع می شود. درمان این بیماری بر رهایی از درد تمرکز دارد.

مصرف دارو

پزشک می تواند دارو های زیر را برای افراد مبتلا تجویز کند:

– دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی: با این که برخی دارو ها همچون ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم به صورت بدون نسخه وجود دارند اما پزشک می تواند انواع قوی تری از این دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی را تجویز کند. عوارض جانبی این دارو ها شامل آسیب به کلیه و بافت معده می شوند.

– دارو های مخدر: در صورتی که درد بیمار شدید باشد، پزشک دارو هایی حاوی کدئین تجویز کرده که از جمله آن ها می توان به هیدروکودون استامینوفن یا اوکسی کودون استامینوفن اشاره کرد. دارو های مخدر می توانند سبب اعتیاد شوند.

– دارو های ضد افسردگی: ضد افسردگی های سه حلقه ای همچون آمی تریپتیلین اغلب جهت کنترل درد مزمن مخصوصا در هنگام شب بیداری استفاده می شوند.

– دارو های ضد تشنج: گاباپنتین یک داروی ضد تشنج است که درد مزمن را کنترل می کند.

درمان فیزیکی

درمان های فیزیوتراپی شامل موارد زیر می شوند:

– تمرینات کششی: انجام کشش های آرام می تواند برای عضلات قفسه سینه مفید باشد.

– تحریک عصبی: طی یک فرایند (TENS)، با استفاده از یک دستگاه جریان الکتریکی ضعیفی به پوست نواحی اطراف محل درد وارد می شود. این جریان می تواند با پیام های عصبی درد هم پوشانی یا تداخل داشته و از رسیدن آن ها به مغز جلوگیری کند.

درمان کوستوکوندریت

جراحی و فرایند های دیگر

در صورتی که روش های محافظه کارانه موفقیت آمیز نباشند، پزشک تزریق مستقیم داروی بی حس کننده یا کورتیکوستروئید را به مفصل دردناک تجویز می کند.

سبک زندگی و درمان های خانگی

دانستن این که در زمینه درمان کوستوکوندریت کار چندانی از پزشک بر نمی آید ممکن است مقداری دلسرد کننده باشد. با این حال، روش های خود مراقبتی می توانند به احساس راحتی هر چه بیشتر بیمار کمک کنند. این روش ها شامل موارد زیر هستند:

سبک زندگی و درمان های خانگی

– دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی و مسکن های بدون نسخه: بیماران باید درباره امکان مصرف ایبوپروفن (موترین، آدویل) یا ناپروکسن سدیم (آلیو) از پزشک خود سوال کنند.

– سرما یا گرما: افراد مبتلا می توانند اعمال کمپرس گرم بر ناحیه درد را به صورت چند بار در روز انجام دهند. گرما نباید به اندازه ای باشد که سبب سوختگی شود. اعمال سرما یا یخ نیز موثر خواهد بود.

– استراحت: باید از انجام فعالیت های تشدید کننده درد خودداری کرد.

 کلینیک درد مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

مقالات مرتبط

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر