علائم پوکی استخوان در زنان چیست؟

پوکی استخوان یک بیماری تضعیف کننده استخوانی است که خطر ابتلا به شکستگی های ناگهانی و غیر منتظره را افزایش می دهد. این بیماری با نام استئوپروز یا پر منفذی استخوان نیز شناخته شده و به تحلیل روی قدرت و بافت استخوانی سرعت می بخشد. به صورت کلی زنان بیشتر از مردان دچار پوکی استخوان می شوند. در این مطلب به علائم پوکی استخوان در زنان می پردازیم.

نشانه های پوکی استخوان در خانمها چیست؟

پوکی استخوان یک بیماری پیش رونده است که با هیچ علامت یا دردی همراه نیست. بسیاری از اوقات تا زمان بروز شکستگی های دردناک در استخوان های ضعیف ابتلا به پوکی استخوان تشخیص داده نمی شود. استخوان های کمر و مفصل ران معمولا اولین مواردی هستند که به این شکستگی ها دچار می شوند.

متاسفانه، افراد پس از ابتلا به شکستگی ناشی از پوکی استخوان بیشتر در معرض شکستگی استخوان قرار می گیرند. این شکستگی ها می توانند ناتوان کننده باشند. خوشبختانه، اقداماتی برای کمک به پیشگیری از بروز پوکی استخوان وجود دارند. همچنین، در صورت ابتلا به پوکی استخوان، به کارگیری روش های درمانی می تواند روند تحلیل روی استخوان را آهسته کند.

پوکی استخوان در زنان

چه چیزی سبب پوکی استخوان در زنان می شود؟

با این که علت دقیق پوکی استخوان مشخص نیست، اما متخصصان از نحوه توسعه یافتن آن آگاه هستند. استخوان ها از بافتی زنده و در حال رشد ساخته شده اند. استخوان دارای بافت متراکمی (قشری) بوده که بافت اسفنجی را در بر گرفته است. هنگامی که استخوان در اثر پوکی استخوان ضعیف می شود، منافذ موجود در بافت اسفنجی بزرگ تر و بیشتر شده که در نتیجه آن ساختار داخلی استخوان ضعیف می شود.

تقریبا تا سن 30 سالگی مقدار ساخته شدن بافت استخوانی بیش از مقدار تحلیل روی آن است. در طول فرایند پیری، سرعت تحلیل روی بافت استخوانی از سرعت تولید آن بیشتر شده و توده استخوانی به تدریج از دست می رود. پس از آن که تحلیل روی بافت استخوانی به حدی معین رسید، فرد مبتلا به پوکی استخوان شناخته می شود.

علائم پوکی استخوان در زنان

پوکی استخوان اغلب به عنوان یک بیماری خاموش شناخته می شود که تحلیل روی استخوانی در ابتدا بدون بروز علائم اتفاق می افتد. امکان دارد زنان زمانی از پوکی استخوان خود اطلاع یابند که استخوان ها بسیار ضعیف شده و یک فشار، پرش یا زمین خوردگی ناگهانی سبب شکستگی یا خرد شدن مهره ها شود. تخریب مهره ها ممکن است به صورت درد شدید کمر، کاهش قد و بد شکلی های ستون مهره ها نمایان شود.

نشانه های پوکی استخوان در زنان

خانم ها چه نکاتی را در مورد پوکی استخوان باید بدانند؟

زنان بیش از مردان در معرض خطر ابتلا به پوکی و شکستگی استخوان ها قرار دارند. در زیر دانستی های کوتاهی درباره پوکی استخوان برای زنان بیان شده اند:

چرا زنان بیشتر از مردان در معرض پوکی استخوان هستند؟

دلایل متعددی وجود دارد که زنان بیشتر از مردان به پوکی استخوان دچار می شوند. از جمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چرا زنان بیشتر از مردان در معرض پوکی استخوان هستند؟

پوکی استخوان چه ارتباطی با یائسگی دارد؟

میان ابتلا به پوکی استخوان و کمبود استروژن در حین دوره پیش یائسگی و یائسگی ارتباط مستقیمی وجود دارد. یائسگی زودرس (قبل از سن 45 سالگی) یا هر دوره طولانی مدتی که سطح هورمون ها در آن افت کرده و خونریزی ماهانه رخ ندهد می تواند سبب از دست رفتن توده استخوانی شود. دو عامل اصلی که احتمال ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهند به شرح زیر هستند:

هر چه تراکم استخوان در رسیدن به سن یائسگی بیشتر باشد، احتمال ابتلا به پوکی استخوان کمتر خواهد بود. در صورتی که مقدار بیشینه توده استخوانی اندک بوده یا عوامل دیگری سبب تحلیل روی بافت استخوانی شده باشند، احتمال ابتلا به پوکی استخوان بیشتر خواهد بود.

در برخی زنان، کاهش توده استخوانی سریع تر از دیگران رخ می دهد. در واقع، زنان می توانند در طول 5 تا 7 سال پس از یائسگی تا 20 درصد توده استخوانی خود را از دست دهند. در صورتی که بافت استخوانی به سرعت از دست رود، احتمال ابتلا به پوکی استخوان بیشتر خواهد بود.

پوکی استخوان چه ارتباطی با یائسگی دارد؟

علائم پوکی استخوان در زنان جوان

با این که پوکی استخوان بیشتر در افراد مسن دیده می شود، اما گاهی اوقات می تواند جوانان را نیز تحت تاثیر قرار دهد. از جمله این جوانان می توان به زنان پیش یائسه ای اشاره کرد که در دهه 20، 30 و 40 سالگی زندگی خود قرار دارند. اصطلاح پیش یائسه به زنانی اشاره دارد که خونریزی های ماهانه خود را داشته و به یائسگی نرسیده اند.

در حالی که ابتلا به پوکی استخوان در زنان پیش یائسه رایج نیست اما برخی زنان جوان دچار کاهش تراکم استخوانی شده که در نتیجه آن خطر ابتلا به پوکی استخوان در آینده افزایش می یابد.

تراکم استخوانی پایین و پوکی استخوان در زنان جوان

زنان جوانی که دارای تراکم استخوانی پایین هستند در معرض خطر بالای ابتلا به پوکی استخوان در آینده قرار می گیرند. اغلب اوقات، زنان پیش یائسه به پوکی استخوان دچار بوده که این وضعیت می تواند ناشی از تحلیل روی بافت استخوانی در اثر بیماری زمینه ای یا مصرف دارویی خاص باشد.

پوکی استخوانی که در اثر بیماری یا مصرف یک دارو به وجود آید، پوکی استخوان ثانویه نامیده می شود. گاهی اوقات، زنان پیش یائسه به دلیل نامشخصی به پوکی استخوان دچار می شوند. این بیماری، پوکی استخوان ایدیوپاتیک نامیده می شود. ایدیوپاتیک به معنای ناشناخته بودن علت ابتلا به بیماری است.

تشخیص پوکی استخوان در زنان جوان

تشخیص پوکی استخوان در زنان پیش یائسه فرایند مشخصی نبوده و می تواند نسبتا دشوار باشد. همچنین، انجام آزمایش های سنجش تراکم استخوان به طور معمول برای زنان جوان توصیه نمی شود. اغلب زنان پیش یائسه مبتلا به تراکم استخوانی پایین در معرض خطر بالای شکستگی استخوانی در آینده نزدیک نیستند.

به همین دلیل، کسب اطلاعات درباره تراکم استخوانی آن ها می تواند سبب نگرانی و صرف هزینه های غیر ضروری شود. برخی زنان پیش یائسه به دلیل عوامل ژنتیکی دچار تراکم استخوانی پایین هستند که این وضعیت را نمی توان تغییر داد.

علائم پوکی استخوان در زنان جوان-min

 آزمایش های سنجش تراکم استخوان ممکن است تراکم استخوانی زنان دارای جثه ظریف و کوچک را کمتر از حد واقعی تخمین زنند. به همین دلیل، امکان دارد آزمایش سنجش تراکم استخوانی بیانگر تراکم پایین استخوان باشد؛ اما این مقدار برای فرد طبیعی با جثه کوچک مناسب باشد. مصرف دارو های پوکی استخوان برای اغلب زنان پیش یائسه تایید یا توصیه نمی شود.

آزمایش های سنجش تراکم استخوان برای کمک به گرفتن تصمیم های هدایتی در زمینه درمان انجام می شوند. تشخیص پوکی استخوان در زنان جوان معمولا شامل چند مرحله است. در حالی که این اقدامات در هر فرد متفاوت هستند، اما شامل موارد زیر می شوند:

تشخیص پوکی استخوان در زنان

آزمایش سنجش تراکم استخوان چیست؟

این آزمایش مقدار بافت استخوانی موجود در استخوان های مفصل ران، ستون فقرات یا غیره را نشان داده و به طور معمول در افراد بالای 50 سال انجام می شود. این آزمایش ها فقط هنگامی برای زنان پیش یائسه انجام می شوند که چندین شکستگی با هم رخ داده یا شکستگی ها متناسب با سن فرد نباشند. یک تا دو سال پس از آزمایش اول، آزمایشی دیگر برای سنجش پیشرفت درمان یا بیماری انجام می شود.

پوکی استخوان در زنان جوان

جلوگیری از پوکی استخوان در زنان جوان

پوکی استخوان یک بیماری تضعیف کننده استخوانی است که در افراد مسن مخصوصا زنان رواج بیشتری دارد. با این حال، افزایش سن الزاما به پوکی استخوان منجر نمی شود؛ زیرا در بسیاری از افراد این بیماری قابل پیشگیری است. نوجوانان در این زمینه از فرصت مناسبی برخوردار بوده و می توانند استخوان های خود را به گونه ای تقویت و متراکم کنند که انجام آن در آینده امکان پذیر نیست. در پایین توصیه هایی در زمینه پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان برای نوجوانان آورده شده است:

 کلینیک مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

مقالات مرتبط

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر