درمان عصب سیاتیک پای چپ

سیاتیک دردی عصبی است که از آسیب یا التهاب عصب سیاتیک منشا می گیرد. عصب سیاتیک طولانی ترین و ضخیم ترین عصب در بدن بوده و از 5 ریشه عصبی تشکیل شده است. 2 عدد از این ریشه ها در بخش شکمی و 3 عدد از بخش ساکروم ستون فقرات هستند. این 5 ریشه با پیوستن به یکدیگر اعصاب سیاتیک چپ و راست را تشکیل می دهند. درد سیاتیک می تواند بسیار آزاردهنده باشد و در صورت شدید بودن، فرد را از انجام امور روزمره باز می دارد. در این مقاله به روش درمان عصب سیاتیک پای چپ می پردازیم.

درد عصب سیاتیک پای چپ چیست؟

در هر سمت از بدن، یک عصب سیاتیک از مفصل ران به باسن رسیده و تا پایین زانو امتداد می یابد. سپس، عصب سیاتیک به شاخه های متعدد تبدیل شده و به نواحی زیرین پا منتهی می شود. آسیب دیدگی عصب سیاتیک معمولا رویدادی نادر است. اصطلاح درد سیاتیک به دردی اشاره دارد که از ناحیه پایینی کمر نشات گرفته و تا نواحی پایینی پا ادامه می یابد.

بروز این درد بیانگر آسیب، التهاب، تحریک پذیری یا فشردگی عصب در ناحیه پایینی کمر است. درد سیاتیک در هر نقطه ای از طول عصب می تواند بروز داده و با علائمی همچون ضعف عضلانی، بی حسی، سوزش و گز گز پا همراه باشد.

درد عصب سیاتیک پای چپ چیست

آیا درد سیاتیک می تواند در هر دو پا ایجاد شود؟

با این که درد سیاتیک در هر زمان معمولا تنها یک پا را درگیر می کند، اما امکان بروز آن در هر دو پا نیز وجود دارد. محل بروز درد به محل فشردگی عصب در ستون فقرات بستگی دارد.

روش های درمان عصب سیاتیک پای چپ

پزشکان جهت پیشگیری از پیشرفت علائم، توصیه می کنند درمان عصب سیاتیک پای چپ هر چه سریع تر انجام شود. درمان سیاتیک می تواند شامل روش های جراحی و غیر جراحی شود. به طور معمول در ابتدا روش های غیر جراحی امتحان می شوند. جراحی هنگامی توصیه می شود که عامل زمینه ای یا پیشرفت نقایص عصبی شدید هستند.

درمان غیر جراحی درد سیاتیک پای چپ

درمان های اولیه درد سیاتیک معمولا شامل ترکیبی از فیزیوتراپی، مصرف دارو، دارو های تزریقی و درمان های جایگزین می شوند. درد سیاتیک حاد معمولا با 4 تا 6 هفته درمان غیر جراحی بهبود می یابد. در صورتی که درد سیاتیک مزمن بوده و بیش از 8 هفته به طول انجامد، مدت درمان طولانی تر شده و به علت زمینه ای مشکل بستگی خواهد داشت.

درمان درد عصب سیاتیک با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی شامل ترکیبی از تمرین های تقویتی، کششی و هوازی است که جز اصلی هر برنامه درمانی درد عصب سیاتیک به شمار می رود. ورزش های درمانی نیز می توانند به این برنامه درمانی اضافه شوند. اهداف فیزیوتراپی و ورزش های مناسب درد سیاتیک شامل موارد زیر می شوند:

با این که مقداری استراحت و تغییر در شیوه ورزش کردن مورد نیاز است، اما حفظ حداکثری میزان فعالیت و اجتناب از دوره های طولانی مدت بی تحرکی الزامی است. برخی ورزش های مختص درمان درد سیاتیک می توانند علت زمینه ای آن را هدف قرار دهند. متخصصانی همچون پزشکان، فیزیوتراپ ها، کار درمانگران و متخصصان طب فیزیکی می توانند در ارائه یک برنامه تمرینی و درمانی برای تسکین درد سیاتیک به بیماران کمک کنند.

مصرف دارو برای درمان درد عصب سیاتیک پای چپ

هر دوی دارو های تجویزی و غیر تجویزی می توانند برای رهایی از درد سیاتیک مفید باشند. چند نمونه از دارو های مناسب برای درمان درد سیاتیک در پایین آورده شده اند:

این دارو ها معمولا جهت تسکین درد و فراهم کردن امکان انجام فیزیوتراپی مصرف می شوند. دارو هایی همچون مسکن های مخدر معمولا جهت پیشگیری از اعتیاد برای مدت کوتاهی مصرف می شوند.

مصرف دارو برای درمان درد عصب سیاتیک پای چپ

کار درمانی برای بهبود درد سیاتیک پای چپ

کار درمانگران با تغییرات در تمرینات ورزشی بر بهبود تراز ستون فقرات تمرکز می کنند. این تکنیک می تواند به رفع مشکلات زمینه ای درد عصب سیاتیک کمک کند. از جمله این موارد می توان به تنگی کانال ستون فقرات و فتق دیسک اشاره کرد. تغییرات یاد شده بهبود درد را سرعت بخشیده و از دردناک بودن تمرینات جلوگیری می کنند.

اثر ماساژ درمانی در کاهش درد عصب سیاتیک

برخی انواع ماساژ درمانی همچون ماساژ عمقی بافت ها می توانند برای رهایی از درد مفید باشند. مزایای ماساژ درمانی شامل موارد زیر می شوند:

اثر ماساژ درمانی در کاهش درد عصب سیاتیک

دارو های تزریقی و درمان درد عصب سیاتیک چپ

تزریق برخی دارو ها به ناحیه شکمی ستون فقرات می تواند به رفع درد ناشی از عصب سیاتیک کمک کند. تزریق دارو با هدف ارائه تسکین درد و فراهم کردن امکان انجام فیزیوتراپی انجام می شود. دارو های تزریقی همچنین با هدف تشخیص منبع درد و شناسایی اعصاب مبتلا به کار می روند. رایج ترین انواع دارو های تزریقی برای درد عصب سیاتیک شامل موارد زیر می شوند:

تزریق اپیدورال استروئید ها

تزریق اپیدورال استروئید ها می تواند به رفع درد سیاتیک ناشی از تنگی کانال نخاعی و فتق یا تحلیل روی دیسک مهره ها کمک کنند. اهداف اولیه این درمان شامل موارد زیر می شوند:

– کنترل پاسخ التهابی در اطراف عصب سیاتیک

– کاهش فعالیت سیستم ایمنی جهت کاهش تولید سلول های التهابی در بدن

– دارو های استروئیدی تزریق شده در فضای اپیدورال میان پایانه های عصبی انتشار یافته و اثرات ضد التهاب خود را اعمال می کنند.

تزریق اپیدورال استروئید ها

انسداد انتخابی ریشه های عصبی

در این نوع درمان، دارو از طریق سوراخ بین مهره ای نزدیک به عصب مبتلا تزریق شده و علاوه بر التهاب، انتقال پیام درد را در آن اعصاب مختل می کند. انسداد انتخابی ریشه های عصبی ممکن است برای یک یا بیش از یک عصب از اعصاب نخاعی بین مهره های L4 تا S3 انجام شود.

نتایج اغلب درمان های تزریقی در هر فرد متفاوت هستند. برخی افراد بلافاصله احساس آرامش و رهایش داشته، برخی دیگر تنها چند هفته یا چند ماه این احساس را تجربه کرده و برخی نیز هیچ تسکینی را احساس نمی کنند.

این مطلب شامل تمامی درمان های ممکن نبوده و تمامی افراد مبتلا به درد عصب سیاتیک پای چپ باید به پزشک متخصص مراجعه کنند. به طور کلی، در صورتی که درد ظرف 6 تا 8 هفته تسکین نیافته یا نقص های عصبی همچون ضعف پا افزایش یابند، انجام جراحی الزامی خواهد بود.

 کلینیک مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

مقالات مرتبط

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر