علت و درمان عفونت لگن و کمر درد ثانویه

بیماری التهابی لگن (PID) عفونتی در اندام های تناسلی زنانه است که منجر به عفونت لگن و کمردرد می شود. این بیماری در صورت عدم درمان می تواند به اندام های تناسلی زنان از قبیل رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها آسیب وارد کرده، مشکلاتی را در باردار شدن یا دوره بارداری به وجود آورد و همچنین سبب درد مزمن در ناحیه لگن و به ویژه عفونت در لگن و کمردرد شود.

بنابراین لازم است هرچه سریعتر علت و درمان عفونت لگن و کمردرد مرتبط با آن مشخص شود تا بتوان از آسیب های بیشتر پیشگیری کرد.

علت عفونت لگن و کمردرد ناشی از آن

بیماری التهابی لگن سبب بروز زخم و عفونت در اندام های تناسلی و نهایتا منجر به عفونت لگن می شود که در این وضعیت امکان ناباروری نیز وجود دارد.

علائم و نشانه های عفونت لگن می توانند خفیف تا شدید بوده و به آسانی با علائم بیماری های دیگری از جمله آندومتریوز یا آپاندیسیت اشتباه گرفته شوند. در نوع حاد بیماری التهابی لگن، علائم معمولا شدید تر بوده و فرد را به مراجعه به اورژانس یا بستری شدن در بیمارستان وادار می کند. در صورت ابتلا به نوع مزمن بیماری التهابی لگن، علائم مبهم و به ندرت قابل شناسایی بوده و تشخیص آن دشوار است.

 در نوع خاموش یا بی صدای این بیماری، امکان دارد فرد هیچ گونه علامت یا نشانه ای را تجربه نکند. این افراد اغلب پس از چندین بار تلاش ناموفق برای باردار شدن به ابتلای خود به این بیماری پی می برند. خفیف بودن یا فقدان علائم، دلیلی بر عدم ابتلا به بیماری التهابی لگن نیست و باید برای تشخیص علت و درمان عفونت لگن و کمردرد مرتبط با آن زودتر اقدام کرد.

 در صورت نگرانی درباره علائم بیماری التهابی لگن، باید با پزشک خود مشورت کنید. البته، تجربه علائم شدید نیازمند پیگیری درمان اورژانسی است. عدم درمان این بیماری می تواند تهدید کننده زندگی فرد باشد.

علت عفونت لگن و کمردرد ثانویه

علائم عفونت لگن و کمردردهای ثانویه

درد در ناحیه پایینی شکم

درد ناحیه پایینی شکم رایج ترین علامت بیماری التهابی لگن بوده و می تواند احساسی همچون فشاری مبهم یا گرفتگی شدید داشته باشد. در نوع مزمن عفونت لگن، درد به صورت خفیف اما پایدار وجود دارد. درد قاعدگی در مبتلایان به این بیماری به قدری شدید است که می تواند زندگی روزمره فرد را مختل کند.

درد در هنگام رابطه جنسی

درد لگن در حین رابطه جنسی غیر طبیعی و علامت رایجی از بیماری عفونت لگن و کمردرد است. برخی زنان از مطرح کردن درد در هنگام رابطه جنسی با پزشک خود احساس شرمندگی می کنند. اغلب بیماران نگران هستند که پزشک علت این درد را ناشی از عوامل روانی و نه جسمانی بیان کند.

البته،احساس درد در رابطه جنسی می تواند در اثر ابتلا به بیماری های دیگر نیز باشد،اما عفونت لگن و کمردرد از شایع ترین علل آن است.

درد ناحیه پایینی کمر​

احساس درد خفیف در ناحیه پایینی کمر در دوره قاعدگی طبیعی است. در صورت داشتن کمردرد مداوم یا شدید بودن درد در دوره قاعدگی باید به پزشک خود اطلاع داد. این دردها می توانند یکی از علائم عفونت لگن باشد که باید سریعتر تشخیص داده و درمان شود.

علائم-لکه-بینی-و-خونریزی-غیرطبیعی-رحم-min

خونریزی غیر طبیعی در دوران قاعدگی​

خونریزی شدید تر از حالت طبیعی یا لکه بینی در بین دوره های قاعدگی نیز می تواند علامتی از این بیماری باشد. در صورتیکه به علت شدت خونریزی، هر یک ساعت به تعویض پد قاعدگی نیاز باشد و این وضعیت چند بار تکرار شود، باید با پزشک خود تماس بگیرید تا احتمال بیماری التهابی لگن بررسی و از عفونت لگن و کمردرد ناشی از آن جلوگیری شود .

ترشحات غیر طبیعی واژن

غلظت بالا، بوی ناخوشایند یا رنگ غیر طبیعی ترشحات واژن و همچنین تشدید آن ها در هنگام رابطه جنسی می تواند بیانگر ابتلای اندام های تناسلی به عفونت لگن باشد.

مشکلات ادراری​

بیماری التهابی لگن می تواند سبب ایجاد ترشحات غیر طبیعی از میزراه شود. میزراه مجرایی است که ادرار را از مثانه به بیرون از بدن هدایت می کند. تکرر، سوزش و مشکل در شروع جریان ادرار می تواند از علائم بیماری التهابی لگن باشد و منجر به عفونت لگن و کمردرد ثانویه شود.

زمان مراجعه به پزشک​

درمان بیماری التهابی لگن هر چه بیشتر به تاخیر بیافتد، احتمال آسیب به اندام های تناسلی، عفونت لگن و کمردرد نیز افزایش خواهد یافت. در صورتی که یک سال تلاش برای باردار شدن با ناکامی مواجه شده و عوامل خطر و علائم دیگری در این زمینه وجود نداشته باشند باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر بیماری التهابی لگن عامل ناکامی در باردار شدن تشخیص داده شود باید فورا نسبت به درمان آن اقدام کرد.

علت عفونت لگن و کمردرد های ناشی از آن چیست؟

بیماری التهابی لگن در اثر انواع مختلفی از باکتری ها و یا بویژه در اثر عفونت های منتقل شونده جنسی به وجود می آید و منجر به عفونت لگن و کمردرد شدید می شود. کلامیدیا و سوزاک رایج ترین عفونت های جنسی عامل بیماری التهابی لگن هستند.

با این حال، عفونت لگن و کمردرد بعد از آن، می تواند در اثر انتقال باکتری های طبیعی واژن به اندام های تناسلی نیز به وجود آید.

علت عفونت لگن - باکتری

 زنان به روش های مختلفی به عفونت لگن دچار می شوند که داشتن رابطه جنسی با فرد مبتلا به عفونت جنسی رایج ترین روش آن است.

این عفونت ها در منی و دیگر مایعات بدن افراد مبتلا وجود دارند. این جرم ها در حین تماس جنسی به دهانه رحم زنان وارد شده و می توانند غدد موجود در مجرای واژن، میزراه یا مقعد را آلوده کنند. گاهی اوقات، بیماری التهابی لگن می تواند پس از وارد کردن IUD به رحم یا درمان این اندام به دلیل غیر طبیعی شدن نتیجه آزمایش پاپ اسمیر بروز دهد. در موارد نادر، عواملی همچون سقط، زایمان یا نمونه برداری آزمایشی از داخل رحم می توانند بروز عفونت لگن و کمردرد ثانویه را رقم بزنند.

عوامل خطر ابتلا به بیماری التهابی لگن و عفونت های منتقل شونده جنسی یکسان بوده و در موارد زیر احتمال ابتلا بیشتر نیز می شود:

درمان عفونت لگن و کمردرد مرتبط با آن

بیماری التهابی لگن مخصوصا در صورت تشخیص زود هنگام قابل درمان است. این بیماری معمولا با مصرف دارو های آنتی بیوتیک درمان می شود.

درمان عفونت لگن با آنتی بیوتیک

لازم است بیمارانی که مبتلا به عفونت لگن و کمردردهای بعد از آن هستند، دارو ها را به شکلی که تجویز شده مصرف کرده و حتی در صورت رفع شدن علائم، دوره درمانی خود را به اتمام برسانند.در صورت عدم مصرف تمامی دارو های تجویز شده، امکان تشدید شدن علائم وجود خواهد داشت.

چند روز پس از مصرف دارو، پزشک وضعیت بیماری فرد را دوباره ارزیابی می کند. این بیماری هر چه زود تر درمان شود، نتایج بهتری به دست می آورد. به تاخیر افتادن درمان عفونت لگن و کمردردهای ناشی از آن، با آسیب ها و عوارض بیشتری همراه خواهد بود.

 در صورت تشدید علائم، بارداری، ابتلا به ویروس ایدز و داشتن سن زیر 18 سال، بیمار باید در بیمارستان بستری شود.

 کلینیک مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

مقالات مرتبط

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر