علت درد مهره آخر کمر چیست؟

علت درد در مهره آخر کمر، معمولاً مسائل مکانیکی و آسیب به بافت نرم است. این آسیب ها، می توانند شامل آسیب به دیسک های بین مهره ای، فشردگی ریشه های عصبی و حرکت نامناسب مفاصل نخاع باشند. تنها علت شایع درد مهره آخر کمر، پارگی یا کشیدگی عضله و/یا رباط است.

کشیدگی عضله و پیچ خوردگی رباط

پیچ خوردگی یا کشیدگی کمر، میتواند علت درد مهره آخر کمر باشد که ممکن است به طور ناگهانی اتفاق بیفتد .یا با گذشت زمان و با انجام حرکات تکراری ایجاد شود.

  • گرفتگی هنگامی رخ می دهد که عضله بیش از حد کشیده شده و پاره می گردد و به آن آسیب می رسد.
  • پیچ خوردگی زمانی اتفاق می افتد که کشیدگی بیش از حد و پارگی عضلات، رباط هایی را تحت تأثیر قرار دهد، که استخوان ها را به هم متصل می کنند.

برای اهداف عملی، فرقی ندارد که عضله آسیب دیده باشد یا رباط، زیرا علائم و درمان آن یکسان است.

بلندکردن اجسام سنگین
علل شایع پیچ خوردگی و کشیدگی عبارتند از:
  • بلند كردن جسم سنگين، يا چرخاندن ستون فقرات هنگام بلند كردن
  • حرکات ناگهانی که فشار زیادی بر کمر وارد می کند، مانند زمین خوردن
  • وضعیت بد بدن به مرور زمان
  • آسیب های ورزشی، به ویژه در ورزش هایی که شامل پیچ خوردگی یا ضربه زیاد است

در حالی که پیچ خوردگی و کشیدگی، عوارضی جدی به نظر نمی رسد و به طور معمول دردی طولانی مدت ایجاد نمی کنند، درد حاد آن می تواند بسیار شدید باشد.

دلایل درد در مهره آخر کمر

دردی که بیش از سه ماه طول بکشد و از روند بهبودی طبیعی بدن فراتر رود، مزمن در نظر گرفته می شود.علت درد در مهره آخر کمر یا درد مزمن در ناحیه کمر اغلب شامل مشکل دیسک، مفصل و یا تحریک ریشه عصب است. علل شایع آن عبارتند از:

فتق دیسک کمر​

مرکز ژله ای شکل دیسک کمر، می تواند لایه بیرونی و سخت آن را شکسته و ریشه عصب مجاور را تحریک نماید. ناحیه فتق دیسک، سرشار از پروتئین هایی ست که با رسیدن به ریشه عصب، باعث ایجاد التهاب می شوند. التهاب و فشردگی عصب، باعث ایجاد درد در ریشه آن می گردد. رشته های عصبی زیادی در دیواره دیسک وجود دارد و پارگی دیواره، می تواند دردی شدید ایجاد نماید.

بیماری دیسک دژنراتیو

هنگام تولد، دیسک های بین مهره ای پر از آب بوده و در سالم ترین حالت خود قرار دارند. با افزایش سن، آب موجود در آن ها از دست می رود و دیسک فرسوده می شود. با از دست رفتن آب موجود در دیسک ها، مقاومت آن ها در برابر نیروهای وارده کاهش یافته و سبب افزایش فشار بر دیواره می گردد که در نهایت به پارگی، ایجاد درد یا ضعفی می انجامد که می تواند سبب بروز فتق شود. همچنین ممکن است که دیسک ها فروافتاده و در ایجاد تنگی نقش داشته باشد و علت درد در مهره آخر کمر نیز باشد .

اختلال عملکردی مفصل شعاعی

در پشت هر دیسک، روی بخش حرکتی ستون فقرات کمری، دو مفصل شعاعی وجود دارد. این مفاصل، غضروف بین استخوانی داشته و توسط یک رباط کپسولی احاطه شده اند. این کپسول، شدیدا توسط اعصاب نخاعی، عصب دهی می گردد. درد ممکن است تنها در این مفاصل بوجود آید یا اینکه به طور همزمان در دیسک ها نیز ایجاد شود.

اختلال عملکردی مفصل ساکروایلیاک​

مفصل ساکروایلیاک، استخوان خاجی را در پایین ستون فقرات به دو طرف لگن متصل می کند. این مفصل قوی و کم حرکت بوده و در درجه اول شوک و تنش بین بالاتنه و پایین تنه را جذب می نماید. در صورت بروز التهاب (ساکروایلیتیس) یا تحرکت مفصلی کم یا زیاد، این مفصل می تواند دردناک شود.

تنگی کانال نخاعی​

در این شرایط، باریک شدن کانال نخاع در محلی که ریشه های عصبی قرار دارند، می تواند سبب بروز درد شود. تنگی کانال می تواند مرکزی، محیطی یا هر دو باشد و در یک سطح واحد یا چندین سطح در قسمت پایین کمر رخ دهد.

اسپوندیلولیستیز​

این عارضه میتواند از دیگر علت های درد مزمن کمر و همچنین علت درد در مهره آخر کمر باشد. این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که یک مهره بر روی یکی از مهره های مجاور خود بلغزد.

5 نوع اسپوندیولیستیز وجود دارد؛ اما رایج ترین آنها، نوع ثانویه پس از نقص، شکستگی پارس (ناحیه بین مفاصل وجهی) یا بی ثباتی مکانیکی مفاصل شعاعی (تخریب) می باشند. این درد می تواند ناشی از بی ثباتی (کمر) یا فشردگی اعصاب (پا) ایجاد گردد.

آرتروز​

این وضعیت در اثر فرسودگی دیسک و مفاصل شعاعی ایجاد می شود و سبب ایجاد درد، التهاب، بی ثباتی و تنگی کانال، با درجات مختلف می گردد که می تواند در یک یا چند سطح از ستون فقرات تحتانی رخ دهد. آرتروز نخاعی، با افزایش سن ایجاد شده و به آرامی پیشرفت می نماید. همچنین، از آن به عنوان اسپوندیلوز یا بیماری تحلیل مفصل یاد می شود. از آرتروز میتوان به عنوان یک علت درد در مهره آخر کمر نیز نام برد.

تغییر شکل ستون فقرات​

تغییر شکل ستون فقرات-علت کمردرد

انحنای ستون فقرات می تواند شامل اسکولیوز یا کیفوز باشد. تغییر شکل در صورتی که منجر به خرابی دیسک ها، مفاصل صورت، مفصل ساکروایلیاک یا تنگی کانال گردد، می تواند با کمردرد همراه باشد.

درد در مهره آخر کمر یکی از نتایج تغییر شکل ستون فقرات است .

ضربه به ستون فقرات​

شکستگی حاد یا دررفتگی ستون فقرات، می تواند منجر به بروز درد شود. کمردردی که پس از ضربه ایجاد می شود، مانند تصادف با وسیله نقلیه موتوری یا زمین خوردن، باید از نظر پزشکی ارزیابی گردد.

شکستگی فشاری​

وجود شکستگی در مهره استوانه ای شکل، که در درون استخوان حفره وجود دارد، می تواند باعث بروز ناگهانی درد گردد. این نوع شکستگی، بیشتر به دلیل ضعف استخوان ها، مانند پوکی استخوان، و در افراد مسن دیده می شود.

توجه به این نکته ضروری است که وجود یک یا چند مورد موارد ذکر شده، لزوماً به معنای علت درد نیست. به عنوان مثال، آرتروز یا بیماری دژنراتیو دیسک، می تواند در یک مطالعه تصویربرداری مشاهده شود، اما ممکن است برای فرد دردناک نباشد.

دلایل کمتر شایع کمردرد و علت درد در مهره آخر کمر

کمردرد و درد در مهره آخر کمر ممکن است به دلیل موارد زیر نیز ایجاد شود اما این موارد شیوع کمتری دارند:

عفونت ستون فقرات​

همچنین تحت عنوان استئومیلیت نیزشناخته می شود. عفونت ستون فقرات نادر است اما می تواند باعث ایجاد درد شدید گردد و در صورت عدم درمان، تهدید کننده حیات باشد. این عارضه می تواند در اثر اقدامات جراحی، تزریق یا پخش شدن عفونت از طریق جریان خون ایجاد شود. بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بیشتر مستعد ابتلا به عفونت در ستون فقرات هستند.

تومورهای ستون فقرات​

تومور ستون فقرات-علت کمردرد

بیشتر تومورهای ستون فقرات، از قسمت دیگری از بدن شروع شده و به ستون فقرات متاستاز می دهند. شایعترین تومورهایی که به ستون فقرات منتقل می شوند: سرطان پستان، پروستات، کلیه، تیروئید یا ریه می باشند. علائم جدید کمردرد و علت درد در مهره آخر کمر در بیمار مبتلا به سرطان، باید از نظر متاستاز احتمالی ستون فقرات بررسی گردد.

بیماری خودایمنی​

کمر درد، یکی از علائم احتمالی مرتبط با شرایط خود ایمنی مانند اسپوندیلیت آنکیلوزان، آرتریت روماتوئید، لوپوس، بیماری کرون، فیبرومیالژیا و سایر موارد است.

این لیست شامل دلایلی با شیوع کمتر برای کمردرد یا علت درد در مهره آخر کمر است، اما موارد بسیار دیگری نیز برای این عارضه وجود دارد. یافتن روش درمانی مناسب برای کمردرد، معمولاً به تشخیص بالینی صحیح آن بستگی دارد که علت اصلی علائم بیماری را مشخص کند.

 کلینیک مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

مقالات مرتبط

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر