آیا آمپول متوکاربامول برای کمردرد مفید است؟

معمولاً علت اصلی درد کمر و گردن کشیده شدن یا گرفتگی عضلات هستند. اگر درد، شدید یا مزمن بوده و با مصرف داروهای بدون نسخه بهبود پیدا نکرد، داروهای شل کننده ی عضلات، تجویز می شود. شل کننده های عضلانی، داروهایی هستند که به کاهش اسپاسم های عضلانی (اسپاسم های غیر ارادی عضلانی، که به دلیل مشکلات ستون فقرات ایجاد می شود. مثل: کشیدگی گردن، فیبرومیالژیا یا گرفتگی کمر)، کمک می کند.

اغلب این اسپاسم های عضلانی، ممکن است برای لحظه هایی با درد شدید همراه باشد، و لحظه هایی آرام شود. در این مقاله در مورد آمپول متوکاربامول صحبت می کنیم که یک شل کننده عضلات است. همچنین به این سوال پاسخ می دهیم که آیا آمپول متوکاربامول برای کمردرد مفید است یا خیر.

داروهای شل کننده های عضلانی برای کمردرد در مواقع زیر تجویز می شوند:

آمپول متوکاربامول چیست؟

متوکاربامول، نوعی شل کننده ی عضلات است که با مسدود کردن پیام عصبی (احساس درد) به مغز شما، باعث کاهش درد می شود. این دارو، در کنار فیزیوتراپی و استراحت، برای درمان درد یا آسیب دیدگی ماهیچه اسکلتی، تجویز می شود.

در واقع، برای تسکین شرایط حاد و دردناک ماهیچه اسکلتی، متوکاربامول، به عنوان یک داروی کمکی، در کنار فیزیوتراپی، استراحت و سایر اقدامات تجویز می شود. هنوز از نحوه عملکرد متوکاربامول اطلاعات دقیقی موجود نیست. این دارو به طور مستقیم، ماهیچه اسکلتی دچار گرفتگی را شل نمی کند؛ اما ممکن است به علت اثرات آرام بخشی و تسکین درد آن، تجویز شود.

آمپول متوکاربامول چیست

آمپول متوکاربامول برای کمردرد

متوکاربامول یک شل کننده ی عضلات است، که برای درمان اسپاسم ماهیچه اسکلتی حاد که با درد شدید همراه است، به کار می رود. با وجود اینکه برای درمان دارویی مشکلات ماهیچه اسکلتی (مخصوصاً درد کمر و گردن)، هنوز به طور کامل اثبات نشده است، اما معمولاً در 80 درصد مواقع، در ویزیت اول برای کمردرد، حداقل یک دارو تجویز می شود. همچنین ممکن است تا ویزیت های دوم و سوم، دو تا چند آمپول متوکاربامول تجویز شود.

نحوه استفاده از آمپول متوکاربامول برای کمردرد ناشی از اسپاسم

این دارو، با تزریق داخل رگ یا عضله، طبق دستور پزشک -توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی- انجام می شود. اگر این دارو را به صورت وریدی تزریق می کنید، ممکن است پزشک از شما بخواهد که برای کاهش خطر عوارض جانبی، در هنگام تزریق و حداقل 10 تا 15 دقیقه پس از آن، دراز بکشید.

آمپول متوکاربامول برای کمردرد

هشدار در مورد متوکاربامول:

موارد منع مصرف متوکاربامول

– در صورت حساسیت به این دارو، از مصرف آن خودداری کنید. برای اطمینان از بی خطر بودن مصرف دارو، در صورت وجود این موارد، پزشک را در جریان بگذارید:

– برای جلوگیری از بارداری، از گزینه های پیشگیری مؤثر استفاده کنید، و در صورت بارداری به پزشک خود اطلاع دهید.

– استفاده از این دارو برای افراد زیر 16 سال ممنوع است. (مگر اینکه در زمان درمان کزاز تجویز شود.)

نحوه مصرف متوکاربامول

نحوه مصرف متوکاربامول

عوارض جانبی آمپول متوکاربامول

در صورت مشاهده ی علائم واکنش آلرژیک مثل کهیر، نفس تنگی، ورم صورت، لب، زبان یا گلو، استفاده از متوکاربامول را متوقف کرده و از فوریت های پزشکی کمک بگیرید. در صورت داشتن موارد زیر، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید:

عوارض جانبی آمپول متوکاربامول
نتیجه گیری

متوکاربامول داروی شل کننده عضلات است که به صورت خوراکی و تزریقی موجود است. آمپول متوکاربامول برای کمردرد مفید بوده و ممکن است برای کمردرد هایی که ناشی از گرفتگی عضلات هستند، تجویز شود. نکته مهم این است که باید از مصرف خود سرانه این دارو خودداری کرده و در صورت تجویز پزشک آن را مصرف کنید. 

 کلینیک مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

مقالات مرتبط

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر