علت سوزش پشت کمر سمت راست بالا

سوزش پشت کمر سمت راست بالا به عنوان کمردرد سینه ‌ای شناخته می‌ شود. این درد معمولا بین دو کتف فرد رخ می دهد. در این مقاله عوامل تحریک کننده، روش‌ های درمانی و توصیه‌ هایی برای پیشگیری از درد در پشت و بالای کمر در سمت راست را بررسی می‌کنیم.

علت سوزش پشت کمر سمت راست بالا چیست؟

کمردرد سینه ‌ای می تواند در هر جایی از قسمت فوقانی کمر بین گردن و میان تنه رخ دهد اما معمولا بین دو کتف ایجاد می شوند. عوامل مختلفی می توانند باعث بروز سوزش پشت کمر سمت راست بالا شوند که بعضی از آنها عبارتند از:

کشیدگی عضله یا آسیب دیدگی

هنگام ورزش یا بلند کردن ناصحیح اشیا، عضلات بالایی کمر در سمت راست می تواند آسیب ببیند. کشیدگی این عضلات می تواند منجر به ناراحتی شود که ممکن است به صورت درد حاد یا مبهم نمایان شود. درمان آن نیز معمولا شامل درمان های خانگی مانند داروهای تسکین‌ دهندۀ درد و استراحت است.

شکستگی ستون فقرات

شکستگی ستون فقرات در ناحیۀ سینه ‌ای می تواند ناشی از ضرباتی پر قدرت باشند؛ مانند:

 • تصادفات اتومبیل یا موتور سیکلت
 • سقوط از ارتفاع زیاد
 • حوادث ورزشی

درمان این موارد معمولا شامل مراقبت های پزشکی فوری است.

شکستگی ستون فقرات

شکستگی ستون فقرات در ناحیۀ سینه ‌ای نیز می تواند به دلیل پوکی استخوان باشد. در این بیماری، استخوان ها بسیار ضعیف شده و احتمال شکستگی آن ها بیشتر می شود. بر اساس آمار آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا، این آسیب های ستون فقرات که به شکستگی های فشاری مهره‌ ها معروف هستند، سالانه حدود 700000 نفر در ایالات متحده را گرفتار می کنند.

آرتروز

این بیماری، شایع ترین شکل آرتریت است و زمانی رخ می دهد که غضروف های بدن، که معمولا در انتهای استخوان ها نقش ضربه گیری دارند و مفاصل را تشکیل می دهند، تخریب یا ساییده بشوند.

آرتروز، مفاصل بین مهره های ستون فقرات را تحت تأثیر قرار می دهد. حرکت این استخوان های آسیب دیده باعث تخریب بیشتر آن ها و تشکیل زائده هایی به نام خارهای استخوانی می شود. این خارها می توانند بر روی اعصاب فشار وارد کرده و باعث سوزش پشت کمر سمت راست بالا شوند.

استرس

مطالعات، ارتباط بین استرس و سوزش در قسمت بالای کمر را نشان می دهند. هنگامی که فرد استرس دارد، عضلات بدنش سفت شده که با گذشت زمان باعث درد می شود.

درد راجعه

درد در قسمت بالای کمر و سمت راست می تواند به دلیل مسائلی در دیگر نقاط بدن باشد. این موضوع به عنوان درد راجعه شناخته می شود. مشکلات کیسۀ صفرا مانند سنگ صفرا و التهاب شدید، می توانند باعث این نوع درد شوند. استراتژی درمانی بسته به شدت آن متفاوت است.

علت سوزش پشت کمر سمت راست بالا چیست؟

عفونت ستون فقرات

یک فرد ممکن است به چند دلیل به عفونت های ستون فقرات مبتلا شود. عوامل مستعد کنندۀ این بیماری شامل تغذیۀ نامناسب، سرکوب سیستم ایمنی، عفونت ایدز، سرطان، دیابت و چاقی است.

عفونت های ستون فقرات می توانند باعث سوزش پشت کمر سمت راست بالا شوند. درمان ها معمولا شامل مداخلات پزشکی مانند تجویز آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضد قارچ است.

دیسک فتق دار اغلب به عنوان دیسک لغزنده شناخته می شود. این وضعیت معمولا در ناحیۀ کمر اتفاق افتاده و می تواند در گردن نیز ایجاد شود. با این حال، این موضوع می تواند باعث درد در قسمت راست و بالای کمر نیز بشود. فتق دیسک معمولا به خوبی به درمان خانگی پاسخ می دهد.

تشخیص علت سوزش پشت کمر سمت راست بالا

معمولا سوزش پشت کمر سمت راست بالا به دلیل کشیدگی عضلانی است اما گاهی اوقات ممکن است دلیل مهم تری نیز داشته باشد. پزشکان از بیماران در مورد هر گونه آسیب دیدگی اخیر در ناحیۀ کمر، مانند یک حادثۀ ورزشی یا تصادف رانندگی، سوال می کنند. آن ها در مورد سابقۀ پزشکی افراد و مشخصات خود درد نیز برای تعیین علت سوال می کنند و ممکن است آزمایش های بیشتری را نیز سفارش کنند.

سوزش پشت کمر سمت راست بالا در هنگام تنفس

گاهی اوقات، سوزش پشت کمر سمت راست بالا هنگام تنفس عمیق تشدید می شود. بدیهی است که حرکات تنفسی، ستون فقرات را تحت تأثیر قرار می دهد؛ زیرا به قفسۀ سینه متصل می شود. معمولا جای نگرانی وجود ندارد.

با این حال، در برخی موارد ممکن است مسئله جدی تر باشد. به عنوان مثال، مشکل اصلی می تواند در ریه ها باشد (مواردی مانند لختۀ خون یا آمبولی ریه). اگر شخص نگران علائم خود است، باید به دنبال مشاورۀ پزشکی باشد.

سوزش پشت کمر سمت راست بالا

درمان های خانگی سوزش پشت کمر سمت راست بالا

در بیشتر موارد، درد در قسمت بالای کمر و سمت راست با درمان های خانگی برطرف می شود که شامل موارد زیر است:

داروهای بدون نسخه

داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، می توانند به تسکین سوزش کمر کمک کنند. این داروها معمولا نیاز به نسخۀ پزشک ندارند. می توان آن ها را به صورت قرص خوراکی یا به شکل کرم، ژل، چسب یا اسپری موضعی در ناحیۀ آسیب دیده استفاده کرد

گرما و سرما دادن

استفاده از بطری آب گرم یا خوابیدن در وان آب گرم می تواند به تسکین درد در قسمت فوقانی کمر کمک کند. بسته های یخ نیز می توانند به تسکین کمردرد کمک کنند؛ اما نباید آن ها را مستقیما روی سطح پوست قرار بدهید و بسته های یخ را باید قبل از تماس با ناحیۀ آسیب دیده، درون یک حوله یا پارچه بپیچید.

استراحت کردن

اگرچه استراحت می تواند به تسکین درد در قسمت فوقانی کمر کمک کند، اما نباید برای مدت طولانی بی تحرک بمانید. به طور کلی، جامعۀ پزشکی معتقد است که تحرک برای افراد دارای کمردرد، بسیار حیاتی است.

درمان درد بالای کمر با حرکات کششی و تمرینات ورزشی

حرکات کششی و تمرینات ورزشی مختلف می توانند به حذف یا تسکین سوزش پشت کمر سمت راست بالا کمک کنند. پزشکان متخصص معمولا ورزش یوگا را برای سالم نگه داشتن کمر و پیشگیری از درد آن توصیه می کنند. این ورزش از عود درد نیز جلوگیری می کند. فردی که دچار درد در قسمت فوقانی کمر شده است، می تواند تمرینات زیر را انجام دهد:

کشش شانه
 • هر دو بازو را بالای سر خود نگه دارید.
 • دست ها را درحالی که کفشان به سمت بالا است، به هم وصل کنید.
 • تا جایی که ممکن است، آن ها را بکشید.
کشش از باسن به سمت پاشنه
 • چهار زانو بنشینید و کمر و گردنتان را صاف نگه دارید بدون اینکه آرنجتان قفل شود.
 • باسن خود را به آرامی به عقب و پائین حرکت دهید تا با پاشنه ها مماس شوند.
کشش کمر درحالت نشسته
 • صاف بنشینید و پاهایتان را کنار هم قرار دهید.
 • کف دست هایتان را روی قسمت کوچکی از کمرتان قرار دهید.
 • عقبگرد روی دست هایتان تکیه دهید تا احساس کنید که کمرتان کشیده می شود.
درمان درد بالای کمر با حرکات کششی و تمرینات ورزشی

پیشگیری از در درد بالای کمر

اگرچه همیشه نمی توان از کمردرد پیشگیری کرد، می توان روش هایی را برای کاهش ریسک ابتلا به آن انجام داد، مانند:

چه موقع لازم است به پزشک مراجعه کنیم؟

– اگر فردی به دلیل آسیب دیدگی یا تصادف دچار کمر درد شود، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

– اگر سوزش پشت کمر سمت راست بالا بعد از یک هفته برطرف نشد، باید با پزشک صحبت کند.

– اگر کمر درد همراه با سایر علائم نگران کننده مانند ضعف عضلانی، مشکلات مثانه، گزگز یا بی حسی است، باید فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرد.

 کلینیک مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

مقالات مرتبط

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر