اسکولیوز خفیف چیست و چطور درمان می شود؟

زمانی که بیماری اسکولیوز برای فرد تشخیص داده می شود، این تشخیص شامل طبقه بندی کردن این بیماری است. اسکولیوز براساس “زاویه کاب” به انواع خفیف، متوسط و شدید طبقه بندی می شود. اگر زاویه خمیدگی یا چرخش ستون فقرات فرد بین 10 تا 25 درجه باشد، اسکولیوز خفیف محسوب می شود.

اگر تشخیص اسکولیوز خفیف برای شما یا عزیزتان داده شده است، این احتمال وجود دارد که بیمار هر حسی جز خوش شانسی داشته باشد. گرچه، صِرف تشخیص خفیف ترین نوع این بیماری،  باعث می شود بیمار چندین قدم جلو بیافتد. این موضوع به این دلیل است که وقتی صحبت از شایع ترین شکل این بیماری می شود، تشخیص اولیه به همان اندازه که سودمند است، چالش برانگیز نیز است.

اسکولیوز خفیف چیست و چطور طبقه بندی می شود؟

اسکولیوز وضعیتی است که در آن ستون فقرات به پهلو خم می شود. این بیماری می تواند افراد را در هر سنی از نوزادی تا بزرگسالی تحت تأثیر قرار دهد. اما بیشتر اوقات در کودکان 10 تا 15 ساله شروع می شود. اسکولیوز می تواند با درمان بهبود یابد، اما اگر خفیف باشد، همیشه به درمان نیاز نیست.

اسکولیوز خفیف هنگامی وجود دارد که انحنای ستون فقرات دارای زاویه کاب بین 10 تا 25 درجه باشد. در اسکولیوز متوسط، زاویه کاب بین 25 تا 40 درجه طبقه بندی می شود. اسکولیوز زمانی در گروه شدید قرار می گیرد که زاویه کاب ستون فقرات 45 تا 50 در جه باشد.

اسکولیوز خفیف چیست

نکات مهم در مورد اسکولیوز خفیف:

طبقه بندی اسکولیوز

علائم اسکولیوز خفیف

صحبت کردن در مورد اسکولیوز به صورت کلی کار دشواری است، به دلیل اینکه درجه شدت آن از خفیف تا متوسط و شدید متغیر است. حتی در یک طیف به خصوص مانند خفیف، تنوعات بسیاری وجود دارد و تجارب هیچ دو بیماری اعم از علائم آنها یکی نخواهد بود.

با گفتن این مطلب، به خصوص در حوزه تشحیص اولیه، علائم شایعی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد. وقتی افراد به علائم اسکولیوز فکر می کنند، درد به دهنشان خطور می کند، اما به یاد داشته باشید که اسکولیوز در نوجوانی به ندرت با درد همراه است. علائم آن عبارتند از:

علائم اسکولیوز خفیف

مسائل مهم در هنگام بررسی اسکولیوز خفیف

سن بیمار

در حالی که اسکولیوز در هر سنی ممکن است رخ دهد، شایع ترین شکل آن بین 10 تا 18 سالگی رخ می دهد که به آن اسکولیوز ایدیوپاتیک نوجوانی اطلاق می شود. سن بیماربه چند دلیل، جنبه مهمی از فرآیند طبقه بندی محسوب می شود.

در وهله اول، سن بیمار ایده کلی در خصوص تناسب و توانایی او برای تحمل سختی درمان را به ما ارائه می دهد. در اسکولیوز، سن بیمار به طور اخص مهم است، زیرا به محض اینکه فرد به بلوغ اسکلتی می رسد، رشد به عنوان بزرگترین محرک پیشرفت بیماری حذف می شود.

در حالی که نادانسته هایمان در مورد این بیماری از جمله علل شروع اَشکال ایدیوپاتیک زیاد است، اما این را می دانیم بیشترین خطر پیشرفت بیماری، در بیمارانِ در سن رشد است.

همچنین سن بیمار از این حیث مهم است که علائمی از قبیل درد که بخشی از تجربه بیمار در بیماری اسکولیوز است را نشان می دهد و از این موضوع اینطور نتیجه می گیریم که تشخیص اولیه اسکولیوز خفیف میتواند دشوار باشد.

علت بیماری

اسکولیوز ایدیوپاتیک نوجوانی (AIS) شایع ترین نوع اسکولیوز است و نام گذاری “ایدیوپایتک” به ما نشان می دهد که علت شناخته شده ای در ایجاد این بیماری وجود ندارد. در عوض، اعتقاد بر این است که  AIS ناشی از چندین متغیر بوده که می تواند در بیماران، متفاوت باشد: یعنی چند عاملیتی است.

اسکولیوز ایدیوپاتیک نوجوانی 80 درصد موارد شناخته شده را شامل می شود. 20 درصد دیگر، مواردی هستند که دارای علل مشخصی بوده و از انواع کمتر شایع این بیماری محسوب می شوند که شامل انواع عصبی-ماهیچه ای، مادرزادی، دژنراتیوو تروماتیک می باشند. در انواع ذکر شده در بالا، اسکولیوز به صورت عارضه ثانویهِ یک مشکل پزشکی یا بیماری اولیه است.

محل انحنای ستون فقرات

سه بخش اصلی ستون فقرات عبارتند از: سرویکال (ناحیه فوقانی پشت)، توراسیک یا صدری (ناحیه میانی) و لومبار یا کمری (ناحیه تحتانی پشت). اسکولیوز در هر ناحیه ای از ستون فقرات می تواند ایجاد شود، اما بیشتر در ناحیه صدری رخ می دهد.

دانستن محل دقیق انحنا نه تنها در دانستن اینکه کجا مولفه های درمان مانند اصلاحیات کاروپراکتیک هدفمند را متمرکز کنیم مهم است، بلکه به دلیل اینکه انحنا های مشخص با علائم مشخص در ارتباط هستند، می توانند در پیشبرد رویکرد درمانی برای پزشکان کمک کننده نیز باشند.

همچنین بخوانید:

درمان اسکولیوز خفیف

درمان اسکولیوز خفیف زمانی که میزان انحنا کم است، بسیار آسان است. در بیشتر موراد اسکولیوز خفیف، نگرانی اصلی بدشکلی است که روی زیبایی تاثیر گذاشته است، اما گاهی اوقات، با درد نیز همراه است.

پزشک برای تعیین احتمال پیشرفت بیماری ممکن است از تست اسکولی اسکور یا تصویربرداری با اشعه ایکس استفاده کند. بسته به شرایط بیمار، پزشک ممکن است اقدام به جراحی کند، اما ابتدا درمان های محافظه کارانه در نظر گرفته می شود. پیشینه درمان جراحی برای اسکولیوز خفیف طولانی است و می تواند از طریق جوش دادن مهره ها با تخریب کم درمان شود.

برای کودکانی که در سن رشد هستند و انحنای خفیف اسکولیوز دارند، دو حالت وجود دارد که به شرح زیر هستند:

مشاهده میزان پیشرفت اسکولیوز:

انحنای اسکولیوز در کودکان، هر 4 تا 6 ماه اندازه گیری می شود. تا زمانی که پیشرفت سریع در انحنا مشاهده نشود، درمان دیگری لازم نیست. معمولا، زمانی این گزینه پیشنهاد می شود که انحنا کمتر از 25 درجه باشد.

استفاد از بریس

بریس ها در بازار تنوع زیادی دارند، اما مطالعات نشان داده است که بریس های سفت (نه منعطف) زمانی که طبق دستورات پوشیده شوند، می توانند به طور موثر باعث کند کردن یا  جلوگیری از پیشرفت انحنا شوند. زمانی بریس تجویز می شود که انحنا به 15 درجه رسیده باشد یا پیشرفت آن بیش از 5 در جه در شش ماهه اخیر بوده باشد.

این دستور العمل ها بسته به مرکز درمانی یا نظرات پزشکی متغیر است. برای مثال، اگر انحنا در یک نوجوان، از 14 درجه به 20 درجه رسیده باشد، برخی پزشکان بریس را تجویز می کنند در حالی که برخی دیگر هنوز به مانیتور کردن میزان پیشرفت آن ادامه می دهند.

پوشیدن بریس برای اسکولیوز خفیف

پوشیدن بریس برای درمان اسکولیوز

درمان موفقیت آمیز با بریس در نوجوانی که مبتلا به اسکولیوز خفیف است، به این سادگی نیست. به طور معمول، بریس سخت به صورت تمام وقت که 16 ساعت یا بیشتر است، تجویز می شود. پوشیدن بریس مسلما نا خوشایند بوده و ممکن است به خصوص در ابتدا بسیار اذیت کننده باشد. همچنین، می تواند پوشیدن لباس های دیگر را مشکل کند و یا از زیر لباس دیده شود. به دلایل ذکر شده، بسیای از نوجوانان از پوشیدن بریس سر باز می زنند و یا به مدت لازم آن را نمی پوشند.

والدین نقش بسیار مهمی در کمک به فزرندانشان برای پوشیدن بریس طبق دستورات ایفا می کنند. به نگرانی های کودکتان گوش دهید و با پزشک برای ایجاد راهبردی واقع گرایانه برای پوشیدن بریس به صورت روزانه همکاری کنید. برای مثال، ببینید که آیا می توان بریس را هنگام فعالیت های به خصوص کودکتان مانند زمان حضور در باشگاه ورزشی از تن خارج کرد یا نه. علاوه بر این، برخی کودکان کاندید استفاده از بریس شبانه هستند که فقط به هنگام خوابیدن باید آن را بپوشند.

 کلینیک مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

مقالات مرتبط

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر