اوزون درمانی دیسک کمر و اثر آن بر رفع کمردرد

اوزون درمانی دیسک کمر یک روش جدید است که در تحقیقات تجربی برای درمان کمردرد مزمن ناشی از فتق دیسک یا سایر مشکلات ساختاری ستون فقرات مورد بررسی قرار گرفته است. این روش بسیار بحث برانگیز است و مطالعات بسیاری برای بررسی جوانب مثبت و منفی این روش درمانی در حال انجام است؛ اما به طور تجربی، اوزون تراپی کمر روشی موثربرای رهایی بیماری از دردهای وحشتناک کمر بوده است.

اوزون تراپی چیست؟

در اوزون تراپی از شکل ناپایدار گاز اکسیژن به نام O3 یا اوزون، نه فرم O2 پایدار، برای درمان بیماری ها استفاده می شود. (O2 نوعی اکسیژن در هوای تنفسی است). این روش درمانی برای تمام مسائل پزشکی مناسب نیست، اما برای شرایط مختلفی از جمله آرتروز زانو، حفره های دندانی و بیماری عروق محیطی مورد مطالعه قرار گرفته است.

روش های مختلفی برای تجویز اوزون در پزشکی موجود می باشد. به عنوان مثال به صورت گاز یا ژل در ناحیه مورد نظر تزریق می شود. تکنیک مورد استفاده در افراد متفاوت است و بر مبنای پروتکل های خاصی می باشد.

مکانیسم اوزون درمانی برای بیماری های مختلف کاملاً شناخته شده نیست. محققان در کمر درد اظهار می کنند که مولکول های O3 با واکنش شیمیایی ممکن است درد و التهاب را کاهش دهند و باعث از بین رفتن درد در ستون فقرات یا بیرون زدگی دیسک شوند.

اوزون درمانی

هدف از تزریق اوزون به کمر

کمر درد مزمن به دلیل مشکلات ستون فقرات را می توانید با استفاده از روش های مختلفی مانند فیزیوتراپی، داروهای خوراکی و تزریق موضعی استروئیدها کنترل کنید. جراحی نیز یک گزینه درمانی است که همیشه نتایج خوبی ندارد و ممکن است گاهی نیاز به جراحی مجدد در ستون فقرات باشد.

مشکلات ستون فقرات که باعث ایجاد درد در افراد بالای 65 سال می شوند، فعالیت بدنی را نیز کاهش می دهند. معمولا این مشکلات باعث ایجاد فشار و درد در استخوان های ستون فقرات یا دیسک های غضروفی بین مهره ای، عصب های نخاعی و دیگر ساختارهای نزدیک به ستون فقرات می شوند.

تزریق اوزون به کمر برای مشکلاتی از قبیل دیسک کمر، تنگی کانال نخاعی و سندرم جراحی شکست خورده مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است این روش در کنار سایر روش های درمانی مانند تزریق استروئید موضعی استفاده می شود. 

نتایج درمان بیماران مبتلا به زانودرد و کمردرد در کلینیک مهرگان، حاکی از تاثیر بسزای این روش در کاهش و کنترل التهاب است.

اوزون درمانی دیسک کمر چگونه اثر می کند؟

گاز اوزون با یک سوزن به ناحیه فتق دیسک تزریق شده و باعث کاهش حجم داخل دیسک می شود. این امر به دلیل اکسید شدن پروتئوگلیکان ها می باشد که پروتئین هایی در مرکز دیسک می باشند (به نام نوکلئوس پالپوسوس). زمانی که حجم دیسک کاهش می یابد، فشار بر روی اعصاب نیز کم می شود. این امر میزان درد را کاهش می دهد.

مزایای آمپول اوزون برای دیسک کمر

علاوه بر زمان بهبودی کمتر و عوارض کمتر نسبت به عمل جراحی، سایر مزایای تزریق اوزون در کمر عبارتند از:

تزریق گاز اوزون در کمر

تزریق گاز اوزون به کمر چگونه انجام می شود؟

جزئیات اوزون درمانی دیسک کمر باید طبق پروتکل های تحقیقاتی انجام شود که شامل داشتن معیارهای لازم، آزمایش قبل از تزریق، روش صحیح تزریق و اقدامات پیگیری می باشد. تزریق گاز اوزون به کمر باید در شرایط استریل مانند اتاق عمل و معمولا تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

بیماران باید در وضعیت جنینی قرار بگیرند تا جراح بتواند به راحتی به ستون فقرات دسترسی داشته باشد. پوست باید قبل از عمل ضد عفونی و تمیز شود. جراح گاز اوزون را از منبع آن خارج می کند و با سوزن به پوست نزدیکی ستون فقرات در ناحیه مورد نظر تزریق می کند. گاهی تزریق با راهنمایی تست های تصویربرداری مانند سونوگرافی انجام می شود.

روش های مختلفی برای اوزون درمانی کمر وجود دارد، اما معمول ترین آن تزریق گاز به طور مستقیم به دیسک می باشد. در حین عمل و بلافاصله بعد از آن، تیم جراحی از روش های تصویربرداری برای مشاهده حرکت گاز در ناحیه وارد شده استفاده می کنند.

اوزون درمانی دیسک کمر چگونه اثر می کند

ریکاوری پس از اوزون درمانی کمر

معمولا بیماران پس از اوزون درمانی کمر عوارضی را تجربه نکرده و به آنها اجازه داده می شود که یک هفته پس از تزریق فعالیت های شدیدتر مانند ورزش را از سر بگیرند. به طور کلی مشخص نیست که چه مدت طول می کشد تا اوزون تاثیر خود را بگذارد. در حقیقت، کمر درد به مرور به همراه با تغییر وزن و نرمش های توصیه شده توسط پزشک برطرف می شود.

عوارض تزریق گاز اوزون در کمر

برخی مطالعات نشان داده اند که تزریق گاز اوزون به کمر در بیشتر موارد بی خطر است، اما نگرانی هایی در مورد عوارض جانبی آن وجود دارد. این روش ممکن است عوارضی از جمله عفونت ستون فقرات، سپتی سمی (عفونت خطرناک در خون) و آبسه ستون فقرات ایجاد کند. عوارض جانبی نادر آن شامل آسیب قلبی و آمبولی ریوی می باشد.

 کلینیک مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

مقالات مرتبط

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر