دیسک کمر و بی حسی پا چه ربطی به هم دارند؟

علائم فتق دیسک، از درد متوسط کمر و باسن، تا بی حسی و ضعف گسترده که نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارد، متفاوت است. ستون فقرات، دارای استخوان های جداگانه ای به نام مهره می باشد که بینشان دیسک های نرمی مانند ضربه گیر قرار دارد. هنگامی که دیسک تحت فشار زیاد باشد، فضای داخلی و نرم آن می تواند از دیواره خارجی بیرون بزند.

در حالی که برخی از افراد مبتلا به فتق دیسک علامتی ندارند، سایرین در بازو یا پا احساس بی حسی یا ضعف می کنند. فتق دیسک همچنین ممکن است درد شدیدی ایجاد نماید. در این مقاله قصد داریم درباره ارتباط دیسک کمر و بی حسی پا صحبت کنیم.

فتق دیسک کمر و بی حسی پا

هنگامی که فتق دیسک ایجاد می گردد، قطعه ای از هسته، از طریق بخش annulus به داخل کانال نخاع رانده می شود. فتق دیسک، معمولاً به دلیل شرایط فرسایشی، ناشی از سایش نرمال یا آسیب زای دیسک، ایجاد می گردد. فتق ممکن است برآمده باشد، یا گاهی اوقات آن را دیسک لغزنده می نامند، که باعث فشار بر اعصاب نخاعی و ایجاد دردی ناتوان کننده می شود. فتق دیسک، عموما در ناحیه کمر، جایی که فشار روی ستون فقرات بیشتر است، رخ می دهد.

ممکن است مشکل دیسک کمر و بی حسی پا ها با به هم مربوط باشند. هنگامی فتق که در ستون فقرات کمری وجود داشته باشد، می تواند باعث کمردرد همراه با بی حسی یا گزگز یک یا هر دو پا گردد. وجود فتق در قسمت های بالاتر ستون فقرات مانند گردن، می توانند منجر به ایجاد درد پشت، گردن و شانه، بی حسی بازو و ضعف شود که ممکن است به دست ها کشیده گردد. کمر درد و سوزن سوزن شدن دست ها، می تواند در انجام کارهای روزمره به شدت اختلال ایجاد کند.

بسته به محل قرارگیری دیسک، درد ممکن است به اندازه ای باشد که برای مدت طولانی نتوانید از تخت خارج شوید. اقدامات ساده ای مانند سرفه یا عطسه غیرمنتظره، می توانند درد پشت را به حالت اسپاسم سوق دهد یا گرفتگی ایجاد نماید.

دیسک برآمده و بی حسی بازوها

وجود دیسک برآمده در گردن یا ستون فقرات گردنی، باعث ایجاد درد در قسمت فوقانی کمر و بی حسی بازو، همراه با گزگز در بازوها می شود. ممکن است دریابید که هرگونه حرکت دادن گردن، باعث ایجاد درد شدید در بازو و دست، و یا گرفتگی یا اسپاسم گردن و شانه ها می گردد.

برآمدگی دیسک پیش از ایجاد فتق، با فیزیوتراپی، که فشار را در ناحیه کاهش می دهد، کاملاً قابل درمان است. اگر دیسک برآمده به فتق تبدیل شود، باید از یک متخصص نخاعی کمک بگیرید.

درد دیسک کمر

انواع علائم فتق دیسک متناسب با تعیین محل درگیری عصب

همانطور که گفتیم دیسک کم و بی حسی پا می توانند با هم اتفاق بیفتند. این مسئله دور از ذهن نیست زیرا علائم فتق دیسک، بسته به موقعیت عصب می تواند متفاوت باشد؛ زیرا مسیرهای عصبی در هر سطح از ستون فقرات متفاوتند. در زیر علائم مختلف دیسک کم را به تفکیک ناحیه درگیری ستون فقرات شرح داده ایم.

درگیری ناحیه L3 یا L4

درگیری ناحیه L3 یا L4 در فتق دیسک، ممکن است منجر به بروز رفلکس غیرطبیعی در ناحیه زیر زانو، حین انجام تست رفلکسی چکش گردد. به این امر، بازتاب کشکک گفته می شود. معمولاً درد ناشی از گرفتگی L3 یا L4، به عضله چهار سر در جلوی ران منتقل می گردد. و با درد سیاتیک، که از پشت ساق پا عبور می کند، متفاوت است.

درگیری عصب L5

درگیری عصب L5 (در سطح L4-L5) در فتق دیسک، می تواند علائمی مانند ضعف در امتداد انگشت شست و مچ پا ایجاد کند که منجر به مشکل در حرکت پاشنه و سرپنجه پا، در هنگام راه رفتن می شود. این ضعف، افتادگی پا نام دارد. بی حسی و درد ممکن است در بالای پا احساس شود و همچنین به باسن امتداد یابد.

انواع علائم فتق دیسک متناسب با تعیین محل درگیری عصب
درگیری عصب S1

درگیری عصب S1 (در سطح L5-S1) در فتق دیسک، ممکن است باعث از دست دادن رفلکس مچ پا و / یا ضعف گردد که ایستادن روی انگشتان یا سینه پا را برای بیماران دشوار می کند. بی حسی و / یا درد می تواند در امتداد قسمت خارجی ساق تا کف یا خارج پا و انگشتان رخ دهد.

علائم منتسب به فتق دیسک کمر، ممکن است دلایل دیگری داشته باشد. برای تعیین منبع درد و سایر علائم، معمولاً یک معاینه کامل بدنی، ارزیابی پزشکی و در بعضی موارد آزمایش های تصویربرداری تشخیصی لازم است.

ارتباط دیسک کمر با بی حسی پاها

فتق دیسک می تواند در پاها ایجاد بی حسی کند. اگر احساس سنگینی یا سوزن سوزن شدن دارید، ممکن است دچار درد سیاتیکی یا فتق دیسک باشید. این احساس می تواند مانع حرکت طبیعی شما گردد. در این صورت حتما به پزشک مراجعه نمایید تا مشکلتان را بررسی کند.

تشخیص فتق دیسک کمری (بررسی عصب شناسی)

برای تعیین وجود مشکل عصبی، پزشک به دنبال علائم از دست دادن احساس، مانند بی حسی و ضعف در پا می گردد. پزشک ممکن است از بیمار بخواهد که به طور طبیعی و روی نوک انگشتان راه برود تا وضعیتی به نام افتادگی پا را بررسی نماید، در این حالت عضلات مورد استفاده برای خم شدن مچ و انگشتان پا ضعیف می شوند. قدرت عضلات و رفلکس ها، در نقاط دیگر بدن نیز احتمالاً بررسی می گردد. رفلکس ها ممکن است کندتر از حد نرمال بوده و یا اصلا وجود نداشته باشند.

 کلینیک مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

مقالات مرتبط

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر