رهایی از کمردرد با جراحی بسته دیسک کمر

0

در برخی از بیماران که دیسک بیرون زده دارند، درمان های غیر جراحی پاسخ خوبی می دهد، به همین دلیل این بیماران نیاز به جراحی ندارند. اما در برخی بیماران با توجه به شدت بیماری، جراحی باز و یا جراحی بسته دیسک کمر توصیه می شود.

خیلی از عمل های جراحی می توانند با کمک تکنیک هایی که کمترین میزان تهاجم را دارند (به معنای کمترین برش در بدن) انجام شوند. در نتیجه ی این تکنیک ها جراحی با کمترین برش، کمترین زمان بستری در بیمارستان، درد بعد از جراحی و بهبودی سریع انجام می شود که به این نوع جراحی های عمل بسته یا جراحی بسته دیسک کمر گفته می شود.

درمان دیسک کمر با عمل لیزری

 

چگونگی انجام جراحی بسته دیسک کمر

یکی از درمان های درد کمر و مشکلات دیسکی و تنگی کانال نخاعی عمل بسته دیسک کمر (لیزر دیسک کمر) است. روند این عمل به این صورت است که پزشک پس از اِعمال بی حسی موضعی ، تحت دستگاه “سی آرم” سوزن بلندی وارد کمر فرد میکند.

سوزن به داخل هسته ی دیسک‌ِ مورد نظر می رود و سپس با وارد کردن فیبرِ لیزر به داخل سوزن ، شروع به سوزاندن قسمتِ میانی و داخلی دیسک بیرون زده و دیسکی که به ریشه ی عصب فشار وارد میکند و تنگی کانال نخاعی ایجاد کرده، میکند.

در نتیجه فشار از روی ریشه ی عصبی برداشته شده و دردِ کمر، بی حسی و گز گز و علائم آزاردهنده ی تنگی کانال نخاعی یا پارگی دیسکِ فرد به طور چشمگیری کاهش پیدا میکند.

شایع ترین جراحی برای دیسک بیرون زده، برداشتن دیسک (دیسککتومی) است که با برداشتن دیسک بیرون زده که سبب ایجاد فشار زیاد روی ریشه ی عصب یا طناب نخاعی شده، انجام می شود . در طی این عمل جراحی، قسمتی یا تمام قسمت های دیسک بین مهره ای آسیبب دیده از بدن خارج می شود.  برای انجام جراحی بسته دیسک کمر از بیحسی ناحیه ای استفاده می کنند.

پزشک با کمک اشعه ی ایکس (X) حرکت وسیله را در هنگام جراحی مدیریت می کند. جراح با روش های زیر می تواند دیسک را از بین ببرد:

 • برش و خارج کردن آن
 • مکش و ساکشن مرکز دیسک
 • استفاده از لیزر برای سوختن قسمت تخریب شده دیسک

اگر مشکل در گردن باشد، معمولا عمل جراحی از جلوی بدن انجام می شود که به آن دیسککتومی قدامی می گویند. بعضی اوقات جراح برای دیسک و عصب آن با برش قسمتی از مهره، فضای بیشتری را به وجود خواهد آورد که به این عمل لامینکتومی می گویند.

اخیرا، جراحان عمل برداشتن دیسک را به وسیله ی تکنیک های مختلف با کمترین تهاجم انجام می دهند. در این تکنیک ها، جراح عمل جراحی را از طریق یک برش بسیار کوچک، یا از طریق یک لوله که به او اجازه ی وارد کردن یک دوربین مخصوص و ظریف و دیگر وسایل جراحی را خواهد داد، انجام می دهد. بعضی اوقات دیسک را با یک دیسک مصنوعی جایگزین می کنند، گرچه این کار در گردن شایع تر از کمر و پشت است.

درصد موفقیت لیزر دیسک کمر

“زمان‌ کوتاه عمل” و “عدم‌نیاز به بیهوشی کامل” از فواید عمل بسته ی دیسک با لیزر است حتی بعد از عمل‌نیز بلافاصله نهایت یک ساعت بعد بیمار ترخیص میشود و نیاز به ویلچر همندارد ، یعنی به طور خلاصه حدود یک ساعت بعد از پایان این عمل مریض با پای خود از اتاق عمل‌به خانه ترخیص می شود.

در کل درصد موفقیت این عمل بالا است، در یک مطالعه ی گسترده مشخص شد به صورت کلی 84% افرادی که این عمل را انجام داده بودند نتیجه ی عالی یا خوبی دریافت کردند.

همچنین وقتی با درمان های غیرجراحی مقایسه می شود به برخی مزایای جراحی اشاره می شود، هرچند در بعضی موارد تفاوت درمان ها در طول زمان کاهش می یابد. در یک مطالعه ی مهم نشان داده شده کسانی که دیسک بیرون زده ی کمری آن ها جراحی شده، برای بیشتر از دو سال بهبود بهتری در علائمشان در مقایسه با افرادی که جراحی نکرده اند مشاهده شده است.

قبل از جراحی بسته دیسک کمر

جراحی بسته دیسک کمر باید همیشه جدی گرفته شود. از این رو ایده ی خوبی است که تا حد ممکن در بهترین شرایط جسمانی باشید. در اینجا به نکات مفیدی اشاره خواهیم کرد:

به خوبی غذا بخورید

 تغذیه ی خوب کلید حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن است. تغذیه ی مناسب داشته باشید و یک هفته قبل از جراحی از مکمل های ویتامین استفاده کنید. این کار میتواند خطر عفونت بعد از جراحی را کاهش دهد.

# رو فرم بودن

 عضلات ضعیف و قدرت قلبی عروقی کم، بهبودی بعد از جراحی را سخت تر می کند. با جراحتان صحبت کنید که چگونه برنامه ی ورزشی خود را شروع کنید. اگر شما قبلا منظم ورزش می کردید، مطمئن شوید که پزشکتان ورزش معمول شما را تایید می کند و بعد از آن انجامش را ادامه دهید.

# کاهش وزن

 اگر شما اضافه وزن دارید، فکر خوبی است که قبل از جراحی وزن خود را کاهش دهید. چرا؟ زیرا وزن بالای بدن می تواند روی ستون فقرات فشار ایجاد کرده و التیام بعد از عمل را کند کند، حتی می تواند درد بعد از عمل را افزایش دهد. اگر نیاز است که قبل از عمل جراحی بیشتر از 11 کیلوگرم وزن از دست دهید، از پزشکتان راجع به روش درست از دست دادن این اضافه وزن ناخواسته سوال کنید.

# سیگار نکشید

 اگر شما سیگاری هستید، ممکن است ترک سیگار آخرین چیزی باشد که بخواهید انجام دهید! هرچند، این کار قدم خیلی مهمی برای کمک به اطمینان از موفقیت جراحی است. ترک کردن سیگار حداقل یک ماه قبل از جراحی باعث کاهش خطر ایجاد عوارض جانبی جدی مانند مشکل در بیحسی و پنومونی بعد از عمل می شود. در نهایت بیماری که سیگارش را ترک کند، احتمال موفقیت جراحی ستون فقرات در او بیشتر است. اگر فکر می کنید ترک کردن برای شما مشکل است، با پزشک خود درباره ترک سیگار صحبت کنید.

 

بعد از جراحی بسته دیسک کمر چه انتظاری داشته باشیم؟

بعد از جراحی، شما تشویق خواهید شد که تا جای ممکن و بعد از تمام شدن بیحسی از تخت خود خارج شده و راه بروید. شما میتوانید در طی بهبودی برای کنترل درد از داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده استفاده کنید. شما می توانید به آرامی شروع به ورزش و دیگر فعالیت ها کنید.

موارد دیگری که باید در مورد آن ها فکر کنید در زیر مطرح می شوند:

ممکن است ابتدا در نشستن راحت نباشید. برای خیلی از افراد نشستن بیش از 20 یا 15 دقیقه ممنوع میشود. در هفته های اول تا جایی که میتوانید راه بروید. بلند شدن و راه رفتن در اطراف به کاهش خطر به وجود آمدن بافت اسکار کمک میکند.

خیلی از افراد به زودی بعد از جراحی میتوانند به شغل خود برگشته و فعالیت های روزانه ی خود را انجام دهند. در خیلی از بیماران، پزشک یک برنامه ی توانبخشی که میتواند شامل فیزیوتراپی و ورزش های خانگی باشید را تجویز میکند.

اگر در یک اداره کار می کنید، ممکن است بعد از 2 تا 4 هفته به شغل خود بازگردید. اگر شغل شما نیازمند فعالیت های جسمانی است (مانند بلند کردن اجسام یا کار با ماشین آلات سنگین) ممکن است بعد از 4 تا 6 هفته بعد از جراحی به شغل خود بازگردید.

درمان کمردرد

علت ارجح بودن عمل بسته با لیزر نسبت به عمل جراحی باز 

1. حداقل خونریزی
2. عمل‌نیاز به بیهوشی
3. زمان خیلی کوتاه عمل (حدود پانزده دقیقه)
4. عدم‌نیاز به بستری بعد از عمل
5. جوابدهی نزدیک به ۷۰-۸۰%
6. پاسخ به درمان سریع تر از عمل باز

عوارض احتمالی لیزر دیسک کمر

مانند هر جراحی نخاعی دیگر، چند خطر و عارضه ی مرتبط با جراحی بسته دیسک کمر وجود دارد.

پارگی دورا (نشت مایع مغزی نخاعی) در حدود 1 تا 7 درصد جراحی های دیسککتومی ایجاد میشود. این نشت باعث تغییر نتیجه ی عمل جراحی نخواهد شد، اما ممکن است به بیمار گفته شود برای یک تا دو روز بعد از عمل جراحی فقط استرحت کند و دراز بکشد تا اجازه دهد محل نشت مایع بسته شود.

بقیه خطرات و عوارض شامل موراد زیر میشوند:

 • بی اختیاری ادرار یا مدفوع
 • خونریزی
 • عفونت
 • امکان تجمع مایع در ریه که باعث پنومونی میشود.
 • ترومبوز عروق عمقی، زمانی ایجاد میشود که لخته ای در پاها ایجاد شود.
 • ادامه درد بعد از جراحی

در آخر باید گفت ممکن است تصور کنید صدمه به کمر باعث اتمام فعالیت های زندگی شما می شود. دوباره فکر کنید! بیرون زدگی دیسک دلیلی برای لذت نبردن از زندگی نیست. با مراقبت و درمان های پزشکی، شما میتوانید دوباره سلامتی خود را بدست بیاورید.


برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 کلینیک درد مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

رهایی از کمردرد با جراحی بسته دیسک کمر
3.8 (76%) 10 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بیمار 38 ساله طبق تشخیص دکتر وی بیمار دچار پارگی دیک شده است و در حال حاضر دچار درد واسپاسم شدید در عضله همسترینگ میباشد
  بهترین تصمیم برای درمان وی چیست
  ممنون
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام و عرض احترام
   باید بررسی و‌معاینه بشین تا مشخص بشه دقیق براتون چه کاری انجام بشه
 • تصویر کاربر N شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.ورتبرپلاستی چیست؟آیا بیمار بیهوشی کامل داره یا بی حسی؟
  علت سوزش در ناحیه ی ستون فقرات میتونه ناشی از آسیب به نخاع باشه
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام و عرض احترام
   ورتبروپلاستی میتونه بدون بیهوشی انجام‌بشه
 • تصویر کاربر بهمن شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض تشکر من مدت پانزده ماه پیش ناچار به عمل انسداد روده در محل آخرین چرخش روده به راست روده بودم در این مدت عضلات کمر روبرو آن درد میکرد در اوایل درد را ناشی از عمل دانستم با ورزش و نرمش سعی در درمان گرفتم ولی درمان که نشد بلکه در یک روز درد چنان شدید که به درد لگن وپای چب من کشید آیا مسیری برای درمان آن وجود دارد
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام و‌عرض احترام
   این گونه دردها که مبهمه بررسی بیشتری میخواد
   بهتره آقای دکتر اورندی فوق تخصص درد ما شما رو ویزیت و‌معاینه کنن
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده 34 ساله هستم.حدود شش ماه میشه که دنبالچه ام شروع به درد گرفتن کرده است بدون هیچ ضربه ای ... به دکترهای مختلفی هم مراجعه نمودم و عکس MRI انداختم ام گفتند مقداری در رفتگی دارد و درون معقدی جا انداختند... ولی همچنان درد دارم یه دوره هم قرصهای ضد التهابی مصرف کردم و شش جلسه هم لیزر و الکترود و گرمایشی انجام دادم ولی بی فایده بود.لطفا کمکم کنید(فقط در زمان نشستن دردم شروع میشود)
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام و عرض احترام
   مشکل شما توسط فوق تخصص درد کلینیک‌آقای دکتر اورندی حل میشه
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر ارش شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام..ام ار ای رفتم نشون متخصص دادم گفت پارگی دیسک کمر داری ...مبخواستم بدونم چجوری بدون جراحی درمان کنم ایا درمان میشه یا حتما جراحی میخواد ایا میتونم بعد از بهبود ورزش کنم و مثل قبل به زندگی برگردم؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ارش شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام..ام ار ای رفتم نشون متخصص دادم گفت پارگی دیسک کمر داری ...مبخواستم بدونم چجوری بدون جراحی درمان کنم ایا درمان میشه یا حتما جراحی میخواد ایا میتونم بعد از بهبود ورزش کنم و مثل قبل به زندگی برگردم؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب
   هر پارگی دیسکی الزاما عمل نمبخواد
   اجازه بدین متخصصین ما شنا رو‌ویزیت کنن و نتیجه رو‌بهتون اعلام کنن
 • تصویر کاربر سعیدوصالی شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.من بیرون زندگی دیسک دارم .وازجراحی دیسک کمر تعریفهای خوبی نشنیدم .وبخاطردردناشی ازدیسک وزن خودم رو۲۵کیلوکم کردم .حالا ازشما ممنون میشم اگه بهم کمک کنید وچون کارگر ساده ای هستم خیلی ازبعدعمل میترسم
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام‌و عرض ادب
   ممکنه به عمل باز احتیاج‌نداشته باشبن و با تزریق اپیدورال یا عمل بسته دیسک بهتر بشین
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر هوشیار شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکترخسته نباشین
  من الان درحین خدمت هستم قبلاب علت فشارکشیدگی مهره گرفتن بعد ی مدت ب دیسک خفیف تغییرپیداکرد طی اخرین وضعیت وmriک گرفتم مهره4و5بیرون زدگی مشخص شده ب نظرتون قابل درمان هست؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و عرض احترام
   بهتره قبل از درمان به فکر پیشگیری باشین و نذارین از اینی که هستین بدتر بشین
   میتونین برای مشاوره تشریف بیارین متخصصین ما ببیننتون
 • تصویر کاربر شهاب شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من پارگی دیسک مهره ۴ و ۵ دارم در ابتدا پای چپم کاملا بیحس بود که با نرمش و فیزیوتراپی خیلی بهتر شده عمده مشکل من در نشستنه که بیش از یه ربع نمیتونم پیشت میز کارم بشینم میخواستم بپرسم آیا در کلینیک شما عمل آندوسکوپی دیسک انجام میشه و اینکه دیسک من سنترال و پاراسنترال لفت هست و یا عمل لیزر رو فقط انجام میدید و اینکه عمل آندوسکوپی یا لیزر هزینه اش با دفترچه بیمه سلامت چقدر میشه
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و عرض احترام
   تو کلینیک مهرگان برای مشکلات هرنیشن دیسک‌عمل لیزر و تزریق گاز اوزون انجام‌میشه
   هزینه این کار طبق تعرفه دولتی و‌حدود ۳/۵ میلیون تومانه
 • تصویر کاربر ز.چ شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. اقای دکترمن یه مرد۲۵ساله ام مدتیه ک ب طور ناگهانی درد در قسمت ران پا دارم و گاهی درد ب قسمت باسنم و کمر میرسه و گاهی در پای راست و بیشتر چپ...درد میچرخه و دقیقا نمیفهمم کدام قستم درد داره.لطف کنید راهنمایی کنید ممنون.
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب
   ممکنه مشکل از عصبهای کمرتون باشه که به علت دیسک گرفتار شدن و باعث ایجاد درد در پا میشن
   باید ام ار ای کنین و توسط متخصصین‌جراح ستون فقرات ما ویزیت بشین
   لطفا با ما تماس بگیرین
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر