رهایی از کمردرد با جراحی بسته دیسک کمر

0

در برخی از بیماران که دیسک بیرون زده دارند، درمان های غیر جراحی پاسخ خوبی می دهد، به همین دلیل این بیماران نیاز به جراحی ندارند. اما در برخی بیماران با توجه به شدت بیماری، جراحی باز و یا جراحی بسته دیسک کمر توصیه می شود.

خیلی از عمل های جراحی می توانند با کمک تکنیک هایی که کمترین میزان تهاجم را دارند (به معنای کمترین برش در بدن) انجام شوند. در نتیجه ی این تکنیک ها جراحی با کمترین برش، کمترین زمان بستری در بیمارستان، درد بعد از جراحی و بهبودی سریع انجام می شود که به این نوع جراحی های عمل بسته یا جراحی بسته دیسک کمر گفته می شود.

درمان دیسک کمر با عمل لیزری

 

چگونگی انجام جراحی بسته دیسک کمر

یکی از درمان های درد کمر و مشکلات دیسکی و تنگی کانال نخاعی عمل بسته دیسک کمر (لیزر دیسک کمر) است. روند این عمل به این صورت است که پزشک پس از اِعمال بی حسی موضعی ، تحت دستگاه “سی آرم” سوزن بلندی وارد کمر فرد میکند.

سوزن به داخل هسته ی دیسک‌ِ مورد نظر می رود و سپس با وارد کردن فیبرِ لیزر به داخل سوزن ، شروع به سوزاندن قسمتِ میانی و داخلی دیسک بیرون زده و دیسکی که به ریشه ی عصب فشار وارد میکند و تنگی کانال نخاعی ایجاد کرده، میکند.

در نتیجه فشار از روی ریشه ی عصبی برداشته شده و دردِ کمر، بی حسی و گز گز و علائم آزاردهنده ی تنگی کانال نخاعی یا پارگی دیسکِ فرد به طور چشمگیری کاهش پیدا میکند.

شایع ترین جراحی برای دیسک بیرون زده، برداشتن دیسک (دیسککتومی) است که با برداشتن دیسک بیرون زده که سبب ایجاد فشار زیاد روی ریشه ی عصب یا طناب نخاعی شده، انجام می شود . در طی این عمل جراحی، قسمتی یا تمام قسمت های دیسک بین مهره ای آسیبب دیده از بدن خارج می شود.  برای انجام جراحی بسته دیسک کمر از بیحسی ناحیه ای استفاده می کنند.

پزشک با کمک اشعه ی ایکس (X) حرکت وسیله را در هنگام جراحی مدیریت می کند. جراح با روش های زیر می تواند دیسک را از بین ببرد:

 • برش و خارج کردن آن
 • مکش و ساکشن مرکز دیسک
 • استفاده از لیزر برای سوختن قسمت تخریب شده دیسک

اگر مشکل در گردن باشد، معمولا عمل جراحی از جلوی بدن انجام می شود که به آن دیسککتومی قدامی می گویند. بعضی اوقات جراح برای دیسک و عصب آن با برش قسمتی از مهره، فضای بیشتری را به وجود خواهد آورد که به این عمل لامینکتومی می گویند.

اخیرا، جراحان عمل برداشتن دیسک را به وسیله ی تکنیک های مختلف با کمترین تهاجم انجام می دهند. در این تکنیک ها، جراح عمل جراحی را از طریق یک برش بسیار کوچک، یا از طریق یک لوله که به او اجازه ی وارد کردن یک دوربین مخصوص و ظریف و دیگر وسایل جراحی را خواهد داد، انجام می دهد. بعضی اوقات دیسک را با یک دیسک مصنوعی جایگزین می کنند، گرچه این کار در گردن شایع تر از کمر و پشت است.

درصد موفقیت لیزر دیسک کمر

“زمان‌ کوتاه عمل” و “عدم‌نیاز به بیهوشی کامل” از فواید عمل بسته ی دیسک با لیزر است حتی بعد از عمل‌نیز بلافاصله نهایت یک ساعت بعد بیمار ترخیص میشود و نیاز به ویلچر همندارد ، یعنی به طور خلاصه حدود یک ساعت بعد از پایان این عمل مریض با پای خود از اتاق عمل‌به خانه ترخیص می شود.

در کل درصد موفقیت این عمل بالا است، در یک مطالعه ی گسترده مشخص شد به صورت کلی 84% افرادی که این عمل را انجام داده بودند نتیجه ی عالی یا خوبی دریافت کردند.

همچنین وقتی با درمان های غیرجراحی مقایسه می شود به برخی مزایای جراحی اشاره می شود، هرچند در بعضی موارد تفاوت درمان ها در طول زمان کاهش می یابد. در یک مطالعه ی مهم نشان داده شده کسانی که دیسک بیرون زده ی کمری آن ها جراحی شده، برای بیشتر از دو سال بهبود بهتری در علائمشان در مقایسه با افرادی که جراحی نکرده اند مشاهده شده است.

قبل از جراحی بسته دیسک کمر

جراحی بسته دیسک کمر باید همیشه جدی گرفته شود. از این رو ایده ی خوبی است که تا حد ممکن در بهترین شرایط جسمانی باشید. در اینجا به نکات مفیدی اشاره خواهیم کرد:

به خوبی غذا بخورید

 تغذیه ی خوب کلید حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن است. تغذیه ی مناسب داشته باشید و یک هفته قبل از جراحی از مکمل های ویتامین استفاده کنید. این کار میتواند خطر عفونت بعد از جراحی را کاهش دهد.

# رو فرم بودن

 عضلات ضعیف و قدرت قلبی عروقی کم، بهبودی بعد از جراحی را سخت تر می کند. با جراحتان صحبت کنید که چگونه برنامه ی ورزشی خود را شروع کنید. اگر شما قبلا منظم ورزش می کردید، مطمئن شوید که پزشکتان ورزش معمول شما را تایید می کند و بعد از آن انجامش را ادامه دهید.

# کاهش وزن

 اگر شما اضافه وزن دارید، فکر خوبی است که قبل از جراحی وزن خود را کاهش دهید. چرا؟ زیرا وزن بالای بدن می تواند روی ستون فقرات فشار ایجاد کرده و التیام بعد از عمل را کند کند، حتی می تواند درد بعد از عمل را افزایش دهد. اگر نیاز است که قبل از عمل جراحی بیشتر از 11 کیلوگرم وزن از دست دهید، از پزشکتان راجع به روش درست از دست دادن این اضافه وزن ناخواسته سوال کنید.

# سیگار نکشید

 اگر شما سیگاری هستید، ممکن است ترک سیگار آخرین چیزی باشد که بخواهید انجام دهید! هرچند، این کار قدم خیلی مهمی برای کمک به اطمینان از موفقیت جراحی است. ترک کردن سیگار حداقل یک ماه قبل از جراحی باعث کاهش خطر ایجاد عوارض جانبی جدی مانند مشکل در بیحسی و پنومونی بعد از عمل می شود. در نهایت بیماری که سیگارش را ترک کند، احتمال موفقیت جراحی ستون فقرات در او بیشتر است. اگر فکر می کنید ترک کردن برای شما مشکل است، با پزشک خود درباره ترک سیگار صحبت کنید.

 

بعد از جراحی بسته دیسک کمر چه انتظاری داشته باشیم؟

بعد از جراحی، شما تشویق خواهید شد که تا جای ممکن و بعد از تمام شدن بیحسی از تخت خود خارج شده و راه بروید. شما میتوانید در طی بهبودی برای کنترل درد از داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده استفاده کنید. شما می توانید به آرامی شروع به ورزش و دیگر فعالیت ها کنید.

موارد دیگری که باید در مورد آن ها فکر کنید در زیر مطرح می شوند:

ممکن است ابتدا در نشستن راحت نباشید. برای خیلی از افراد نشستن بیش از 20 یا 15 دقیقه ممنوع میشود. در هفته های اول تا جایی که میتوانید راه بروید. بلند شدن و راه رفتن در اطراف به کاهش خطر به وجود آمدن بافت اسکار کمک میکند.

خیلی از افراد به زودی بعد از جراحی میتوانند به شغل خود برگشته و فعالیت های روزانه ی خود را انجام دهند. در خیلی از بیماران، پزشک یک برنامه ی توانبخشی که میتواند شامل فیزیوتراپی و ورزش های خانگی باشید را تجویز میکند.

اگر در یک اداره کار می کنید، ممکن است بعد از 2 تا 4 هفته به شغل خود بازگردید. اگر شغل شما نیازمند فعالیت های جسمانی است (مانند بلند کردن اجسام یا کار با ماشین آلات سنگین) ممکن است بعد از 4 تا 6 هفته بعد از جراحی به شغل خود بازگردید.

درمان کمردرد

علت ارجح بودن عمل بسته با لیزر نسبت به عمل جراحی باز 

1. حداقل خونریزی
2. عمل‌نیاز به بیهوشی
3. زمان خیلی کوتاه عمل (حدود پانزده دقیقه)
4. عدم‌نیاز به بستری بعد از عمل
5. جوابدهی نزدیک به ۷۰-۸۰%
6. پاسخ به درمان سریع تر از عمل باز

عوارض احتمالی لیزر دیسک کمر

مانند هر جراحی نخاعی دیگر، چند خطر و عارضه ی مرتبط با جراحی بسته دیسک کمر وجود دارد.

پارگی دورا (نشت مایع مغزی نخاعی) در حدود 1 تا 7 درصد جراحی های دیسککتومی ایجاد میشود. این نشت باعث تغییر نتیجه ی عمل جراحی نخواهد شد، اما ممکن است به بیمار گفته شود برای یک تا دو روز بعد از عمل جراحی فقط استرحت کند و دراز بکشد تا اجازه دهد محل نشت مایع بسته شود.

بقیه خطرات و عوارض شامل موراد زیر میشوند:

 • بی اختیاری ادرار یا مدفوع
 • خونریزی
 • عفونت
 • امکان تجمع مایع در ریه که باعث پنومونی میشود.
 • ترومبوز عروق عمقی، زمانی ایجاد میشود که لخته ای در پاها ایجاد شود.
 • ادامه درد بعد از جراحی

در آخر باید گفت ممکن است تصور کنید صدمه به کمر باعث اتمام فعالیت های زندگی شما می شود. دوباره فکر کنید! بیرون زدگی دیسک دلیلی برای لذت نبردن از زندگی نیست. با مراقبت و درمان های پزشکی، شما میتوانید دوباره سلامتی خود را بدست بیاورید.


برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 کلینیک درد مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

رهایی از کمردرد با جراحی بسته دیسک کمر
3.8 (76%) 5 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۱۴ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دو مرتبه دیسک کمر عمل کردم دفعه اول 25 بهمن 95 پارگی دیسک داشتم عمل کردم دفعه دوم 11 مرداد 97 دیسکی روی نخاع قرار داشت عمل کردم ولی هنوز درد شدید دارم
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان جمعه ۱۴ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۷ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۲۱ ساله هستم و پسر.متاسفانه دیسک ۴و۵ام بیرون زده تا حدودی و باعث درد کمر و جدیدا درد باسن و نوک انگشت پا شده
  خاستم بپرسم با ازون تراپی دیسک ب جای اول برمیگرده؟؟دوم هزینه هرجلسه ازون تراپی؟سوم امکان داره بتونم ورزش بدنسازی رو ادامه بدم؟؟؟
  مرسی از لطف بی نهایتتون
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان جمعه ۷ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
   سلام‌و عرض احترابرای دربافت دقیق پاسخ سوالتون باید مدارکتون توسط متخصصین ما رویت بشه
   شاید نیاز به لیزر دیسک و تزریق اوزوون داخل دیسک داشته باشین
   هزینه عمل بسته دیسک طبق تعرفه دولتی و حدود ۳/۵ میلیون تومانه
 • تصویر کاربر دانیال جمعه ۷ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دیسک l4 &l5 دچار بیرون زدگی شده و مدت چندین ماه هست سعی به عدم فعالیت سنگین داشته ام اما تغیر ایجاد نشده و درد به زانو و پای من میزنه امکان بهتر شدن وجود داره یا اقدام به عمل کنم؟ و اینکه هزینه عمل با لیزر چقدره ممنون
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان جمعه ۷ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
   سلام و عرض احترام
   به نظر میاد که نیاز به جراحی دارین
   و ممکنه طبق تشخیص جراحان ستون فقرات کلینیک مهرگان بشه شما رو عمل لیزری کرد
   هزینه عمل لیزری طبق تعرفه دولتی پرداخت میشه که مبلغش ۳/۵ میلیون تومانه
  2. تصویر کاربر دانیال جمعه ۷ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
   ببخشید من سربازم با دفترچه منم هزینه 3.5 میشه؟
  3. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان جمعه ۷ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
   ما به شما فاکتور رسمی‌میدیم
   شما از بیمه تکمیلیتون دریافت میکنین
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ش شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام، خانمی ۴۱ ساله با وزن ۵۰ کیلو و ۳ روز در هفته ورزش با دستگاه انجام می دهم و تاکنون مشکلی نداشته ام، صبح امروز با درد ناگهانی در قسمت پایینی کمر مواجه شدم، ( تیر کشیدن ناگهانی و حالتی مثل پاره شدن طناب) در حال حاضر در حال استراحتم، بی حسی و درد در پا وجود ندارد و درد فقط در ناحیه کمر وجود دارد، ضمنا شاغل هستم، چه کار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام و عرض احترام
   ابتدا باید ویزیت و معاینه تون‌کنبم تا ببینیم چه انفاقی افتاده
   در صورت نیاز باید ام ار ای انجام بدین
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دیسک کمر مهر L5, L4 بیرون زده ایا عمل بشه میشه کار کرد باغبانی یا روی زمین یا کار کرد روزانه مختل میشه
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام و عرض احترام
   باید توسط متخصصین و جراحان ما تحت معاینه قرار بگیرین
   اگه اوکی‌بدن ممکنه عمل لیزری دیسک بدون بیهوشی و بستری براتون مناسب باشه
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما. باتشکر از جوابی که بهم دادید. من ساکن شیراز هستم. اگر شیراز دکتر خوبی سراغ دارید بهم بگید برم پیششون.
  آقای دکتر همه بهم میگن رگ سیاتیک هست. امکان داره رگ سیاتیک باشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام
   وقتتون بخیر
   متاسفانه تو شبراز نه شعبه داریم و نه کسی رو میشناسیم
   درد ها ممکنه به خاطر فشار روی عصب سیاتیک باشه
   باید توسط متخصصین ما ویزیت و معاینه بشبن
 • تصویر کاربر عبدالرحیم شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من دیشب طی یک نرمش پاهای خودمو به دیوار چسبوندم که احتمال فشار به ستون فقرات رو میدم. که در اثر این فشار احساس کردم بین دو مهره چیزی کنده شد. تقریبا 3الی 4مهره از مهره پایینی گردن پایین تر. بین دو مایل. دیشب درد زیاد به ماهیچه ها بود. خود ستون فقرات داد نداشت. حالا وقتی به پایین نگاه میکنم. و یا خم شدن با زاویه های خیلی کم، یه مقدار درد احساس میکنم. به نظر شما امکان کنده شدن غضروف هست؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام و عرض احترام
   حداقل به مدت سه روز استراحت کنین
   از استامینوفن، دیکلوفناک یا بروفن استفاده کنین
   روی موضع دردناک کمپرس گرم بذارین
   اگه بهتر نشدین باید ام ار ای کنین و به ما مراجعه کنیم
  2. تصویر کاربر عبدالرحیم دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
   سپاس گذارم
  3. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فرنوش دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من 37سال دارم و حدود چند روزی است که احساس سوزش و گرفتگی در ناحیه کمر دارم ،بصورتی که یک گرفتگی را برروی کمر حس میکنم. در صورت امکان لطفا راهنمایی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام و عرض احترام
   ممکنه دچار اسپاسم عضلات کمر شده باشین
   بهتره با حوله گرم یا کیسه آب گرم کمپرسش کنین، مسکن بخورین و بهش استراحت بدین
   اگه بهتر نشدین به ما مراجعه کنین
 • تصویر کاربر مهرداد دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ؛ هنگام دراز کشیدن درد شدید پایین کمر دارم با کمی ماساژ و مصرف قرص دیکلوفناک تا حدودی کاهش درد ایجاد می شود. لطفا بر رفع درد راهنمایی فرمایید. با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام
   روز بخیر
   بهتره بررسی بیشتری از لحاظ مشکلات ستون فقرات و مفاصل مهره ای و لگنی بشین
   مصرف بیش از حد مسکن باعث مشکلات شدید گوارشی و کلیوی میشه
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر هادی سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید.
  آقای دکتر پاروی دیسک کمر رو میشه بدون جراحی درمان کرد؟مادرم دیسک کمرش پاره شده و درد شدیدی درپای چپش هست درضمن پاهاش احساس سردی هم میکنه...باتشکر.
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)
   سلام
   روزتون بخیر جناب سلیمانی
   با توجه به شرح حالتون مشکل دیسک کمرتون جدیه
   باید عمل بشه
   عمل دو‌مدله، یکی همون که خودتون اطلاعات کافی دارین که زیر بیهوشی و با بستری و محدودیت فعالیت انجام‌میشه که مشکلات خاص خودش رو‌داره
   مدل دوم که خیلی بهتره عمل لیزری دیسک و همراه با تزریق گاز اوزونه که بدون بستری و بدون بیهوشی انجام میشه
   این عمل در کلینیک درد مهرگان توسط جراحان متخصص اعصاب و ستون فقرات و فوق تخصص درد انجام میشه
   لطفا با ما تماس بگیرین
  2. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)
   سلام
   روزتون بخیر جناب سلیمانی
   با توجه به شرح حالتون مشکل دیسک کمرتون جدیه
   باید عمل بشه
   عمل دو‌مدله، یکی همون که خودتون اطلاعات کافی دارین که زیر بیهوشی و با بستری و محدودیت فعالیت انجام‌میشه که مشکلات خاص خودش رو‌داره
   مدل دوم که خیلی بهتره عمل لیزری دیسک و همراه با تزریق گاز اوزونه که بدون بستری و بدون بیهوشی انجام میشه
   این عمل در کلینیک درد مهرگان توسط جراحان متخصص اعصاب و ستون فقرات و فوق تخصص درد انجام میشه
   لطفا با ما تماس بگیرین
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر