درد پشت زانو؛ و هر آنچه درباره آن باید بدانید!

0
درد پشت زانو بیشتر در دوندگان و ورزشکاران دیده می شود اما در افراد عادی نیز ممکن است رخ دهد. درد پشت زانو می تواند علل مختلفی داشته باشد که نیاز به بررسی دارد. در این مقاله به بررسی 9 علل درد پشت زانو می پردازیم.

اگر شما یک دونده هستید و یا همانند دوندگان در روز مدتی را می‌دوید، ممکن است درد در ناحیه پشت زانو را به‌ خوبی احساس کنید؛ اما در صورتی‌ که تاکنون متوجه درد، ورم و سفت شدگی پشت زانو نشده‌اید، باید بدانید این مسئله ممکن است در آینده شما را از دویدن بازدارد.

علل درد پشت زانو

درد پشت زانو را باید جدی گرفت و در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرد و علت را جویا شد. در نوشتار پیش رو برخی از علل درد پشت زانو و همچنین راه‌های درمان آن آمده است. در ادامه با این علل و راه حل مناسب برای رفع آن آشنا خواهید شد تا به کلی از درد پشت زانو خلاص شوید .

1️⃣ تاندونیت همسترینگ

اگر در زمان شروع پیاده‌روی در ناحیه پشت زانو احساس ورم و درد دارید و در زمانی که ورزش نمی‌کنید درد و ورم تخفیف می‌یابد، دچار تاندونیت یا التهاب همسترینگ هستید. کسانی که مسافت‌های طولانی را پیاده‌روی می‌کنند و نیز در هنگام پیاده‌روی به حالت صحیح بدن توجه نمی‌کنند، از این‌ رو ممکن است دچار تاندونیت همسترینگ شوند. از زمانی که شروع به حرکت برای دویدن می‌کنید احساس درد و ورم در ناحیه پشت زانو شروع می‌شود. همچنین در هنگام کشش عضلات پا در زمان دویدن، درد و ورم بیشتر تشدید می‌شود. این‌ها از علائم تاندونیت همسترینگ هستند.

# راه‌ حل مناسب

محل آسیب باید توسط فیزیوتراپیست معاینه شود. عضلات و سبک راه رفتن باید توسط فیزیوتراپیست معاینه و بررسی شود و حرکات اصلاحی برای تخفیف درد عضلات تجویز شود. به گفته پروفسور مایکل اولسون فیزیولوژیست دانشگاه مونتگومری: بانداژ کردن محل باعث تخفیف درد و برای محدود کردن حرکات محل آسیب‌دیده توصیه می‌شود.

درد پشت زانو و هرآنچه باید درباره آن بدانید

2️⃣ کیست بیکر

کیست بیکر موجب احساس ورم و درد در ناحیه پشت زانو در هنگام کشش و خم کردن زانو می‌شود. کیست بیکر به کیستهایی که در ناحیه خلف زانو تشکیل میشود اطلاق میشود.کیست بیکر میتواند در اثر آرتروز زانو یا خود بخودی به وجود بیاید. اصطکاک غضروف‌ها نیز باعث به وجود آمدن درد در ناحیه پشت زانو یا بیکر کریست می‌شود. دوندگان و کسانی که می‌دوند بیشتر در معرض چنین آسیبی قرار دارند.

# راه‌حل مناسب

حرکات مکرر پا برای خم و راست شدن موجب تجمع مایع و تشکیل کیست در ناحیه پشت زانو می‌شود که گزینه مناسبی برای درمان استراحت است. همچنین تزریق آمپول و تخلیه آب جمع شده یکی از روش های درمان است. درصورتی‌که ورم و برآمدگی پشت زانو دوباره به وجود آید باعث می‌شود بیکر کریست مجدد فرد را گرفتار خود کند. در مواردی که کیست بیکر بزرگ باشد و درد زیادی داشته باشد یا باعث اختلال حرکت مفصل شده باشد درمان جراحی و خارج کردن کیست انجام می شود.

3️⃣ پارگی رباط صلیبی

کشش و پیچ خوردن ناگهانی زانو باعث پاره شدن رباط صلیبی می‌شود. رباط صلیبی باعث ثابت بودن پا می‌شود اما براثر افزایش سن فرسوده می‌گردد. آسیب کوچک در این ناحیه باعث ورم کردن پشت زانو است که دو الی سه هفته‌ ترمیم می‌یابد. آسیب بیشتر باعث پارگی بیشتر رباط شده و مدت‌ زمان ترمیم آن طولانی‌تر می‌گردد. در موارد بسیار شدید موجب عدم توانایی در راه رفتن، سست شدن و قفل شدن ناگهانی زانو هنگام فعالیت می‌شود.

# راه‌ حل مناسب

برای تشخیص میزان آسیب به رباط، MRI گزینه مناسب بوده اما در موارد خفیف استراحت و سرد کردن محل نیز باعث رفع مشکل می‌شود. همچنین فیزیوتراپی توسط پزشک تجویز شده و از طریق برخی حرکات خاص باعث بهبود می‌شود. در صورتی‌ که ورم و درد پشت زانو از طریق موارد گفته‌ شده بهبود نیابد، عمل جراحی رباط صلیبی تنها گزینه خواهد بود. هرچند عمل جراحی ممکن است برای مدتی شما را از راه رفتن محروم کند اما پس از بهبود شگفت‌ زده می‌شوید.

درد پشت زانو

4️⃣ التهاب ماهیچه پشت ساق پا

گاستروكنميوس‌، ماهیچه پشت ساق پا است که تا زانو کشیده شده است. عضلات گاستروكنميوس‌ در هنگام کشش زانو و انگشتان پا در حال انقباض هستند. بر اساس گفته دکتر گریکس، اغلب دوچرخه‌ سواران گرفتار این مشکل می‌شوند؛ زیرا اگر ارتفاع و فاصله زین دوچرخه تنظیم نباشد، ماهیچه‌های پشت ساق پا در حالت غیراستانداردی قرار می‌گیرد. در این صورت در اثر کشش و فشار به این ناحیه شده و به آن تاندونیت گاستروكنميوس‌ گفته می‌شود.

# راه‌ حل مناسب

استراحت، سرد کردن و بانداژ کردن بهترین راه است. برای تخفیف ورم پا توصیه می‌شود در هنگام راه رفتن از بانداژ کشی برای این ناحیه استفاده شود. بانداژ از طریق جلوگیری از کشش عضلات و کمک به آن‌ها باعث بهبود ورم پشت زانو می‌شود. در صورت تکرار ورم و درد در هنگام دوچرخه‌سواری باید از استاندارد بودن دوچرخه اطمینان حاصل و به پزشک مراجعه کرد.

از دیگر علل درد پشت زانو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد آرتروز زانو میتواند خود را در هر جایی از اطراف مفصل از جمله پشت مفصل نشان دهد.علت آن معمولا بد راه رفتن در اثر درد و فشار امدن به عضلات ناحیه پشت مفصل زانو است.
 • لخته شدن خون در عروق پا: از جمله موارد بسیار مهم و اورژانسی در درد ناحیه پشت زانو شک به ایجاد ترومبوز(لخته خونی)در آن ناحیه است.معمولا درد پشت زانو و ساق پا وجود دارد،و اندام درگیر گرمتر و متورم تر از اندام سمت مقابل خواهد بود.این حالت معمولا در افراد مستعد(چاق یا سابقه بیماری قلبی عروقی و یا سابقه قبلی ترومبوز)پس از بی حرکتی طولانی رخ خواهد داد.(مانند مسافرت طولانی با هواپیما یا استراحت طولانی.) به همین خاطر درد شدید و ناگهانی پشت زانو که به ساق پا تیر میکشد احتیاج به بررسی اورژانسی دارد.

5️⃣ گرفتگی عضلات پا

گرفتگی عضله پا میتواند منجر به زانو درد شود. گرفتگی معمولا در یک عضله ایجاد میشود. درد زانو معمولا در زیر زانو، بیشتر در همسترینگ یا کشاله ایجاد می شود. گرفتگی عضله در زنان باردار و افراد فعال امری رایج است.

گرفتگی سریع اتفاق می افتد و خیلی قوی و درد آور است. اسپاسم عضله حدودا 10 دقیقه طول می کشد. کشیدن عضله و نوشیدن آب می تواند به شما در کاهش درد کمک کند.

دیگر دلایل گرفتگی عضله پا

 • آسیب عصبی
 • کم آبی
 • عفونت
 • بیماری کبدی
 • وجود مواد سنگین در خون

6️⃣ ترومبوز عمقی وریدهای پا

ترومبوز عمقی وریدی بدلیل لخته شدن خون در داخل رگ‌ های ساق پا یا ران اتفاق می افتد و سبب بروز درد در آن نواحی بخصوص در هنگام ایستادن می‌ شود. برخی از علائم ترومبوز عروقی عبارتند از:

✳ ورم پا

✳ قرمزی پوست

✳ گرم شدن محل لختگی

# راه حل مناسب

ترومبوز عمقی وریدها باید به سرعت مورد درمان و معالجه قرار گیرد؛ زیرا لخته خون می ‌تواند به داخل ریه منتقل و سپس باعث گرفتگی عروق ریه شود که این موضوع می تواند تهدید کننده زندگی فرد باشد.

ترومبوز عمقی وریدهای پا با داروهای رقیق کننده خون قابل درمان است. این نوع داروها از ایجاد لخته جدید و بزرگ شدن لخته های خون قبلی جلوگیری می ‌کنند.پارگی مینیسک

7️⃣ پارگی منیسک زانو

حقیقتا منیسک زانو باعث استحکام و استقامت زانو می‌ شود. پاره شدن منیسک در ورزشکاران بیشتر بر اثر نشستن و چرخیدن روی زانو اتفاق میافتد. با بالا رفتن سن، بافت منیسک ضعیفتر شده و انجام حرکات چرخشی، آنها را بیشتر مستعد پاره شدن قرار .

# راه حل مناسب

پاره شدن منیسک اغلب با صدای تق همراه است و ممکن است در ابتدا درد چندانی را به همراه نداشته باشد. پس از چند روز راه رفتن بر روی آن به مرور احساس درد بیشتر می‌ شود.

استراحت، بالا بردن اندام و گذاشتن یخ روی محل آسیب دیده سبب کم تر شدن درد و بهبود سریع تر می‌ شود. در صورت عدم بهبودی، درمان باید از طریق عمل جراحی انجام شود.

برخی از علائم پارگی منیسک زانو عبارتند از:

 • كوفتگى‌ عضلات زانو
 • ورم
 • ضعف
 •  قفل شدن زانو

8️⃣ کندرومالاسی

نرم شدن غضروف مفصل، سبب ایجاد کندرومالاسی می‌ شود. غضروف، بافتی لاستیکی شکل است که بین استخوانها قرار می گیرد و از اصطکاک آنها با یکدیگر در زمان راه رفتن جلوگیری می ‌کند.

آسیب به زانو، افزایش سن، التهاب مفاصل و استفاده بیش از حد از مفصل می ‌تواند خطر ایجاد کندرومالاسی را افزایش دهد. یکی از محل های رایج این بیماری غضروف زیر کاسه زانو است. از بین رفتن غضروف زانو موجب اصطکاک استخوان ها و ایجاد درد در آنها می‌ شود.

برخی از علائم این عارضه، عبارتند از: 

 • ضعف یا پیچش زانو
 • احساس ساییدگی استخوان ها در هنگام خم و راست کردن زانو
 • مشکل در حرکت دادن زانو

9️⃣ التهاب مفاصل

التهاب می تواند باعث تخریب غضروف مفصلی شود. انواع التهاب مفصلی که موجب آسیب به زانو می‌ شوند عبارتند از:

 •  استئوآرتریت (آرتروز) که رایج ترین نوع التهاب مفاصل است و بر اثر ساییدگی غضروف، ناشی از افزایش سن اتفاق میافتد.
 •  التهاب روماتیسمی (آرتریت روماتویید) که نوعی بیماری خود ایمنی است و در اثر حمله اشتباهی دستگاه ایمنی به مفاصل خود فرد اتفاق میافتد.
 •  لوپوس‌، یکی دیگر از بیماری های خود ایمنی است که موجب التهاب در زانو و دیگر مفاصل می‌ شود.
 •  سوريازیس‌ نیز باعث درد مفاصل و ضایعات پوستی می‌ شود.

درد ناشی از التهاب مفاصل از طریق تمرین درمانی و مصرف دارو  و گاه جراحی قابل درمان است.

 

⚠ توجه: درمان خانگی برای درد پشت زانو قبل از تشخیص به هیچ وجه توصیه نمی شود، چون ممکن است عامل آن اتفاق مهمی (مانند لخته خون) باشد که از نظر پنهان بماند.
برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

کلینیک درد مهرگان | درمان زانو درد و کمر درد

 

درد پشت زانو؛ و هر آنچه درباره آن باید بدانید!
4.1 (82.86%) 7 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 6سال است که پشت زانو یم درد دارد گاهی کمتر وگاهی خیلی زیاد میشود که خیلی ازاردهنده است ام ار ای گرفتم دکتر متخصص گفت زانویت کاملا سالم است اما نتواست درد زانوی مرا تشخیص دهد من راهرفتن زیاد دویدن وپله ایستادن زیاد حرکت سریع وورزش نمیتونم انجام دهم ودرد مرا خیلی اذیت میکند
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 9 ماه پیش)
   با سلام و عرض احترام
   با توجه به علائمی که ذکر کردین احتمال مشکل از کمر و یا زانو میباشد بنا به تشخیص دقیقتر و‌ معاینه ی دقیق توسط متخصصین لطفا با عکس زانو به کلینیک درد مهرگان مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 6سال است که پشت زانو یم درد دارد گاهی کمتر وگاهی خیلی زیاد میشود که خیلی ازاردهنده است ام ار ای گرفتم دکتر متخصص گفت زانویت کاملا سالم است اما نتواست درد زانوی مرا تشخیص دهد من راهرفتن زیاد دویدن وپله ایستادن زیاد حرکت سریع وورزش نمیتونم انجام دهم ودرد مرا خیلی اذیت میکند
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 9 ماه پیش)
   با سلام و عرض احترام
   با توجه به علائمی که ذکر کردین احتمال مشکل از کمر و یا زانو میباشد بنا به تشخیص دقیقتر و‌ معاینه ی دقیق توسط متخصصین لطفا با عکس زانو به کلینیک درد مهرگان مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من هنگام خم کردن پای سمت چپم وباز کردنش یه درد ی پشت زانوم دارم وقتی باز میشه چندثانیه بیشتر نیست ممنون میشم واقعا نگرانم متاسفانه فرصت رفتن دکترو ندارم 09126032218باسپاس فراوان اگه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام و عرض احترام
   درد پشت زانو ممکنه مربوط به مفصل ، عصب ، عضله یا حتی کمر باشه
   برای تشخیص حتما باید معاینه بشین
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مادرم ۶۳سالشونه هردوتازانوشون آرتروزدارن چندساله رگ زیرزانوشون درد میکنه هرچی دکتر رفتن خوب نشده حتی فیزیوتراپی هم جواب نداده طب سوزنی هم همینطوربعضی اوقات اینقدرمیگیره که نمیتونن راه برن هنوزعلتش روپیدانکردن میخواستم ازشمابپرسم علت رو ممنونم
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام و عرض احترام
   تشریف بیارین ما معاینه شون کنیم ببینیم آیا به تزریق اوزون جواب میدن یا حتما باید عمل بشن
 • تصویر کاربر شادی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید بنده سوالی داشتم اینجانب 35 سال سن دادم و پشت زانوی اینجانب بسیار درد میکند و رگهای بنفشی پشت ساق پا و بالای زانو مشاهده می گردد همچنین هر دو ساق پای اسنجانب بنظر خودم کمی متورم است
  لطفا راهنمایید کنید...
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام و عرض احترام
   احتمالا دچار واریس هستین‌
   باید معاینه و بررسی بشین
 • تصویر کاربر اصغر شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.
  چند روزی هست که هنگام صاف کردن پای چپم بعد از نشستن و هنگام بلند شدن درد شدیدی در ناحیه گودی پشت زانو حس میکنم.خواستم راهنمایی کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و عرض احترام
   ممکنه مشکل از خود زانو باشه
   با عصبهایی که از کمر به سمت نوک انگشتان کشیده شده
   باید معاینه بشین
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۱۰ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۲۷ساله هستم که الان حدود یک ساله که درد خفیف پشت زانو دارم که با ایستادن طولانی یا راه رفتن طولانی تشدید میشود البته فوتسال بازی میکردم که یک ساله دیگه بازی نمیکنم لطفا درمان خانگی پیشنهاد بدین ممنون.
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۱۰ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و عرض احترام
   بهترین درمان برای شما ورزشهای خاص مفصل زانوئه که باید هر روز و به طور منظم انجام بشه
   ورزشها در کانال تلگرام کلینیک موجوده
 • تصویر کاربر محمود یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام يه چند وقتي با رفيقم شوخي ميکردم ولي او محکم ميزد پشت پام که زانوم مي گرفت تو يخچال بعد از مدتي الان موقع نماز تق تق ميکنه ولي درد نميکنه فقط موقعي که زياد سرپا مي ايستم يکي از رگ هاش درد ميکنه به پزشک عمومي مراجعه کردم که تو همه چي سر درمياره يه چندتا قرص تقويت عضله مفصل بهم داد وگفت که پياده روي کن رو سطح صاف الان ايا احتياجي به عکس ام ار اي هست يا راهکار ديگه اي ممنون از شما
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر