آیا پارگی دیسک کمر درمان دارد؟

0
یک علت شایع درد پا و قسمت پایینی کمر، فتق یا پارگی دیسک کمر است. در این نوشتار به بررسی علائم، علل و روش های درمان پارگی دیسک کمر می پردازیم.

علائم پارگی دیسک کمر ممکن است شامل درد شدید، اسپاسم یا گرفتگی عضلانی، درد سیاتیک، ضعیف شدن پا یا از دست دادن عملکرد پا باشد. عطسه کردن، سرفه کردن یا خم شدن معمولا درد را تشدید می کند. از دست دادن کنترل مثانه و روده به ندرت اتفاق می افتد، اما اگر اتفاق افتاد، فورا جویای درمان باشید.

درد سیاتیک یک نشانه ی متداول مرتبط با پارگی دیسک کمر است. وارد آمدن فشار بر روی یک یا چند عصب مرتبط با عصب سیاتیک می تواند سبب درد، سوزش، مورمور و بی حسی شود که از باسن تا به درون پا و گاهی کف پا کشیده می شود. در پارگی دیسک کمر معمولا یک سمت (چپ یا راست) درگیر می شود.

ستون فقرات

آناتومی ستون فقرات

در ابتدا، یک بررسی اجمالی بر ساختمان ستون فقرات می کنیم تا شما بهتر درک کنید که چگونه پارگی دیسک کمر می تواند سبب درد پا و قسمت پایینی کمر شود.

در بین هر کدام از 5 مهره کمر یک دیسک وجود دارد (یک لایه ی فیبروزی سخت و جاذب ضربه). صفحات انتهایی، انتهای مهره ها را در یک راستا قرار داده و به قرار گرفتن هر دیسک در جای خودش کمک می کنند. هر دیسک دارای یک نیام لاستیک مانند (annulus fibrosus) است که یک ماده ی ژل مانند (nucleuspulposus) را پوشش می دهد.

پارگی دیسک زمانی اتفاق می افتد که نیام لاستیک مانند ترک می خورد یا شکسته می شود و ماده ی ژل مانند خارج می شود. این حالت پارگی دیسک یا بیرون زدگی دیسک نام دارد.

وقتی پارگی دیسک اتفاق می افتد، می تواند بر روی طناب نخاعی یا اعصاب نخاعی فشار وارد کند. در سراسر ستون فقرات، اعصاب از طناب نخاعی منشعب می شوند و به قسمت های مختلفی از بدن می رسند (تا به احساس کردن و حرکت کردن کمک کنند).

این اعصاب از گذرگاه های کوچکی بین مهره ها و دیسک ها عبور می کنند، بنابراین اگر یک دیسک پاره شده بر روی گذرگاه فشار وارد کند، می تواند سبب فشرده شدن یا در تنگنا قرار گرفتن عصب شود. این وضعیت می تواند به درد مرتبط با پارگی دیسک کمر ختم شود.

عوامل خطر در ایجاد پارگی دیسک کمر

عوامل متعددی خطر پارگی دیسک کمر را افزایش می دهند، از جمله:

❇ استفاده از تنباکو، ورزش نکردن و کافی نبودن مواد غذایی ای که در سلامتی دیسک شرکت دارند، می توانند خط ابتلا به پارگی دیسک کمر را افزایش دهند.

❇ همزمان با افزایش سن، تغییرات بیوشیمیایی طبیعی سبب می شود که دیسک ها به تدریج خشک شوند. خشکی دیسک ها می تواند بر استقامت و انعطاف پذیری دیسک ها اثر گذار باشد. به عبارت دیگر، فرایند افزایش سن می تواند سبب شود که دیسک های کمر کمتر توانایی جذب ضربه حاصل از حرکات (که یکی از وظایف اصلی آنهاست) را داشته باشند.

❇ طرز ایستادن نامناسب هنگامی که با حرکات نامناسب بدنی همراه باشد بر روی ستون فقرات فشار وارد می کند و توانایی طبیعی آن برای حمل قسمت اعظم وزن بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

از ترکیب این عوامل و فرسودگی ناشی از کارهای روزانه، صدمه، بلند کردن نامناسب اجسام  یا چرخیدن های نامناسب به آسانی می توان فهمید چرا یک دیسک ممکن است پاره شود.

درمان خانگی سیاتیک، پارگی دیسک کمر

چگونه یک دیسک پاره می شود؟

یک پارگی ممکن است به صورت ناگهانی یا در طول هفته ها یا ماه ها رخ دهد. چهار سطح پاره شدن دیسک عبارتند از:

1️⃣ انحطاط دیسک

تغییرات شیمیایی مرتبط با افزایش سن سبب ضعیف شدن دیسک بدون پارگی آن می شود.

2️⃣ افتادگی دیسک

 شکل و موقعیت دیسک با برخی برخوردهای جزئی، در کانال نخاعی یا اعصاب نخاعی تغییر پیدا می کند. این حالت بیرون زدگی یا برآمدگی دیسک نیز گفته می شود.

3️⃣ اکستروژن

 هسته ی ژل مانند از دیواره ی لاستیک مانند خارج می شود اما در درون دیسک باقی می ماند.

4️⃣ جدا شدگی دیسک یا دیسک جدا شده

 هسته ی ژل مانند از دیواره ی لاستیک مانند خارج می شود و می تواند پس از آن به بیرون از دیسک بین مهره ای راه پیدا کند.

جراحی بسته دیسک کمر، تشخیص پارگی دیسک کمر

چگونه پارگی دیسک کمر تشخیص داده می شود؟

جالب توجه است که هر پارگی دیسکی علائم ندارد. برخی افراد پس از اینکه یک عکس اشعه x برای دلیلی غیر مرتبط می گیرند متوجه پارگی یا بیرون زدگی دیسک خود می شوند.

معمولا علائم مخصوصا درد، بیمار را مجبور به دنبال کردن درمان می کند. ملاقات با پزشک معمولا با یک معاینه ی فیزیکی و معاینه ی نورولوژیکی (عصبی) همراه است. او همچنین تاریخچه ی پزشکی شما را بررسی می کند و از شما درباره ی علائمی که تا به حال تجربه کرده اید و اینکه چه درمان هایی برای کاهش درد پیش گرفته اید سوال خواهد کرد.

یک عکس اشعه x  ممکن است برای مطمئن شدن از اینکه دیگر عوامل کمر درد مانند آرتروز (اسپوندیلوز) یا لغزش مهره ای دخیل نیستند، لازم باشد.

یک سی تی اسکن یا MRI حدود و مکان آسیب دیسک را بررسی می کند. این آزمایشات تصویربرداری می توانند بافت نرم (مانند دیسک) را نشان دهند.

گاهی اوقات یک میلوگرام لازم است. در این آزمایش تزریق یک نوع رنگ صورت می گیرد. این رنگ به خوبی در سی تی اسکن نشان داده می شود و به پزشک این توانایی را می دهد مناطق مشکل دار را به آسانی ببیند.

آیا پارگی دیسک کمر درمان دارد؟

پس از آسیب اولیه، پزشک ممکن است سرما درمانی و  دارو را توصیه کند. در طول مدت 24 تا 48 ساعت اولیه، سرما درمانی به کاهش تورم، اسپاسم عضلانی و درد، از طریق کاهش جریان خون کمک می کند. به هیچ وجه سرما یا یخ را مستقیما با پوست تماس ندهید. بسته ی یخ یا ماده ی سرد را در یک حوله بپیچید و بیش از 15 دقیقه از آن استفاده نکنید.

داروها ممکن است شامل یک ضد التهاب برای کاهش تورم، یک شل کننده ی عضلات برای آرام کردن اسپاسم و یک مسکن برای کم کردن درد شدید و کوتاه مدت (حاد) باشند. درد خفیف تا متوسط ممکن است با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی درمان شود. این داروها با تسکین درد و تورم عمل می کنند.

⚠ توجه : لطفا قبل از استفاده از هر کدام از این داروها، با پزشکتان مشورت کنید.

معمولا، پس از 48 ساعت اول، گرما درمانی می تواند اعمال شود. گرما جریان خون را برای استراحت و گرم کردن بافت های نرم افزایش می دهد. جریان خون افزایش یافته، توکسین های (سموم) محرک حاصل اسپاسم عضلانی و آسیب دیسک بین مهره ای که ممکن است در بافت ها انباشته شده باشند را دور می کند. هرگز حرارت را مستقیما بر پوست اعمال نکنید. در عوض، منبع حرارت را در حوله ای ضخیم برای کمتر از 20 دقیقه بپیچید.

1️⃣ تزریق نخاعی

اگر درد پا شدید بوده یا ضعیف شدن پا در حال گسترش باشد، پزشک احتمالا تزریق نخاعی (اپیدوراال) استروئید را تجویز کند. تزریق نخاعی استروئید داروی ضد التهاب را در فضای نزدیک به اعصاب تحت تاثیر در مهره های کمری قرار می دهد. شما باید قبل از استفاده از این گزینه با پزشکتان مشورت کرده و در مورد عوارض جانبی احتمالی از او سوال کنید.

2️⃣ فیزیوتراپی

پزشک ممکن است فیزیوتراپی را توصیه کند. دستورات پزشک از طریق نسخه به فیزیوتراپ می رسند. فیزیوتراپی شامل ترکیبی از درمان ها برای کاهش درد و افزایش انعطاف پذیری است. برخی مثال ها عبارتند از : سرما و گرما درمانی، ماساژ آرام، کشش و کشش لگن. اما فیزیوتراپ شما با شما کار خواهد کرد تا بهترین برنامه ی درمانی برای درد و دیگر علائم شما را تهیه کند.

یک خبر خوب: در 4 تا 6 هفته، اغلب بیماران در می یابند که علائمشان بدون جراحی از بین رفته است.

3️⃣ درمان جراحی دیسک پاره شده ی کمر

جراحی ستون فقرات در صورتی در نظر گرفته می شود که درمان غیر جراحی باعث از بین رفتن علائم نشود. درد مداوم، ضعیف شدن پا یا از دست دادن عمکرد نیازمند ارزیابی بیشتری است. ندرتا، پارگی دیسک کمر سبب بی اختیاری مثانه یا روده ای یا بی حسی ناحیه ی تناسلی یا کشاله ران می شود که در اینصورت نیاز به رسیدگی پزشکی سریع است.

اگر جراحی توصیه شده است، همواره هدف عمل و نتایجی که می توانید انتظار داشته باشید را سوال کنید. شما باید تمامی جزئیات چیزی که توصیه شده را بدانید. و در گرفتن نظر یک جراح ستون فقرات دیگر تردید نکنید. جراحی ستون فقرات تصمیمی بزرگ است، بنابراین در انجام آن عجله نکنید. برای کاهش فشار عصب و درد پا، جراحی معمولا شامل یک دیسککتومی می شود (برداشتن همه یا بخشی از دیسک بین مهره ای).

به علاوه، جراح ممکن است برای دسترسی به دیسک پاره شده نیاز داشته باشد بخشی از استخوان پوشاننده ی عصب را بردارد. این فرایند لامینوتومی نام دارد.

خوشبختانه، این فرایند ها اغلب می توانند با استفاده از تکنیک هایی با حداقل سطح تهاجم انجام شوند. جراحی ستون فقرات با حداقل سطح تهاجم  نیاز به برش های بزرگ ندارد و در عوض از برش های کوچک و ابزارهای مخصوص کوچک و دستگاه هایی از جمله میکروسکوپ و اندوسکوپ در حین عمل استفاده می کند.

 

آیا می شود از پارگی دیسک کمر جلوگیری کرد؟

چندی قبل تر در این مقاله ما به شما گفتیم که یک علت شایع پارگی دیسک کمر افزایش سن است که ما نمی توانیم از آن اجتناب کنیم. آیا این به این معنی است که ما هیچ کاری برای جلوگیری از پارگی دیسک کمر نمی توانیم انجام دهیم؟ البته که نه. چندین عامل وجود دارند که تحت کنترل شما هستند و عبارتند از: مراقبت خوب از ستون فقرات، توجه به وضعیت ایستادن، سیگار نکشیدن، انتخاب های غذایی مناسب، ورزش کردن، و استفاده خوب از حرکات بدن مخصوصا هنگامی که درحال بلند کردن چیزی هستید.

انجام دادن تمامی این موارد ضمانت نمی کند که شما هرگز پارگی دیسک کمر نمی گیرید اما این ها معمولا اقدامات سلامتی عمومی هستند که می توانند برای تلاش جهت جلوگیری از درد قسمت پایینی کمر که در اثر پارگی دیسک به وجود می آید بکار گرفته شوند.

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 کلینیک درد مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

 

آیا پارگی دیسک کمر درمان دارد؟
3.8 (75.71%) 56 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زویا شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  11 روز پیش کمردرد بسیار شدید گرفتم .10 روز استراحت مطلق کردم. mri گرفتم و دکتر اعلام کرد دیسک بین مهره 5 و 4 پاره شده. می توانم به کار برگردم. فقط باید بیشتر از 40 دقیقه ننشینم . پس از یک روز سر کار رفتن مجددا درد دارم ولی خیلی کمتر از دفعه قبل. ایا باید مجددا استراحت کنم یا به سر کار برگردم و شرایط نشستن را رعایت کنم.و اینکه ایا وضعیتم با سر کار رفتن بدتر می شود
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و عرض احترام
   استراحت بیش از حد عضلات کمرتون رو ضعیف میکنه
   بهتره بیش از ۲ هفته نشه
   راه رفتن داخل آب برای پیشکیری خیلی خیلی اهمیت داره
   که خدای نکرده دوباره دچار مشکل نشین
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.
  من حدوده چهارماهه عمل بازرویدیسک مهره ۵کمرم انجام دادم ولی هرموقع دراز میکشم ومیخوام بلند بشم بدنم ازقسمت میانی کمربه سمت راست کج میشه وبعدازکمی رله رفتن درست میشه ودرآخرین Mriکه دوروزپیش انجام دادم همه چیز رانرمال نشون داده جزاینکه میگه دیسک ۵هیدراته شده وتورم مهره ۵.خواهشا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و‌عرض احترام
   بهتره دو ماه دیگه صبر کنین و به توصیه های پزشکتون عمل کنین
   اگه بعد دو ماه هنوز درد داشتین به ما مراجعه کنین
 • تصویر کاربر مجاهد شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حدود ۹ مته قبل تصادف کردم و با باسن خوردم زمین و کشیده شدم اوایل مدتی درد شدید بود و با آمپول تسکین میدادم وای الان در د قسمت پایین کمر و لگن چپ اذیتم میکنه
  جواب ام ار ای رو هم از دو تا دکتر گرفتم هر دو گفتن باید عمل شه ،من نمیخوام عمل کنم
  عواقبی داره؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و عرض احترام
   اجازه بدین متخصصین ما شما رو ببینن
   ممکنه با انجام‌تزریقاتی دیگه نیاز به جراحی نداشته باشین
 • تصویر کاربر وخیمی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام

  دیسک کمرمن پاره شده وپای راستم سر میشه همراه باموچ پا ولی بی اختیاری مثتانه ندارم سری لگن ندارم آیا به جز جراحی راهی دارم
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و‌احترام
   باید سریعا توسط جراحان ستون فقرات ما معاینه و بررسی بشین
 • تصویر کاربر ارسلان9748 پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  بعد از mri دکتر جراح گفتند که دچار پارگی دیسک شدم
  و باید سریعا عمل جراحی انجام بدم
  دچار تردید شدم که آیا انجام بدم بعد از عمل می توانم همانند قبل کار های روزمره را انجام دهم
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   به هیچ وجه عجله نکنین
   بهتره توسط متخصصین جراحی ستون فقرات ما هم معاینه بشین
   شاید با یه تزریق اپیدورال ساده خیلی خوب بشین
 • تصویر کاربر نرگس شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مادرم سنشون ۶۳هست و دیسک کمرشون پاره شده که متاسفانه. دکتر بعد از یکسال تشخیص دادن و تو این یکسال ایشون پاهلشون ضعیف شده و الان قادر به راه رفتن نیستن و مثانه شود هم دچار مشکل شده ،آیا جراحی برای ایشون باعث میشه که بتونن راه برن؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و عرض احترام
   بستگی به مقدار تنگی ممکنه جراحی باز یا عمل بسته ی لیزری یا تزریق فورامینال یا اپیدورال کمکشون کنه
   باید ببینیم‌نظر متخصصین‌جراحی مغز‌و‌اعصاب کلینیک‌مهرگان‌چیه
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر میثم شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من نزدیک دوسال پیش پارگی دیسک داشتم.ده جلسه رفتم دکتر کایروپراکتیک.دکتر گفت احتیاجی به جراحی نیست.
  .ولی چند روز پیش ورزش دراز نشست انجام میدادم که روزه بعدش درد خیلی کمی وست کمرم احساس کردم.دوتاانگشتای کوچکم که دوسال پیش سر شده بود.یکم گزگز میکنه.می خواستم ببینم کمرم دوباره دیسکش پاره شده.؟احتاجی هست دوباره برم کایرو پراکتیک؟پارگی دیسک باکایرو پراکتیک درست میشه؟ممنونم
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و عرض احترام
   حتما یه ام ار ای جدید بگیرین و بیارین کلینیک متخصصین جراح ستون فقرات ما ببینن
   با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر میثم شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من نزدیک دوسال پیش پارگی دیسک داشتم.ده جلسه رفتم دکتر کایروپراکتیک.دکتر گفت احتیاجی به جراحی نیست..ولی چند روز پیش ورزش دراز نشست انجام میدادم که روزه بعدش درد خیلی کمی وست کمرم احساس کردم.دوتاانگشتای کوچکم که دوسال پیش سر شده بود.یکم گزگز میکنه.می خواستم ببینم کمرم دوباره دیسکش پاره شده.؟احتاجی هست دوباره برم کایرو پراکتیک؟پارگی دیسک باکایرو پراکتیک درست میشه؟ممنونم
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و عرض احترام
   حتما یه ام ار ای جدید بگیرین و بیارین کلینیک متخصصین جراح ستون فقرات ما ببینن
   با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام . MRI و دکترا میگن پارگی دیسک دارم ولی کمر من زیاد درد نمیکنه پای راستم یه وقتهای خیلی کم در موقع راه رفتن درد میکنه ولی دکنر میگه سریع باید عمل بشه شما چی صلاح میدونین
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب
   اگه درد و علایمتون شدید نیست بهتره الان بهش فشار نیارین و برین تو استخر راه برین
   اگه بهتر نشدین با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر غلامحسین شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  چند سالی است که دیسک کمر دارم
  بیستر کمرم و پشت رانم در گیر میشد
  دفعه آخر حدود سه ماه پیش وقتی والیبال بازی کردم دردم گرفت
  الان دردم ادامه داره
  بدنم رو هم کج میکنه
  البته فکر کنم فتق دیسک مربوط به دوازده سال پیش میشه
  الان چهل سالمه و دبیر آموزش و پرورش هستم
  لطفا بهترین در مان رو برام بگین تا بیا خدمتتان
  محل اقامتم شهرستان دلفان هستش.
  ممنونم از شما
  خداقوت
  یاحق
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر