آیا پارگی دیسک کمر درمان دارد؟

0
یک علت شایع درد پا و قسمت پایینی کمر، فتق یا پارگی دیسک کمر است. در این نوشتار به بررسی علائم، علل و روش های درمان پارگی دیسک کمر می پردازیم.

علائم پارگی دیسک کمر ممکن است شامل درد شدید، اسپاسم یا گرفتگی عضلانی، درد سیاتیک، ضعیف شدن پا یا از دست دادن عملکرد پا باشد. عطسه کردن، سرفه کردن یا خم شدن معمولا درد را تشدید می کند. از دست دادن کنترل مثانه و روده به ندرت اتفاق می افتد، اما اگر اتفاق افتاد، فورا جویای درمان باشید.

درد سیاتیک یک نشانه ی متداول مرتبط با پارگی دیسک کمر است. وارد آمدن فشار بر روی یک یا چند عصب مرتبط با عصب سیاتیک می تواند سبب درد، سوزش، مورمور و بی حسی شود که از باسن تا به درون پا و گاهی کف پا کشیده می شود. در پارگی دیسک کمر معمولا یک سمت (چپ یا راست) درگیر می شود.

ستون فقرات

آناتومی ستون فقرات

در ابتدا، یک بررسی اجمالی بر ساختمان ستون فقرات می کنیم تا شما بهتر درک کنید که چگونه پارگی دیسک کمر می تواند سبب درد پا و قسمت پایینی کمر شود.

در بین هر کدام از 5 مهره کمر یک دیسک وجود دارد (یک لایه ی فیبروزی سخت و جاذب ضربه). صفحات انتهایی، انتهای مهره ها را در یک راستا قرار داده و به قرار گرفتن هر دیسک در جای خودش کمک می کنند. هر دیسک دارای یک نیام لاستیک مانند (annulus fibrosus) است که یک ماده ی ژل مانند (nucleuspulposus) را پوشش می دهد.

پارگی دیسک زمانی اتفاق می افتد که نیام لاستیک مانند ترک می خورد یا شکسته می شود و ماده ی ژل مانند خارج می شود. این حالت پارگی دیسک یا بیرون زدگی دیسک نام دارد.

وقتی پارگی دیسک اتفاق می افتد، می تواند بر روی طناب نخاعی یا اعصاب نخاعی فشار وارد کند. در سراسر ستون فقرات، اعصاب از طناب نخاعی منشعب می شوند و به قسمت های مختلفی از بدن می رسند (تا به احساس کردن و حرکت کردن کمک کنند).

این اعصاب از گذرگاه های کوچکی بین مهره ها و دیسک ها عبور می کنند، بنابراین اگر یک دیسک پاره شده بر روی گذرگاه فشار وارد کند، می تواند سبب فشرده شدن یا در تنگنا قرار گرفتن عصب شود. این وضعیت می تواند به درد مرتبط با پارگی دیسک کمر ختم شود.

عوامل خطر در ایجاد پارگی دیسک کمر

عوامل متعددی خطر پارگی دیسک کمر را افزایش می دهند، از جمله:

❇ استفاده از تنباکو، ورزش نکردن و کافی نبودن مواد غذایی ای که در سلامتی دیسک شرکت دارند، می توانند خط ابتلا به پارگی دیسک کمر را افزایش دهند.

❇ همزمان با افزایش سن، تغییرات بیوشیمیایی طبیعی سبب می شود که دیسک ها به تدریج خشک شوند. خشکی دیسک ها می تواند بر استقامت و انعطاف پذیری دیسک ها اثر گذار باشد. به عبارت دیگر، فرایند افزایش سن می تواند سبب شود که دیسک های کمر کمتر توانایی جذب ضربه حاصل از حرکات (که یکی از وظایف اصلی آنهاست) را داشته باشند.

❇ طرز ایستادن نامناسب هنگامی که با حرکات نامناسب بدنی همراه باشد بر روی ستون فقرات فشار وارد می کند و توانایی طبیعی آن برای حمل قسمت اعظم وزن بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

از ترکیب این عوامل و فرسودگی ناشی از کارهای روزانه، صدمه، بلند کردن نامناسب اجسام  یا چرخیدن های نامناسب به آسانی می توان فهمید چرا یک دیسک ممکن است پاره شود.

درمان خانگی سیاتیک، پارگی دیسک کمر

چگونه یک دیسک پاره می شود؟

یک پارگی ممکن است به صورت ناگهانی یا در طول هفته ها یا ماه ها رخ دهد. چهار سطح پاره شدن دیسک عبارتند از:

1️⃣ انحطاط دیسک

تغییرات شیمیایی مرتبط با افزایش سن سبب ضعیف شدن دیسک بدون پارگی آن می شود.

2️⃣ افتادگی دیسک

 شکل و موقعیت دیسک با برخی برخوردهای جزئی، در کانال نخاعی یا اعصاب نخاعی تغییر پیدا می کند. این حالت بیرون زدگی یا برآمدگی دیسک نیز گفته می شود.

3️⃣ اکستروژن

 هسته ی ژل مانند از دیواره ی لاستیک مانند خارج می شود اما در درون دیسک باقی می ماند.

4️⃣ جدا شدگی دیسک یا دیسک جدا شده

 هسته ی ژل مانند از دیواره ی لاستیک مانند خارج می شود و می تواند پس از آن به بیرون از دیسک بین مهره ای راه پیدا کند.

جراحی بسته دیسک کمر، تشخیص پارگی دیسک کمر

چگونه پارگی دیسک کمر تشخیص داده می شود؟

جالب توجه است که هر پارگی دیسکی علائم ندارد. برخی افراد پس از اینکه یک عکس اشعه x برای دلیلی غیر مرتبط می گیرند متوجه پارگی یا بیرون زدگی دیسک خود می شوند.

معمولا علائم مخصوصا درد، بیمار را مجبور به دنبال کردن درمان می کند. ملاقات با پزشک معمولا با یک معاینه ی فیزیکی و معاینه ی نورولوژیکی (عصبی) همراه است. او همچنین تاریخچه ی پزشکی شما را بررسی می کند و از شما درباره ی علائمی که تا به حال تجربه کرده اید و اینکه چه درمان هایی برای کاهش درد پیش گرفته اید سوال خواهد کرد.

یک عکس اشعه x  ممکن است برای مطمئن شدن از اینکه دیگر عوامل کمر درد مانند آرتروز (اسپوندیلوز) یا لغزش مهره ای دخیل نیستند، لازم باشد.

یک سی تی اسکن یا MRI حدود و مکان آسیب دیسک را بررسی می کند. این آزمایشات تصویربرداری می توانند بافت نرم (مانند دیسک) را نشان دهند.

گاهی اوقات یک میلوگرام لازم است. در این آزمایش تزریق یک نوع رنگ صورت می گیرد. این رنگ به خوبی در سی تی اسکن نشان داده می شود و به پزشک این توانایی را می دهد مناطق مشکل دار را به آسانی ببیند.

آیا پارگی دیسک کمر درمان دارد؟

پس از آسیب اولیه، پزشک ممکن است سرما درمانی و  دارو را توصیه کند. در طول مدت 24 تا 48 ساعت اولیه، سرما درمانی به کاهش تورم، اسپاسم عضلانی و درد، از طریق کاهش جریان خون کمک می کند. به هیچ وجه سرما یا یخ را مستقیما با پوست تماس ندهید. بسته ی یخ یا ماده ی سرد را در یک حوله بپیچید و بیش از 15 دقیقه از آن استفاده نکنید.

داروها ممکن است شامل یک ضد التهاب برای کاهش تورم، یک شل کننده ی عضلات برای آرام کردن اسپاسم و یک مسکن برای کم کردن درد شدید و کوتاه مدت (حاد) باشند. درد خفیف تا متوسط ممکن است با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی درمان شود. این داروها با تسکین درد و تورم عمل می کنند.

⚠ توجه : لطفا قبل از استفاده از هر کدام از این داروها، با پزشکتان مشورت کنید.

معمولا، پس از 48 ساعت اول، گرما درمانی می تواند اعمال شود. گرما جریان خون را برای استراحت و گرم کردن بافت های نرم افزایش می دهد. جریان خون افزایش یافته، توکسین های (سموم) محرک حاصل اسپاسم عضلانی و آسیب دیسک بین مهره ای که ممکن است در بافت ها انباشته شده باشند را دور می کند. هرگز حرارت را مستقیما بر پوست اعمال نکنید. در عوض، منبع حرارت را در حوله ای ضخیم برای کمتر از 20 دقیقه بپیچید.

1️⃣ تزریق نخاعی

اگر درد پا شدید بوده یا ضعیف شدن پا در حال گسترش باشد، پزشک احتمالا تزریق نخاعی (اپیدوراال) استروئید را تجویز کند. تزریق نخاعی استروئید داروی ضد التهاب را در فضای نزدیک به اعصاب تحت تاثیر در مهره های کمری قرار می دهد. شما باید قبل از استفاده از این گزینه با پزشکتان مشورت کرده و در مورد عوارض جانبی احتمالی از او سوال کنید.

2️⃣ فیزیوتراپی

پزشک ممکن است فیزیوتراپی را توصیه کند. دستورات پزشک از طریق نسخه به فیزیوتراپ می رسند. فیزیوتراپی شامل ترکیبی از درمان ها برای کاهش درد و افزایش انعطاف پذیری است. برخی مثال ها عبارتند از : سرما و گرما درمانی، ماساژ آرام، کشش و کشش لگن. اما فیزیوتراپ شما با شما کار خواهد کرد تا بهترین برنامه ی درمانی برای درد و دیگر علائم شما را تهیه کند.

یک خبر خوب: در 4 تا 6 هفته، اغلب بیماران در می یابند که علائمشان بدون جراحی از بین رفته است.

3️⃣ درمان جراحی دیسک پاره شده ی کمر

جراحی ستون فقرات در صورتی در نظر گرفته می شود که درمان غیر جراحی باعث از بین رفتن علائم نشود. درد مداوم، ضعیف شدن پا یا از دست دادن عمکرد نیازمند ارزیابی بیشتری است. ندرتا، پارگی دیسک کمر سبب بی اختیاری مثانه یا روده ای یا بی حسی ناحیه ی تناسلی یا کشاله ران می شود که در اینصورت نیاز به رسیدگی پزشکی سریع است.

اگر جراحی توصیه شده است، همواره هدف عمل و نتایجی که می توانید انتظار داشته باشید را سوال کنید. شما باید تمامی جزئیات چیزی که توصیه شده را بدانید. و در گرفتن نظر یک جراح ستون فقرات دیگر تردید نکنید. جراحی ستون فقرات تصمیمی بزرگ است، بنابراین در انجام آن عجله نکنید. برای کاهش فشار عصب و درد پا، جراحی معمولا شامل یک دیسککتومی می شود (برداشتن همه یا بخشی از دیسک بین مهره ای).

به علاوه، جراح ممکن است برای دسترسی به دیسک پاره شده نیاز داشته باشد بخشی از استخوان پوشاننده ی عصب را بردارد. این فرایند لامینوتومی نام دارد.

خوشبختانه، این فرایند ها اغلب می توانند با استفاده از تکنیک هایی با حداقل سطح تهاجم انجام شوند. جراحی ستون فقرات با حداقل سطح تهاجم  نیاز به برش های بزرگ ندارد و در عوض از برش های کوچک و ابزارهای مخصوص کوچک و دستگاه هایی از جمله میکروسکوپ و اندوسکوپ در حین عمل استفاده می کند.

 

آیا می شود از پارگی دیسک کمر جلوگیری کرد؟

چندی قبل تر در این مقاله ما به شما گفتیم که یک علت شایع پارگی دیسک کمر افزایش سن است که ما نمی توانیم از آن اجتناب کنیم. آیا این به این معنی است که ما هیچ کاری برای جلوگیری از پارگی دیسک کمر نمی توانیم انجام دهیم؟ البته که نه. چندین عامل وجود دارند که تحت کنترل شما هستند و عبارتند از: مراقبت خوب از ستون فقرات، توجه به وضعیت ایستادن، سیگار نکشیدن، انتخاب های غذایی مناسب، ورزش کردن، و استفاده خوب از حرکات بدن مخصوصا هنگامی که درحال بلند کردن چیزی هستید.

انجام دادن تمامی این موارد ضمانت نمی کند که شما هرگز پارگی دیسک کمر نمی گیرید اما این ها معمولا اقدامات سلامتی عمومی هستند که می توانند برای تلاش جهت جلوگیری از درد قسمت پایینی کمر که در اثر پارگی دیسک به وجود می آید بکار گرفته شوند.

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 کلینیک درد مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

 

آیا پارگی دیسک کمر درمان دارد؟
3.8 (75.71%) 56 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر غلامحسین شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  چند سالی است که دیسک کمر دارم
  بیستر کمرم و پشت رانم در گیر میشد
  دفعه آخر حدود سه ماه پیش وقتی والیبال بازی کردم دردم گرفت
  الان دردم ادامه داره
  بدنم رو هم کج میکنه
  البته فکر کنم فتق دیسک مربوط به دوازده سال پیش میشه
  الان چهل سالمه و دبیر آموزش و پرورش هستم
  لطفا بهترین در مان رو برام بگین تا بیا خدمتتان
  محل اقامتم شهرستان دلفان هستش.
  ممنونم از شما
  خداقوت
  یاحق
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب
   با توجه به علايم و ام ار ای شما به هیچ وجه صلاح نیست ورزش های سنگینی‌مث فوتبال یا والیبال انجام بدین
   برای مشکلات دیسکتون بهتره توسط جراحان اعصاب و ستون فقرات ما معاینه بشین
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر amirhosein شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من سه چهار ماهی هست دچار پارگی دیسک شدم و تو این مدت چندان درد نداشتم. اخیرا یکمی اذیت میکنه
  میخواستم بدونم که قابل درمان هست؟ در صورت جراحی آیا احتمال فلج شدن خیلی بالاست؟؟ خواهشا راهنمایی‌ام کنید
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب
   احتمال فلج شدن خیلی خیلی کمه
   نگران نباشین
   یه روز با ام‌ار ای تشریف بیارین متخصصین ما شما رو‌ویزیت و معاینه کنن تا خیالتون راحت تر بشه
 • تصویر کاربر زیبا شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام تاحالاطی مدت دوماه چهربارکمردردگرفتم که سمت راست کمرم دردمیکرده وباتزریق پیروکسیکام خوب شده ولی دفعه چهارم دردخیلی شدیدازسمت راست شروع شدوتمام کمرم راگرفت دردوحشتناک علتش چیه جناب دکترلطفاراهنمایی کنیدفقط کمرم بوده من وزنم زیاده البته
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و عرض احترام
   علل کمر درد متعدد هستن
   دیسک، فست، عضلات و.....
   ابتدا باید توسط متخصصین ما ویزیت و معاینه بشین
   اگه نیاز باشه ام ار ای کنین
   لطفا با ما تماس بگیرین
 • تصویر کاربر امير١١٢ جمعه ۱۴ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  در مراجعه به دكتر پس از گرفتن ام آر آى از كمر و زانوى سمت راست متوجه پارگى دسك و خارج شدن مايع ژلاتينى ديسك شدم و مينيسك خلفى زانوم هم پارگى گريد ٣دارد باز فيزيو تراپى ورزش و آب درمانى درد آرام تر و تقريبا از بين رفت ولى بعد از مدتى عوارض با شدت كمتر برگشته آيا درمان بهترى براى درد من وجود داره؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان جمعه ۱۴ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و عرض احترام
   بله
   ممکنه تزذیق گاز اوزون برای شما کارایی خوب داشته باشه
   و البته این کار حتما با اصلاح روش‌زندگی همراه باشه
 • تصویر کاربر امير١١٢ جمعه ۱۴ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  در مراجعه به دكتر پس از گرفتن ام آر آى از كمر و زانوى سمت راست متوجه پارگى دسك و خارج شدن مايع ژلاتينى ديسك شدم و مينيسك خلفى زانوم هم پارگى گريد ٣دارد باز فيزيو تراپى ورزش و آب درمانى درد آرام تر و تقريبا از بين رفت ولى بعد از مدتى عوارض با شدت كمتر برگشته آيا درمان بهترى براى درد من وجود داره؟
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان جمعه ۱۴ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و عرض احترام
   بله
   ممکنه تزذیق گاز اوزون برای شما کارایی خوب داشته باشه
   و البته این کار حتما با اصلاح روش‌زندگی همراه باشه
 • تصویر کاربر رضایت شنبه ۸ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  ایا بدون عمل جراحی پارگی دیسک ترمیم میشه یا بصورت مزمن هر چندوقت یکبار عود میکنه؟
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۸ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و عرض احترام
   پارکی دیسک یه اصطلاح عامیانه س
   از لحاظ علمی و رادیولوژی باید بررسی بشین که تشخیص دقیق انجام‌بشه
   اگه قابلیت عمل بسته لیزری دیسک رو داشته باشین توسط جراحان ستون فقرات ما در کلینیک انجام میشه
 • تصویر کاربر ارزو شنبه ۸ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام كمر درد شديد دارم ناگهان دچار ضعف عضلات در پا شدم كه توانايي ايستادن روي پاهايم را ندارم واي پاهايم حس دارد و قسمت راست بدنم از كمر به پايين به شدت درد ميكند
  با تشكر
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۸ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و احترام
   ممکنه دچار دیسک شدید یا تنگی کانال نخاعی شده باشین
   بهتره همراه با ام ار ای کمر تشریف بیارین کلینیک جراحان ستون فقرات ما شما رو معابنه کنن
 • تصویر کاربر ارزو شنبه ۸ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام كمر درد شديد دارم ناگهان دچار ضعف عضلات در پا شدم كه توانايي ايستادن روي پاهايم را ندارم واي پاهايم حس دارد و قسمت راست بدنم از كمر به پايين به شدت درد ميكند
  با تشكر
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۸ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و احترام
   ممکنه دچار دیسک شدید یا تنگی کانال نخاعی شده باشین
   بهتره همراه با ام ار ای کمر تشریف بیارین کلینیک جراحان ستون فقرات ما شما رو معابنه کنن
 • تصویر کاربر ارزو شنبه ۸ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام كمر درد شديد دارم ناگهان دچار ضعف عضلات در پا شدم كه توانايي ايستادن روي پاهايم را ندارم واي پاهايم حس دارد و قسمت راست بدنم از كمر به پايين به شدت درد ميكند
  با تشكر
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۸ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و احترام
   ممکنه دچار دیسک شدید یا تنگی کانال نخاعی شده باشین
   بهتره همراه با ام ار ای کمر تشریف بیارین کلینیک جراحان ستون فقرات ما شما رو معابنه کنن
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۷ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با درود فراوان
  میخواستم بپرسم کدام روش در درمان دیسک کمر و گردن بر روشهای دیگه برتری داره؟ لیزر ، اوزون، دیسکوژل، هیدروسیژن و یا ...
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان جمعه ۷ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و عرض احترام
   به نظر میاد تلفیق کردن روش لیزر دیسک با تزریق گاز اوزون یکی روش خیلی موثر باشه
   این کار در کلینیک درد مهرگان انجام‌میشه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر