آرتروز زانو و موثرترین روش درمان آن

آرتروز زانو و موثرترین روش درمان آن

آرتروز زانو که به آن ساییدگی مفصل زانو یا استئوآرتریت زانو نیز گفته می شود، از جمله بیماری های بسیار شایع در دنیا و از جمله ایران می باشد. آرتروز باعث التهاب، سوزش، گرمی و درد در مفاصل (زانو ها، دست ها، شانه ها، لگن،گردن، مچ دست ها و مچ پاها) است. هدف از درمان آرتروز، کاهش علائم این بیماری است.

علایم بیماری معمولا در ابتدا با درد زانو هنگام راه رفتن شروع شده و سپس با پیشرفت بیماری ممکن است بیمار درد را حتی در هنگام استراحت یا خواب هم احساس کند.

درد زانو در بیماری آرتروز زانو معمولا در داخل یا اطراف مفصل حس می شود، درد ممکن است داخل، خارج یا پشت زانو باشد و حتی ممکن است به قسمت های بالاتر یا پایین تر زانو نیز انتشار پیدا کند.

در موارد پیشرفته تغییر شکل مفصل زانو رخ خواهد داد و ممکن است توانایی بیمار برای حرکت، کاملا محدود شود. بنابراین تشخیص به موقع و انجام اقدامات تشخیصی و درمانی به موقع، بسیار سودمند هستند.

آرتروز زانو
تصویر رادیوگرافی زانوی نرمال (سمت چپ) درمقایسه با زانوی دچار آرتروز شدید (سمت راست).

آرتروز زانو

این نوع شایع آرتریت، معمولا در یک یا هر دو مفصل زانو به وجود می آید که با تخریب غضروف مفصلی که استخوان تیبیا (استخوان ساق)، فمور (ران) و پاتلا (کشکک زانو) را در مفصل زانو پوشانده و از آن نگهداری می کند، مشخص می شود.

‼ نکته: غضروف، جریان خون و پایانه عصبی ندارد، پس ممکن است آسیب غضروف مفصلی رخ دهد و فرد دردی را احساس نکند.

در هر صورت فرد می تواند زمانی درد را احساس کند که تخریب غضروف باعث شود استخوان روی استخوان حرکت کند یا عملکرد مفصل از راه های دیگری مخدوش شود. این حالت معمولا مانند زیر مشخص می شود:

 • در مراحل ابتدایی آرتروز زانو، درد ممکن است زمانی احساس شود که فعالیت های ویژه ای باعث تماس بین دو استخوان شوند، مانند پریدن یا شرکت در فعالیت های ورزشی.
 • با پیشرفت آرتروز زانو، بالا رفتن و پایین آمدن از پله و دیگر فعالیت های روزمره می توانند دردناک شوند. ممکن است زانو قفل شود. همچنین ممکن است قسمت های دیگر مفصل زانو تحت تاثیر قرار بگیرند. برای مثال ممکن است استئوفیت (زائده ی اضافی در لبه استخوان) تشدید شود، در نتیجه افزایش اصطحکاک، سخت شدگی و درد ممکن است ایجاد شود، فمور و تیبیا از هم راستایی خارج شوند و به لیگامان ها فشار وارد شد. همچنین درد مبهمی در زانو به وجود بیاید و سفت شدگی (بعضی اوقات همراه با تورم زانو) ممکن است مکررا ایجاد شود. داروهای NSAID مانند aleve و motrin می توانند برای کمک به مدیریت درد مصرف شوند.
 • استئوآرتریت زانوی شدید به صورت ویژه ای حرکت فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند با یک دوره ی شدید و غیر قابل توجیح درد زانو شناخته شود.

7 نشانه آرتروز زانو

1️⃣ افزایش تدریجی درد

درد آرتروز می تواند ناگهانی آغاز شود، اما امکان افزایش آرام آن بیشتر است. در ابتدا، ممکن است در آغاز صبح درد داشته باشید یا بعد از بی تحرکی برای مدتی دچار درد شوید. ممکن است در هنگام بالا رفتن از پله و زانو زدن، زانوی شما دچار سوزش شود. همچنین ممکن است فقط در هنگام پیاده روی دچار سوزش شوید.

ممکن است هنگامی که به آرامی می نشینید احساس درد کنید. بعضی از افرادی که آرتریت دارند بیان می کنند که آب و هوای مرطوب یا دیگر تغییرات آب و هوایی می تواند باعث شروع درد شود.

‼ نکته: درد زانویی که شما را از خواب بیدار می کند میتواند نشانه ی آرتروز زانو باشد.

2️⃣ تورم یا تحریک پذیری شدید

ممکن است آرتروز زانو باعث ایجاد التهاب های دوره ای شود. که همین موضوع میتواند سبب استئوفیت و تجمع مایع اضافی در زانو شود. تورم بیشتر ممکن است بعد از یک بی تحرکی طولانی مدت بروز کند، مانند برخواستن از خواب در اول صبح.

ممکن است پوست زانوی شما قرمز شود یا در هنگام لمس احساس گرم بودن به شما دست دهد. ممکن است دچار یک التهاب مزمن زانو شوید که با مصرف داروهای بدون نسخه یا داروهای ضدالتهابی بهتر نشوید.

3️⃣ قفل شدن و مسدود شدن

با گذشت زمان، ممکن است عضلات زانوی شما ضعیف شوند و سراسر ساختار مفصل می تواند ناپایدار شود. ضعف کلی در زانو می تواند موجب نرم شدن یا شل شدن آن شود. همچنین مفصل می تواند ثابت بماند یا قفل شود پس شما نمیتوانید آن را خم یا راست کنید.

4️⃣ صدای ترک خوردن و چق چق کردن

ممکن است در هنگام حرکت در زانوی خود احساس وجود سنگ ریزه کنید. حتی ممکن است از زانوی خود صدای ترک خوردن و چق چق کردن بشنوید. این حالت زمانی اتفاق می افتد که شما مقداری از غضروف های صاف زانوی خود را از دست داده باشید، این غصروف ها به دامنه ی حرکت نرم زانوی شما کمک میکنند. اگر زانوی شما دچار آرتروز باشد، این صداها در نتیجه ی سطح خشن و زبر استخوان هایی است که در هنگام حرکت مفصل به هم میمالند.

مطلب مرتبط : آیا صدا دادن زانو خطرناک است؟

5️⃣ محدودیت حرکت

آرتروز میتواند یک چالش فزاینده برای مفصل زانوی شما باشد و آن را سست کند، درنتیجه انجام حرکت های ساده ی گذشته برای شما سخت یا غیرممکن خواهد شد. بیشتر زمانی متوجه این محدودیت حرکت خواهید شد که از پله ها بالا بروید یا در فعالیت های ورزشی شرکت کند.

استئوآرتریت به تدریج غضروف را درگیر میکند. با بدتر شدن آرتریت، برای مفصل سخت است که عملکرد طبیعی خود را حفظ کند و انجام کارهای روزمره سخت و سخت تر میشود. ممکن است با گذشت زمان برای راه رفتن بدون عصا یا والکر مشکل داشته باشید.

6️⃣ از بین رفتن فضای مفصلی

رادیوگرافی اشعه ایکس یک ابزار تشخیصی شگفت انگیز است زیرا به طور شفاف کاهش فضای مفصلی که باعث صداها و محدودیت حرکت میشود را نشان می دهد. این فضا که به صورت طبیعی با غضروف پوشیده شده است فرسوده میشود و استخوان بدون پوشش (غضروف) نمایان خواهد شد. استئوفیت در لبه ی مفصل ایجاد میشود و نمایان کننده ی تلاش بدن برای ترمیم خودش است. این ها نشانه های شایع آرتروز زانو هستند.

7️⃣ بدشکلی زانو

با پیشرفت آرتروز، ممکن است متوجه تغییر شکل زانوی خود شوید. آرتریت میتواند نمای فرورفته در زانو به دلیل ضعف عضلات اطراف زانو ایجاد کند. زانوهای شما میتوانند شروع به نزدیک شدن به هم یا دور شدن از یکدیگر کنند. بدشکلی های زانو می تواند از یک بدشکلی که به سختی قابل مشاهده است شروع شود و در نهایت کاملا شدید و ناتوان کننده شود.

درد زانو

علت ابتلا به آرتروز زانو

آرتروز زانو معمولا یک بیماری چند علتی در نظر گرفته می شود به این معنا که شخص درگیر معمولا یک زمینه ژنتیکی مستعد دارد و سپس عواملی مانند چاقی و اضافه وزن، استفاده بد و ناصحیح از مفصل زانو و بسیاری از عوامل دیگر باعث شروع و پیشرفت این بیماری می شود.

آرتروز زانو بعد از صدمه

این نوع از آرتروز بعد از صدمه یا جراحت به زانو به وجود می آید، مثل شکستن استخوان، پارگی منیسک و یا صدمات رباط. درنتیجه ی این صدمات، سلول های غضروف به تدریج تخریب می شوند. غضروف مفصلی ممکن است تجزیه شده و به قطعات کوچک تری تقسیم شود که حرکت طبیعی زانو را مختل کرده و باعث درد می شود.

ممکن است این نوع آرتریت پیشرفت نکند یا بعد از گذشت چند سال از صدمه علامت دار شود. این نوع با گذشت مدت زمان طولانی بدتر شده و مانند زانوی استئوآرتریت علامت دار می شود.

آرتروز زانو درمان قطعی دارد؟

آرتروز زانو درمان قطعی ندارد ولی قابل کنترل است. در مراحل پیشرفته و بسیار جدی که شخص توان راه رفتن را از دست داده و هیچ امیدی به درمان های دیگر ندارد عمل جراحی تعویض مفصل زانو انجام می شود. (عمل تعویض مفصل به خاطر مخاطراتی که دارد همیشه آخرین گزینه خواهد بود.)

درمان دارویی

مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوبروفن یا آسپرین، می توانند درد آرتریت را موقتا تسکین دهند و التهاب مفصل زانویتان را کاهش دهند. در مورد مصرف NSAIDs با پزشک خود مشورت کنید، زیرا می توانند روی کلیه های شما اثر بگذارند یا باعث ایجاد زخم در صورت مصرف مکرر شوند.

دیگر داروهای آرتریت شامل موارد زیر هستند:

 • مسکن ها، داروهایی که میتوانند به کاهش درد کمک کنند و جایگزین NSAIDs باشند.
 • کورتیکواستروئید ها، داروهایی که به درمان التهاب کمک می کنند.
 • تعدیل کننده های پاسخ بیولوژیکی، داروهایی که میتوانند از ملتهب کردن مفصل توسط سیستم ایمنی جلوگیری کنند.
 • داروهای اصلاح کننده ی ضد روماتوئیدی (DMARDs)، داروهایی که به طور اختصاصی به درمان روماتوئید آرتریت کمک می کنند.

تزریق

تزریقاتی که می توانند به آرتروز زانو کمک کنند، شامل موارد زیر هستند:

 • تزریق اوزون: امروزه اوزون درمانی برای آرتروز زانو به علت اثرات ترمیمی شگفت آور و بدون عارضه بودن آن جایگاه بسیار مهمی پیدا کرده است. در حال حاضر اوزون تراپی یا درمان با اوزون یکی از بهترین روش های درمانی جهت بهبود کسبی و کاهش چشمگیر علائم بیماری است. اوزون باعث کاهش التهاب و درد و همچنین افزایش مقاومت سیستم‌ ایمنی‌ می شود. از همه مهمتر تا الان بعد سی سال تحقیق و پژوهش و آزمایش و استفاده از اوزون به طور قطع “هیچ گونه” عارضه ی درمانی ایی دیده نشده است.
 • مکمل هیالورونیک اسید، که التهاب و درد آرتریتی را با لغزنده کردن مفصل زانو و حرکت نرم تر آن بهتر می کند.
 • تزریق استرویید ها ، که به مفصل شما تزریق میشود تا درد و التهاب را تسکین دهد.
 • آرتروسنتازیس، کشیدن مایع مفصلی برای آزمایش که میتواند با یک سوزن انجام شود (همچنین میتواند درد را تسکین دهد).

درمان جراحی

ممکن است برای آرتروز خود به جراحی نیاز داشته باشید، حتی با وجود این که درمان های دیگر درد شما را کم کند. برای درمان آرتریت زانو سه نوع جراحی متداول تر است:

 • تعویض مفصل کامل، متداول ترین نوع جراحی، که در آن پزشک شما زانویتان را با یک پروتز پلاستیکی، سرامیکی یا فلزی جایگزین میکند.
 • استئوتومی، که در آن پزشک شما استخوان زانویتان را برای مدیریت آسیب و فشار روی زانو اصلاح میکند.
 • آرتروسکوپی، که در آن پزشک شما یک برش در زانوی شما ایجاد میکند تا قطعات آسیب دیده را حذف یا ترمیم کند.

با پزشک خود درمورد درمان و بهترین گزینه برای خودتان صحبت کنید، براساس مقدار درد شما، میزان تاثیری که آرتروز روی زندگی روزانه شما گذاشته است، و آسیبی که به زانوی شما وارد شده است درمان شما تعیین میشود.

‼ نکته: در آخر دقت کنید که هر زانو دردی، آرتروز زانو نیست و تشخیص پس از گرفتن شرح حال،معاینه و در صورت لزوم عکسبرداری توسط پزشک انجام خواهد شد.

درمان های خانگی

برنامه غیر جراحی درمان و کنترل آرتروز زانو باید یک برنامه چندوجهی باشد یعنی بخش مهمی از این درمان شامل درمانهای خانگی آرتروز زانو است که در واقع ورزشها و نرمشهایی است که توسط خود بیمار انجام خواهد شد.در کنار آن اصلاح الگوی زندگی و رفتاری فرد جهت کاهش وزن(ویا حداقل جلوگیری از افزایش وزن بیشتر)و عدم فشار آوردن به زانوها باید صورت گیرد.

ورزش های خاصی میتوانند به حفظ عملکرد زانوی شما و بهبود دردش کمک کند، مثل ایروبیک در آب، تمرینات کششی و تای چی. کاهش وزن، به خصوص اگر وزن شما بالا باشد، میتواند به بهبود استئوآرتریتتان با کاهش فشار روی زانوی شما کمک کند.

بعضی از مطالعات مکمل های زیر را توصیه کرده اند، زیرا ممکن است در بهبود التهاب ناشی از آرتروز زانو مفید باشند:

 • کپسایسین (موجود در فلفل قرمز) ، که به استئوآرتریت و روماتوئید آرتریت کمک میکند.
 • زردچوبه، که به استئوآرتریت و روماتوئید آرتریت کمک میکند.
 • گلوکوزآمین
 • مخلوط سویا و آووکادو

زمان مراجعه به پزشک

اگر درد یا التهابی که دارید به هیچ یک از داروها پاسخ ندادند به پزشک مراجه کنید. همچنین اگر دردتان باعث اختلال در روند زندگی روزمره شما شد، به خصوص اگر باعث اختلال در خوابیدن شما شد یا درد روی راه رفتن و حرکت شما تاثیر گذاشت.

برای تشخیص آرتروز زانوی شما، در ابتدا پزشک باید به تمام جنبه های سلامتی شما دسترسی داشته باشد. ممکن است از شما بخواهد در هنگام عکسبرداری اشعه ایکس بایستید تا تشخیص دهد که آرتریت دارید یا خیر.  همچنین ممکن است برای شما یک اسکن استخوان یا ام آر آی درخواست کند تا زانوی شما را برای وجود آرتریت مورد ازریابی قرار دهد.

درد زانو میتواند بیان کننده وجود استئوپروز، که در آن استخوان ها چگالی خود را از دست میدهند و شکننده و پوک میشوند، باشد. این مشکل میتواند باعث ایجاد درد و ناراحتی شبیه به آرتریت شود. ممکن است پزشکتان یک آزمایش تراکم سنجی استخوان برای رد استئوپروز درخواست کند، زیرا این مشکل هم میتواند باعث ایجاد درد شود.

همچنین ممکن است پزشک برای لوپوس شما را بررسی کند، لوپوس یک بیماری مزمن است که باعث میشود سیستم ایمنی به بدن خودتان حمله کند. این بیماری میتواند باعث درد مفصلی و علائم دیگری شود که روی زندگی شما اثر میگذارد.

تشخیص سریع آرتروز زانو میتواند به درمان خوب، کاهش درد و افزایش احتمال بازگشت به توانایی سابق و حرکت بدون درد و مشکل در شما کمک کند. اگر درد زانو باعث اختلال در فعالیت های روزمره شما شد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 کلینیک درد مهرگان | درمان زانو درد و کمر درد

دیدگاه بگذارید
avatar
  اشتراک  
اعلام به من