راه های تشخیص و درمان پوکی استخوان

راه های تشخیص و درمان پوکی استخوان

پوکی استخوان بیماری است که در آن استخوان ها ضعیف شده و بیشتر مستعد شکستگی می شوند. این بیماری در طی سالیان ایجاد شده و هیچ گونه علامتی ندارد تا اینکه استخوانی بشکند.

این شکستگی ها اغلب در ران، ستون فقرات و مچ دست اتفاق می افتد. شکستگی غالبا در نتیجه افتادن فرد روی زمین است اما گاها در حین انجام فعالیت های روزمره نیز اتفاق می افتد.

شکستگی های کوچک در ستون مهره ها موجب خم شدن فرد، کوتاه شدن قد و ایجاد برجستگی در پشت می شود.

پوکی استخوان چگونه تشخیص داده می شود؟

سنجش تراکم استخوان به تشخیص پوکی استخوان کمک می کند. چه زمانی تست انجام می شود؟ خانم های بالا ۶۵ سال و آقایان بالای ۷۰ سال باید تست را انجام دهند.

بسیاری از پزشکان این تست را برای خانم ها در دوران یائسگی جهت بررسی وضعیت استخوانی درخواست می کنند چون در این دوران بدن خانم ها استروژنی را که جهت استقامت استخوان لازم است دیگر تولید نمی کند.

سنجش تراکم استخوان

یک تکنیک رادیوگرافی ایمن و بدون درد است .این تکنیک تراکم استخوان فرد را نسبت به حداکثر تراکم فردی از نژاد و جنسیت مشابه که به سن 20 تا 25 سالگی رسیده است را مقایسه می کند. اگر تشخیص پوکی استخوان برای شما داده شود تست های بعدی به عنوان پیگیری کمک کننده است تا متوجه شوید درمان ها چگونه پاسخ دهنده هستند.

تست های دیگر

علاوه بر سنجش تراکم استخوان و پزشک شرح حال و تاریخچه خواهد گرفت و معاینه انجام خواهد داد. این ها ممکن است شامل رادیوگرافی استخوان و برخی آزمایشات خاص باشد.

پوکی استخوان به عواملی همچون سن، اندازه بدن، نژاد، تاریخچه خانوادگی، تغذیه، سبک زندگی و داروها وابسته است.

درمان پوکی استخوان

درمان پوکی استخوان

پیشگیری درمان اصلی است. به دلیل آنکه درمان پوکی استخوان پوکی ایجاد شده برگشتی ندارد هدف درمان جلوگیری از پوکی استخوان بیشتر است. درمان پوکی استخوان یک کار تیمی است که تمرین، رژیم غذایی متعادل و سبک زندگی از اهداف اصلی این درمان است . تمرینات فیزیوتراپی و تای چی به کاهش احتمال افتادن ها و شکستگی در پی آن کمک می کند. داروهای استروژنی نیز مفیدند .

میدان الکترو مغناطیسی جز درمان هایی است که با ایجاد یک میدان قوی آهنربایی به معدنی کردن استخوان ها و افزایش تراکم آن کمک می کند این درمان باید طی جلسات متمادی و مستمر انجام شود.

تمرینات تحمل وزن

به تمریناتی گفته می شود که روی پاها انجام می شود و در مقابل جاذبه زمین مقاومت می کند و با انجام این گونه تمرینات استخوان ها قویتر می شوند . برخی از این تمرینات شامل کوه نوردی و پیاده روی، تنیس و ورزشهای مشابه ، ورزشهای تیمی همچون والیبال و .. ، رقص ، ایروبیک ، تناسب اندام بدون دستگاه یا وزنه.

شنا یا دوچرخه سواری ، اگر چه جز این تمرینات نیستند اما جایگزین های مناسبی برای کسانی که نمی توانند این ورزشها را انجام دهند هستند .

با افزایش سن ممکن است قوام استخوانی کاهش یابد و بیشتر مستعد شکستگی شده و ضعیف شود که به این بیماری پوکی استخوان گفته می شود برای کاهش اثرات این بیماری و یا پیشگیری از آن می توان کارهایی انجام داد اما مهم تر از همه این است که با افزایش سن فعالیت خود را کاهش ندهيم .

چگونه می توان از پوکی استخوان پیشگیری کرد؟

مصرف منابع غنی از کلسیم

صرفنظر از سن یا شرایط سلامت بدن برای قوی نگه داشتن استخوان به کلسیم نیاز دارید. خانم ها و آقایانی که در سنین ۱۹ تا ۵۰ سالگی قرار دارند حداقل ۱۰۰۰ میلی گرم در روز نیاز دارند که این نیاز بعد از این سن به ۱۵۰۰ میلی گرم در روز می رسد. به اندازه کافی ویتامین D دریافت کنید. این ویتامین به بدن کمک می کند کلسیم دریافتی را جذب کند ۵ تا ۱۵ دقیقه آفتاب گرفتن در طول هفته یا مصرف مولتی ویتامین می تواند مقدار کافی ویتامین D را فراهم کند.

تمرين

 همچون عضلات، استخوان ها نیز برای قوی ماندن به تمرین نیاز دارند. ۳۰ دقیقه تمرین که تحمل وزن دارد همچون پیاده روی، رقصیدن یا بالا رفتن از پله ها ۳ الی ۴ بار در هفته کمک کننده است.

سبک زندگی سالمی داشته باشید

 سیگار کشیدن و مصرف الکل فراوان موجب افزایش ریسک پوکی استخوان می گردد.

منابع غنی کلسیم لبنیات هستند همانند ماست و شیر منابع تقویتی آن نیز آب پرتغال و ترکیبات سویا و حبوبات است. سبزیجات تیره همچون بروکلی و ماهی ساردین نیز از کلسیم غنی هستند

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 کلینیک درد مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

دیدگاه بگذارید
avatar
  اشتراک  
اعلام به من