درمان قطعی نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت چیست؟

درمان قطعی نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت چیست؟

نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت به گرفتگی های عضلانی گفته می شود که به تنهایی یا در پی مشکل و بیماری دیگری که موجب درد و محدودیت شده باشد، بوجود می آیند.

نقاط ماشه ای چیست؟

این گرفتگی ها می توانند در خود عضله یا محل اتصال آن به استخوان به وجود آیند که نحوه درمان هر کدام از آنها متفاوت است. اهمیت نقاط ماشه ای و درمان آنها این است که متاسفانه به دلیل عدم آشنایی برخی از حیطه های پزشکی با این مشکل و شكل ایجاد درد در آنها و تاثیرگذاری بر عملکرد، غالبا موجب نگرانی و مراجعه به سایر متخصصین مانند قلب و عروق، گوارش، جراح مغز و اعصاب می شود. زیرا الگوی درد ایجاد شده و نزدیکی آن با مراکز حیاتی بدن مانند قلب، معده، سر و صورت ابتدا فرد و پزشک را مشکوک به مشکل در سایر ارگان ها می کند که پس از بررسی های دقیق تر و انجام آزمایشات پاراکلینیک علت آن یافت نشده و بیمار خسته از اینکه نمی دانند مشکلشان چیست سعی در کنار آمدن با آن دارند.

از دیگر تظاهرات این بیماری ها، بروز درد مزمن است بطور مثال در افرادیکه بخصوص کارهای اداری انجام داده و یا پشت میز نشین هستند خود را بصورت درد مزمن و خستگی سرشانه ها نشان می دهد.

از علل مهم و زمینه ساز ایجاد این نقاط عدم فعالیت و عدم انعطاف پذیری در عضلات است. به عنوان مثال فرد دارای قوز و یا افرادی که برای مدت طولانی با کامپیوتر کار می کنند در ناحیه سرشانه نقاط شانه ای دارند.

شایع ترین نقاط درگیر عبارتند از عضلات سرشانه، گردن، پشت و عضلات اندام تحتانی این گرفتگی ها می توانند در پی بیماری هایی مانند دیسک های گردن و کمر، آرتروز زانو و دردهای سیاتیکی، شانه یخ زده، پارگی تاندون شانه، آرنج تنیس بازان، سندرم تونل کارپ، التهاب فاشیای کف پا ، التهاب مفاصل خلف مهره ای و دیگر مشکلات اسکلتی – عضلانی ایجاد می شوند .

درمان قطعی نقاط ماشه ای

درمان قطعی نقاط ماشه ای

درمان نقاط ماشه ای به چند روش صورت می پذیرد که برای آن دسته از گرفتگی های در خود عضله می توان از مدالیته های فیزیوتراپی، لیزر تراپی، اولتراسوند، گرما و سرما استفاده کرد. اما اکثر این گرفتگی ها را می توان با ماساژ تخصصی با طب سوزنی به همراه جریان الکتریکی برطرف نمود که تعداد جلسات لازم برای این کار بسته به شدت مشکل بیمار و علت اصلی ایجاد آن متفاوت است.

یکی از درمان های موثر در نقاط ماشه ای اطراف کمر و اندام تحتانی و اطراف گردن و سر شانه ها درمان دستی با مانیپولاسیون مهره هاست که توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی دوره دیده انجام می گردد. در درمان این مشکل توجه به راستای ستون فقرات و اندام تحتانی مهم است . به طور مثال گودی بیش از اندازه کمر و يافوز پشتی ، زانوی ضربدری یا پرانتزی و اسکولیوز، که با تجویز بریس مناسب و همراه با حرکات اصلاحی کمک کننده می باشد.

این مرکز طیف وسیعی از خدمات را برای درمان این مشکل و علل زمینه ای ارائه میکند . به طور مثال ماساژ درمانی، طب سوزنی، لیزر تراپی، تزریقات تخصصی و در صورت نیاز بریس های اصلاحی ستون فقرات و اندام تحتانی.

از دیگردرمان های پیشنهادی برای این مشکل در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب از روش های قبلی می توان از تزریق کورتیکوستروییدها و گاز اُزون در ناحیه مورد نظر اشاره کرد که موجب کاهش درد و التیام می‌شود.

 

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 کلینیک درد مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

دیدگاه بگذارید
avatar
  اشتراک  
اعلام به من