اگر درد گردن و شانه دارید حتما بخوانید…

شرایط بسیاری می تواند سبب ایجاد درد گردن و شانه شود. برخی از این شرایط (مانند حمله قلبی و آسیب شدید) تهدید کننده حیات بوده و برخی دیگر (مانند کشیدگی های عضلانی ساده و کبودی ها) چندان خطرناک نیستند. 

گردن و شانه ها شامل عضلات، استخوان ها، اعصاب، شریان ها، ورید ها، تعداد زیادی رباط و دیگر ساختار های حمایت کننده می باشند.

علت درد گردن و شانه چیست؟

شایع ترین علت درد شانه و گردن آسیب گردن به بافت های نرم از جمله عضلات، تاندون ها و رباط هایی است که در این بافت ها وجود دارند. این درد می تواند در اثر ضربه یا دیگر انواع آسیب به این نواحی اتفاق افتد. التهاب ناشی از فرسایش مفاصل ستون فقرات در گردن می تواند اعصابی را تحت فشار قرار دهد که توانایی ایجاد درد گردن و شانه را دارند.

بیماری دیسک مهره های گردن که ناشی از فرسایش می باشد (اسپوندیلوز گردنی) می تواند سبب درد موضعی یا دردی تیر کشنده ناشی از فتق دیسک شود که آن نیز به نوبه خود سبب تحت فشار قرار دادن اعصاب (آسیب اعصاب یا رادیکیولوپاتی گردنی) می شود.

وضعیت هایی غیر عادی که می توانند طناب نخاعی، قلب، شش ها و برخی احشای شکمی را درگیر کنند نیز می توانند سبب ایجاد درد گردن و شانه شوند. موارد زیر نمونه هایی از این وضعیت ها می باشند:

شکسته شدن استخوان ترقوه

اگر فرد در حالتی که دست خود را باز کرده زمین بخورد امکان دارد استخوان ترقوه خود را بشکند. این مورد مخصوصا در دوچرخه سوارانی که زمین می خورند شایع می باشد.

بورسیت ها

 بورس ها عبارت است از کیسه هایی که بر روی مفاصل وجود دارد و توده ای بالش مانند را برای مفاصل و عضلات فراهم می آورد. این بورس ها پس از آسیب دیدن می تواند متورم، سفت و دردناک شود. درباره بورسیت ها بیشتر بدانیم.

حمله های قلبی

 با اینکه در این مورد، قلب مشکل دارد اما حمله های قلبی می توانند سبب درد در گردن یا شانه ها شوند که به درد راجعه شناخته می شوند.

شکسته شدن تیغه شانه

 آسیب به تیغه شانه معمولا با آسیب در اثر ضربه ای شدید ارتباط دارد.

آسیب به ساختار های گرداننده شانه

 ساختار های گرداننده شانه گروهی از تاندون ها هستند که از شانه حمایت می کنند. این تاندون ها می توانند در حین بلند کردن اجسام، هنگام انجام ورزش هایی که شامل پرتاب کردن های بسیار می باشد یا پس از استفاده مکرر در طول زمان آسیب بینند. این آسیب می تواند در هنگام حرکت به درد ناشی از سندرم گیرافتادگی شانه و نهایتا به از دست رفتن دائم محدوده حرکتی شانه (شانه ثابت و بی حرکت) منجر شود.

جدا شدگی شانه یا AC

 استخوان ترقوه و تیغه شانه (استخوان کتف) به وسیله رباط ها به هم متصل می شوند. در صورتی که ضربه ای به شانه وارد شود، این رباط ها می توانند کشیده یا پاره شوند.

آسیب ناشی از ضربه شدید

 آسیب به ساختار های رباطی و عضلانی گردن و شانه می تواند در اثر یک جا به جایی سریع مانند آنهایی که در تصادفات رانندگی رخ می دهد بوجود آید. این مورد می تواند سبب اسپاسم عضلانی در عضلات نواحی گردن و شانه شود.

التهاب تاندونی

تاندون ها عضلات را به استخوان ها متصل می کنند. تاندون ها می توانند در اثر کشیدگی متورم و دردناک شوند. این وضعیت معمولا التهاب تاندونی نیز گفته می شود.

بیماری کیسه صفرا

 بیماری کیسه صفرا می تواند سبب دردی شود که به شانه راست ارجاع داده شده و در آنجا پدیدار می گردد.

هر عاملی که سبب التهاب در زیر پرده دیافراگم شود نیز می تواند سبب درد راجعه در شانه شود.

دیسک گردن

علت درد گردن و شانه چپ

گردن یک عضو حیاتی بدن انسان است. این عضو پشتیبانی و تحرک سر را امکان پذیر می کند. گردن، شامل نخاع گردنی، عضلات و رگ های خونی اصلی است که خونرسانی به تمام بدن را تأمین می کنند.

گردن اغلب در معرض دید قرار دارد، به همین دلیل خطر آسیب به ساختارهای داخلی آن را افزایش می دهد. بسیاری از مردم، به علت انواع فعالیت ها و وظایف روزانه، گردن درد موقتی را تجربه می کنند. گرچه، گردن درد در بین پنج بیماری با درد مزمن قرار گرفته است.

علت درد گردن و شانه چپ

درد شانه و گردن چپ گردن معمولا به علت دلایل خوش خیم مانند کشش عضلانی ناشی از بد خوابیدن یا التهاب رخ می دهد. گرچه، درد شدید یا مداوم سمت چپ گردن ممکن است نشان دهنده ی مشکل زمینه ای جدی تری باشد. عوامل زیادی می توانند منجر به گردن درد در سمت چپ شوند، از جمله:

فشار یا کشیدگی عضلانی

درد سمت چپ گردن اغلب ناشی از فشار یا کشش عضلانی می باشد. فشار عضلانی در زمانی رخ می دهد که یک عضله یا تاندون بیش از حد کشیده شده یا پاره شده باشد. کشش عضلانی زمانی رخ می دهد که عضلات پس از انقباض به طور کامل آزاد نشوند. افراد ممکن است در نتیجه ی شرایط زیر دچار فشار یا کشش عضلانی در گردن شوند:

 • خوابیدن با وضعیت بدنی بد، همچون گردن خم شده یا کج شده به یک طرف
 • ساعتها به طور مداوم خم شدن رو به جلو
 • نگه داشتن تلفن بین گوش و شانه
 • به هنگام بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش، بیش از حد بر عضلات گردن فشار بیاورید.
 • تصادف یا سقوطی که منجر به آسیب دیدگی شود.
 • خرد شدن دندانها
 • استرس
 • علل غیر اختصاصی

تورتیکولی (کج گردنی)

تورتیکولی یا “کج گردنی” یک شرایط جسمی ست که منجر به خم شدن، پیچ خوردن یا کج شدن گردن به یک سمت می شود. این شرایط معمولاً در زمانی رخ می دهد که عضلات گردن به دلایل زیر منقبض می شوند:

 • آسیب ها یا تصادفات
 • ناهنجاری های مادرزادی
 • شرایط عصبی مانند سکته یا عصب های تحت فشار
 • در معرض دمای سرد قرار گرفتن
 • داروهای خاص
 • عفونت ها
 • فشار عاطفی

درد گردن و شانه چپ

رادیکولوپاتی گردنی

رادیکولوپاتی گردنی، یا گرفتگی عصب در زمانی رخ می دهد که ریشه عصب در نخاع گردنی تحت فشار قرار گیرد. این می تواند در نتیجه فتق دیسک، خار استخوان یا التهاب رخ دهد. رادیکولوپاتی گردنی می تواند منجر به گردن دردی شود که که تا بازو و دست کشیده می شود. دیگر علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • بی حسی یا مور مور شدن در بازو
 • ضعف عضله
 • سوزن سوزن شدن “اصطلاحاً پین و سوزن”
 • کاهش رفلکس ها

تنگی کانال نخاعی گردن

تنگی کانال نخاعی گردن در زمانی رخ می دهد که کانال نخالی در گردن باریک می شود و به نخاع و ریشه های عصبی فشار وارد می کند. مؤسسه ملی سلامت (NIH) پیشنهاد می کند که تنگی کانال نخاعی اغلب به علت تغییرات مرتبط با سن می باشد که نخاع گردنی را تحت تأثیر قرار می دهد.

فشردگی عصب گردن

عصب فشرده شده (رادیکولوپاتی گردنی) در زمانی رخ می دهد که عصب گردن آسیب ببیند به طوری که از نخاع گردن خارج شود. اگر این آسیب در سمت چپ باشد، ممکن است منجر به درد و بی حسی در شانه چپ شود.

آنژین پایدار

درد گردن و شانه چپ و همچنین کمر یا فک می تواند از علائم آنژین پایدار باشد. این حالت زمانی رخ می دهد که قلب به علت نازک شدن شریان های کرونری، اکسیژن کافی دریافت نمی کند. معمولا در مرکز قفسه سینه درد وجود دارد که می تواند به بازو، شانه، گردن، کمر و فک گسترش پیدا کند. این شرایط را باید فوراً تشخیص داد و درمان کرد.

عوامل خطر درد گردن

عوامل خطر درد گردن و شانه شامل فعالیت های ورزشکارانه، بلند کردن اجسام سنگین، پرتاب کردن، جا به جایی وسائل یا دیگر اجسام سنگین و افزایش سن می شوند.

نشانه ها و علائم درد گردن و شانه

# درد

 تمامی درد ها تند و تیز به نظر می رسند اما درد می تواند مبهم، سوزاننده، دردناک و ممتد، شوک دهنده و تیر کشنده توصیف شود.

درد می تواند به خشکی گردن یا شانه و از دست دادن محدوده حرکتی آنها منجر شود. همچنین سردرد نیز ممکن است به وجود آید.

نوع هر علامت برای پزشک مهم است زیرا موارد مشخصی می توانند نشان دهنده علت درد فرد باشند.

# ضعف

 ضعف می تواند ناشی از درد شدیدی باشد که در اثر حرکت کردن عضله یا استخوان به وجود می آید. اعصابی که با عضلات در ارتباط اند نیز می توانند آسیب ببینند.

به دلیل درد یا التهابی که وجود دارد تمایز دادن ضعف واقعی (آسیب عصبی یا عضلانی) از ناتوانی یا تنبلی در حرکت ضروری می باشد.

# بی حسی

 در صورتی که اعصاب تحت فشار، کوفته و یا بریده شوند ممکن است فرد قادر نباشد که به طور طبیعی اشیا را احساس کند. این وضعیت می تواند سبب احساس سوزش یا گز گز، از دست دادن حس، یا داشتن احساسی همانند به خواب رفتن دست ایجاد شود.

# سردی

 سرد شدن بازو یا دست بیانگر این است که شریان ها، ورید ها یا هر دو آنها آسیب دیده یا مسدود شده اند. این وضعیت می تواند به این معنا باشد که خون کافی به دست فرد نمی رسد.

# تغییر رنگ

 تغییر رنگ پوست دست یا شانه فرد به رنگ آبی یا سفید کم رنگ می تواند نشانه دیگری از آسیب دیدگی شریان ها یا ورید ها باشد. قرمزی می تواند نشان دهنده عفونت یا التهاب باشد. همچنین راش پوستی (یک نوع ضایعه پوستی) و کبودی نیز ممکن است مشاهده شود.

# تورم

 این مورد می تواند در یک محل در نزدیکی ساختار های آسیب دیده (برای مثال ناحیه ای که شکستگی یا  یک بورسا ملتهب شده رخ داده است) یا به طور کلی در تمام بازو رخ دهد. اسپاسم یا گرفتگی عضلانی می تواند علائم تورم را تقلید کند. جا به جایی یا تغییر شکل می تواند سبب پدیدار گشتن یک تورم یا بر عکس، یک فرو رفتگی شود.

# تغییر شکل

تغییر شکل می تواند در اثر یک شکستگی یا جا به جایی رخ دهد. برخی پارگی های رباطی می توانند سبب قرار گیری غیر عادی ساختار های استخوانی شوند.

چه زمانی فرد باید برای درد گردن و شانه به دکتر برود؟

در صورتی که درد یا دیگر علائم بدتر شوند، فرد باید با پزشک تماس گرفته یا فورا به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کند.

برای مواردی که وضعیتی خفیف تر دارند، تا زمانی که فرد بتواند با یک پزشک ملاقات کند روش های پایه جهت مراقبت در خانه کفایت می کنند.

در بسیاری از موارد، آسیب های ساده مانند کشیدگی ها و کبودی ها، به صورت خود به خودی التیام یافته و نیازی به ملاقات با پزشک ندارند. برای افرادی که دردی مداوم در گردن و شانه های خود دارند معاینه توسط پزشک مناسب می باشد. اگر فرد، مبتلا به دردی شدید یا پیشرونده، ضعف، بی حسی، سردی، تغییر شکل، یا تغییر رنگ باشد باید فورا به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کند.

در صورتی که فرد دچار تب با درجه حرارت بالا (39  درجه سلسیوس یا  102.5 درجه فارنهایت)، سردرد شدید، درد قفسه سینه، تنگی نفس، گیجی، حالت تهوع، تعریق یا علائم بی حسی و ضعف به طور ناگهانی در او ظاهر شد باید فورا با مراقبت های پزشکی تماس گرفته و توسط آمبولانس به بخش اورژانس نزدیک ترین بیمارستان منتقل شود.

چه متخصصانی درد گردن و شانه ها را درمان می کنند؟

درد گردن و شانه توسط متخصصان مراقبت اولیه از جمله پزشکان عمومی، متخصص درد، متخصصان ارتوپد، جراحان مغز و اعصاب، روماتولوژیست ها، نورولوژیست ها و فیزیوتراپ ها درمان می شوند. دیگر متخصصان مراقبت از سلامت که می توانند درد گردن و شانه را درمان کنند شامل فیزیوتراپ ها و اعصاب درمان ها می شوند.

درمان گردن درد

چگونه متخصصان درد گردن و شانه ها را تشخیص می دهند؟

یک تاریخچه کامل و معاینه ای فیزیکی جهت تشخیص بسیاری از آسیب ها کفایت می کند. با این حال، پزشک می تواند مجموعه ای از آزمایشات را بسته به علت آسیب، محل درد و دیگر علائم انجام دهد. لیست گفته شده طولانی بوده و می تواند شامل آزمایش اشعه ایکس، الکتروکاردیوگرام (ECG)، آزمایشات خون، و سیتی اسکن شود.

آزمایش اشعه ایکس

 در صورتی که فرد سابقه آسیب شدید ناشی از ضربه، تغییر شکل در محل و حساسیت به لمس در نواحی استخوانی ستون فقرات یا شانه را داشته باشد و یا پزشک به وضعیتی مرتبط با قلب یا ریه او مشکوک شود این آزمایش می تواند انجام شود.

الکتروکاردیگرام (ECG)

 در صورتی که فرد درد در قفسه سینه، تنگی نفس، و عوامل خطری در ارتباط با حمله قلبی (مانند فشار خون بالا، دیابت، کلسترول بالا یا مصرف تنباکو) داشته باشد آزمایش الکتروکاردیوگرام می تواند انجام شود.

آزمایشات خون

 در صورتی که فرد درد در قفسه سینه، تنگی نفس، و عوامل خطری در ارتباط با حمله قلبی (مانند فشار خون بالا، دیابت، کلسترول بالا یا مصرف تنباکو) داشته باشد و یا پزشک او به یک بیماری زمینه ای به عنوان علت درد مشکوک شده باشد این آزمایشات می توانند انجام شوند.

سیتی اسکن

 در صورتی که خواندن آزمایشات اشعه ایکس دشوار بوده، یا آزمایش بیانگر وجود یک شکستگی است، یا جزئیات بیشتری مورد نیاز باشد و یا هنگامی که دیگر ساختار ها (احتمالا شریان بزرگی که به نام آئورت شناخته شده و از قلب یا شش ها خون را حمل می کند) مشکوک به منشا درد باشند این آزمایش می تواند انجام شود.

MRI

 این آزمایش معمولا در طول ارزیابی اولیه انجام می شود اما می تواند در بررسی درد موجود و عدم پاسخگویی روش های درمانی اولیه مفید باشد.

درمان گردن درد

درمان درد گردن و شانه

یک برنامه درمانی پس از گرفتن یک سابقه کامل و انجام معاینه بدنی (همچنین انجام هرگونه آزمایش در صورتی که بیان شده باشد) نوشته خواهد شد. گزینه های درمانی برای هر شرایط متفاوت می باشند. کاملا روشن است که یک کشیدگی عضلانی ساده کاملا متفاوت از یک حمله قلبی درمان می شود.

در صورتی که فرد دچار یک کشیدگی عضلانی یا پیچ خوردگی خفیف شود می تواند ترکیبی از موارد زیر را در درمان خود انتظار داشته باشد:

1) دارو های مسکن درد

 تسکین درد با استفاده از استامینوفن و با یا بدون استفاده از داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن (آدویل یا موترین) یا ناپروکسن (آلیو) ممکن است چند روز به طول انجامد. معمولا نیازی به استفاده از دارو های قوی تر حاوی مواد مخدر نیست اما پزشک می تواند این دارو ها را به مدت چند روز برای بیمار تجویز کند.

2) بی حرکت کردن

 این کار می تواند با استفاده از گچ گیری، قالب یا زنجیر صورت گیرد. پیروی از دستورات پزشک در استفاده از این وسایل بسیار مهم می باشد مخصوصا هنگامی که به فرد توصیه می کند که دیگر از آنها استفاده نکرده و شروع به حرکت دادن آن ناحیه کند.

3) دستور العمل ها

بهترین کار، استراحت کردن و بالا نگه داشتن عضو آسیب دیده است. استفاده از ناحیه آسیب دیده ممکن است لزوما سبب بدتر شدن آسیب نشود اما می تواند مدت زمان حضور علائم را افزایش دهد. در بسیاری از موارد، استفاده محدود از عضو در محدوده حرکتی عادی بدون تحمل وزن یا کشیده شدن قابل قبول می باشد.

4) بستری در بیمارستان

 اگر شدت آسیب دیدگی فرد بیشتر باشد، ممکن است نیاز باشد تا جهت آزمایشات بیشتر در بیمارستان بستری شده یا جهت مراقبت به یک پزشک ارتوپد (متخصص استخوان و مفصل) ارجاع داده شود.

درمان های خانگی برای درد گردن و شانه چیست؟

آسیب های کوچک که تنها دردی خفیف را ایجاد می کنند می توانند در خانه درمان شوند. در صورتی که منشا درد و علت آن معلوم نباشد و یا علائم بیانگر ابتلا احتمالی فرد به وضعیتی جدی باشند، فرد باید هنگامی که در حال انجام تدابیر اولیه مراقبتی می باشد با پزشک تماس برقرار کند.

استراحت

فرد باید از عضو آسیب دیده برای یک، دو یا سه روز اول تا کمترین حد امکان استفاده کند و پس از آن شروع به ورزش دادن آن ناحیه کند. این کار سبب تسریع بهبودی می شود.

یخ

فرد باید یخ را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهد و دور آن یک حوله پیچانده و سپس آن را هر ساعت به مدت 15  تا 20  دقیقه بر روی ناحیه آسیب دیده اعمال کند. اعمال مستقیم یخ می تواند به پوست آسیب برساند.

بالا نگه داشتن عضو

نگه داشتن ناحیه آسیب دیده در سطحی بالاتر از قلب می تواند به کاهش تورم کمک کند. این کار سبب کاهش درد نیز می شود. جهت بالا نگه داشتن عضو می توان از بالش استفاده کرد.

کنترل درد

 استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (آدویل و موترین) می توانند به کنترل درد و تورم کمک کنند.

گرما

 نباید در هفته اول پس از آسیب، بر روی آن ناحیه گرما اعمال کرد زیرا این کار سبب افزایش تورم در ناحیه آسیب دیده شده و بدتر شدن درد را رقم می زند.

آیا ملاقات با پزشک  پس از درمان درد گردن و شانه ضروری است؟

ملاقات های زمان بندی شده با پزشک علاوه بر توصیه های او فرد را قادر می سازد تا سریعتر بهبود یابد. نهایتا ورزش های تدریجی و یا بازتوانی به وسیله فیزیوتراپی می تواند جهت کمک به بهبود و پیشگیری از آسیب بیشتر مفید باشد.

چگونه می توان از درد گردن و شانه پیشگیری کرد؟

جهت پیشگیری از آسیب ها، فرد می توان محل زندگی خود را از نظر خطرات احتمالی ارزیابی کرده و شانس خود را جهت ابتلا به آسیب های ناشی از حوادث کاهش دهد.

ورزش مناسب شانه ها و گردن می تواند خطر آسیب را کاهش دهد.

در هنگام انجام کارهای پر خطر، فرد باید جهت کاهش احتمال آسیب یک نفر را در کنار خود داشته باشد. برای مثال هنگام بالا رفتن از نردبان باید یک نفر پایین نردبان را جهت جلوگیری از لیز خوردن آن بگیرد.

فرد باید محدودیت های خود را دانسته و از انجام فعالیت هایی که در آنها مهارت، تمرین، ابزار و قدرت لازم را ندارد خودداری کند.

در هنگام رانندگی باید از کمربند ایمنی و دیگر تجهیزات ایمنی جهت کاهش آسیب ها استفاده کرد.

پیش بینی بهبود درد گردن و شانه ها چگونه است؟

از آنجایی که اغلب درد گردن و شانه توسط پیچ خوردگی یا کشیدگی به وجود می آید فرد می تواند انتظار یک بهبودی کامل یا یک بهبودی با حداقل محدودیت در فعالیت های خود را انتظار داشته باشد. برخی شرایط می توانند نیازمند بستری شدن در بیمارستان، ترمیم به وسیله جراحی، فیزیوتراپی و دیگر روش های بازتوانی باشند. وسعت بهبودی می تواند کامل یا محدود باشد. برخی شرایط می توانند عود کننده یا دائمی باشند. بنابراین، فرد باید برنامه ای درمانی داشته باشد که در آن چگونگی تطابق با هر گونه محدودیت را آموزش دهد.

 کلینیک درد مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

محبوب‌ترین مقالات