چگونه گرفتگی عضلات پا را متوقف کنیم؟

چگونه گرفتگی عضلات پا را متوقف کنیم؟

گرفتگی عضلات پا شرایطی بسیار شایع است و می تواند احساس ناخوشایند و ناراحت کننده ای را برای فرد مبتلا، در هر گروه سنی ایجاد کند. در این مقاله به بررسی انواع روش های درمانی گرفتگی عضلات پا می پردازیم.

گرفتگی عضلانی زمانی اتفاق می افتد که عضله به صورت ناخواسته خود به خود منقبض شود. معمولا، شما در محل درد یک توده ی سفت احساس می کنید، این عضله ی منقبض شده است. گرفتگی عضلات معمولا به دلیل خاصی اتفاق می افتد.

اگر عضله ی شما دچار کشیدگی (تنش) نشده باشد، احتمالا گرفتگی عضلات شما، به دلیل خستگی یا استفاده بیش از حد از عضله ایجاد شده است، به این دلیل که بدن شما آب از دست داده است، یا به این دلیل که الکترولیت های کافی مانند پتاسیم یا منیزیم در اختیار ندارد.

این مواد معدنی به عضلات شما کمک می کنند که به نرمی کار کنند، و مایعات به بدن شما در عمل این مواد معدنی کمک می کنند. بیشتر موارد گرفتگی عضلانی یک مشکل زمینه ای نگران کننده را بیان نمی کنند. برای افراد 65 سال و بالاتر خطر بیشتری برای ابتلا به گرفتگی عضلات وجود دارد.

گرفتگی عضلات ممکن است با الکلیسم (اعتیاد به الکل)، کم کاری تیروئید یا دیابت در ارتباط باشد. اگر تعداد رخ دادن گرفتگی عضلات ها شما را اذیت می کرد، یا پزشکتان صبحت کنید. در همین حال درمان هایی وجود دارند که می توانید برای خودتان انجام دهید.

# کشش

عضله ی دچار گرفتگی را آرام کنید. هرگونه فعالیت که ممکنه است گرفتگی را القا کند انجام ندهید و به آرامی و کم عضله را بکشید و با ملایمت آن را در وضعیت کشش نگه دارید.

اگر ممکن است هنگام کشش یا بعد از پایان آن عضله را ماساژ دهید. بعد از کشش قرار دادن پد گرما روی ناحیه را در نظر داشته باشید.

اگر در نیمه شب عضله ی ساقتان دچار گرفتگی شد، بلند شوید و به آرامی وزنتان را روی همان پا بیاندازید، پاشنه را پایین بگذارید و عضله را بکشید.

منیزیم

# منیزیم

برخی از متخصصان طب سوزنی معتقدند: “اولین توصیه به بیماران با گرفتگی عضلات پا ، مصرف منیزیم می باشد.” منیزم برای درمان گرفتگی عضلات خانم های باردار پیشنهاد شده است، اما پژوهش های بیشتری برای تایید آن نیاز است. اگر باردار هستید قبل از مصرف هرگونه مکمل منیزیم با پزشک خود صحبت کنید.

اگر شما به صورت مرتب دچار گرفتگی عضلات می شوید که با یک مشکل جدی تر در ارتباط نیست، احتمالا باید سعی کنید که منیزیم بیشتری به رژیم غذاییتان اضافه کنید. مغزها و دانه ها یک منبع عالی برای منیزیم هستند.

همچنین خیلی از متخصصان مانند متخصصان تمرین، مربی ها و فیزیوتراپ ها استفاده از منیزیم در خارج بدن به صورت نمک اپسوم را توصیه کرده اند. این داروی سنتی می تواند روی یک پارچه ی مرطوب قرار داده شود و روی عضله ای که دچار گرفتگی شده است، فشار داده شود.

# حمام داغ

شما می توانید کمی از نمک اپسوم را در حمام داغ استفاده کنید. در حقیقت، حمام داغ همراه با نمک اپسوم یا بدون آن فواید زیادی خواهد داشت. حتی گرمای خشک نیز ممکن است کمک کند.

یکی از تمرین دهنده های تصدیق شده می گوید: “اگر شما به یک وان حمام دسترسی ندارید، از یک پد گرم استفاده کنید.” گزینه های متفاوتی وجود دارند. استفاده از پد را ابتدا در پایین ترین گزینه شروع کنید و فقط درصورتی که احساس تسکین نداشتید گرمای آن را افزایش دهید.

اگر دیابت، جراحت طناب نخاعی یا دیگر مشکلاتی دارید که ممکن است از احساس گرما در شما جلوگیری کند، این پد گرم گزینه مناسبی نخواهد بود.

# تامین آب بدن

دیگر راه ممکن برای توقف گرفتگی عضلات پا نوشیدن مایعات می باشد. ممکن است تسکین درد شما کمی طول بکشد، اما وقتی آب یا نوشیدنی های ورزشی الکترولیت دار استفاده کنید، می توانید از ایجاد گرفتگی پیشگیری کنید.

# تحرک داشته باشید

یکی دیگر از تمرین دهنده های تصدیق شده می گوید: “اگر شما گرفتگی عضلات پا را تجربه کرده اید، بهترین چیزی که می توانید انجام دهید راه رفتن در اطراف می باشد”.

این کار پیام هایی ارسال می کند مبنی بر اینکه عضلات شما نیاز به انقباض و بعد از آن آرام شدن دارند. به این مورد شبیه یک دکمه برای راه اندازی مجدد عضله فکر کنید.

اگر همه این ها بدون موفقیت بودند، و همچنان شما به صورت منظم دچار گرفتگی عضلات می شوید، توصیه می شود به صورت منظم ماساژ داشته باشید، چیزی که یک ایده ی عالی است، چه دچار گرفتگی باشید چه نباشید.

علت گرفتگی عضلات ساق پا در شب

چه چیزی باعث گرفتگی عضلات پا می شود؟

گرفتگی عضلات پا می تواند بدون دلیل آشکاری رخ دهد، که به آن گرفتگی ایدیوپاتیک پا می گویند، یا می تواند به عنوان نشانه یا عوارض مشکلات سلامتی رخ دهد، که گرفتگی ثانویه پا نامیده می شود.

علل گرفتگی ثانویه عضلات پا می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • بارداری
  • ورزش
  • بعضی از داروهای خاص، مانند استاتین ها (داروهایی که به کاهش مقدار کلسترول کمک می کنند)
  • بیماری های کبدی

گرفتگی عضلات

در طی گرفتگی، عضلات شما به صورت ناگهانی منقبض می شوند و این باعث ایجاد درد در پای شما می شود. این مورد به اسم اسپاسم عضلانی نیز شناخته می شود و طی آن شما نمی توانید عضله ی تحت تاثیر را کنترل کنید.

گرفتگی عضلات می تواند به مدت چند ثانیه یا ده دقیقه ادامه یابد. وقتی اسپاسم برطرف شد، شما دوباره می توانید عضله ی تحت تاثیر را کنترل کنید.

مطلب مرتبط: سریع ترین راه های تشخیص و درمان اسپاسم عضلانی

پیشگیری از گرفتگی عضلات پا

اگر اغلب به گرفتگی عضلات پا دچار می شوید، ممکن است کشش منظم عضلات پایین پایتان به پیشگیری یا کاهش تعداد تکرارهای گرفتگی کمک کند.

ممکن است دریابید که کشیدن ساق پایتان هر شب قبل از رفتن به تخت خواب مفید است (توصیه های کشش که در بالا مطرح شده را ببینید).

همچنین توصیه های شبانه ی زیر ممکن است به شما کمک کنند:

✔ اگر به پشت می خوابید، اطمینان حاصل کنید که انگشتان پایتان به سمت بالا باشند، یک بالش روی دو طرف آن و در انتهای تختتان قرار دهید، با حمایت از کف پاهایتان و نگه داشتن آن ها ممکن است که در موقعیت مناسبی بمانند.

✔ اگر به پهلو می خوابید، کف پایتان را از انتهای تخت آویزان کنید، این کار پای شما را در موقعیت استراحت قرار می دهد و انقباض و تنش ساق پایتان را متوقف می کند.

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 کلینیک درد مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

دیدگاه بگذارید
avatar
  اشتراک  
اعلام به من