انواع شیوه های درمان کمردرد بدون جراحی

انواع شیوه های درمان کمردرد بدون جراحی

بعضی منابع سردرد و کمردرد را رایجترین دردهای تجربه شده توسط بشر می دانند. میزان رواج کمردرد میان مردم تا 80٪ هم گزارش شده است. کمردرد بسته به عوامل ایجادش، به روش های مختلف درمان می گردد. برخی از این روشها تهاجمی و برخی غیرتهاجمی هستند. در این نوشته «راه های درمان کمردرد بدون جراحی» را با هم مرور خواهیم نمود.

باید توجه داشته باشید که روشهای ذکر شده در این مقاله جهت اطلاع و آگاهی شما بوده و جنبه درمانی ندارند. درصورتی که با کمردرد دست به گریبان هستید قبل از پیاده سازی هرگونه شیوه درمانی ابتدا به پزشک خود مراجعه فرمایید.

اهداف درمانی کمردرد

مهم‌ترین اهدافی که برای پزشک و بیمار در درمان درد کمر مدنظر هستند عبارت‌اند از:

  • ابتدا باید درد بیمار کاهش یابد تا بیمار برای انجام حرکات فیزیکی و فیزیوتراپی آماده گردد.
  • همچنین باید با یادگیری روش استراحت و فعالیت درست از آسیب رساندن بیشتر به ستون مهره‌ها جلوگیری کند.
  • باید بیمار را برای از سرگیری فعالیت‌های عادی آماده کرد.

روش های کاهش کمردرد

برای کاهش درد کمر می‌توان تحت نظر پزشک متخصص از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی، کورتون ها، داروهای مخدر دار، استامینوفن، شل کننده‌های عضلانی و ضدافسردگی‌ها بهره گرفت.

درمان کمردرد بدون جراحی با استفاده از آب سرد و گرم

گرما یا سرما: استفاده از کیسه یخ یا حوله یا کیسه گرم می‌تواند برای کاهش درد کمر مفید باشد. بعضی از بیماران می‌گویند اگر به صورت متناوب از گرما و سرما استفاده کنند، دردشان کمتر می‌شود.

جااندازی: این حرکات فقط و فقط باید توسط پزشک متخصص یا کابروپرکتیک، ارتوپد، یا جراح متخصص مغز و اعصاب انجام شود. به هیچ وجه اجازه ندهید افراد غیرمتخصص برای شما این کار را انجام دهند.

با انجام این کار درد بیمار به علت کاهش فشار روی عناصر ستون مهره‌ها، اعصاب و همچنین افزایش خون‌رسانی به نواحی آسیب دیده و کاهش کشیدگی عضلات، بهبود می‌یابد.

ماساژ درمانی: ماساژ باعث افزایش خون‌رسانی به ناحیه آسیب دیده و کاهش اسپاسم عضلانی و نرم شدن عضلات می‌شود.

ورزش: برای از بین بردن درد ستون فقرات باید از ورزش‌های مناسب تحت نظر پزشکان متخصص استفاده کرد.

تزریق اپیدورال: با تزریق در نواحی اپیدورال  ستون فقرات و استفاده از کورتون در این نواحی، از التهاب این ناحیه کاسته می‌شود که خود باعث از بین رفتن درد این نواحی می‌گردند.

استفاده از الکتریسیته (TENS):این کار باعث اثرگذاری روی عصب‌هایی می‌شود که سیگنال درد را منتقل می‌کنند.

تصحیح Life style (روش درست زندگی): باید تغییرات زیادی در روش زندگی کردن بیمار اعمال شود تا درد کمر مرتفع شده و دوباره تکرار نشود. ترک کردن سیگار، کم کردن وزن، اصلاح فعالیت‌ها و روش صحیح راه رفتن و نشستن از جمله این اصلاحات است.

در مواردی که درد آن قدر شدید است که به بیمار اجازه هیچ‌گونه فعالیتی را نمی‌دهد باید جراحی را مدنظر دانست.

درمان دارویی کمردرد، درمان کمردرد بدون جراحی

داروهای درمان درد کمر

استفاده از این داروها حتماً باید تحت نظر پزشک متخصص به دستور این پزشک انجام شود.

استامینوفن: این دارو به مغز پیام می‌رساند که درد را درک نکند.

داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID): این داروها مثل ادویل، ایبوپروفن، (بروفن)، ژلوفن، ناپروکسن، دیکلوفناک (آلفن ایکس) و مفنامیک اسید باعث کاهش التهاب شده در نتیجه دردهای التهابی ستون مهره‌ها را از بین می‌برند.

سلکسیب، سلبرکس یا سلکوکسیب، همانند داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDS)  عمل می‌کنند و باعث کاهش التهاب و در نتیجه کاهش درد می‌شوند. بدین ترتیب که عوارض آسیب دستگاه گوارش در این گروه کمتر از گروه قبلی است. در استفاده از این داروها باید مراقب عوارضی مانند حملات قلبی یا سکته مغزی نیز بود.

شل کننده‌های عضلانی: باعث شل شدن عضلات و کاهش اسپاسم آن‌ها و در نتیجه کاهش درد بیمار می‌شوند.

مخدرها: باید توجه داشت استفاده از این داروها در بیمار ممکن است باعث اعتیاد بیمار شود و فقط باید توسط پزشک متخصص تجویز شود.

ضدافسردگی‌ها: این داروها در مواردی استفاده می‌شود که بیمار علاوه بر درد دچار علائمی از افسردگی، اضطراب یا اختلال در خواب هم باشد.

نکته خیلی مهم اینجا است که درمان دارویی حتماً باید تحت نظر پزشک متخصص انجام گیرد تا از عوارض ناشی از استفاده از این داروها جلوگیری شود.

درد کمر و ورزش: ورزش کمر تقریباً همیشه برای اصلاح کردن ستون مهره‌ها و کاهش درد مؤثر است. بیشتر پزشکان استراحت بیش از یک تا دو روز را برای درد کمر پیشنهاد نمی‌کنند. این کار برای بیمار خشکی و ضعف به وجود می‌آورد.

ورزش مناسب برای کمردرد، درمان کمردرد بدون جراحی

ورزش کمر

ورزش برای کمر منافع زیادی دارد که شامل موارد زیر می‌باشد:

✔ تقویت عضلاتی که ستون مهره‌ها را حمایت می‌کنند و برداشتن فشار از روی دیسک‌های بین مهره‌ای و مفاصل بین مهره‌ها (Facet)

✔ از بین رفتن خشکی عضلات و بهبود تحرک ستون مهره‌ها.

✔ بهبود خون‌رسانی به ستون مهره‌ها که می‌تواند باعث کاهش درد شود. به دنبال ورزش کردن، بدن اندروفین ها را ترشح می‌کند  که خود می‌تواند باعث کاهش درد و کاهش استفاده از دارو شود. همچنین آندروفین ها باعث بهبود خلق، سرحالی بیمار و کاهش درد ناشی از افسردگی می‌شوند.

✔ با انجام ورزش فواصل بین درد کمر افزایش می‌یابد و حساسیت به درد کاهش می‌یابد.

کلام آخر

ورزشی که برای درمان کمردرد مدنظر قرار می‌گیرد بهتر است برنامه‌ریزی شده باشد و باید در این ورزش‌ها سلامت کل بدن را مدنظر داشت. ورزش درست باید شامل حرکات کششی و قدرتی باشد. همچنین می‌تواند شامل حرکات هوازی هم باشد تا باعث بهبود عملکرد قلب و ریه‌ها نیز شود.

امیدواریم  با مطالعه مطلب درمان کمردرد بدون جراحی، و مشورت با پزشک خود، راه حلی مناسب و کم خطر برای کمردرد خود بیابید.

اگر سئوالی دارید می توانید روی مشاوره پزشکی کلیک کنید
 کلینیک درد مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

دیدگاه بگذارید
avatar
  اشتراک  
اعلام به من