زانو درد شدید دارم چیکار کنم؟

زانو درد شدید دارم چیکار کنم؟

زانو درد شدید در هر سنی می تواند فرد را مبتلا کند. این عارضه علل متفاوتی دارد که شناخت آن ها در نوع درمان، کاهش علائم و بازیابی تحرک فرد مؤثر است. در این مقاله مروری داریم بر اصلی ترین عوامل یک زانو درد شدید . 

اجزای مختلف زانو

زانو مفصلی است که بین استخوان های بالا و پایین پا قرار داشته و استحکام لازم برای تحمل وزن بدن و خم کردن پا را به فرد می دهد. زانو حرکاتی مانند راه رفتن، دویدن، خم شدن، پریدن و چرخیدن را امکانپذیر می کند.

اجزای اصلی زانو عبارتند از:

  • استخوان ها
  • غضروف
  • عضلات
  • رباط ها
  • تاندون ها

هر کدام از این قسمت ها می توانند در معرض جراحت یا آسیب قرار گیرند و در نهایت زانو درد شدید بوجود آید. این مقاله پنج علت متداول زانو درد شدید را بررسی می کند.

آسیب (تروما)

1️⃣ زانو درد شدید بعلت آسیب دیدگی

پزشکان زانو را به عنوان یکی از آسیب پذیرترین اتصالات بدن می شناسند. ساختار کلی و بخش های تشکیل دهنده زانو، خطر برخی آسیب ها را افزایش داده و کارایی زانو را مختل می کنند.

اصلی ترین آسیب های زانو به علت پارگی یکی از این سه رباط اتفاق می افتد:

  • رباط صلیبی جلویی
  • رباط صلیبی میانی
  • رباط صلیبی عقبی

آسیب های وارده در این قسمت ها معمولا در ورزشکاران زیاد است.

چرخش یا تغییر جهت ناگهانی باعث پارگی رباط صلیبی جلویی می شود. این نوع جراحت در زانو، بسیار شایع است.

تکل کردن در فوتبال، تصادف با ماشین یا دیگر جراحاتی که مستقیما به زانو وارد می شوند، روی رباط صلیبی عقبی تاثیر می گذارند. ضربه مستقیم به زانو باعث آسیب دیدن رباط میانی می شود.

آسیب رباط معمولا نیاز به جراحی دارد.

کار زیاد با زانو یا کشش زیاد تاندون می تواند از دلایل دیگر آسیب زانو باشد. التهاب، تاندونیت و پارگی باعث زانو درد می شوند. حرکاتی مانند دویدن، جهیدن و بلند کردن اجسام سنگین به تاندون ها آسیب می زنند.

تاندونیت پتلار اصطلاحی است که برای تعریف التهاب و ناراحتی در قسمت تاندون پتلار زانو به کار برده می شود. تاندونی که بشدت آسیب دیده باشد نیاز به جراحی دارد.

جراحت های سبک تر را می توان با گذاشتن وسیله ای بنام اسپلینت که زانو را ثابت نگه می دارد، درمان کرد.

❇ بورسیت زانو

جراحتی که باعث ملتهب شدن بورسا شود، بورسیت زانو نامیده می شود. بورسا به کیسه های پر از مایع و کوچکی گفته می شود که قسمت خارجی مفصل زانو را نگه داشته و به رباط ها و تاندون ها امکان می دهند تا به راحتی روی مفاصل سر بخورند.

ضربه ناگهانی به جلوی زانو موجب جراحت بورسا می شود. هم چنین اگر افراد برای مدت طولانی و بدون محافظ روی زانو هایشان بایستند، به این قسمت آسیب وارد می شود. بورسیت می تواند منجر به التهاب، گرمی، درد و خشکی زانو شود.

اکثر افراد با دارو های خوراکی (مانند دارو های غیر استروئیدی و ضد التهابی) و تراپی می توانند بورسیت را درمان کنند. تراپی شامل استراحت، استفاده از یخ، بالا نگه داشتن پا و استفاده از اسپلینت می شود.

اسپلینت برای ثابت نگاه داشتن زانوی آسیب دیده

افرادی که دچار بورسیت مزمن شده اند، نیاز به تزریقات استروئیدی دارند. معمولا کار این افراد به جراحی نمی کشد، در عوض با درمان و مدیریت مناسب می توانند به بهبودی کامل برسند.

❇ شکستگی

آسیب بوجود آمده در اثر ضربه یا زمین خوردن می تواند شکستگی های متعددی در استخوان های زانو ایجاد کند.

استخوان های مختلفی در زانو وجود دارند که پتانسیل شکستن دارند؛ مثل کاسه زانو یا پتلا.

افراد مبتلا به استئوپوروسیس یا سایر اختلالات تخریبی که زانو را ضعیف می کند، می توانند حتی با برداشتن گامی اشتباه روی لبه جدول، دچار شکستگی زانو شوند. شکستگی های شدید نیاز به جراحی دارد، اما برخی از موارد را می توان با فیزیو تراپی و کاردرمانی هم حل کرد.

❇ در رفتگی کاسه زانو

برخی از آسیب ها می توانند موجب در رفتگی کاسه زانو شوند.

معمولا پزشک می تواند کاسه زانو را براحتی سر جایش بازگرداند. عکسبرداری امکان مشاهده شکستگی های دیگر در این قسمت را به پزشک می دهد. ممکن است فرد برای بازیابی استحکام بافت های نرم اطراف کاسه زانو نیاز به اسپلینت داشته باشد. گاهی برای پیشگیری از دررفتگی های بعدی، بیمار به جراحی نیاز دارد.

در رفتگی زانو عارضه ای نادر اما خطرناک است و با دررفتگی کاسه زانو فرق دارد. برای ایجاد چنین عارضه ای باید ضربه بسیار سنگینی به زانو وارد شده باشد. با وجود برگشت پذیر بودن، در رفتگی زانو بسیار دردناک خواهد بود.

پزشک باید دررفتگی را به میزان حداقل رسانده و از نبودن جراحت های دیگر اطمینان حاصل کند. گاهی همراه با این عارضه، رگ های خونی و اعصاب اطراف زانو هم آسیب می بینند که بسیار خطرناک و گاهی کشنده است.

معمولا پزشک برای ترمیم ساختمان زانوی در رفته، جراحی پیشنهاد می کند. مدت زمان درمان درفتگی کاسه زانو شش هفته است.

این عارضه یک موقعیت اورژانسی بوده و نیاز به رسیدگی پزشکی سریع دارد.

اختلال بافت مخرب زانو، دلیل زانو درد شدید

2️⃣ زانو درد شدید بعلت اختلالات بافت مخرب

اختلال بافت مخرب، یک آسیب رایج در موارد مربوط به زانو است.

آرتروز موجب تخریب غضروف و بافت های اطراف زانو شده و باعث درد، خشکی و از دست رفتن کارایی زانو می شود.

این عارضه معمولا با افزایش سن بوجود می آید. 10 درصد مردان و 13 درصد زنان بالای شصت سال در آمریکا دچار این مشکل هستند.

با اینکه درمانی برای این عارضه وجود ندارد، با اینحال با مصرف مسکن و انجام برخی نرمش ها می توان علائم آن را کاهش داد.

آسیب شدید گاهی نیاز به تعویض مفصل و سایر جراحی ها دارد. برای تخمین میزان آسیب وارده و انتخاب بهترین شیوه درمانی، پزشک از ابتدا دستور عکسبرداری می دهد تا میزان آسیب مشخص شود.

 

شاید دوست داشته باشید بخوانید: ورزش برای تقویت زانو

3️⃣ زانو درد شدید بعلت اختلالات بافت رابط

آرتروز روماتیسمی (RA) نوعی اختلال خود ایمنی بوده که روی مفاصل اثر می گذارد. سیستم ایمنی بجای حمله به عناصر آسیب رسان، به بافت های مفاصل حمله می کند.

برخلاف اختلال بافت مخرب، اختلالات بافت رابط پوشش مفاصل را تحت تاثیر قرار می دهند. در نتیجه التهاب دردناکی در مفاصل زانو ایجاد می گردد که در صورت عدم درمان موجب ساییدگی استخوان و بد فرمی مفاصل می شود.

آرتروز روماتیسمی زانو

اگرچه ممکن است درد فقط در اطراف زانو حس شود، اما اختلال بافت رابط می تواند به قسمت های دیگر بدن هم آسیب برساند. برای انتخاب نوع درمان با یک پزشک مشورت کنید.

درمان کامل برای این عارضه وجود ندارد و تنها می توان از برخی دارو ها یا روش ها برای کاهش علائم استفاده کرد. دارو های غیر استروئیدی ضد التهاب، کورتیکواستروئید ها و عوامل زیستی در کنار دارو های ضد روماتیسم تعدادی از این موارد هستند.

4️⃣ زانو درد شدید بعلت مشکلات متابولیک

معمولا عوامل متابولیک درد زانو، از بیماریهایی که بخشهای زیادی از بدن را درگیر می کنند (مثل نقرس)، ناشی می شود.

تشکیل کریستال اسید اوریک در مفاصل می تواند باعث نقرس شود. نقرس یکی از شایع ترین ناراحتی های متابولیک است که زانو را تحت تاثیر قرار می دهند.

نقرس نوعی آرتروز است که می تواند بسیار دردناک گردد. این عارضه با ایجاد ورم و التهاب در زانو، می تواند موجب کاهش بازه حرکتی آن گردد.

معمولا پزشک دارو های ضد التهابی یا داروهای دیگری تجویز می کند که به شکستن کریستال های شیمیایی نقرس کمک کنند.

نقرس کاذب یک عارضه مشابه است. اغلب مردم این عارضه را با نقرس اشتباه می گیرند. نقرس کاذب موجب رشد کریستال های حاوی کلسیم در مایع مفاصل، و در نتیجه ورم زانو می شود.

درمان نقرس کاذب مشابه نقرس است.

5️⃣ زانو درد شدید بعلت عفونت

سلولیتیس یا ورم بافته های زنبوری یک عفونت باکتریایی در پوست است که بسیار جدی بوده و می تواند زانو و اطراف آن را تحت تاثیر قرار دهد.

در صورتیکه خراش یا زخمی به زانو وارد شود و فرد تحت درمان سلولیتیس قرار نگیرد، احتمال ایجاد این عفونت وجود دارد. علائم آن شامل قرمزی در ناحیه عفونی پوست است که داغ و بسیار حساس به لمس احساس می شود.

سلولیتیس یا ورم بافته های زنبوری در زانو

عفونت گاهی به دیگر قسمت های بدن مثل غدد لنفاوی و جریان خون هم وارد می شود. درمان دیر هنگام سلولیتیس می تواند موجب مرگ شود.

بنابراین به هر زخم، خراش یا کوبیدگی که روی زانو ایجاد می شود توجه کنید، بخصوص اگر این کوبیدگی یا زخم زود خوب نشد.

در اغلب موارد استفاده از آنتی بیوتیک سلولیتیس را درمان می کند. تا چند روز پس از شروع درمان، علائم و نشانه های آن باید از بین برود.

ممکن است عفونتی به نام آرتروز چرکی در مفاصل زانو ایجاد شود و منجر به درد، قرمزی و التهاب شود. بعضی از بیماران دچار تب هم می شوند.

درمان این عارضه ساده است. کافیست بیمار سریعا به پزشک مراجعه کند. با این حال رسیدگی نکردن به این عفونت منجر به وارد آمدن آسیب دائمی به غضروف زانو می شود.

شاید دوست داشته باشید بخوانید: ورزش برای درد پشت زانو

مراجعه به پزشک

برای درمان زانو درد شدید ، یک پزشک کار آزموده ابتدا سراغ علت ایجاد درد در زانوی شما می رود. ممکن است پزشک با سؤالات زیر به تشخیص احتمالی عوامل زانو درد برسد.

❓ درد چه زمانی و چطور شروع شد؟

❓ آیا درد همراه با جراحت است؟

❓ درد چقدر شدید است؟

❓ آیا درد کم و زیاد شده است؟

❓ چه چیز درد را کم یا زیاد کرده است؟

❓ تا بحال از چه دارو یی برای درمان آن استفاده کرده اید؟

❓ آیا این درد قبلا هم در شما اتفاق افتاده است؟

پزشک درمان متناسب با علت بیماری به شما پیشنهاد خواهد داد.

جدا از درمان زانو درد با برطرف کردن علت درد، انواع مزمنی از درد وجود دارند که پزشک قادر به رفع علت آنها نیست، مانند بسیاری گونه های آرتروز. در چنین مواردی از شیوه های مختلف برای کاهش احساس درد کمک می گیرند. یکی از موثر ترین روش ها برای این هدف، اوزون تراپی است.

 

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 کلینیک درد مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

دیدگاه بگذارید
avatar
  اشتراک  
اعلام به من