ورزش تصویری برای تقویت زانو

0
اگر نگران این هستید که انجام تمرینات ورزشی منجر به آسیب رساندن به زانوی شما شود، اگر پزشک شما نظر مساعدی نسبت به این موضوع دارد، بهتر است هر چه سریعتر تمرینات ورزشی زیر را شروع کرده و به تقویت زانو و انعطاف پذیری عضلات آن کمک کنید.

1️⃣ بدنتان را گرم کنید

می توانید حدود 5 دقیقه روی یک دوچرخه ثابت پا بزنید. سپس 2 دقیقه استراحت کنید و در آن زمان دستانتان را کنار خود بالا و پایین ببرید، یا بین 15 تا 20 حرکت شنا روی دیوار انجام دهید. این تمرینات به شما کمک می کنند از ورزش خود بیشترین بهره را برده و با کشش عضلات، خطر آسیب های احتمالی را کاهش دهید.

دوچرخه ثابت

2️⃣ پاها را صاف بالا ببرید

اگر زانوهای شما وضعیت خیلی خوبی ندارند، با یک حرکت ساده تمرینات را شروع کنید. عضلات چهار سر و جلوی زانو را با این حرکات نرمش دهید. این تمرین اجازه رگ به رگ شدن به زانو نمی دهد. برای انجام آن روی یک سطح صاف مثل زمین یا تخت دراز کشیده و یکی از زانو ها را خم کنید. پای دیگر که روی زمین است را 10 الی 15 بار صاف بالا ببرید. این حرکت را سه دوره تکرار کنید.

تمریناتی برای تقویت زانو

3️⃣ حلقه زدن با عضلات عقب ران (همسترینگ)

عضلات عقب ران، پشت زانو قرار دارند. روی شکم خود دراز کشیده و به آرامی پاشنه های پا را تا جایی که ممکن است به سمت باسن ببرید و آنجا نگه دارید. 3 دوره 15 تایی این حرکت را تکرار کنید. برای انجام این حرکت می توان در حالت ایستاده و با استفاده از یک صندلی، پاها را به نوبت بالا برد.

ورزش برای زانو درد

4️⃣ درازکش پاها را بالا ببرید

روی شکم دراز کشیده و پاها را صاف روی زمین بگذارید. عضلات قسمت تحتانی و عضلات چها سر را سفت نگه داشته، سپس پاها را به سمت سقف بالا ببرید. 3 تا 5 ثانیه این حالت را حفظ کرده، سپس آرام پاها را پایین بیاورید و این حرکت را تکرار کنید. هر پا را 10 تا 15 مرتبه بالا ببرید. اگر حین انجام این تمرین کمرتان درد گرفت، پاها را کم تر بالا ببرید. چنانچه درد ادامه داشت، نرمش را متوقف کرده و ادامه ندهید.

تمریناتی مناسب افراد با زانودرد

5️⃣ اسکوات به دیوار برای تقویت زانو

این حرکت کمی پیشرفته تر از بقیه حرکات است. برای انجام آن لازم است کف پاها را روی زمین گذاشته و در حالت ایستاده به یک دیوار تکیه دهید. پاها باید به اندازه عرض شانه ها باز باشند. به آرامی زانوها را خم کرده و کمر و لگن خود را به دیوار تکیه دهید. 10 تا 15 ثانیه این حالت را حفظ کنید. اگر احساس ناراحتی یا فشار در زانو داشتید، وضعیت خود را تغییر دهید. با هر بار تکرار این حرکت کمی پایین تر بنشینید و زمان طولانی تری در آن حالت بمانید.

ورزش برای زانو درد

6️⃣ بالا بردن ساق پا

پشت یک صندلی محکم، دیوار باشگاه یا کاناپه بایستید. شما همچنین می توانید این حرکت را روی پله ها و با تکیه بر نرده ها انجام دهید، البته لازم است پاشنه پا را لب پله گذاشته و به آرامی روی پنجه پا بایستید. پاشنه ها را به آرامی بالا ببرید و سپس پایین بیاورید. سه دوره 10 تا 15 تایی این تمرین را انجام دهید. وقتی در وضعیت راحتی قرار گرفتید، با تمام وزنتان روی یک پا بایستید.

تمریناتی برای افراد دارای زانودرد

7️⃣ استپ آپ برای تقویت زانو

یک پا را روی سکو، پله یا جایی کمی بالاتر از سطح زمین بگذارید. سپس زانو ها را خم کرده و جای پاها را عوض کنید. به آرامی شست پا را روی زمین گذاشته و آن را بالا ببرید. 10 الی 15 مرتبه این حرکت را با هر پا انجام دهید. اگر این تمرین برایتان خیلی راحت است، از سکوی بلندتری استفاده کنید.

تمریناتی برای تقویت زانو

8️⃣ بلند کردن پاها از پهلو

به یک پهلو بخوابید و پاها را موازی همدیگر قرار دهید. پای زیرین را به عنوان تکیه گاه پای بالایی در حالت خمیده گذاشته، پای بالایی را صاف بالا برده و در زاویه 45 درجه نگه دارید. 5 ثانیه این حالت را حفظ کنید. سپس به آرامی پا را پایین آورده و کمی استراحت کنید. این تمرین را 10 تا 15 بار تکرار کنید. جای پاها را عوض کرده و نرمش را از سر بگیرید. هم چنین می توانید هنگام بالا بردن پا، شست پا را رو به زمین بگیرید.

بلند کردن پاها از پهلو

9️⃣ پرس پا برای تقویت زانو

روی یک دستگاه پرس پا بنشینید. کمر و سر خود را به تکیه گاه دستگاه گذاشته و پاها را صاف کف دستگاه قرار دهید. صندلی خود را تنظیم کنید تا در آن کاملا راحت باشید. به آرامی کف دستگاه را با پا هل داده تا جایی که در پاها احساس کشش کنید. سپس زانو ها را خم کرده و در وضعیت اولیه خود بنشینید. این تمرین را 10 تا 15 مرتبه و برای سه دوره انجام دهید. (بهتر است اگر برای بار اول این حرکت را انجام می دهید، از یک مربی ورزش در باشگاه کمک بگیرید.)

درمان زانو درد با تمرینات ورزشی

⚠ توجه

تمرینات ورزشی هرگز نباید موجب درد یا بدتر شدن آسیب وارده به زانو شوند. به یاد داشته باشید کمی درد در عضلات بعد از یک تمرین سخت، عادی است. اما درد شدید، تیر کشیدن و درد ناگهانی در عضلات و مفاصل خطرناک است. بنابراین تمرین را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید.

زانو درد

حرکات نرم برای تقویت زانو بسیار مفید اند، بنابراین فعالیت های تاثیر گذار مانند دویدن و ایروبیک را از دست ندهید. توجه کنید که چه ورزشی برای شما مفید است و آن را دوست دارید. برخی از افراد ورزش با دستگاه را دوست دارند، برخی دیگر شنا، نرم دویدن و ورزش در آب را می پسندند. در این مورد بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

منبع

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید

 کلینیک درد مهرگان | درمان کمر درد و زانو درد

ورزش تصویری برای تقویت زانو
3 (60%) 5 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر N شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.ورتبرپلاستی چیست؟آیا بیمار بیهوشی کامل داره یا بی حسی؟
  علت توزش در ناحیه ی ستون فقرات میتونه ناشی از آسیب به نخاع باشه
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب
   ورتبروپلاستی میتونه بدون بیهوشی انجام‌بشه
 • تصویر کاربر نجمه یکشنبه ۶ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادر من کاملا مفصل زانوی راستشان تمام شده و درد شدیدی دارند. آیا اوزون تراپی برای ایشان جواب میدهد و نحوه نوبت گیری چگونه است. سنشان هم۶۶سال است
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان یکشنبه ۶ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر سمیه یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر.
  مادر من 60 سال سن دارند و آرتروز زانو و کمر دارند.
  سوال اول اینکه تزریق اوزون محدویت سنی نداره؟
  و سوال دوم اینکه این درمان چه مدت پایداره و ممکنه چند مدت بعد از بهبودی نیاز به تزریق دوباره باشه؟
  سوال سوم مادر من دیابت نوع دو هم دارن و انسولین استفاده میکنند آیا دیابت خللی در درمان با اوزون ایجاد نمیکند؟
  ممنونم ازتون.
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام، تزریق گاز اوزون محدودیت سنی نداره و میشه بالای ۱۰۰ سال هم تزریق بشه
   برای تزریق ما برنامه خاصی داریم که حضورا خدمتتون عرض میشه، ولی اصل درمان ورزش روزانه و تقویت عضلات زانوئه
   اوزون اختلالی در قند خون و درمان دیابت ایجاد نمیکنه
  2. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام، تزریق گاز اوزون محدودیت سنی نداره و میشه بالای ۱۰۰ سال هم تزریق بشه
   برای تزریق ما برنامه خاصی داریم که حضورا خدمتتون عرض میشه، ولی اصل درمان ورزش روزانه و تقویت عضلات زانوئه
   اوزون اختلالی در قند خون و درمان دیابت ایجاد نمیکنه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر آرش دوشنبه ۱۹ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین یک هفته پیش بعد فوتبال هنگام پیاده روی قسمت داخلیه پشت زانوم درد گرفت الان موقع سریع دویدن درد دارم و توده های ریزی بیت تاندون های همسترینگم حس میکنم و موقع انقباض عضله ی دو قلو درد پشت زانو دارم
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان دوشنبه ۱۹ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر رامین پنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  چن روز پیش بر اثر عطسه اول صبح کمرم وعظله پای راستم کلن درد گرفت به طوری که نشستم زمین رفتم دکتر شل کننده زدن کمرو باسنم تا حدودی خوب شده اما پشت زانو و یه کم بالا پایین درد شدیدی دارم
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان پنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   ممکنه دچار هرنی دیسک کمر باشین که علائمش رو اینجوری نشون دادا، بهتره یه ام آر آی انجام بشه
 • تصویر کاربر جواد جمعه ۴ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام 3-4 است،در جلوی زانو احساس درد دارم،واین درد در زمان نشستن وایستادن در توالت،یا کلاچ ماشین وبالا وپایین رفتن از پله هاوبخصوص هنگام یخ کردن(درموقعه سرما یا بیرون آمدن از حمام) زانو تشدید میشود،
  در ضمن زانوی چپ میباشد،لطفا علت ودرمان آن را بفرمایید
  با تشکر از لطف شما
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان جمعه ۴ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام علايمي كه ميفرماييد به احتمال زياد مربوط به شروع ارتروز زانو ( ساييدگي مفصل)است . البته براي تشخيص قطعي معاينه و ديدن عكس زانو لازم است.
   در اين مرحله ورزشهاي تقويت عضله چهار سر ران. جلوگيري از افزايش وزن و كاهش وزن( درصورت وجود اضافه وزن) و عدم انجام كارهاي سنگين و غير اصولي و پرهيز از دوزانو و چهارزانو نشستن و استفاده از توالت فرنگي توصيه ميشوذ
 • تصویر کاربر مرتضی یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. ببخشد من زانوم قلبلا وقتی مینشستم و زانوم واسه چند مین خم میموند موقع بلند شدن درد میگرفت
  الان همون زانو خم که میشه موقع راست شدنش ی صدایی عین اینکه ی استخون میره سرجاش صدا میکنه .میخوام بدونم چه اتفاقی افتاده و چیکار کنم خوب بشه . زانوی چپمه و صدا از طرف سمت راستش . ممنون
  1. تصویر کاربر کلینیک درد مهرگان یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   احتمالا دچار آرتروز زانو هستین
   در اولین فرصت مراجعه کنین ببینیمتون
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر