روش RF چیست و در چه بیمارانی این روش درمانی موثر میباشد

درمان RF چیست ؟

روش RF چیست و در چه بیمارانی این روش درمانی موثر میباشد؟
روش درمانی آر اِف روشی است که در درد های کمری و التهابات مفاصل ساکروایلیاک(محل اتصال لگن به ستون فقرات) و مفاصل بین‌مهره های کمری که در اثر آرتروز ، ضربه و یا التهاب بافتی ایجاد شده، کاربرد دارد.
در این‌پروسه ی درمانی ، توسط دستگاه پیشرفته ی آر اِف روی عصبی که دچار آسیب شده و یا تحت فشار شدید است که درد بسیار شدیدی در ناحیه خاص مثل کمر یا گردن برای فرد ایجاد کرده ، حرارت زیادی وارد میکند که باعث میشود عصب آسیب دیده یا تحت فشار دیگر نتواند پیام درد را به مغز فرد منتقل کند و حس دردِ بیمار کاملا برطرف شود.
:این روش درمانی در چه بیمارانی موثر میباشد؟
روش آر اِف، یکی از پیشرفته ترین و حساس ترین روش های درمان است در نتیجه حتما باید پزشک‌متخصص درد ، بیمار را با مدارک کامل از جمله اِم آر آی و نوار عصب عضله بررسی و معاینه کامل کند و طبق صلاح دید خود پزشک انجام شود.
میزان موفقیت این روش درمانی و نوین، بین ۵۰ تا ۷۰ درصد میباشد به طوری که طبق تحقیقات بیماران با کمر درد شدید تا چندین سال از درد راحت شده بودند و ۳۰ درصد باقی تا دو سال بی درد بودند

روش درمانی RF در بیماران با درد های کمری و لگن به چه صورت انجام میشود؟
همانطور که در پُست های قبل تر گفته شد روش درمانی آر اِف روشی است که در درد های کمری و التهابات مفاصل ساکروایلیاک(محل اتصال لگن به ستون فقرات) و مفاصل بین‌مهره های کمری که در اثر آرتروز ، ضربه و یا التهاب بافتی ایجاد شده، کاربرد دارد.
انجام این روش در اتاق عمل کاملا استریل بدون نیاز به برش پوستی یا خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی صورت میگیرد و اما مراحل انجام از صفر تا صد :
۱.بیمار ابتدا تمامی زیورآلات و ساعت و … خارج کرده و لباس اتاق عمل پوشیده و به اتاق عمل توسط پرسنل منتقل میشود.
۲.قبل از شروع عمل ابتدا برای وی سرم لحاظ میشود و تحت مانیتورینگ کامل ضربان قلب ، فشار خون و پالس اکسی متری قرار میگیرد.
۳.پزشک جراح بعد از استریل کردن منطقه ی مد نظر ،عمل را تحت دستگاه رادیولوژی یا فلورسکوپ آغاز میکند تا تک تک مراحل عمل تحت دستگاه سی آرم بدون بروز آسیب به عصب یا بافت های اطراف انجام شود.
۴.تحت دستگاه فلورسکوپی یا سی آرم سوزن مخصوص را وارد کرده و از طریق دستگاه آر اِف امواجی به نوک سوزن منتقل میشود که سر سوزن گرم میشود و باعث داغ شدن و سوختن عصبی میشود که پیام درد را از کمر و لگن یا حتی گردن به مغز منتقل میکند . در نتیجه پس از آن هیچ گونه پیام درد منتقل نمشود و بیمار از درد راحت‌میشود.

:arاین پروسه ی درمانی نیم ساعت الی چهل پنج دقیقه طول میکشد و بیمار بعد از یک ساعت استراحت در ریکاوری و مانیتورینگ کامل حس و حرکت اندام ها و تمامی موارد ضروری فرد با پای خود مرخص میشود

 

 

روش درمانی RF
خیلی اوقات روش آر اِف به گوشتان رسیده، به طوری که این کار برای افراد با درد مزمن گردن یا کمر تجویز میشود. نحوه ی اثر روش درمانی آر اِف‌به این صورت است که با حرارت دادن و سوزاندن عصب انتقال دهنده ی پیام درد توسط سوزن آر اِف ، از انتقال پیام درد به مغز جلوگیری‌میکنند در نتیجه فرد بعد از آن بی درد میشود.
 اهداف روش درمانی آر اِف :
۱.کاهش درد های بلند مدت کمری و گردنی بخصوص بیش از شش ماه
۲.افزایش کارکرد و حرکت گردن و کمر برای انجام حرکات فیزیوتراپی
۳.کاهش مصرف‌مُسَکِن
۴.جلوگیری یا به تعویق انداختن انجام عمل جراحی
به طور کل، معمولا آر اِف پس از انجام روش های اپیدورال و تزریق داروهای ضد التهابی و تزریقات فَسِت های کمری ، روش کمک کننده و تکمیل کننده برای درمان دردهای کمری و گردنی‌میباشند.
به علت برخی شرایط این روش برای همه ی بیماران تجویز‌نمیشود، مثل:
عفونت در محل تزریق
بالا بودن فشار داخل مغز در برخی افراد با بیماری های خاص

کمر درد با منشا مفاصل فاست:
ویدیو صحبتهای خانم دکتر هستی حسنی‌فوق‌تخصص درد کلینیک درد مهرگان.
این دردها که ناشی از درگیری مفاصل فاست در ستون فقرات کمری یا گردنی میباشند با دردهای ناشی از بیرون زدگی‌دیسک یا تنگی نخاع و یا دردهای با منشا عضلانی متفاوت بوده که در شرح حال و معاینه و رویت ام ار ای بیمار تشخیص مسجل خواهد شد.
در صورتیکه که منشا کمر درد یا گردن درد بیمار مفاصل فاست باشد( در بعضی موارد یکی از علتهای باقی ماندن دردها پس از جراحی نیز این موضوع است) یکی از درمانهای موثر عصب کشی ناحیه با استفاده از امواج رادیو فریکوئنسی خواهد بود(آر.اف).

 

یک روش بسیار جدید خلاص شدن از دردهای زانو، کمر و گردن:
انجام روش رادیوفرکوئنسی روی عصبهای حسی یا به اصطلاح عصب کشی ، یک جراحی کم تهاجمی بسیار کوچک و‌بدون بیهوشی است که باعث سوزاندن عصبهای حسی میشود که درد را به مغز انتقال میدهند، این کار به هیچ وجه روی عصبهای حرکتی تاثیر منفی ندارد و باعث هیچ عارضه ی خاصی نمیگردد.عصب کشی با آر اف در موارد دردهای مزمن کمر بخصوص در نواحی مهره های کمری و دردهای گردن و زانو به کار میرود.
باید توجه داشت ، تنها با ورود یک سوزن کوچک از روی پوست به داخل موضع این عصب کشی طی چند دقیقه انجام میشود و بیمار بلافاصله مرخص میگردد.

عصب کشی زانو یک‌روش جدید در درمان دردهای مزمن زانو بخصوص بعد از تعویض مفصل زانو است .
زمانی که دردها همچنان ادامه داشته و بیمار را آزار میدهد.
این روش در اتاق عمل سرپایی و در شرایط استریل بدون بیهوشی و با بی حسی موضعی طی چند دقیقه توسط پزشکان متخصص و فوق تخصص کلینیک درد مهرگان انجام‌شده و بیمار بلافاصله بعد از عمل روی پای خود مرخص شده و به منزل میرود.

از آر اِف یا ریدیو فرکوئنسی و عصب کشی چه میدانید؟

آر اِف یا عصب کُشی یکی از بروزترین روش های غیرتهاجمی درمان درد میباشد که در کلینیک مجهز و تخصصی درمان درد مِهرِگان توسط فوق تخصصین درد برای درمان درد بیماران استفاده میشود و پس از پایان پروسیجر درمانی آر اِف بیمار ترخیص میشود.

در عمل آر اِف یا عصب کُشی کمر بیمار به تشخیص فوق تخصص تحت عمل آر اِف فَسِت های کمری قرار میگیرد و در اتاق عمل به شکم روی تخت اتاق عمل خوابیده ، محل عمل (کمر ، گردن ، زانو و …) کاملا استریل شده و بعد تحت راهنمایی دستگاه رادیولوژی یا سی آرم عصب فَسِت کمری مد نظر را پیدا کرده و از محل درست سوزن آر اِف با دستگاه عکس برداری و رادیولوژی (C-ARM) اطمینان حاصل میشود ، با امواج رادیو فروکوئنسی عصب مد نظر را گرما بالا میدهیم که به اصلاح عصب کُشی انجام میشود.

کُل این پروسه حدود ۱ ساعت زمان میبرد و پس از حدود ۱۵ دقیقه استراحت در ریکاوری، بعد از ویزیت مجدد فوق تخصص اجازه ی ترخیص داده میشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا