علل کمردرد

علل کمردرد

به این محتوا چه نمره ای می دهید؟

علل کمردرد معمولاً شامل مشکلات مکانیکی و آسیب‌های بافت نرم بدن و ستون فقرات می باشد. این آسیب ها می تواند شامل آسیب به دیسک های بین مهره ای، فشرده شدن ریشه های عصبی و حرکت نامناسب مفاصل ستون فقرات باشد.

از شایع ترین علل کمردرد پارگی یا کشیده شدن ماهیچه و‌‌ یا رباط است.

کشیدگی عضلات و رگ به رگ شدن رباط

رگ به رگ شدن یا کشیدگی کمر می تواند به طور ناگهانی اتفاق بیفتد یا به مرور زمان و به دلیل حرکات تکراری به آرامی ایجاد شود.

  • کشیدگی زمانی رخ می دهد که عضله بیش از حد کشیده شود و پاره شود و به خود عضله آسیب برساند.
  • رگ به رگ شدن زمانی اتفاق می افتد که کشش بیش از حد و پارگی بر رباط ها تأثیر بگذارد که استخوان ها را به هم متصل می کند.

برای اهداف عملی، مهم نیست که عضله یا رباط آسیب دیده باشد، زیرا علائم درد کمر و درمان یکسان است.

علل کمردرد دراثر رگ به رگ شدن و کشیدگی

  • بلند کردن یک جسم سنگین، یا چرخاندن ستون فقرات در حین بلند کردن.
  • حرکات ناگهانی که فشار زیادی به کمر وارد می کند، مانند زمین خوردن.
  • وضعیت نامناسب در طول زمان.
  • آسیب های ورزشی، به ویژه در ورزش هایی که شامل پیچ خوردگی یا نیروهای ضربه ای زیاد است.

در حالی که پیچ خوردگی ها و کشیدگی ها جدی به نظر نمی رسند و معمولاً باعث درد کمر طولانی مدت نمی شوند، درد کمر حاد (دردی که از شروع آن مدت زیادی نگذشته باشد) می تواند کاملاً شدید باشد.

درد کمر زمانی که بیش از سه ماه طول بکشد و از روند طبیعی بهبودی بدن فراتر رود، مزمن تلقی می شود. درد کمر مزمن در کمر اغلب شامل مشکل دیسک، مشکل مفصل و یا ریشه عصبی تحریک شده است. علل شایع عبارتند از:

فتق دیسک کمر

مرکز ژله مانند دیسک کمر می تواند از لایه بیرونی سخت عبور کند و ریشه عصبی مجاور را تحریک کند. قسمت فتق دیسک پر از پروتئین است که با رسیدن به ریشه عصبی باعث التهاب می شود و التهاب و همچنین فشرده شدن عصب باعث درد ریشه عصبی می شود. دیواره دیسک نیز به میزان زیادی از فیبرهای عصبی تامین می شود و پارگی دیواره می تواند باعث درد کمر شدید شود.

بیماری دژنراتیو دیسک

در بدو تولد، دیسک های بین مهره ای پر از آب و در سالم ترین حالت خود هستند. با بالا رفتن سن افراد، دیسک ها آب بدن خود را از دست می دهند و فرسوده می شوند. از آنجایی که دیسک آب خود را از دست می دهد، نمی تواند در مقابل نیروها نیز مقاومت کند و نیرویی را به دیواره دیسک منتقل می کند که ممکن است باعث درد کمر شود و یا در اثر ضعیف شدن می تواند منجر به فتق شود. دیسک همچنین می تواند کامل از آب تخلیه شده و باعث ایجاد درجاتی از تنگی کانال نخاعی کمر شود.

اختلال عملکرد مفصل فاست

در پشت هر دیسک دو مفصل فاست در هر بخش حرکتی در ستون فقرات کمری وجود دارد. این مفاصل دارای غضروف بین استخوان ها هستند و توسط یک رباط کپسولی احاطه شده اند که به شدت توسط اعصاب عصب دهی می شود. این مفاصل می توانند به تنهایی یا همراه با درد دیسک دردناک باشند.

اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک

مفصل ساکروایلیاک، ساکروم را در پایین ستون فقرات به هر طرف لگن متصل می کند. این یک مفصل قوی و کم حرکت است که در درجه اول شوک و تنش بین بالاتنه و پایین تنه را جذب می کند. مفصل ساکروایلیاک در صورت ملتهب شدن (Sacroiliitis) یا حرکت زیاد یا خیلی کم مفصل ممکن است دردناک شود.

تنگی کانال نخاعی

این وضعیت از طریق باریک شدن کانال نخاعی که ریشه های عصبی در آن قرار دارند باعث درد کمر می شود. باریک شدن می تواند مرکزی، فرمی یا هر دو باشد و می تواند در یک سطح یا چند سطح در قسمت پایین کمر باشد.

اسپوندیلولیستزیس

این وضعیت زمانی رخ می دهد که یکی از مهره ها روی مهره مجاور بلغزد. 5 نوع اسپوندیلولیستزیس وجود دارد، اما شایع‌ترین آنها ثانویه ناشی از نقص یا شکستگی پارس (بین مفاصل فاست) یا ناپایداری مکانیکی مفاصل فاست (دژنراتیو) است. درد کمر می تواند ناشی از بی ثباتی (کمر) یا فشردگی اعصاب (پا) باشد.

آرتروز

این وضعیت ناشی از ساییدگی و پارگی دیسک و مفاصل فاست است. باعث درد کمر، التهاب، بی ثباتی و تنگی به درجات متغیری می شود و می تواند در یک سطح یا چند سطح پایین ستون فقرات رخ دهد. استئوآرتریت ستون فقرات با افزایش سن همراه است و به آرامی پیشرفت می کند. به آن اسپوندیلوز یا بیماری دژنراتیو مفصل نیز گفته می شود.

بدشکلی تنه از مهمترین علل کمردرد

انحنای ستون فقرات می تواند شامل اسکولیوز یا کیفوز باشد. بدشکلی ممکن است با درد کمر همراه باشد اگر منجر به شکستگی دیسک‌ها، مفاصل فاست، مفاصل ساکروایلیاک یا تنگی شود.

درد کمر در اثر ضرب دیدگی

شکستگی یا دررفتگی حاد ستون فقرات می تواند منجر به درد کمر شود. کمردردی که پس از ضربه، مانند تصادف با وسیله نقلیه موتوری یا زمین خوردن ایجاد می شود، باید از نظر پزشکی مورد ارزیابی قرار گیرد.

شکستگی فشاری

شکستگی در مهره استوانه‌ای شکل که در آن استخوان اساساً روی خود فرو می‌رود، می‌تواند باعث درد کمر ناگهانی شود. این نوع شکستگی بیشتر به دلیل ضعف استخوان‌ها مانند پوکی استخوان است و در افراد مسن بیشتر دیده می‌شود.

توجه به این نکته ضروری است که وجود یک یا چند مورد از این شرایط لزوماً به این معنی نیست که علت درد کمر است. برای مثال، استئوآرتریت یا بیماری دژنراتیو دیسک ممکن است در یک مطالعه تصویربرداری ظاهر شود، اما فرد ممکن است درد را گزارش نکند.

علل کمردرد و ستون فقرات که کمتر شایع هستند

عفونت

عفونت ستون فقرات که استئومیلیت نیز نامیده می شود، نادر است، اما می تواند باعث درد کمر شدید شود و در صورت عدم درمان، تهدید کننده زندگی است. این می تواند در اثر روش های جراحی، تزریق یا انتشار از طریق جریان خون ایجاد شود. بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر مستعد ابتلا به عفونت در ستون فقرات هستند.

تومور ستون فقرات

بیشتر تومورهای ستون فقرات از قسمت دیگری از بدن شروع شده و به ستون فقرات متاستاز می دهند. شایع ترین تومورهایی که به ستون فقرات گسترش می یابند از سرطان سینه، پروستات، کلیه، تیروئید یا ریه شروع می شوند. هر گونه علل کمردرد جدید در بیمار با تشخیص سرطان شناخته شده باید از نظر متاستاز ستون فقرات مورد ارزیابی قرار گیرد.

درد کمر و بیماری خودایمنی

درد کمر یک علامت احتمالی مرتبط با شرایط خودایمنی مانند اسپوندیلیت آنکیلوزان، آرتریت روماتوئید، لوپوس، بیماری کرون، فیبرومیالژیا و غیره است.

این فهرست شامل علل کمردرد شایع تر است، اما موارد دیگر نیز وجود دارد. یافتن درمان بهینه برای درد کمر معمولاً به تشخیص بالینی صحیح بستگی دارد که علت اصلی علائم بیمار را مشخص کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن