اپیدورال استروئید

اپیدورال استروئید

4.7/5 - (8 امتیاز)

اپیدورال استروئید یک روش تزریق متداول برای درمان درد پا مربوط به کمر یا درد بازو مربوط به گردن است. در هر دوی این شرایط، اعصاب نخاعی به دلیل باریک شدن مجاری عبور اعصاب در هنگام عبور از ستون فقرات، ملتهب می شوند.

چرا تزریق اپیدورال؟

باریک شدن مجرای ستون فقرات می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. از جمله فتق دیسک، خار استخوان، ضخیم شدن رباط ها در ستون فقرات، کیست های مفصلی، یا حتی تراز غیر طبیعی مهره ها «لغزش مهره ها» که به آن اسپوندیلولیستزیس نیز می گویند. فضای اپیدورال یک «آستین» پر از چربی است که کیسه نخاعی را احاطه کرده و از اعصاب و طناب نخاعی محافظت می کند. استروئیدها («کورتون») که در فضای اپیدورال قرار می گیرند، یک اثر ضد التهابی بسیار قوی دارند که می تواند درد را کاهش دهد و به بیماران اجازه می دهد عملکرد خود را بهبود بخشند. اگرچه کورتون ها شرایط زمینه ای را تغییر نمی دهند، اما می توانند چرخه درد و التهاب را بشکنند و به بدن اجازه دهند شرایط را جبران کند. به این ترتیب، تزریق اپیدورال می توانند منافع بسیاری داشته باشد.

روش تزریق اپیدورال

سه روش متداول برای انتقال استروئید به فضای اپیدورال وجود دارد: روش های اینترا لامینار، کودال و ترانس فورامینال. هر سه روش تزریق اپیدورال مستلزم قرار دادن یک سوزن نازک در موقعیت با استفاده از هدایت فلوروسکوپی (اشعه ایکس) است. قبل از تزریق اپیدورال استروئید، از رنگ کنتراست برای تأیید اینکه دارو به ناحیه مورد نظر می رسد استفاده می شود. اغلب، بی حس کننده موضعی همراه با استروئید برای تسکین موقت درد اضافه می شود.

انواع روش های تزریق استروئید اپیدورال

تزریق کودال از هیاتوس ساکرال (یک دهانه استخوانی کوچک درست بالای دنبالچه) استفاده می کند تا امکان قرار دادن سوزن در انتهای فضای اپیدورال را فراهم کند. استروئید اغلب در چندین بخش ستون فقرات پخش می شود و هر دو طرف کانال نخاعی را می پوشاند.

با استفاده از روش ترانس فورامینال، که اغلب به عنوان «بلوک عصبی» نامیده می شود، سوزن در کنار عصب در جایگاه خروج از ستون فقرات قرار می گیرد و دارو در فضای دور عصب قرار می گیرد. سپس دارو به سمت اطراف حرکت می کند و از کنار به داخل فضای اپیدورال می رود. این اجازه می دهد تا انتقال متمرکزتر داروها از جمله کورتون، گاز اوزون و بی حس کننده ها به یک ناحیه آسیب دیده (معمولاً یک بخش و یک طرف) انجام شود. تزریق های ترانس فورامینال همچنین می توانند پوشش خاص تری از یک عصب را فراهم کنند و علاوه بر بهبود درد و عملکرد، مزایای تشخیصی نیز داشته باشند.

هر سه روش به صورت سرپایی انجام می شوند و معمولاً می توانید روز بعد به فعالیت های قبل از تزریق خود بازگردید. برخی از بیماران برای این عمل آرام بخش خفیف درخواست می کنند، اما بسیاری از بیماران تنها با استفاده از بی حس کننده موضعی روی پوست تزریق می شوند.

اتفاقات بعد از تزریق استروئید

استروئید معمولاً در عرض 1-3 روز شروع به کار می کند. اما در برخی موارد ممکن است تا یک هفته طول بکشد تا مزایای آن را احساس کنید. اگرچه غیر معمول است. ولی برخی از بیماران تا چند روز پس از عمل افزایش درد معمول خود را تجربه خواهند کرد.

استروئیدها به طور کلی بسیار خوب تحمل می شوند، با این حال، برخی از بیماران ممکن است عوارض جانبی، از جمله «گرگرفتگی استروئیدی» (برافروختگی صورت و سینه که می تواند چندین روز طول بکشد و می تواند با احساس گرما یا حتی تب خفیف همراه باشد را تجربه کنند.)، اضطراب، مشکل در خواب، تغییر در چرخه قاعدگی، یا احتباس موقت آب هم از عوارض نادر تزریق اپیدورال هستند. عوارض معمولاً خفیف هستند و اغلب در عرض چند روز برطرف می شوند. اگر دیابتی هستید، به رنگ های کنتراست حساسیت دارید یا سایر بیماری های جدی دارید، باید قبل از تزریق با پزشک خود مشورت کنید.

تزریق اپیدورال چیست؟

دکتر بهادر محمد امین متخصص جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات کلینیک درد مهرگان در یک مصاحبه ویدیویی و پاسخ به سوال «تزریق اپیدورال چیست؟» می گوید:

تزریق اپیدورال به رفع درد کمر و پا و بازگشت به فعالیت های روزمره کمک می کند. این روش سبب تسکین درد پا و کمر ناشی از آسیب دیدگی دیسک می شود. (آسیب دیدگی دیسک باعث وارد آمدن فشار بر اعصاب نخاعی می شود). این نوع تزریق یک روش غیر جراحی می باشد و معمولاً همراه با مصرف دارو و فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد. تزریق اپیدورال استروئید ثابت شده است که برای بیماران در درمان مشکلات التهابی و دردناکی که در بالا گفته شده مفید و مؤثر می باشد.

تزریق اپیدورال استروئید همچنین می تواند به تعیین لزوم جراحی برای برطرف کردن درد ناشی از فتق دیسک کمک کند. روش تزریق اپیدورال با گاز اوزون چندین دهه است که انجام می شود و به طور کلی به عنوان یک درمان بسیار ایمن و موثر برای درد کمر و پا یا درد گردن و بازو در نظر گرفته می شود.

عوارض جدی نادر است، اما می تواند شامل واکنش آلرژیک، خونریزی، عفونت، آسیب عصبی یا فلج باشد. هنگامی که توسط یک پزشک با تجربه با استفاده از راهنمایی فلوروسکوپی انجام می شود، خطر تجربه یک عارضه جدی به حداقل می رسد. به طور کلی، تزریق ایپیدورال معمولاً به خوبی تحمل می شوند و اکثر بیماران به خوبی عمل می کنند.

تزریق استروئید خوبه؟

اگرچه همه افراد با این تزریق تسکین نمی یابند، اما اغلب تزریق ها می توانند باعث بهبود درد و عملکرد شما شوند که چندین ماه یا بیشتر طول می کشد. اگر سود قابل توجهی دریافت کردید، تزریق ها را می توان با خیال راحت به صورت دوره ای تکرار کرد تا بهبودها حفظ شود. تزریق ها نیز معمولاً با درمان های دیگر (داروها، فیزیوتراپی و غیره) همراه می شوند تا به حداکثر رساندن یا طولانی شدن اثرات کمک کنند.

تزریق اپیدورال چند

برای اطلاع از قیمت تزریق اپیدورال با شماره ثابت ۰۲۱۲۲۸۷۳۹۹۴ و یا شماره همراه  ۰۹۳۵۲۲۴۶۷۱۸ تماس بگیرید. ما با کیفیت ترین و ارزانترین قیمت تزریق اپیدورال را به شما پیشنهاد می کنیم.

دکتر مجید نجفی مدیر کلینیک درد مهرگان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن