اپیدورال چیست

اپیدورال چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)

ممکن است در مورد اپیدورال شنیده باشید. تزریق از بین برنده درد که برخی از زنان باردار هنگام زایمان دریافت می‌کنند. اما کاربردهای دیگری نیز دارد. این تزریقی است که به فضای اپیدورال شما می‌رود، که درست خارج از غشایی است که از نخاع شما محافظت می‌کند. اما اپیدورال چیست؟ پزشکان فوق تخصص درد و جراحان ستون فقرات کلینیک درد مهرگان از تزریق اپیدورال برای تسکین درد حین و بعد از جراحی و همچنین مدیریت درد مزمن استفاده می‌کنند.

چرا تزریق اپیدورال؟

این روش برای هر موردی مناسب نیست. اما اگر یک گزینه باشد، به دوز کمتری از دارو نیاز دارد و در نتیجه عوارض جانبی کمتری دارد. تزریق اپیدورال حتی ممکن است به شما تسکین درد طولانی‌تری بدهد و در عین حال به شما کمک می‌کند هوشیارتر و متحرک‌تر بمانید.

بلوک‌های عصبی

تزریق اپیدورال کمردرد یکی از رایج‌ترین کاربردهای اپیدورال است. این نوعی بی‌حسی است که پزشکان ممکن است در طول جراحی به شما بدهند تا اعصاب نخاعی شما را بی‌حس کند و از ارسال سیگنال‌های درد به مغز جلوگیری کند. معمولاً تنها در 10 تا 20 دقیقه شروع به کار می‌کند.

شما یک بلوک عصبی را از طریق یک لوله کوچک و منعطف به نام کاتتر دریافت خواهید کرد که در قسمت کوچک کمر شما به ستون فقرات شما نزدیک می‌شود و دارو را بی‌وقفه تحویل می‌دهد، بنابراین در طول عمل جراحی خود دردی احساس نمی‌کنید.

اپیدورال اعصاب حامل سیگنال‌های درد را هدف قرار می‌دهد. بنابراین شما هنوز می‌توانید لمس و فشار را احساس کنید. در واقع، حتی اگر در قسمت پایین بدن خود احساس درد نخواهید کرد، ممکن است همچنان بتوانید با کمک راه بروید. به این دلایل، پزشکان معمولاً استفاده از بلوک عصبی اپیدورال را هنگامی که یک زن تصمیم به بیهوشی در حین زایمان می‌کند، توصیه می‌کنند.

عوارض جانبی شامل کاهش فشار خون، مشکل در ادرار کردن و سردرد است. عوارض نادر شامل خونریزی در فضای اپیدورال، آسیب عصبی و عفونت است.

تزریق اپیدورال

در برخی مواقع تزریق اپیدورال با داروهای مختلف از جمله کورتون ها برای کاهش درد و التهاب در کمر، گردن، بازوها یا پاها انجام می‌شود. به طور مثال در تزریق اپیدورال پا پزشک شما از اشعه ایکس با رنگ مخصوص برای وارد کردن سوزن در نقطه مناسب استفاده می‌کند. در تزریق اپیدورال کمر آنها مکانی را در امتداد ستون فقرات شما از پایین گردن تا دنبالچه شما انتخاب می‌کنند که نزدیک‌ترین مکان به عصب ایجاد کننده درد شما باشد.

برای مشاهده ویدیوهای بیشتر در این زمینه به کانال آپارات کلینیک درد مهرگان سر بزنید.

شرایطی که با تزریق اپیدورال قابل درمان هستند عبارتند از:

  • عصب فشرده شده
  • درد ساطع شده از ستون فقرات به علت آرتروز
  • فتق دیسک
  • تنگی کانال نخاعی

این روش ممکن است کمتر از 15 دقیقه طول بکشد و  بی‌حس کننده ممکن است نسبتاً سریع شروع به کار کند. (داروی کورتون که ماندگاری بیشتری دارد، باید در عرض 2 تا 5 روز شروع به کار کند) مدت زمان تسکین درد شما برای هر فرد متفاوت است. این نوع تزریق همیشه باعث تسکین درد نمی‌شود. اما اگر این کار را انجام دهد، مزایای آن می‌تواند تا چند ماه ادامه یابد.

پزشکان همچنین ممکن است از تزریق اپیدورال برای یافتن منبع درد شما استفاده کنند. در این حالت، تزریق عصب خاصی را هدف قرار می‌دهد. اگر به درد شما کمک کند، پزشک متوجه خواهد شد که عصب مناسب را پیدا کرده است.

یک عارضه جانبی رایج این است که ممکن است تا زمانی که دارو شروع به کار کند، درد بیشتری احساس کنید. عوارض جانبی نادرتر شامل خونریزی، بی‌حسی یا ضعف موقت، عفونت، سردرد یا آسیب عصبی است.

اپیدورال

موارد منع تزریق اپیدورال چیست؟

اما شرایط منع تزریق اپیدورال چیست؟ به طور کلی شرایطی وجود دارد که ممکن است اپیدورال را برای شما خطرناک کند:

  • حساسیت به داروهای بیهوشی
  • مشکلات لخته شدن خون
  • عفونت
  • دیابت کنترل نشده
  • برخی از داروهای دیگر که مصرف می‌کنید

بسته به وضعیت شما، پزشک ممکن است به دنبال نوع دیگری از تسکین درد برای شما باشد یا ممکن است لازم باشد تا زمان بهتری برای این روش صبر کنید.

قیمت تزریق استروئید

برای اطلاع از قیمت تزریق اپیدورال با شماره ثابت ۰۲۱۲۲۸۷۳۹۹۴ و یا شماره همراه  ۰۹۳۵۲۲۴۶۷۱۸ تماس بگیرید. ما با کیفیت ترین و ارزانترین قیمت تزریق اپیدورال را به شما پیشنهاد می کنیم.

دکتر مجید نجفی، مدیر کلینیک درد مهرگان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن