تزریق اپیدورال ستون فقرات

تزریق اپیدورال ستون فقرات

5/5 - (1 امتیاز)

تزریق اپیدورال ستون فقرات، داروها، گاز اوزون و استروئیدها را به فضای اپیدورال اطراف ریشه های عصبی نخاعی می رساند. در نتیجه، کمردرد، پا درد یا دردهای دیگر ناشی از تحریک اعصاب نخاعی تسکین می یابد. استروئید و اوزون مورد استفاده در تزریق اپیدورال التهاب اعصاب منشأ درد را کاهش می دهد.

تزریق اپیدورال ستون فقرات و تزریق گاز اوزون نباید به عنوان درمانی برای کمردرد یا پا درد در نظر گرفته شود. بلکه هدف کمک به بیماران برای تسکین درد بوده تا بتوانند در برنامه توانبخشی خود شرکت کنند.

تزریق اپیدورال ستون فقرات و اوزون تراپی کمر در بسیاری از بیماران، درد را به طور قابل توجهی به طور قابل توجهی کاهش می دهد. تزریق با رساندن مستقیم استروئیدها به ناحیه دردناک به کاهش التهاب کمک می کند. تصور می شود که این تزریق همراه با تزریق گاز اوزون، یک اثر برافروختگی نیز از تزریق وجود دارد که به حذف یا «برطرف کردن» پروتئین های التهابی از اطراف ساختارهایی که ممکن است باعث درد شوند، کمک می کند. علاوه بر تسکین درد، پس از کاهش التهاب، روند بهبودی طبیعی می تواند سریع تر رخ دهد.

اعصاب نخاعی ممکن است به دلیل تحریک ناشی از دیسک آسیب دیده یا تماس با خار استخوان ملتهب شوند. بسته به اینکه اعصاب ملتهب در کدام قسمت از ستون فقرات قرار دارند، درد و یا علائم دیگر (مانند بی حسی، گزگز) ممکن است در نواحی مختلف بدن تجربه شود.

برای مشاهده ویدیوهای بیشتر در این زمینه به کانال آپارات کلینیک درد مهرگان سر بزنید.

علائم فشار بر اعصاب در ستون فقرات گردنی

 • گردن درد، گزگز، بی حسی
 • شانه درد، سوزن سوزن شدن، بی حسی
 • درد بازو، سوزن سوزن شدن، بی حسی

علائم فشار بر اعصاب در ستون فقرات قفسه سینه

 • درد بالای کمر
 • احساس درد در امتداد دنده ها تا دیواره قفسه سینه
 • درد در ناحیه شکم (به ندرت)

علائم فشار بر اعصاب در ستون فقرات کمری

 • درد کمر
 • احساس درد لگن
 • درد باسن
 • پا درد، یا بی حسی، گزگز

آناتومی اعصاب نخاعی و دورا (سخت شامه)

پرده ای به نام دورا وجود دارد که ریشه های عصبی ستون فقرات را می پوشاند. در اطراف دورا یک فضای آستین مانند به نام فضای اپیدورال وجود دارد. قبل از اینکه اعصاب بتوانند از ستون فقرات به بازوها، قفسه سینه و پاها حرکت کنند، از فضای اپیدورال عبور کرده و از سوراخ های عصبی کوچک خارج می شوند. داروی حاصل از تزریق اپیدورال در فضای اپیدورال قرار می گیرد.

تزریق استروئید ستون فقرات

روش تزریق اپیدورال

روش تزریق اپیدورال شامل مراحل زیر است:

 • یک آنژوکت برای بیمار گذاشته می شود.
 • بیمار به شکم روی تخت اتاق عمل کلینیک درد مهرگان دراز می کشد و پوست به خوبی با یک ماده ضد عفونی کننده تمیز می شود.
 • ناحیه ای که سوزن اپیدورال وارد می شود با یک بی حس کننده موضعی بی حس می شود.
 • فلوروسکوپی (روش اشعه ایکس هدایت شده که در آن پزشک می تواند جایگذاری و حرکت سوزن را تماشا کند) برای هدایت یک سوزن کوچک به فضای اپیدورال استفاده خواهد شد. بیمار در این قسمت فشاری را احساس خواهد کرد. استفاده از فلوروسکوپی در این روش برای کمک به اطمینان از قرار دادن صحیح داروها مهم است.
 • یک رنگ کنتراست تزریق می شود تا تایید شود که دارو به عصب(های) آسیب دیده در فضای اپیدورال گسترش می یابد.
 • ترکیبی از داروی بی حس کننده (بی حس کننده) و داروی ضدالتهابی آهسته رهش (یک استروئید) تزریق می شود.

این روش معمولاً ۱۵ دقیقه طول می کشد و پس از آن حدود ۳۰ دقیقه زمان ریکاوری در کلینیک درد مهرگان مورد نیاز است. در روز تزریق اپیدورال و تزریق گاز اوزون بیمار نباید رانندگی کند. در روز تزریق اپیدورال به استراحت نیاز است و از انجام فعالیت های سنگین باید اجتناب شود.

نتایج تزریق اپیدورال و اقدامات بعدی

پس از تزریق اپیدورال، ممکن است مقداری بی حسی نسبی ناشی از بی حسی در بازوها یا پاهای بیمار ایجاد شود. به گفته پزشکان جراح مغز و اعصاب کلینیک درد مهرگان هر گونه بی حسی جزئی معمولاً پس از چند ساعت فروکش می کند. هر درد باقی مانده باید به پزشک گزارش شود، و در حالت ایده آل، بیمار باید یک «دفتر خاطرات درد» برای ثبت تسکین درد تجربه شده در هفته آینده داشته باشد. پس از بازگرداندن دفترچه خاطرات درد به پزشک معالج، پزشک باید از نتایج آن مطلع شود تا در صورت نیاز، آزمایش های بعدی و یا درمان را برنامه ریزی کند.

ممکن است درد بیمار افزایش یابد که ممکن است تا چند روز ادامه یابد. این حالت گاهی پس از از بین رفتن داروی بی حس کننده، اما قبل از اینکه استروئید فرصتی برای کار پیدا کند، رخ می دهد. کیسه های یخ ممکن است به کاهش التهاب کمک کنند و معمولاً در این زمان مفیدتر از گرما هستند. بهبود درد معمولاً در عرض 10 روز پس از تزریق اپیدورال رخ می دهد و اما در بسیاری از موارد در همان بدو تزریق مشاهده شود.

پس از تزریق استروئید اپیدورال و تزریق گاز اوزون، ممکن است داروهای معمولی و مسکن تجویز شود. در روز بعد از عمل، بیمار می تواند به فعالیت های عادی خود بازگردد. هنگامی که درد بهبود یافت، ورزش منظم و آرام از سر گرفته می شود. حتی اگر بهبود قابل توجه باشد، فعالیت ها باید به آرامی در طی یک تا دو هفته افزایش یابد تا از عود درد جلوگیری شود.

قیمت تزریق اپیدورال

برای اطلاع از قیمت تزریق اپیدورال با شماره ثابت ۰۲۱۲۲۸۷۳۹۹۴ و یا شماره همراه  ۰۹۳۵۲۲۴۶۷۱۸ تماس بگیرید. ما با کیفیت ترین و ارزانترین قیمت تزریق اپیدورال را به شما پیشنهاد می کنیم.

دکتر مجید نجفی، مدیر کلینیک درد مهرگان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن