تریق اپیدورال لگن

تزریق اپیدورال لگن

5/5 - (1 امتیاز)

تزریق اپیدورال لگن یا همان مفصل ساکروایلیاک (SI) ممکن است برای تشخیص و درمان درد ناشی از مفصل SI و یا لگن خلفی استفاده شود. مفصل SI یک ناحیه آناتومیک پیچیده است و دقت تزریق اغلب تعیین کننده موفقیت در کاهش درد است.

نحوه عملکرد تزریق اپیدورال لگن

درد مفصل SI ممکن است از درون خود مفصل یا از ساختارهای اطراف آن مانند رباط SI منشاء بگیرد. تزریق مفصل SI ممکن است در اطراف مفصل انجام شود – تزریق دور مفصلی یا داخل مفصل – داخل مفصلی. به طور معمول، از کورتونها مخلوط با داروهای بیحسی استفاده می شود.

تزریق استروئید لگن

انواع تزریق استروئید لگن

دو نوع تزریق استروئید مفصل SI عبارتند از:

تزریق استروئید داخل مفصلی

این تزریق ها در داخل کپسول سینوویال مفصل انجام می شود.

تزریق استروئید دور مفصلی

این تزریق ها معمولاً اعصاب لگن خلفی را هدف قرار می دهند، زیرا بیشتر عصب گیری عصبی مفصل SI در ناحیه پشت مفصل متمرکز است. همچنین آنها در ناحیه فیبری و لیگامانی مفصل انجام می شود.

در روش دور مفصلی، محل دقیق تزریق نامشخص است و پزشکان پیشنهاد می کنند که تزریق استروئید در اعماق مختلف برای رسیدن به میزان مطلوب تسکین درد انجام شود. معمولاً از فلوروسکوپی برای هدایت سوزن به محل دقیق در داخل بدن استفاده می شود.

برای تزریقات دور مفصلی، ممکن است از راهنمایی اولتراسوند استفاده شود. می توان از رنگ کنتراست برای هدایت سوزن به محل مناسب و جلوگیری از تزریق در رگ خونی استفاده کرد.

میزان موفقیت

درصد موفقیت انواع مختلف تزریق مفصل SI نتایج متناقضی را گزارش کرده است. گاهی اوقات، هر دو تزریق داخل مفصلی و دور مفصلی ممکن است با هم برای افزایش اثربخشی تزریق انجام شوند. برخی از مطالعات نشان می دهند که تزریق های دور مفصلی ممکن است در تسکین درد در مقایسه با تزریق های داخل مفصلی مؤثرتر باشد.

پزشکان متخصص ارتوپدی و فوق تخصص درد کلینیک درد مهرگان معتقدند که همه تزریقات درمان SI در طولانی مدت موثر نیستند. با این حال، این تزریق ها ممکن است برای تشخیص درد مفصل SI استفاده شوند. این تزریق ها همچنین ممکن است به بهبود نتیجه عملکردی مفصل SI از طریق مشارکت در درمان های توانبخشی مانند فیزیوتراپی و سایر درمان ها کمک کنند.

تزریق اپیدورال لگن یا مفصل SI ممکن است زمانی انجام شود که پاسخ درد مثبت به تست تحریکی مفصل SI (حرکت مفصل SI در جهات مختلف برای بررسی منبع درد) وجود داشته باشد. زمانی که از نظر بالینی به درد مفصل SI مشکوک باشد.

تزریق استروئید مفصل SI معمولاً در صورت بارداری یا ابتلا به عفونت، اختلال خونی، انواع خاصی از دیابت یا سرطان انجام نمی شود.

برای مشاهده ویدیوهای بیشتر در این زمینه به کانال آپارات کلینیک درد مهرگان سر بزنید.

خطرات تزریق

خطرات مربوط به تزریق استروئید مفصل SI معمولاً به ندرت رخ می دهد. این خطرات معمولی عبارتند از:

  • واکنش آلرژیک به داروهای مورد استفاده در تزریق.
  • کبودی و یا درد در محل تزریق.
  • عفونت در محل تزریق، بافت های عمیق تر داخل مفصل یا لگن.
  • اگر سوزن به عصب کمری مجاور یا فضای اپیدورال نفوذ کند، آسیب به عصب یا طناب نخاعی.

درد لگن پس از تزریق استروئید یک خطر محسوب نمی شود و معمولاً ظرف چند روز پس از تزریق برطرف می شود.

مبلغ تزریق اپیدورال

برای اطلاع از قیمت تزریق اپیدورال با شماره ثابت ۰۲۱۲۲۸۷۳۹۹۴ و یا شماره همراه ۰۹۳۵۲۲۴۶۷۱۸ تماس بگیرید. ما با کیفیت ترین و ارزانترین قیمت تزریق اپیدورال را به شما پیشنهاد می کنیم.

دکتر مجید نجفی، مدیر کلینیک درد مهرگان

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن