تزریق اپیدورال

تزریق اپیدورال و نرخ موفقیت تسکین درد

به این محتوا چه نمره ای می دهید؟

تزریق اپیدورال بسته به عوامل مختلفی می‌تواند در افراد مختلف میزان موفقیت متفاوتی داشته باشد. در حالی که برخی از بیماران تسکین درد قابل توجهی را تجربه می‌کنند، دیگران ممکن است هیچ تسکین دردی را از این روش تجربه نکنند. اثرات تزریق ممکن است کوتاه مدت باشد. مانند یک هفته، یا ممکن است برای یک سال ادامه یابد.

عوامل موثر بر موفقیت تزریق اپیدورال

اثربخشی اپیدورال به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله:

شرایط زمینه‌ای

این درمان تزریقی معمولاً در مدیریت کمردرد با انتشار درد به ساق پا یا سیاتیک در مقایسه با کمردرد به تنهایی مؤثرتر است. در حالی که تزریق ممکن است برای درمان کمردرد غیر رادیکولار (غیر انتشاری به پا) و موضعی نیز استفاده شود. اما اثربخشی آن ممکن است کم باشد.

مسیر اداره

طبق تحقیقات مسیرهای ترنس فورامینال و اینترلامینار ممکن است نتایج مؤثرتری نسبت به مسیر دمی (کودال)به دست آورند.

نوع استروئید

استروئیدهای کم محلول یا ذرات معلق، مانند متیل پردنیزولون یا تریامسینولون، مدت اثر طولانی دارند. استروئیدهای محلول در آب یا غیر ذرات، مانند دگزامتازون، ایمن تر از استروئیدهای ذرات معلق در نظر گرفته می‌شوند. اما تمایل دارند اثر کوتاه مدت داشته باشند.

گاهی ممکن است این تزریق همراه با یک برنامه توانبخشی جامع برای افزایش احتمال تسکین درد طولانی مدت و بازگشت به فعالیت‌های روزمره استفاده شود.

عوامل دیگری هم ممکن است بر نتیجه این درمان تأثیر بگذارد. این عوامل عبارتند از: مهارت و تجربه پزشک در انجام تزریق، استفاده از فلوروسکوپی هدایت شده و سلامت عمومی بیمار. این درمان همچنین ممکن است در درمان درد حاد (در مقایسه با علائم مزمن) موثرتر باشد.

میزان موفقیت تزریق استروئید اپیدورال برای درمان چند بیماری رایج در زیر بحث شده است.

نرخ موفقیت برای سیاتیک

سیاتیک، که از نظر پزشکی به عنوان رادیکولوپاتی کمری (درد انتشاری از کمر به پا) شناخته می شود، دردی عصبی است که از عمق باسن منشا می‌گیرد و به سمت ران و یا ساق پا می‌رسد. سیاتیک معمولاً زمانی ایجاد می‌شود که فتق دیسک یا باریک شدن دهانه استخوانی برای اعصاب نخاعی (تنگی کانال نخاعی سوراخ) ریشه عصبی در ستون فقرات کمری را تحت فشار قرار دهد.

نتایج کارآزمایی بالینی در درمان درد سیاتیک با تزریق اپیدورال دارای میزان موفقیت زیر است:

فتق دیسک کمر

تجزیه و تحلیل چندین کارآزمایی بالینی بزرگ نشان داد که 40٪ تا 80٪ از بیماران بیش از 50٪ بهبود درد سیاتیک و نتیجه عملکردی را از 3 ماه تا یک سال که 1 تا 4 تزریق در آن سال انجام شد، تجربه کردند.

تنگی کانال نخاعی فورامینال

در یک گروه مطالعه متشکل از 60 شرکت کننده، درد سیاتیک در 87 درصد از بیماران مبتلا به تنگی خفیف تا متوسط و 42 درصد از بیماران با تنگی شدید تسکین یافت. درمان شامل 1 تزریق بود و اثرات آن تا 3 ماه ادامه داشت

سایر شرایط مانند کیست ستون فقرات یا ضخیم شدن رباط که باعث فشردگی عصب نخاعی و درد عصب رادیکولار در پاها می شود نیز ممکن است هنگام درمان با این تزریق ها نتایج مشابهی داشته باشد.

میزان موفقیت برای کمردرد موضعی (که به پا ها انتشار نداشته باشد)

کمردرد موضعی معمولاً به دلیل تغییرات التهابی در بافت‌های نرم ستون فقرات یا دیسک های کمر ایجاد می‌شود.

در مطالعه‌ای که شامل 120 شرکت‌کننده مبتلا به کمردرد موضعی بود، درمان با 4 تزریق در یک بازه زمانی 1 ساله بیش از 50 درصد بهبود درد و نتیجه عملکردی را در 68 درصد بیماران نشان داد.12 مطالعات دیگر تسکین درد را برای 2 سال گزارش کرده‌اند. زمانی که 6 تزریق در این مدت فاصله داشت و انجام شد

میزان موفقیت لنگش نوروژنیک

لنگش نوروژنیک که با احساس درد در هر دو پا در حین راه رفتن در فواصل متغیر مشخص می‌شود، معمولاً با تزریق دو طرفه استروئید اپیدورال ترانس فوامینال (در هر دو طرف ستون فقرات) درمان می‌شود.

مطالعه‌ای که شامل 22 شرکت‌کننده بود نشان داد که 30 درصد بیماران در 1 ماه، 53 درصد در 3 ماه، و 44 درصد در 6 ماه پس از دریافت تزریق‌های دوطرفه، تسکین درد را تجربه کردند. و در این مدت داده شده است.

دستورالعمل تعداد و دفعات تزریق استروئید اپیدورال

تحقیقات نشان می‌دهد که در صورت رعایت معیارهای زیر ممکن است تزریق اضافی انجام شود:

  • بیش از 50% کاهش درد پس از اولین تزریق تجربه شد
  • اثر اولین تزریق پس از مدت قابل توجهی کاهش یافت

دستورالعمل‌های رایج توصیه می‌کنند که اگر بیش از 4 تزریق استروئید اپیدورال در یک سال نیاز باشد، وضعیت زمینه‌ای باید با روش‌های درمانی دیگر مدیریت شود.

برای بهبود نتیجه کلی عمل و کاهش خطر عوارض جانبی، استفاده از یک سوزن بلانت، فلوروسکوپی زنده و تجویز دوز آزمایشی کوچک در ابتدا ممکن است مفید باشد.

ترکیب تزریق استروئید اپیدورال با فیزیوتراپی

یک برنامه فیزیوتراپی هدایت شده ممکن است با درمان تزریق استروئید اپیدورال برای یک نتیجه بهتر ترکیب شود که شما می توانید در فیزوتراپی مرکز مهرگان این خدمات را دریافت کنید. مطالعات نشان می‌دهد که ترکیب فیزیوتراپی با درمان تزریقی فتق دیسک ممکن است کیفیت تسکین درد و رضایت کلی در بیمار را بهبود بخشد. با فیزیوتراپی؛ بدون تأثیر مستقیم بر مقادیر تسکین درد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن